Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

04.07.2018
4.708
A+
A-
Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

Polislik mesleği de askerlik mesleği gibi efor sarfedilmesini gerektiren ve fiziki olarak dinç olunması gereken zorlu mesleklerden biridir. Polis olmak isteyen adayların hem fiziken hem de psikolojik olarak polislik mesleğini icra etmeye engel teşkil edecek bir durumlarının olmaması gerekir. Bu her açıdan geçerli bir durumdur, yani hem sicili temiz olmalıdır hem de sağlık raporunda gereken yeterliliklerin tamamı karşılanıyor olmalıdır. Askerlik ve polislik, yaptıkları hizmetler bakımından birbirine son derece yakın mesleklerdir. İki mesleği yapan insanlar da halkın güvenliği için çalışan ülkemizin vatandaşlarıdır. Ayrıca her iki meslek grubu da birçok zorlu şartlarda görev yapan meslek gruplarındandır.

Ülkemizde zorunlu askerlik uygulaması olduğu için gençler belli bir yaşa geldiklerinde askerlik görevlerini yapmak için birliklerine teslim olurlar. Elbette eğitim durumuna göre adayların tamamı farklı aylarda ve rütbelerde askerlik yaparlar. Kimisi askerde onbaşı vs. gibi rütbeler alırken kimisi de er olarak askerliğini tamamlar. Yine askerler yeteneklerine göre ayrılır ve tank şoförü, berber gibi çok çeşitli şekillerde görevlendirilirler. Görev süreleri dolduktan sonra terhislerini alarak askerlik görevini tamamlamış olurlar. İsteyen adaylar Milli Savunma Üniversitesi gibi kurumlara giderek veya askerdeyken Uzman Çavuşluk, Uzman Jandarmalık gibi mesleklere başvurarak askerlik mesleğine devam eder. Yani mecburi hizmet haricinde de gönüllü olarak bu mesleği yapmaya devam eder.

Polislik ise aynen askerlik gibi adayların kendi hayalleri doğrultusunda yaptıkları bir meslektir. Bazı adaylar belirli durumlarda askerden muaf olurlar. Bunların ne olduğunu hemen hemen tüm polis adayları bilir. Eğer adaylar belirli bir kilonun üzerindeyse ve 3 yıl boyunca bu kiloyu korumuşsa askerden muaf olabilmektedirler. Ya da bazı sağlık problemleri olan adaylar hekim kontrolüne girdikten sonra hekimin askerlik yapamaz raporu verdiği durumlarda askerlik görevinden muaf olurlar. Adayların hangi durumlarda askerlikten muaf olacağı ile ilgili detaylı bilgiyi askerlik şubelerinden edinmenizde fayda var. Bununla birlikte askerlik muafiyeti getiren durumların bazıları polislik için de muaf olmanızı sağlar. Kısacası askerden hangi sebeple muaf olduğunuz polislik mesleğini yapıp yapamayacağınızla direkt olarak ilgili bir durumdur.

Askerlikten Hangi Durumlarda Muaf Olanlar Polis Olamazlar ?

Polis olmak isteyen adayların hepsi emniyet teşkilatının yayınladığı sağlık şartlarının tamamını karşılıyor olmalıdır. Eğer emniyetin istediği sağlık şartlarından 1 tanesini bile karşılamıyorsanız polis olabilmeniz mümkün olmaz. Askerden muaf olan adayların hangi sebeplerden dolayı askerden muaf oldukları konusu, polislik yapıp yapamyacağınızla da alakalıdır. Eğer adayların askerliğe engel olan sağlık şartları, polisliğe de engel teşkil edecek bir durum ise, bu gibi durumlarda adaylar polislik mesleğini de icra edemezler. Burada adayların en çok dikkat etmeleri gereken husus emniyet teşkilatının istediği sağlık şartlarına uyulup uyulmadığı konusudur. Sizlere detaylı olarak emniyet teşkilatının istediği sağlık şartları ile ilgili bilgiler verirken, askerlikten hangi durumda muaf olanların polislik mesleğini yapıp yapamayacakları ile ilgili detaylı bilgileri de sizlere aktarmaya çalışalım.

