2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

22.05.2019
A+
A-
2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanlarının yerini artık son teknoloji ile donatılmış çipli kimlik kartları alıyor. Türkiye için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınan randevular ile işleminizi basit bir şekilde halledebiliyorsunuz. Peki 2023 yurt dışında yeni kimlik başvuru işlemleri nasıl yapılır konusunda bir fikriniz var mı? Günümüzde nüfus cüzdanlarının belge olarak başka bir fonksiyonu bulunmamaktaydı. Yeni çipli kimlik kartları sayesinde artık tüm önemli bilgileriniz tek kart üzerinde toplanabilecek. İçerisinde bulunduğu çip sayesinde hakkınızda detaylı bilgiler orada saklanacak. Dolayısı ile kimlik üzerinde önemli bilgileriniz yer almayacak. Bu çipli kimlik kartları uluslararası geçerliliğe sahip olup, tüm dünya ülkelerinde bu teknolojiye sahip yerlerde kartınızdan faydalanabileceksiniz.

Yeni Kimlik Üzerinde Hangi Bilgiler Bulunuyor?

Yeni kimlik başvurusu yapacağınız zaman evinize gelecek olan kartta eski nüfus cüzdanları kadar detaylı bilgiler bulunmamaktadır. Böylece kimlik kopyalama gibi olayların önüne geçilebilecektir. Yeni kimlik kartı üzerinde yer alan bazı bilgiler ise aşağıdaki gibidir. İlk 8 madde kimliğin ön yüzünde yer edinen bilgiler olduğu gibi son 5 madde ise kimliğin arka yüzünde yer alan bilgilerdir. 2023 yurt dışında yeni kimlik başvuru işlemleri nasıl yapılır konusunda harekete geçecek olan kişilerin de aynı bilgileri yer alacaktır.

 • T.C kimlik numarası
 • İsim ve soy isim
 • Doğum tarihi
 • Seri numarası
 • Kimlik geçerlilik tarihi
 • Cinsiyet
 • Uyruk
 • Size ait ıslak imza
 • Mühür
 • Anne adı
 • Baba adı
 • Kimliği veren makama ait bilgi
 • Çip
 • Mikro yazılar

Yeni Kimlikte Olmayan Bilgilere Nereden Ulaşılacak?

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere eski kimlik üzerinde olmayan birçok bilgi mevcuttur. Bu bilgiler kan grubu, medeni hal, din, doğum yeri, veriliş tarihi gibi bilgilerdir. Yeni kimliğin yüzeyinde bu bilgileri göremeyeceksiniz ancak çip sayesinde yetkili makamlar bilgilerinizi görüntüleyebilecek. Pasaport işlemleri yaparken, kimlik kontrolünde çip uyumlu cihazlar ile sorgunuz yapılabilecek. O yüzden bu eski bilgilerin bir yere kaybolduğunu düşünmeyin. Ayrıca kimlikler tek renk olarak basılmış olup, kadın ve erkek ayrımı yapılmamıştır.

Eski Kimliğe İhtiyaç Duyulursa Ne Yapılmalı?

Eski kimliğimi kaybettim korkusuna kapılmanıza gerek yok. Eski kimlik üzerindeki bilgiler gerekli olduğu zaman e-devlet üzerinden basit bir şekilde eski nüfus cüzdanınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Çip içerisindeki bilgilere ulaşmaya yetkiniz olmadığından dolayı işleminizi e-devlet üzerinden nüfus cüzdanı sorgulayarak yapabilirsiniz. Sorgulama yapıldığı zaman ön ve arka kısım olmak üzere detaylı şekilde bilgilerinize erişebilirsiniz. Üstelik bir yere teslim etmeniz gerekiyorsa çıktınızı ön ve arka yüz olarak alma imkanınız bulunmaktadır. Yurt dışı yeni kimlik teslim alıp, eski kimliğe ihtiyaç duyan kişiler de aynı adımları takip edebilirler.

Çipli Kimlik Kartları Pasaport Olarak Kullanılabilecek

İçerisinde yer alan bilgilerin dijital olması nedeniyle çipli kimlik kartı pasaport olarak kullanılabilecek. Ülkemiz ile vizesiz giriş anlaşması olan ülkelere yeni kimlik kartınızı göstererek gidebileceksiniz. Böylece yanınızda ek olarak bir pasaport taşımanıza gerek kalmayacak. Vizesiz olarak gidilebilen ülkeler arasında Gürcistan, Rusya, Arnavutluk, Bosna Hersek ve birçok ülke daha bulunmaktadır.

blank

2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik Başvuru

2023 yurt dışında yeni kimlik başvuru işlemleri nasıl yapılır konusunda merakı olan kişilerin yapacağı işlemler çok basittir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaşıyor oldukları ülkenin Türk konsolosluğuna gitmeleri gerekmektedir. Ailede her kişi için bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Velisi olarak çocuklarınızın yeni kimliklerine başvuru maalesef yapamazsınız. Konsolosluğa giderken gerekli merceklere para yatırdıktan sonra yanınıza sizin olduğunuzu kanıtlayan eski nüfus cüzdanını almalısınız. Aynı zamanda pasaport veya sürücü ehliyeti de kimlik yerine geçmektedir. Türk Konsoloslukları başvurunuzu aldıktan sonra yoğunluk durumuna göre kimliğinizi en kısa sürede teslim etmeye çalışacaktır.

2023 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri
2023 – Doğum Parası Ne Kadar?
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.