Faturasız Ürün Şikayeti Nasıl Yapılır?

09.06.2020
A+
A-
Faturasız Ürün Şikayeti Nasıl Yapılır?

Faturasız ürün şikayeti nasıl yapılır sorusu birçok alışverişçi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bildiğiniz üzere günlük hayatımızda gerek fiziki olarak gerekse de e-ticaret kapsamında online olarak alışveriş yapmaktayız. Alışveriş yaparken de ürünleri iade etmek veya oradan ürün aldığımızı kanıtlamak için bize fatura verilmesi gerekmektedir. Tabii aynı zamanda faturalar işletmenin vergi ödemelerini belirlemektedir. Dolayısıyla tüketici olarak satın aldığınız her ürün veya hizmet için mutlaka fatura talep etmeli ve fatura kesmeyen satıcıları şikayet etmelisiniz. Peki faturasız ürün şikayeti nasıl yapılır? Nereye şikayet kaydı bırakılır veya nereye bildirim yapılır? Tüm bu sorulara cevap arıyorsanız yazımızın devamı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Faturasız Ürün Satışı Yapmak Suç Mu?

İlk paragrafta da belirttiğimiz üzere faturalar vergi boyutu düşünülmese bile tüketici için gereklidir. Aldığınız hizmet veya ürünler sonradan kusurlu çıkabilir. Bu noktada tüketici hakları şikayeti için elinizde oradan hizmet/ürün aldığınıza dair bir fatura elinizde olması gerekmektedir.

Bu bilgilendirme sonrasında belirtmek isteriz ki faturasız ürün satışı yapmak suç teşkil etmektedir. Fatura kesilmeden sağlanan hizmet veya satışı yapılan ürün vergi kaçakçılığına girmektedir. İstisnalar ve kanunlar çevresinde vergi ödeme zorunluluğu bulunan işletmeler fatura kesmek zorundadırlar. Fatura kesmesi zorunlu olan işletmelerin listeleri için detaylı araştırma sağlayabilirsiniz.

Faturasız Ürün Şikayeti Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer bir ürün aldıysanız ve işletmenin size fatura kesmediğini fark ederseniz yapmanız gerekenler çok basit olacaktır. Öncelikle işletmeden ısrarla faturanızı isteyin. Buna rağmen fatura kesilmiyorsa iki farklı yoldan fatura kesmediğine dair bildirimde bulunabilirsiniz. Üstelik herhangi bir kuruma yürümeye gerek kalmadan.

Faturasız ürün şikayeti nasıl yapılır sorusunun birinci yöntemi olarak cebimizdeki veya evimizdeki telefonları kullanabiliriz. “189” Vergi İletişim Merkezi numarasını tuşlayarak yetkili birisine bağlanabilir ve işletmenin fatura kesmediğinin ihbarında bulunabilirsiniz. Burada sizden gerekli bilgiler sözlü olarak toplanacak ve gerekli kontroller Vergi İletişim Merkezi tarafından sağlanacaktır.

Bir diğer yöntem ise interneti kullanmak olacaktır. Bildiğiniz üzere Türkiye’de artık E-Devlet hizmetleri geniş kapsamda kullanılıyor. E-Devlet kapısını aynı zamanda fatura kesmeyen işletmeleri bildirmek için de kullanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında “Vergi Kayıp ve Kaçağına İlişkin İhbar Bildirimi” aramasını yaptığınız zaman bildirimde bulunma ekranını göreceksiniz. Sizden istenen alanları doldurmanız durumunda formu kaydedin ve yetkililerin görevini yapmasını bekleyin. Bu sayede faturasız ürün satışı yapan işletmeleri şikayet edebilir, sizden sonraki müşterilerin mağdur olmamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda da devletten vergi kaçıranları şikayet ederek vatandaşlık görevinizi yapabilirsiniz.

2020 İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?
Bimer – (Cimer’e) Şikayet Nasıl Yazılır, Başvuru Formu Örneği


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.