 

 • Askerden muaf olan adaylar boya uyumsuz olan kilodan dolayı muaf olmuşlarsa ve muaf olma durumları devam eder düzeyde bir boya ya da kiloya sahiplerse polislikte yapmaları mümkün olmaz. Hem askerlikte hem de polislikte boy ve kilo uyumu yani vücut kitle endeksi uyumu şartı aranır. Askere gidecek olan adaylar için yayınlanan boy ve kilo uyumunu içeren vücut kitle endeksi tablosu vardır. Adaylar eğer bu tablo sınırlarını aşıyorsa kilo sorunu yüzünden askere alınmazlar. Ancak kurallara göre adayların bu durumu birkaç yıl boyunca devam ettirmesi gerekir. Yani 2018 yılında kilolu olan ve doktorların askere gidemez diye görüş bildirdiği biri 2019 yılında da muayene olur. Eğer 2019 yılında hala vücut kitle endeksiz uyumsuz ve aşırı kiloluysa doktorların görüşüne göre 1 sene daha askere gidemez raporu verilir. Eğer 2020 yılına geldiğimiz askere gidecek olan şahıs hala vücut kitle endeksine göre uyumsuz ise bu sefer tamamen askerden muaftır raporu verilir. Bazı durumlarda 2 senelik kontrolde de direkt olarak askerden muaftır raporu verilebilmektedir.

 

 • Bu rapor sadece fazla kilolular için değil aşırı zayıflar için de verilebilen bir rapordur. Ancak böyle bir durum çok sık görülmez ve genelde bu şekilde askerden muaf tutulan adaylar aşırı zayıflıktan değil fazla kilodan dolayı askere alınmazlar. Fazla kilodan dolayı askerden muaf olan birisi eğer ki polislik başvurusu yaptığı sırada kilo vermiş ve polislikte aranan şartları yerine getiriyor ise polis olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Polislikte aranan şartlar askerlikte aranan şartlara oranla biraz daha zorlu olabilmektedir. Örneğin polis olmak için erkek adaylarda 167 cm bayan adaylarda ise 162 cm boy şartı aranır. Yine askerlikte olduğu polislikte de vücut kitle endeksi uygulaması vardır. Ancak polislikteki uygulama askerliğe göre daha farklıdır. Askerde aşırı kilolular alınmazken polislikte bu kural biraz daha katıdır. Yani örneğin askerlikte 170 boyunda olup 100 kilo olanlar alınmazken, polislikte 175 boyunda olup 85 kilo olanlar alınmayabilir. Asker ve polislik için boy kilo orantısında aranan şartlar farklıdır.

 

 • Eğer adaylar bunun dışındaki fiziki durumlardan ötürü askerden muaf tutulmuşlarsa bu durumda polis olmak için de istenilen sağlık şartlarını yerine getiremeyebileceklerini unutmamak gerekir. Bu çok kapsamlı bir konudur, adayın askerden neden muaf edildiği, hastalığının veya fiziki sorununun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmadan polislik başvurusu yapıp yapamyacağınızı söylemek oldukça zordur. Eğer askerden muaf tutulmuşsanız, polis olabilir miyim diye aklınızdan geçiyorsa, yapmanız gereken en doğru şey emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğini incelemek olmalıdır.

Meclis Polisi Nasıl Olunur?

Polis Olmak İstiyorum. Nasıl Polis Memuru Olurum?

Şehit Yakınları Nasıl Polis Olabilir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Şah dedi ki:

  Babası güvenlik korucusu olup şehit olan birisinin çocuğu polis alımlarında şehit yakını olarak polislik e başvurabilir mi.
  Bizzat bu sıkıntıyı yaşadım için

  1. Admin dedi ki:

   Akademi ile konuşmanız lazım.

  2. Emrah dedi ki:

   Ben de sol kulaktan %40 aldım olması gereken geçerli %46 miş oyuzden muaf aldım ama herşeyi duya biliyorum sağlığım iyi boy ve kilo uyumlu ola bilirmiyim?

 2. Sahhh dedi ki:

  Askerde pskotik bozukluk adında terhis edildim acaba olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Çok zor

 3. Cumali Daysal dedi ki:

  Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için askerden muaf olmuştum fakat görünürde hiçbiseyim yok gayet iyiyim boy ve kilom da uyumlu sizce polislik için uygunmudur ?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

  2. Kaan görkem konuk dedi ki:

   Kardeşim araştırıyorum ama bir türlü sonuç alamadığım benimde bağışıklım zayıf ve ıvıg kullanıyorum polislikte bir engeli oluyormuymuş öğrene bildin

 4. Zafer dedi ki:

  Askerden uyum bozukluğu tanısı ile terhis olan polis olabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

   1. HAKAN dedi ki:

    eminmisiniz ben 1 2 polis arkadaşla konuştum askeriyenin raporu bizi baglamaz diyorlar bende uyum bozuklugundan dolayı muaf tutuldum aceba bilginiz kesinmi şansımızı deneyelimmi

    1. Mustafa dedi ki:

     Akciğerimin 1/3’ü alındığı için askerden muaf oldum.
     Yara izi 5 m’den daha uzakta görülüyor.
     Polisliğe engel olur mu?

 5. Mikail demir dedi ki:

  Ben ayaklarımdaki düz tabanlıktan ötürü askerlikten muaf olduk polis olabilirmiyim acaba

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 6. Ahmet ak dedi ki:

  Hepatit B tanısından askelikten muaf oldum amam fiziki ve psikolojik bütün şartlarlarım iyi polis olmama engel mi?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

 7. Can dedi ki:

  Digeri sağlam olmak kaydıyla tek testisi alınan öğrenciliğe kabul edilir diyor. Benim tümörden biri alındı diğeri sağlam. Tedavi görmedim ilaç kullanmadım 5senedir böyleyim. Askerden elverişli değil raporu verildi. Polis olabilir miyim?

 8. Adan dedi ki:

  Askerden kilo fazlalığı ile muaf oldum ama şuan kil verdim tyt den 270 alıp polisliğe başvurabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   evet…

 9. Osman dedi ki:

  Vücut Kitle Endeksi ‘ne göre 64 kg ye 183 cm boyu olan bir bireyin (erkek), diğer sağlık şartları uyduğu takdirde polisliğe (POMEM-KP93 PT) başvurusunda engel teşkil eder mi?

  1. BatuHan dedi ki:

   Askerde acemi birliği bittikten sonra behçet hastalığından dolayı muaf aldım kan tahlillerim falan normal insandan çok daha iyi çıkıyor geçmişte emboli attığım için verdiler muafı şuan polis ola bilirmiyim

 10. Resul dedi ki:

  Merhaba ben 3yasindayken glikojen depo tip 3tanisi konuldu askerlik çağına geldiğinde hiç bir sıkıntı nin olmadığını söyledi asker gidebilirsin dedi ama heyet şöyle dedi glikojen depo hastalığı olan lar askere gidemez dedi ve askerden muaf oldum ama şuan hiç birşey im yok polisliğe şartlarında elverişli sizce polis olabilir miyim. Yada kime sormam lazım teşekkürler şimdiden

 11. gkhn dedi ki:

  Askerlikten ankilozan spondilit (romatizmal) rahatsızlığı nedeniyle muaf tutuldum. Bu durum komiser yardımcısı olmama engel olur mu? Teşekkürler.

  1. Salih dedi ki:

   Ben askerliği Yedek Subay Olarak yapıyordum. 10 ncu aydan sonra kendimi iyi hissetmedim hastaneye gittim. Kalp le ilgili bir kan değerim yüksek çıktı. Onu araştırırken kalbi besleyen bir damarın kalp kası içinden geçtiğini gördüler. Ama damar sağlıklı sadece kalp kası içerisinden geçti diye hastalık ismi varmış miypkart bridge diye. Doktorda dedi bu senin için fazla önemli değil ama Buda askerden muaf etti beni tsk nın sağlık yönetmeliği yüzünden. 10 ay boyunca şerefli bir şekilde tsk da yedek subay olarak görev yaptım. Bu durum benim polis olamam için engelmidir.

   1. deniz dedi ki:

    Kardeşim şeker hastası olduğu için askerden muaf polis olabilir mi

 12. Selim dedi ki:

  Askerde bronşitten beni muaf ettiler
  Polis olabilirmiyim

 13. Halime dedi ki:

  Bundan 4 sen önce beyinden su alında 2 senede bir kontrellere gidiyorum ve hic bir problem yok hersey yolunda ne ilaç tedavisi nede psikolojik bozukluk var polis olabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 14. Ahmet dedi ki:

  Hocam benim kulağımın biri doğuştan duymuyor ve haliyle askerlikten muaf oldum. Bu durum benim polis veya astsubay tarzı mesleklere girebilmeme engelmi. Umutlu değilim ama yinede tam emin olmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   engel olur…

   1. Salih dedi ki:

    Ben askerliği Yedek Subay Olarak yapıyordum. 10 ncu aydan sonra kendimi iyi hissetmedim hastaneye gittim. Kalp le ilgili bir kan değerim yüksek çıktı. Onu araştırırken kalbi besleyen bir damarın kalp kası içinden geçtiğini gördüler. Ama damar sağlıklı sadece kalp kası içerisinden geçti diye hastalık ismi varmış miypkart bridge diye. Doktorda dedi bu senin için fazla önemli değil ama Buda askerden muaf etti beni tsk nın sağlık yönetmeliği yüzünden. 10 ay boyunca şerefli bir şekilde tsk da yedek subay olarak görev yaptım. Bu durum benim polis olamam için engelmidir.

 15. Batuhan dedi ki:

  Behçet hastasıyım kan tahlillerim normal sağöıklı bir insan daki gibi çıkyor ama kan pıhtısı attım diye üniversitesi hastanesi askerden muaf raporu verdi bu polis olmama engel mi

  1. Admin dedi ki:

   evet…

 16. Necmi geriş dedi ki:

  Sol göz görme kaybı var askeri raporum muaf amaliyat olup düzeltsem ve liseyi dışarıdan bitirsem düz lise bu şekilde girebilir miyim sınavlara vs alım olur mu sormadan bilen Bi kişiye bişey yapmak istemedim ama yorumlarda da benim durumum da kimseyi göremedim %50 değil daha az görme kaybı var gözümde sorun olurmu

 17. İlyas dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli er başvurusunda bulundum ama sağlıktan geçemedim askeri hastaneden mitral kapak yetmezliği tanısıyla askerlikten muaf tutuldum.. Sizce fiziki ve psikolojik durum polislik durumum iyi polis olunabilir mi ?

  1. İdris dedi ki:

   Kardeşim muaf oldugunda başvurabilyn mu bilmiyorum polialige bende onu ögrenmek istiyrm bende küçükken bi damar ameliyatı geçirdim şimdi kadar hiç bir sağlık sorunu yaşamadım olur öu onu soruyrm
   Senin için bilmiym

 18. Enes dedi ki:

  Merabalar, doğuştan sağ bobregim atrofik yani normal boyutundan küçük. TSK yönetmeliği gereği askerden muaf tutuldum. Lisans mezunuyum. Polis yada komiser yardımcısı olma durumum nedir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 19. İdris dedi ki:

  Meraba bir sorum var ben küçükken 1 yaşında damar ameliyatı geçidim fakataakerlikten muaf olacam bu yaşıma kadar yani 21 yıl boyunca hiç bir sağlık sorunu yaşamadım ve hap fln kullanmıyorum sağlık sorunum gayet iyi ve bu durum polislige başvurmamı engeller mi?

 20. İdris dedi ki:

  Meraba. Sorum olacak 1 yaşında ameliyat oldum fakat şimdiye kadar bir sağlık sorunum yok lakin muaf verecekler çürük vermezler sağlık sorunum yok ama sunu demek istiyorum muaf olmam polislige başvurabilirmiyim bu sorun teşkil eder mi suan sağlık sorunum yok başvurma durumum var mı onu annamadım cvp veririmisnz

 21. Hüsnü dedi ki:

  Benim iki kulağımda 40 db işitme kaybım var polislik, bekçilik, güvenlik bu tür işlere girmemde sıkıntı yaratır mı ?

 22. Brk dedi ki:

  merhaba askerden gözlükten dolayı muaf oldum, fakat lazer ameliyatı olup polisliğe başvursam askerlikten muaf olduğum için alınmama şansım var mı teşekkürler şimdiden.

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Brk dedi ki:

    yönetmelikte muaf olunan sağlık sorunu ortadan kalmış ise herhangi bir sorun teşkil etmez diyor ama böyle bir durumu yaşayan var mı acaba? kesinlikle kabul edilmez mi heyetin insafına mı kalan bir şey?

 23. Furkannn dedi ki:

  Magnezyum eksikliğinden askerden muaf oldum polislik için genel sağlıkta sıkıntı olurmu?

 24. Emrah dedi ki:

  Ben de sol kulaktan %40 aldım olması gereken geçerli %46 miş oyuzden muaf aldım ama herşeyi duya biliyorum sağlığım iyi boy ve kilo uyumlu ola bilirmiyim?

 25. Özer dedi ki:

  Merhaba, göz numaralarım yüksek olduğu için askerlikten muaf oldum. Gözlerimi çizdirmek istiyorum, çizdirdikten sonra polislik için bir engel kalmıyor. Bu herhangi bir sorun oluşturur mu?