Tüketici Şikayeti Nasıl Yapılır?

10.06.2020
A+
A-
Tüketici Şikayeti Nasıl Yapılır?

Tüketici şikayeti nasıl yapılır sorusu birçok ayıplı mal satın alan veya işletmeler ile sıkıntı yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Tüketiciler olarak günlük hayatımızda birçok işletmeden hizmet/ürün satın almaktayız. Aynı zamanda tercih ettiğimiz işletmeler hayatımızda ilk defa deneyimlediğimiz işletmeler de olabiliyor. Bu kapsamda ilk defa denediğimiz işletmelerde işlerin doğru yapılmadığına denk gelebiliyoruz. Tüketiciler olarak aldığımız hizmet/ürünün sorunsuz olması, verdiğimiz paranın karşılığının hatasız bize geri dönmesini istemekteyiz. Peki olumsuz durumlar yaşadığımız zamanlarda tüketici şikayeti nasıl yapılır? Hakkımızı yasal yollardan nasıl arayabiliriz? Bu tür soruların yanıtlarını yazımızın devamını okuyarak öğrenebileceksiniz.

Tüketici Şikayeti Nereye Yapılır?

Tüketici şikayeti nereye yapılır sorusuna cevap olarak Tüketici Hakem Heyeti cevabını verebiliriz. Ancak bu durum parasal değerlere ve bulunduğunuz ilin statüsünde göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer bir işletmeden ürün/hizmet aldıysanız ve kusurlu satış yaşandıysa ortada tüketici için olumsuz bir durum bulunmaktadır. Tüketici ilk önce durumu ürün/hizmet aldığı firma ile iletişime geçerek çözüme kavuşturmayı denemeli. Eğer satıcı işletme ile anlaşmazlık yaşanırsa tüketicilerin başvuru yapacağı alan Tüketici Hakem Heyeti olmaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Tüketici Hakem Heyeti, tüketici ile işletme arasında çıkabilecek olumsuz durumlara çözüm bulmak amacı ile kurulmuştur. Satın alınan ürün/hizmetin kusurlu çıkması ve tüketicinin işletme ile anlaşma sağlayamaması üzerine Tüketici Hakem Heyeti duruma müdahale ederek olayı çözüme kavuşturmayı hedeflemektedir. Ancak her durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurulmamaktadır. Şehir statüsü ve parasal değerler doğrultusunda başvurunuzu Tüketici Mahkemeleri veya Tüketici Hakem Heyetine yapabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti başvuruları en geç üç ay içerisinde sonuçlandırılır. Buradan çıkan sonuç olumlu olduğu takdirde karşı tarafa 15 gün süre tanınır. 15 gün süre içerisinde mağduriyetiniz giderilmez ise 15 günün sonunda icra takibi başlatabilirsiniz. Eğer karşı taraftan itiraz gelirse belgeler ile birlikte olay Tüketici Mahkemesine taşınır.

Tüketici Şikayeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketici şikayeti nasıl yapılır sorusu artık daha kolay cevaplanabilmektedir. Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde E-Devlet uygulaması uzun zaman önce başladı ve günümüzde hâlâ devam etmektedir. Başlangıçta E-Devlet üzerinden yapabildiklerimiz sınırlı olsa da artık birçok işimizi E-Devlet üzerinden halledebiliyoruz. Tüketici şikayetimizi de artık E-Devlet üzerinden yapmak mümkündür. E-Devlet uygulamasına ister bilgisayardan isterseniz de telefondan girebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Ticaret Bakanlığı altında “Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi” aramasını yaparak şikayetinizi oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz şikayetin durumunu anlık olarak takip edebilir, sonuçlandığında ise yine evinizden çıkmadan bilgisini alabilirsiniz.

E- Devlet İcra Doyası Sorgulama
Faturasız Ürün Şikayeti Nasıl Yapılır?
2020 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.