Ana Sayfa / POLİSLİK / Güncel Polis Maaşı Ne Kadar?
polis maaşları

Güncel Polis Maaşı Ne Kadar?

Sürekli polislerin maaşları söz konusu edilir her ortamda buna herkes şahit olmuştur. Dışarıdan bakan herkes polis memurları şu kadar maaş alıyor bu kadar maaş alıyor demekteler. Bir çok kişi polis memurlarının 10 bin tl ye kadar maaş alabildiklerinden söz etmekteler ama siz bunları unutun arkadaşlar. Polis memurlarının maaşları memurun evli mi bekar mı, evli ise eşi çalışıyor mu, kaç çocuğu var ve derecesi kademesi kaç gibi kavramlara göre değişmektedir. Polis olmadan polisin maaşını araştıran arkadaşlar bu yazımız da geçen seneden bu seneye kadar polis maaşı ne kadarmış ne kadar fark etmiş bunları bulabileceklerdir.

2017 Temmuz Ayındaki Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bu sene memurlar enflasyon farkı ve toplu sözleşme sonucu hak kazandıkları zamları aldılar. 2017 Temmuz ayı itibariyle polis maaşları şu şekilde oldu:

Yeni göreve başlayan önlisans lisans mezunu polis memuru: 3,706.68 ₺

Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı: 3,898.22 ₺

2015 Yılında Polis Memuru Maaşı Ne Kadardı?
Normal şartlarda polis meslek yüksek okulu mezunu bir polis memuru kadro derecesi olarak 9/2 sinden başlamaktadır. Polis meslek eğitim merkezi mezunu normal bir polis memuru ise 8/1 inden başlamaktadır. Peki neden normal bir polis memuru diyoruz? Normal dememizin nedeni polis meslek yüksek okulu mezunu olup da liseyi 4 yıl okuyanlar 1 kademe fazla alarak 9/3 den başlamaktadırlar. Aynı durum polis meslek eğitim merkezi mezunu yani pomem mezunları içinde geçerli onlarda normal lisans mezunları 8/1 den başlıyor ancak bölümlere göre kadro dereceleri farketmektedir buna ilerleyen yazılarımızda ayrıca değineceğimiz için fazla detaya girmemeye çalışıyoruz. 2015 yılında yeni mezun bir polis meslek yüksek okulu mezunu polis memuru ortalama 3160 tl gibi bir rakam almaktaydı polis meslek eğitim mezunu bir polis memuru ise 3165 tl gibi bir maaş almaktaydılar. Yeni mezun polis memurları eski memurlara göre maaşı azdır bunun nedeni de dereceleridir. Bu rakamlara göre ortalama 20 yıllık bir polis memuru yani 1/4 ü polis memurları da 3600 tl civarı almaktaydılar.

2016 Yılında Polis Memuru Maaşı Ne Kadar?
2015 yılında ortalama olarak 3160 tl civarı maaş alan polis memurları seçimlerde verilmiş olan 2200 olan ek göstergenin 3000 e çıkarılması ve emniyet hizmetleri tazminatına yapılan % 25 lik zamla birlikte polis memurlarının maaşları 2016 yılı ocak ayında 3400 tl civarına yükselmiş oldu tabi bu rakam evli ve çocuğu olanlar için geçerlidir. Yapılan bu zamlara bakılınca aslında öyle ahım şahım zamlar olmadığını görmekteyiz ki polis memurları ek göstergelerinin 3600 e çıkarılmasını istiyorlardı ancak bu dönemde bu yapılmadı ek gösterge 3000 olarak kalmış durumda.

2016 Temmuz Ayında Polis Maaşları Ne Kadar Olacak?
Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan anlaşma ile bilindiği üzere memurlara 2016 yılı için %6+%5 lik bir zam verildi yani ocak ayında %6 temmuz ayında %5 zamlı olarak maaşlar alınacak bu da demek oluyor ki temmuz ayında tüm memurlar maaşlarını %5 zamlı olarak alacaklardır. Peki polis memurlar %5 lik zamla birlikte kaç tl maaş alacak? Polis memurları ortalama olarak temmuz zammı ile birlikte 3650 tl civarında maaş alacaklardır arkadaşlar tabi bu ortalama kesin değildir arkadaşlar.

2017 Temmuz Ayındaki Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bu sene memurlar enflasyon farkı ve toplu sözleşme sonucu hak kazandıkları zamları aldılar. 2017 Temmuz ayı itibariyle polis maaşları şu şekilde oldu:

Yeni göreve başlayan önlisans lisans mezunu polis memuru: 3,706.68 ₺

Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı: 3,898.22 ₺

16 Soru Var

  • Merhaba.
   3. Dönem paem mezunu bir komiser yardımcısı, göreve başladığı 2018 yılı ikinci yarısı itibariyle yaklaşık ne kadar bir meblağda maaş alır?
   Veyahut şöyle sormak belki daha doğru olur; mevcut şartlarda bugün bir komiser yardımcısı maaşı kaç tl’dir?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   • admin

    3500 ile 4 bin arası değişmekte.

    • Başlıkta belirtilen polis memuru maaşı 4.135 tl, komiser yardımcısı maaşından yüksek oluyor. Bunun tam olarak sebebi nedir? İlk görev başlangıcı itibariyle kıdem ve dereceler hemen hemen aynıyken maaşlardaki bu farklılığın sebebi nedir? Teşekkür ederim.

    • admin

     Hesaplamada hata yapılmış. Net maaş değerleri yaklaşık olarak yazıya yeniden girilmiştir.

 1. Yani pmyo okuyanlar pomem okuyanlara göre daha mı avantajlı?

 2. 9/2 8/1 farkı nedir? Hangisi daha iyi

 3. Yeni başlayan pmyo mezunu şuan ne kadar alır?

 4. Paem sonuçlari ne zaman açıklanır. Mülakat tarihlerinin üzerinden 12 gün geçti. Acaba bir bilginiz var mi?

 5. şu an yeni başlayan Lisans mezunu maaşları nedir ?

 6. ekler nasıl oluyor mesai felan mı net maaş ne kadar acaba ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir