Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Diş Şartları

Polislik Diş Şartları

Polis adayları, polis alımları için adaylarda aranan diş şartları konusunda oldukça fazla sayıda soruyu bizlere iletiyorlar. Bu yazımızda,  POMEM, PMYO, PÖH ve PAEM için mevcut diş şartları ve hangi diş sorunu ve durumlarının polis olmaya engel olup olmadığını örneklerle açıklama çalışacağız.

POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH başvurusu için, adaylara EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgi yönetmeliğin “Ağız ve Diş Sağlığı” hükümleri, okul ve başvuru yılı farketmeksizin adaylara uygulanmaktadır. Yani POMEM ya da PMYO başvurusu yapmanız, ya da 2017 veya 2018 yılı başvurusunda bulunmanız farketmez. Bu hükümler, değişmedikçe tüm polis alımlarında uygulanır. Ağız ve diş kontrolü, intibak döneminde alınan sağlık kurulu raporu sürecinde yapılmaktadır. Ön başvuru zamanı yapılan sağlık kontrolünde ağız ve diş sağlığı muayenesi yapılmamakta ya da üstünkörü geçilmektedir.

İlgili diş ve ağız sağlığı hükümleri aşağıdaki gibidir:

 • Tam ve sağlam olacaktır. Bu siteme ait konjenital anomali, kronik ve ilerleyici hastalığı bulunmayacaktır. İşlevsel konuşma bozukluğu olmayacaktır.
 • Eşkal belirleyici olmak kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm. ye kadar olan alt çene ilerilikleri (prognatileri) ve 6 mm den fazla olan, open-bite vakaları öğrenciliğe kabul edilmez. Ortodontik tedaviye başlamış ve tedavisi devam edenler öğrenciliğe kabul edilir.
 • Eksiklikleri sabit protez ya da dental implant uygulaması ile rehabilite edilmemiş olgularda ise ön grup dışındaki 5 ten az diş eksiklikleri öğrenciliğe kabul edilir.
 • 5 ve 5 ten fazla diş eksikleri kabul edilmez.
 • Üçüncü büyük azı dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez.
 • Okluzyonda (Kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.

Yukarıda madde madde verdiğimiz hükümler, konu hakkında yapılacak işlemlerin kanuni dayanaklarıdır.

Dişim eksik. Polis olabilir miyim?

Diş eksikliği 4 dişe kadar sorun olmamaktadır. 5 ve üzeri diş eksikliklerinden elenme riski vardır.

Dişlerimin arası seyrek, ön dişlerimin arası açık, sorun olur mu?

Hayır sorun olmaz.

Ön dişlerim- alt dişlerim biraz yamuk, sorun olur mu?

Sorun olmaz.

Dişlerim çürük. Dolgu yaptırdım. Eksik kabul edilir mi?

Dolgu tedavisi olmuş dişler eksik kabul edilmez.

Dişlerimde kanal tedavisi var. Eksik sayılır mı?

Kanal tedavisi görmüş dişler eksik kabul edilmez.

Dişlerim sarı. Diş taşı var. Sorun olur mu?

Hayır sorun olmaz.

Dişlerim çürük. Sadece kökü kaldı. Eksik sayılır mı?

Tedavi edilmemiş diş kökleri eksik sayılır.

Diş eksiğim var. İmplant yaptırdım. Eksik sayılır mı?

Hayır.

Diş eksiğim var. Köprü yaptırdım. Eksik sayılır mı?

Hayır.

Estetik diş tedavisi gördüm. Lamina kaplattım. Tavşan diş yaptırdım. Eksik sayılır mı?

Hayır.

Ağzımda 32 diş yok, 30 diş var. Sorun olur mu?

Ön dişler eksik değilse sorun olmaz.

20’lik dişlerim yok. Eksik kabul edilir mi?

20’lik dişler(Üçüncü büyük azı dişler) eksik kabul edilmez.

Diş teli tedavisi polisliğe engel mi?

Hayır, engel değildir.

Genel hatlarıyla, polislik ve diş konulu tüm şartları ve soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer aradığınız cevap yukarıda yoksa, konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 778 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

778 Soru Var

 1. Meehabalr yardimci olursaniz çok sevinrim benim üç diş eksik alttan en sondaki iki diste delinme var biride bayagi acilmis delik diş polislige engel olur mu yani onlar eksik mi kabul edilir

 2. Yardimci olursaniz sevinirim admin benim üç diş eksik üç diste delinmiş birinin baaygi acilms delik diş eksik curuk sayilir mi yoksa sayilmaz mi

 3. Merhaba benim üst sol dişim derinden yarısı kırıldı ve kalan dişe kaplama yapıldı bu engelmi acaba ?

 4. Tavşan dişlerimin arasında küçük bir diş daha var fazladan ve görüntü bozukluğuna sebep oluyor sizce engel mi ??

 5. Benim üst ön dört dişte porselen kaplama var bir sorun oluşturur mu onun dışında bir çekimim bir kaç dolgu var (ön porselen dişte kök var sadece diş biraz küçültülerek porselen takma yapıştırıldı.)

 6. 6 dişim eksik cekildi yerine oturtma dis yapilsa sorun olur mu ?

