Güncel BilgilerMemur AlımlarıPAEMPOLİSLİK

Polis ve Bekçi için Göz Sağlığı Şartları nelerdir?

Bu yazımızda birçok adayın merak konularından birisi olan Polis ve Bekçi için Göz Sağlığı Şartları nelerdir? konusuna değineceğiz.  Polis Eğitim merkezlerinde yapılan ön sağlık muayenelerinde ilk göz muayenesi mülakat günü, yani evrakları teslim edeceğiniz gün yapılmakta. Mülakat günü uygulanan göz testinde yalnızca renk körlüğü olup olunmadığına bakılmaktadır. Eğer aday renk körüyse elendiği tarafına beyan edilip sonraki aşamaya geçemez.
Mülakat aşamalarındaki göz testini başarılı şekilde geçen adaylarsa eğer sınavda başarılı olursa intibak eğitimi esnasında ayrıntılı renk taramasına giderler. Yapılan bu taramada gözlerin derecelerinin kaç olduğu, herhangi bir görme sorununun mevcut olup olmadığı konusuna bakılır. Belirtilen bu aşamada adaylardan gözlerinin numaralarının 2 derece üstü olmaması koşulu istenir. Bu koşulları taşımayan adayların düzenlenen raporları olumsuz olmaktadır.

Polis meslek eğitim merkeziyle PAEM ‘e girmek isteyen kişiler için göz şartlarını inceleyecek olursak, 2 alım için de göz şartlarının derece olarak 4’e kadar sorun olmadığı gözlenmektedir. 4 derecenin üstünde ise maalesef polis olunmamaktadır.  Göz derecesi 4 üzeri olan polis adaylarının lazer tedavisi olması durumu söz konusudur.

HANGİ GÖZ PROBLEMLERİ POLİSLİĞE ENGELDİR?

1- Görme ve diskromotopsi muayenesi esnasında lens kullanılmasına izin verilmez.

2-

  • Total diskromatopsi (renk körlüğü) ve parsiyel
  • Retinis pigmentoza yani tavuk karası ve diğer retina distofileri,
  • Katarakt, psödafaki, katarakt cerrahisi,
  • Göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, göz kaslarında ve sinirlerde işlev fonksiyon kaybı, nistagmus
  • Tepki göstermeyen, göz, orbita içi yabancı cisimler, göz ekleri
  • Keratokonus, retina patolojileri, glokom,
  • Üveit ve korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik meydana gelen enfeksiyonları, öğrenciliğe engeldir.
3- Polis okularına alınacak olan öğrencilerde, görme düzeyi her bir gözde ayrı ayrı miyop (sfrefik, slendirik) -2 diyoptiryi, hipermetrop +1 diyoptri seviyesini geçemez. Mikst türü astigmatlarda transpozisyon sonrasında değerlere bağlı işlem yapılır.
Düzeltme işleminden sonra her iki gözün görme gücü toplamı minimum 20 seviyesinde 16 olmak koşulu vardır.
Düzeltme sonrası, gözlerin birinin görme gücü de minimum 10’da 7 düzeyinde olabilir. Fakat bu durumda öteki gözün görme gücü, düzeltme sonrası 10’da 10 yani diğer deyişle tam olmak zorundadır.
Peki lazer ameliyatı polisliğe mani midir? Daha önceki yıllarda lazer ameliyatı geçirenler, polislik mesleği için engel teşkil ederken 2018 senesinde yapılan sağlık yönetmeliği değişikliğiyle birlikte lazer ameliyatı olan adaylara polis olmanın önü açıldı. Netice itibariyle lazer ameliyatı olan adayın, gözleri eğer yasal sınır içerisinde kalabiliyorsa polis olabilir.
Lazer Ameliyatı polisliğe engel midir? Önceki yıllarda lazer ameliyatı polislik için engel teşkil ederken 2018 yılında yapılan sağlık yönetmeliği değişikliği ile lazer ameliyatı olan kişilere polis olma yolu açıldı ve sonuç olarak lazer ameliyatı olan bir kişinin gözleri yasal sınırın içerisinde kalırsa polis olabilir.
Bu konuda daha detaylı bilgiler edinebilmek için emniyetin kendi sitesine ve PAEM’e de bakabilirsiniz. Bir ilana bakınca o ilanın hangi şartları taşıdığına iyice bakın. Mesela yaş sınırı, kilo boy gibi, yine aynı şekilde göz de polislik mesleğinde oldukça önemsenen konular arasındadır. Bu hususta dikkatli olunmalı ve daha önceden muayene olup ona göre kendinize bir yol çizmelisiniz.
Ayrıca daha detaylı bilgilere erişebilmek için bu konuyla ilgili olarak şu başlıktaki resmi yazıya göz atabilir ve oradan da yeni güncel bilgiler edinebilirsiniz.
EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK YÖNETMELİĞİ  7 (BÖLÜM) – GÖZ HASTALIKLARI (RESMİ YAZI)
Unutmayın ki sağlığınız her şeyden önemli ve bunu mesleki anlamda da önemsemeniz gereklidir. Bu konuya hassasiyet ile yaklaşırsanız her şey düzene girecektir. Sağlıcakla kalın.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu