Bayanlar Yunus Polisi Olabilir Mi?

Bayanlar Yunus Polisi Olabilir Mi?

Polislik ciddi sabır ve kabiliyet isteyen kutsak görevler arasında yerini almaktadır. Devlet ve kamunun asayişini sağlamak için devlet memuru adı altında hizmet vermektedirler. Polislik alanında ihtiyaçlara yönelik yeni birimler oluşturulmaktadır. Bu birimler tamamen şehire özel olabildiği gibi, genel geçer nedenlerden dolayı da oluşturulabiliyor. Polis memurları zorlu çalışma koşullarına ayak uydura bilmeli, görev zamanında uykusundan feragât edebilmelidir.

Polisliğin bir başka birimi olan yunus polislik, normal polis imajına göre çok daha farklı bir alandır. Yunus polisler ilk defa 1993 yılında İstanbul şehrinde ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise şehirdeki trafiğin yoğun olması, olay yerine polis araçlarından daha önce giderek asayişi sağlamaktır. Bunu yunus polisler nasıl yapıyor diye soracak olursanız cevap çok basit. Yunus polisler motosiklet yardımı ile yoğun trafiği kolay bir şekilde geçebilmektedirler. Yunus polislerin İstanbul ilinde ortaya çıkmasının nedeni ise bu sebepten dolayı kaynaklanmadır. Genellikle kalabalık ve yoğun trafiğe sahip illerimizde yunus polis alımları daha fazla olmaktadır. Hızları ve çeviklikleri sayesinde olayı yerine anında intikal edebilmektedirler. Aynı zamanda suç işlenmesini önlemek, toplum huzurunu sağlamak için devriye gezmektedirler. Herhangi bir sorun gördüklerinde genel merkeze bildirerek yardım çağrısında bulunabilirler.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus polislik nedir diye soracak olursanız açıklayıcı bir şekilde cevap verebiliriz. Kıyafetleri tek tip olarak kırmızı ve siyah renk tonlarındadır. Arması ise normal polislere göre çok farklıdır. Yunusun başı üzeride bulunan bir polis kaskı bizleri karşılamaktadır. Bu yüzden isim ve arma uyumu yakalanmıştır. Motosiklette oturan 2 adet yunus polisi memuru bulunmaktadır. Arka polise artçı, önde oturana ise öncü denir. Motosikleti öncü polis memuru kullanır. Artçı polisin görevi ise silah taşımaktır. Herhangi bir tehlike durumunda motosiklet hareket halindeyken ateş açma yönünde ciddi eğitimlerden geçmektedirler. İki polis memurunun da görevi farklı olup ikisi de farklı eğitim görüyorlar. Halkın can güvenliği tehlikesi aşamasında en hızlı müdahale eden polis birimi olarak hizmet vermeye devam etmektedirler. Peki akıllarda sıkça dolaşan bir soru olan bayanlar yunus polisi olabilir mi konusunu hiç merak ettiniz mi?

blank

Bayan Yunus Polisi Olur mu?

Bayanların yunus polisi olabilmeleri için önlerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın gerekli şartları sağlayan kişiler yunus memurluğuna başvurabilirler. Polis Olma Şartları kadın ve erkeklerde ufak tefek farklılık gösterebilmektedir. Bahsettiğimiz şart ise sadece boy şartıdır. Detaylı olarak değineceğimiz yunus polisi olma şartları başlığı altında bunları inceleyebilirsiniz.

Yunus Polisliği Başvuru Şartları

Bu mesleğe başvurmak için öncelikle bu birime ilgi duymalısınız. Yunus polisliğine daha önceden sempati duyan ve işini severek yapacak kişilere öncelik verilmektedir. İş olsun diye yapmak isteyenler anlaşıldığı an direkt olarak elenmektedirler.

 • 1) Yunus polislikte amirler hariç diğer rütbeye sahip kişiler 28 yaşını doldurmamış olmalılar. 29’dan gün alanlar kesinlikle bu meslek için uygun değildirler.
 • 2) Kadınlarda minimum 1.70 cm boy, erkeklerde ise 1.75 cm boy istenmektedir. Bu boyların 1 cm bile altında kalanlar kesinlikle başvuruda bulunamazlar.
 • 3) Ruhen ve fiziken hiçbir sağlık probleminizin bulunmaması.
 • 4) Motosiklet üzerinde çalışacak olduğunuzdan dolayı vücudunuzun atletik ve sportif bir yapıda bulunması gerekmektedir. Bu konu hızlı yapılabilecek motosiklet manevralarına dayanıklılık ve esneklik yüzünden gereklidir.

Yukarıdaki şartlarda gördüğümüz üzere tek madde ile erkek ve kadın ayrımı yapılmaktadır. O da boy konusudur. Bunun dışında bayanların yunus polisi olması konusunda hiçbir şey engel değildir.

2018 – Bayan PÖH Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?
Bayan Polisler Makyaj Yapabilir Mi ?
2018 – Bayan Polisler Nerede Görev Yapar ?
Nasıl Polis Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir?
Polis Şark Görevi Kaç Yıl?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Avatar BozkurtF dedi ki:

  Selamın Aleyküm Admin İnşallah seneye TYT’e girip PMYO başvurucam. PMYO kazandım diyelim. 2 sene okudum 2. Senenin sonunda Bakan şu kadar PÖH alımı olucak dedi bu alım PMYO içerisinden de olurmu bı 1. Sorum 2. Sorum Kaç senede bir PMYO’dan PÖH alımı Oluyor 3. Sorum PMYO mezun olur olmaz Meslek İçi PÖH’e başvurabilirmiyiz? 4. Sorum kafamda fazla ciddi olmayan, saç tıraşı olunca gözüken 4,4.5 cm bir yarık var sorun olurmu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   yarık sorun olmaz, meslek içi pöhe geçiş başvuruyla oluyor.

 2. Avatar Aynur dedi ki:

  Mrbalar. Ben 25 yaşındayım ortaokuldan terkim. Tek hayalim yunus”olmak okumak”istiyorum. Hayalimi gerçekleştirmek istiyorum ama. Boydan sanirim kaybetcm tam boyum 1.66 yardımcı olup bigilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin Admin dedi ki:

   lise mezunu olmanız lazım ve boy 1.67 olması gerekiyor..

 3. Avatar Gamze dedi ki:

  Merhabalar polis mesleği konusunda hassasım birde motorla birleşince Yunus Polis olmak tek hedefim ön lisans mezunuyum ve tüm kriterlere uygunum buraya kadar her şey güzel peki nasıl başvuru yolu izlemeliyim yardım edebilir

  1. Admin Admin dedi ki:

   alımları beklemeniz gerekiyor…

 4. Avatar Dlbryy dedi ki:

  Ben şuan lise 3 e gidicem lise bitince üniversite okumak şart mı yoksa direk tyt mi gitcez kızlar için zor mu yunus polis sence

  1. Admin Admin dedi ki:

   lise mezunu olup tyt sınavına girmeniz yeterli…

   1. Avatar Dlbry dedi ki:

    Peki sonrasında nolcak

   2. Avatar Dlbry dedi ki:

    Kızlar için zor mu sizce

    1. Admin Admin dedi ki:

     evet…

    2. Avatar zeynep dedi ki:

     Yunus polislikte başörtü yasağı var mı ?

    3. Admin Admin dedi ki:

     Bayanların yunus polisi olabilmeleri için önlerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın gerekli şartları sağlayan kişiler yunus memurluğuna başvurabilirler.