 7. Kaç tane diş çürüğü engeldir

 8. Kaç diş çürüğü engeldir

 9. İmplant tedavisinin devam ettiğine dair raporla okula alınma sürecinde sorun çıkar mı ? Tedavi devam ederken alımda sorun olur mu?

 10. İmplant tedavisi olurken rapor ile okula alinmada bir sorun cikar mi ?

 11. Alt dişim ve üst dişim birbirine degmiyor tedaviye başladım ama henüz tel bulunmamaktadır sorun olur mu teşekkürler

 12. Merhaba admin üst ve alt dişlerimin arası açık tavşan dişliyim konuşmamda sıkıntı yok polisliğe engel olurmu

 13. Merhaba. Dişlerdeki dolgu sayısı önemli midir? Arka dişlerde diş eti çekilmesi herhangi bir engel teşkil eder mi?

 14. Merhaba Üst dişlerim ve alt dişlerim birbirine değmiyor üst dişlerim hafif öne doğru çıkık durumda polisliğe engel olurmu?

 15. Merhaba
  sağ ust köpek dişin üstünde bir diş daha çıktı konusmaya engel degıl yapı bozukluguda yok polisliğe engelmidir

 16. Merhabalar benim bi sorum olucaktı ben PMYO’na girmek istiyorum fakat ön dişlerim bayağa bi önde ve tel tedavisine başlayacağız önümüzdeki sene sınavlara girip yeterli puanı alsam ağzımda tel olduğundan dolayı alamamazlık yapılır mı? Birde alt çenem bir miktar geride o ne gibi sorun yapar?

 17. Merhaba. Geçen sene ki diş şartlarında üstr çrne veya alt cene ondeysen kabul edilmez ancak ortodontik tedaviye baslandiysa ogrencilige kabul edilir deniliyordu.Ancak 3018 sartlarinda bu ortodontik tedaviye basladiysa kabul edilir cumlesi yazmiyor yoksa kabil edilmiyor mu

 18. Ön iki dişim eksik engel olurmu

 19. Ön diş çekilmiş yerine yapılmışsa elenme sebebimi?

 20. Diş teli sorun olur mu?

 21. Merhabalar benim alt on dişlerim 2 si önde 2 si arkada arka arkayalar sorun olurmu bide biraz yamuk var

 22. Merhaba ön 4 dişim seyrek sorun olurmu

 23. https://resmim.net/f/2gt4vi.jpg ara aciklik seviyemiz boyleyse elerler mi pmyoda

   • Merhaba 3 sene once siddetli bir travma gecirdim süt disleri on iki dis dis etime burnuma kadar gomuldu dis cerrahisi tarafindan yerine tekrar indirildi fakat disler dusmedi uzman doktor tarfindan kanal tedavi gordum kirik yerler dolguyla duzeldi dislerde sıkınti yasamiyorum ama elma gibi sert yiyecekler isiramiyorum dislerimde sallanma yok bu durum polislige engel mi?

 24. İyi aksamlar. Ağzımdaki diş sayısı 17, tavsan dişlerin yanındaki 1 diş eksik sorun olurmu

 25. Merhaba benim durumum ötekilere göre daha ciddi gorunuyor ben 3 sene önce şiddetli bir travma geçirdim ön iki dişim diş etime gomuldu dis etine girdi cerrah doktoruda o disleri yerlerine indirdi ve uzman bir doktor tarafindan kanal tedavi gordum dislerde kirik oldu ama onlari dolguyla duzelttiter dislerde sallanma yok fakat sert yiyecekler yiyemiyorum Polis olmayi cok istiyorum Bu durum polislige engelmi yazarsaniz sevinirim?

 26. Merhaba 3 sene once siddetli bir travma gecirdim süt disleri on iki dis dis etime burnuma kadar gomuldu dis cerrahisi tarafindan yerine tekrar indirildi fakat disler dusmedi uzman doktor tarfindan kanal tedavi gordum kirik yerler dolguyla duzeldi dislerde sıkınti yasamiyorum ama elma gibi sert yiyecekler isiramiyorum dislerimde sallanma yok bu durum polislige engel mi?

 27. Merhaba 3 sene once siddetli bir travma gecirdim süt disleri on iki dis dis etime burnuma kadar gomuldu dis cerrahisi tarafindan yerine tekrar indirildi fakat disler dusmedi uzman doktor tarfindan kanal tedavi gordum kirik yerler dolguyla duzeldi dislerde sıkınti yasamiyorum ama elma gibi sert yiyecekler isiramiyorum dislerimde sallanma yok bu durum polislige engel mi? lutfen cevabinizi bekliyorum

 28. Admin merhaba cevaplarsan sevinirim benim şuan net 5 dişim yok yani 1 tanesi gömülü onuda eksik sayarsak eksik dislerimin hepsi arkada onde hiç eksik yok yani bakildiginda sanki agzimda hic dis eksik yok gibi duruyor sorun olurmu ?

 29. Kucukken on iki disim uclarin kirilmisti dolgu ile estetik gorunum verildi yani on iki disimde dolgu var sorun olurmu acaba

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir