2019 – Kadın Polislik Başvuruları

2019 – Kadın Polislik Başvuruları

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada 2019 yılı için toplamda 35.000 adet polislik için personel alınacağını belirtmişti. Bu alınacak olan personeller öncelikle PAEM, POMEM ve PMYO okullarında eğitim sürecine tabii tutulmaktadırlar. Bilindiği üzere bu okullara erkek adayların başvuru yapabildiği gibi kadınların da başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Fakat görevlerin ağırlığı ve tehlikesi nedeniyle kadın adaylar için %10’luk bir dilim ayrılma söz konusudur. Her yıl yapılan alımlarda kadın adayların alım sayısı düşük olmaktadır. O yüzden rekabet daha büyüktür. 2019 – kadın polislik başvuruları hakkında yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

PMYO Nedir?

Polis Meslek Yüksekokulları olarak geçmekte olup, polis adayları için en çok kayıt alacak okul olmaktadır. 35.000 personelin büyük bir kısmı PMYO okullarına alınacaklardır. Burayı kazanıp mezun olan kişiler ise polisliğe atanabileceklerdir. Aynı zamanda PÖH ve diğer birimlere de başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. PMYO için kadın adaylar da başvuru yapabilmektedir. Tabi öncelikle TYT sınavından baraj puanı geçmeniz ve iyi bir derece yakalamanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl PMYO için 2250 erkek, 250 kadın alımı yapılacağının haberi yayılmıştı. Fakat bu bilgi herhangi bir resmiyet kazanmamış olup, bu yıl için rakamların değişebileceğini ekleyelim. Kadın polis başvurusu için belirtilecek resmî rakam dahilinde ilgili okullara alımlar yapılacaktır.

PAEM ve POMEM için Kadın Adaylar

PMYO’dan daha üstün olan PAEM ve POMEM okulları için de kadın adaylar başvuru yapabilecekler. Fakat PMYO’dan daha az adaylar bu okullara girebildiği için alınacak olan kadın öğrenci sayısı bir hayli düşük olacaktır. Aynı şekilde erkekler için de aynı durum geçerlidir. Polislik için en çok kayıt alan okul PMYO’dur ve burada temel eğitimler verilir. PAEM ve POMEM üzerinde rütbeniz ile ilgili yükselme eğitimi, veyahut daha donanımları kişileri eğitmek için eğitim görmektesinizdir. 2019 – kadın polislik başvuruları için farklı durumlar var mı? Alım şartları aynı mı? Bu konular hakkında meraklarınız varsa bir alt başlığımızı okuyabilirsiniz.

2019 – Kadın Polislik Başvuruları

blank

Kadın polislik başvuruları için erkekler ile aynı adımlardan geçmektesiniz. Aynı TYT sınavına girer, aldığınız puanlar erkekler ile eşit karşılaştırılır. Fakat fiziki yeterlilik testleri aşamasında kadın adaylar farklı testlere tabii tutulur. Kadın polislik başvuruları şartları ise tek madde dışında tümü herkes için geçerlidir. Farklı olan madde ise kadın adaylarda 162 santimetre boy şartı aranırken bu rakam erkeklerde 167 olmaktadır. 2019 – kadın polislik başvuruları için sitemizi takipte kalarak en güncel bilgilerden yararlanabilirsiniz. Başvuru ve sınavlar hakkında sizler için en güncel bilgileri sitemizde yayınlamaktayız.

Kadınlar Hangi PMYO Okullarında Okur?
Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur
2019 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur
Bayanlar Yunus Polisi Olabilir Mi?
Bayan Polisler Makyaj Yapabilir Mi ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1722 YORUM
 1. Avatar burcu dedi ki:

  bileğimde küçüçük kalp şeklinde dövme var polis olmama engelmıdır ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 2. Avatar Gül dedi ki:

  Merhaba açıköğretimden bankacılık okuyorum 19 yaşımdayım kilo boy tutuyor pöh (bayan) için nasıl başvuru yapacağım bilmiyorum lütfen bilgi verirmisiniz pöh ten nasıl polis olunuyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   pöh olmak için polis olmanız gerekiyor emniyet müdürlüğü kendi bünyesinde alım yapıyor…

   1. Avatar merveacar dedi ki:

    iyi günler 22 yasındayım evliyim 1 çocuğm var ama poşislik bnm çockluk hayalim lise mezunuyum. 1.67 byum 50 kilom var polis olablmm için neler ypmm lazm polislik için bana şans tanılırmı.eşimde jandarma.

    1. Admin Admin dedi ki:

     tyt sınavına girip baraj puanı nı alıp pmyo ya başvuru yapabilirsiniz…Ama pmyo iki yıl okulu var …..

   2. Avatar Pomem dedi ki:

    25.dönem pomem alımı 10000 olacağı söyleniyordu. 24.dönem 3000 kadın 25.dönem 500 kadın özel harekatçı alımı oluyor. 10000 pomem alımı bu sene yalan mı oldu ne oldu admin tahminen.

    1. Admin Admin dedi ki:

     bayan pöh alımı daha açılmadı..

 3. Avatar Arif kısayol dedi ki:

  Meraba ben gazi çocuğuyum lise mezunuyum kilom 65 boyum1.65 acaba bana şans tanırlarmı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   polislik zor ama memurluk için valiliğe başvuru yapınız..

   1. Avatar Arif kısayol dedi ki:

    Memurluk hakkı 7 yıl önce babam amcama vermiş bir iş hakkı tanırlarmı valiliğe başvursak?

    1. Admin Admin dedi ki:

     başvurunuzu yapınız..

 4. Avatar pika dedi ki:

  Merhabalar. 95 dogumluyum önlisans mezunuyum. Kpss puanım 72. Polislik istiyorum fakat PMYO mu okumam gerekiyor bunun için tekrar üniversite sınavına mı girmem gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekir?

  1. Admin Admin dedi ki:

   pmyo için tyt sınavı yeterli..

 5. Avatar fatmanur dedi ki:

  Polis olmak istiyorum,
  tyt den sonra mı mülakata giricem yoksa pomemden sonra mı tam olarak nasıl polis olunur açıklarmısınız

  1. Admin Admin dedi ki:

   başvurunuz kabul olunca zaten mülakata çağrılırsınız…

 6. Avatar fatmanur dedi ki:

  disiplin suçu engel olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 7. Avatar fatmanur dedi ki:

  sayısala mı eşitağırlığa mı gitmemiz gerekir polislik için

  1. Avatar sinem dedi ki:

   hayır sadece tyt den 260-270 arası puan alarak girebiliyorsunuz

  2. Avatar sinem dedi ki:

   sayısl veya eşitağırlık,sözel farketmez sen puanını yuksek tutman yeterli olucaktır benım bildiğim araştırdığım kadarıyla

 8. Avatar meryem dedi ki:

  üniversite okumadan direk kpss ye girerek polis olabilir miyiz

  1. Admin Admin dedi ki:

   lise mezunları tyt sınavına girmeniz gerekiyor..

 9. Avatar Betül dedi ki:

  Merhaba admin ben üniversite 2. Sınıftayım tyt ye girip polis olabilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

1 14 15 16