POLİSLİK

Sinüzit Polisliğe Engel Mi?

Sinüzit Polisliğe Engel mi?

Sinüzit oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve öğrencilerin merak ettikleri konular arasında da sinüzit polisliğe engel mi yer alır. Polis olmak isteyen kişilerin en büyük endişeleri yapılacak sağlık kontrolleri sırasında olumsuz sonuç almaktır. Sağlık raporunun olumsuz çıkması halinde öğrenci eğitimlerde başarılı olsa dahi polislikten elenir. Raporda belirtilen hastalıkların kalıcı olması halinde ise tekrar başvurması ve polis olması mümkün olmaz. Polislik tam sağlıklı olma hali gerektiren bir meslek olması nedeniyle de sağlık raporunun alınması sırasında öğrenci dikkatle incelenir. Polislik yapmasına engel olacak bir durumu ve rahatsızlığı olması halinde raporu olumsuz olarak verilir.

Yüzde yanaklarda, alın, burun kemikleri arasında bulunan sinüslerin iltihaplanması hastalığına sinüzit adı verilir. Kişinin nefes almada güçlük yaşaması, burnundan koyu renkli akıntı gelmesi ve şiddetli baş ağrıları olması ile ortaya çıkar. Genellikle kolay tedavi edilebilir bir hastalık olmasına karşın kronikleşerek kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bu şekilde kronik sinüzit rahatsızlığı olan kişiler de polis olmak istediklerinde bu sorun olur mu endişesini yaşarlar.

Sinüziti Olan Kişi Polis Olabilir mi?

Günümüzde iş bulma şartlarının zorlaşması karşısında pek çok genç gelecek planlarını polis olmak üzerine kuruyor. Liseyi bitiren ya da üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamayan gençler açılan polislik sınavına giriyorlar. Emniyet teşkilatının polis ihtiyacını PMYO mezunları ile karşıladığı görülür. Polisliğin son derce önemli bir görev olmasının yanında ayrıca başvuruların oldukça fazla olması sıkı bir eleme sürecini de beraberinde getirir. Polislik eğitimi alacak kişilerin detaylı sağlık incelemesi yapılır. Mesleğini yapmasını önleyecek rahatsızlıkları olan kişiler ise elenirler. Peki sinüziti olan kişi polis olabilir mi sorusuna nasıl bir cevap verilebiliyor?

Emniyet teşkilatının bu konudaki yönetmeliği incelendiğinde sinüzitin polisliğe engel bir hastalık olmadığı görülüyor. Sinüzit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kişide görünen ya da görünmeyen kalıcı bir ize, görevini yapmasına engel olacak duruma neden olmadığından sinüzit olan kişiler elenmemektedirler. Yapılan sağlık kontrollerinde de bu rahatsızlığın varlığı konusunda bir araştırma yapılmaz. Dolayısıyla siz belirtmediğiniz sürece de doktorun sinüzit olduğunuzu anlaması mümkün değildir. Bunun yanında belirtilerin ağır olması halinde çeşitli ilaçlar kullanılması gerekir. Kullandığınız ilaçlar kan değerlerinizin normal değerlerin dışında çıkmasına neden olabilir. Siz de sağlık raporu alma döneminden önce sinüzitiniz varsa tedavi olarak ilaç kullanmayı bırakabilirsiniz.

Sinüzit Polisliğe Engel Mi

Sinüzit Ameliyatı Polisliğe Engel mi?

Kronik sinüzit rahatsızlığı olan kişiler için geliştirilmiş kalıcı tedavilerden birisi de ameliyattır. Bunun yanında bilindiği gibi polis adaylarının yüzlerinde beş metre mesafeden görülebilecek izlerin olmaması gerekir. Günümüz teknolojisinde sinüzit ameliyatları endoskopik yöntemle yapılır. Bu sayede ameliyat sonrasında kişinin yüzünde herhangi bir iz bulunmaz. Böylece polislik için de engel teşkil etmediği görülür. Öğrenci sağlık raporunu alabilir ve eğitimlerden de başarı ile çıkmış olması sayesinde polis olarak görevlendirmesi yapılır.

Sinüzit polisliğe engel olmaz ve kişi endoskopik sinüzit ameliyatı sonrasında hayatına normal şekilde devam edebilir. Daha önce teşhisi koyulmamış sinüzitiniz olsa dahi bu sağlık kontrollerinde ortaya çıktığında da sorun olmaz. Polis olma yolculuğunuzda sağlık raporu alamama gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Emniyet Teşkilatının polis olmak için hazırladığı sağlık yönetmeliğinde polisliğe engel olan hastalıklar arasında sinüzit yer almaz.

Sinüzit En Hızlı Nasıl Tedavi Edilir?

Polislik sınavını geçen, eğitimini tamamlayan öğrencilerin atanmadan önce detaylı sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir. Bu kontrol sonrasında alınan sağlık raporu son derece önemlidir. Çünkü sağlık raporu olmadan polis olmak mümkün değildir. Sinüzit sorunu olan kişiler sağlık raporunun olumlu olması için en hızlı tedavi yöntemi nedir araştırmaktadırlar. Sinüzit polisliğe engel mi araştırmaya gerek kalmaması için en hızlı tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanmayı tercih edebilirler. Aynı zamanda şu şekilde önlemler alarak sinüzitin kronikleşmesinden ve size rahatsızlık vermesinden korunabilirsiniz:

  • Bol su için
  • Bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlayın
  • Düzenli beslenin, uyku ve dinlenme sürelerine dikkat edin
  • Alerjik hastalıklarınız varsa kontrol altına alın
  • Ani hava değişimlerinde kontrollü olun
  • Burnunuzda et varsa aldırın ve şekil bozukluklarından kaynaklı nefes alma güçlüğünün önüne geçin

Polislik yoğun tempolu bir meslektir ve bundan dolayı kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığının tam olması gerekir. Kişinin performansını düşüren, yaşam kalitesini düşüren hastalıkları olan kişilerin polis olması mümkün olmaz. Sinüzit iyileşebilir ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık değildir. Bundan dolayı da sinüziti olan kişiler polis olabilir mi sorusuna evet cevabının verilmesi mümkün olur. Aynı zamanda endoskopik sinüzit ameliyatı olan kişilerin de polis olmasında bir engel olmadığı yönetmelikte açık olarak belirtilmektedir. Sinüzit hastalığınızın olması halinde doktorunuz tarafından verilen tedavi programını dikkatle uyguladığınız takdirde geçtiğini görebilirsiniz.

Amacınız PMYO sınavına girerek başarılı olmak ve polis olarak mesleğinizde ilerlemek ise hazırlanan yönetmelikleri dikkatle incelemelisiniz. Aynı zamanda sağlığınıza dikkat etmeli ve sağlık raporu için kontrollere gitme zamanınız yaklaştığınızda ise kan değerlerinizi önceden kontrol ettirmelisiniz. Bu şekilde bir anormallik olması halinde nedenini öğrenebilirsiniz. Bir rahatsızlığınızın olması halinde ise önceden tedavi olarak sağlık raporunun olumsuz çıkmasının önüne geçebilirsiniz. Sağlık raporu için doktor kontrolü sırasında sinüzit ve varsa diğer hastalıklarınız yapılan testler ve görüntüleme yöntemleri ile ortaya çıkar.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu