2024 Güncel Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

2024 Güncel Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

2024 Güncel Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? 

Herkesin merak ettiği konulardan birisi de bedelli askerlik ücreti, senede iki defa belirlenen dönemler içerisinde hesaplanır 1 Ocak ile 30 Haziran ve 1 Temmuz – 31 Aralık.

Bedelli askerlik başvurusu yapan adayların, başvurmuş oldukları dönem içerisinde geçerli ücrete bağlı olarak ödeme yapması gerekmektedir. Bir de bu sistem başvurulan tarih aralığına bağlı olmak üzere güncellenmiş ücretlere dayanmaktadır.

2024 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti

2024 yılı için belirlenmiş olan güncel bedelli askerlik ücreti, memurların aylık katsayı oranına göre 182,609,04 TL şeklinde belirlenmiştir. Bedelli askerlik ücreti hesabı 240 bin ile memur aylık kat sayısı ile aradaki formül kullanılarak yapılmaktadır.

Bedelli askerlik ücreti taksitli oluyor mu?

Bedelli askerlik ücreti için merak edilen bir diğer konu da bedelli askerlik ücretine taksit yapılıyor mu sorusudur. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen adayların ödemelerini peşin şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Maalesef ki bu konuda adaylara bir taksit imkanı sunulmuyor. İlgili kanunu bunu şu şekilde açıklamaktadır:  “Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.” Ancak taksitle ödeme seçeneği isteniyorsa eğer, bedelli askerlik kredi seçeneği kullanılabilir.

 

Bedelli Askerlik Hizmetinden Faydalanma Koşulları ve Başvuru Kabul Edilme Esasları Nelerdir?

Bedelli askerlik için belirlenen başvuru koşulları şunlardır:

 1. Askerlik çağı içerisine gelen adaylar arasında bir yaş sınırlandırması olmadan, fiili askerliğe henüz başlamamış olmak.
 2. Yoklaması olmayan adaylar için, yoklama için esas olan sağlık kontrol ve muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı almış olma.
 3. Sınıflandırma ya da kura işlemi neticesinde belli askerlik hizmeti hakkı kazanmış ve bu haktan vazgeçmemiş olma.
 4. Askerlik dönemine girdiği tarihten itibaren bedelli askerliğin müracaat tarihine dek, bu tarih de dahil olmak üzere, herhangi bir dönem içerisinde yoklama kaçağı ya da saklı veyahut bakaya duruma düşmemiş olanlar için, bedelli askerlik başvuru tarihinden başlamak üzere iki ay içerisinde ödemeyi tamamlayarak gerçekleştirmek. Ve kura ya da sınıflandırmanın öncesinde bedelli askerlik hizmetinden vazgeçmemiş olma.

Bedelli askerlikten faydalanma koşulları ise şu şekildedir:

 • Başvuru tarihine dek, bu tarih de dahil olmak üzere, saklı,  yoklama kaçağı ya da bakaya kaydı bulunmayanlardan istekli olanlar e-Devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubelerinden,
 • Başvuru tarihine dek, yoklama kaçağı saklı ya da bakaya kaydı bulunanlardan, bu tarih dahil, istekli bulunanlar askerlik şubeleri üzerinden kendileri, eşleri, birinci ya da ikinci derecede kanuni yakınları, aynı şekilde vekilleri veya vasileri vasıtayla yılın son mesai gününde, mesai bitimine dek başvuru yapabilir.

Bedelli askerliğe müracaat etmek isteyen adaylar şu şartlara uymalıdırlar:

 • Başvuru tarihine kadar, bu tarih dahil olmak üzere, saklı, yoklama kaçağı ya da vakaya kaydı bulunmayanlar içerisinde istekli olanlar, müracaatlarını e-Devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubeleri üzerinden gerçekleştirebilirler.
 • Başvuru tarihine dek saklı, yoklama kaçağı, ya da bakaya kaydı bulunanlar içerisinden, bu tarih de dahil, istekli olanlar askerlik şubelerine, kendisi, eşi, birinci ya da ikinci dereceden kanuni yakınları, vekil veya vasileri vasıtasıyla senenin son mesai gününde, mesai bitimine dek müracaatta bulunabilirler.
 • Bedelli askerlik içerisinde temel askerlik eğitimine alınacak adaylar, ilgili senenin celp ve sevk dönemleri için bir tercihte bulunabilirler. Başvuru yılının son mesai gününde, mesai bitimi süresine kadar, celp dönemi tercihleri e-Devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubelerinden yapılabilir. Saklı, yoklama kaçağı ya da bakaya kaydı bulunanlarsa başvuru tarihine dek yalnızca askerlik şubelerinden tercih güncellenmesinde bulunabilirler.
 • Kura neticesinde bedelli askerlik için seçilmeyenler ve ödeme yapmayanlarla 2.ci maddenin a fıkrası kapsamı içerisindekiler, 2 aylık süre içerisinde ödemede bulunmamışlarsa birinci maddenin koşullarını sağladıkları takdirde bedelli askerlik için tekrar başvuru yapabilirler. Her başvuruda kanuna bağlı olarak hesaplanan bedel miktarı ise peşin şekilde ödenir ve ödenecek olan bedel tutarı önceki ödemelerden mahsup edilemez. Kura neticesinde bedelli askerlik için seçilmeyenlerin ödemiş oldukları bedel miktarı, müraacatlarını takiben kendilerine iade edilir.
 • Başvuru yapılan yılın son mesai gününde, mesai bitimine dek ödemelerini tammalamış olanlar, bir sonraki yılda silah altına alınmak üzere sınıflandırma ya da kura işlemine tabii tutulur.
 • Ödemelerini başvuru yapılan yılı takip eden yıl içerisinde yapanlar, ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl içerisinde silah altına alınmak üzere, seçim işlemi için tabii tutulmaktadır. Bu yüklümlü kişiler, celp tercihlerini ise askerlik şubelerine giderek güncelleyebilirler.

Umay Türk
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.