Ana Sayfa / Askeri Alımlar / 2018 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları

2018 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ile ilgili yapılan bilgilendirme toplantısında Milli Savunma Bakanı Canikli: “ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak için 2018 yılı için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na alınacak subay sayısı 2 bin 427 iken, astsubay sayısı 2 bin 657 olarak belirlenmiştir. Yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 693 subay, 836 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 astsubay, Özel Kuvvetler Komutanlığımız için 300 subay, 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay, 5 bin 992 astsubay yetiştirilmesi planlanmaktadır.” Şeklinde konuştu. Canikli konuşmasına şunları da ekledi: “ Geleceğin komutanlarını yetiştirdiğimiz Milli Savunma Üniversitesi’nde Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları, Kara, Deniz, Hava ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları Türk ordusu için saygın subay ve astsubaylar yetiştirilmekte. 9 Şubat 2018 itibari ile başlayan başvuru sürecinin herkese hayırlı olmasını dilerim.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları Nelerdir?

Askeri okullarda öğrencilik yapmak isteyen adaylar için başvurular başladı. 9 Ocak 2018 itibari ile alınan başvuruların son tarihi 15 Şubat 2018 olarak belirtildi. Milli Savunma Üniversitesi öğrenci adaylarına yönelik olarak uygulanacak olan sınav 18 Mart 2018 Pazar günü 81 ilin merkezlerinde gerçekleştirilecek. Saat 10:15’de başlayacak olan sınav toplamda 135 dakika sürecek.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ile ilgili bilgi paylaşımından önce Kara Harp Okulu ile ilgili bilgi vermek gerekirse:

Kara Harp Okulu; subayların yetiştirildiği okul Ankara ili sınırları içerinde yer almaktadır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu sayıda subayın yetişmesine imkan tanıyan yükseköğretim kurumunda yanı sıra Mühendislik, İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler Lisans Programları da verilmektedir. Kara Hap Okulu’nda Piyade, Topçu, Kara, Hava, Hava Savunma, Muharebe gibi alanlarda subayların yetişmesi mümkün olmaktadır. Kara Harp Okulu’nda okuyan öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ve Giriş Koşulları Nelerdir?

20 Aralık 2017 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve ÖSYM tarafından imzalanan protokol gereğince 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesi’ne sınav ile giriş yapılması kararlaştırılmıştır. Sınav sonrasında yapılacak olan mülakatlar ile adaylar uygun bulunmaları halinde askeri öğrenci olarak askeri okullara yerleştirileceklerdir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Harp Okullarına erkek ve kadın öğrenci alınabilecekken, Astsubay Meslek Yüksek okuluna yalnızca erkek öğrenci alınacaktır.
 • Harp Okulları için 20 yaş, Astsubay Meslek Yüksekokulları içinse 21 yaş sınırı konulmuştur.
 • Okulların kesin kayıt işlemlerine kadar lise ya da dengi okullardan mezun olmak,
 • Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Harp Okulları’na başvuru için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdan belirtilen taban puanı almak,
 • 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınava katılacak adayların 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihine kadar msb.gov.tr adresine tercihlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığı’nca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan YKS testinden 150 ve üzeri puan almak, Milli Savunma Üniversitesi teklifince ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanı ve üzerini almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığı’nca 23 Haziran 2018’de yapılacak YÖK Sınav alan yeterlilik testlerinden 180 ve üzeri puan almak, Milli Savunma Üniversitesi teklifince ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanı ve üzerini almış olmak,
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanun ve Yönetmeliğine göre Giriş Şartlarını karşılamak,
 • TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nce belirtilen askeri okul sağlık kriterlerine uygun olmak şeklinde belirtilmektedir.2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları hakkında detaylı bilgi almak için osym.gov.tradresinden yararlanılabilmektedir. Yanı sıra sınava katılmak isteyen tüm adaylar Başvuru süresince başvuru formuna aynı adresten ulaşarak erişebileceklerdir. Başvurular elektronik ortamda da yapılabilmektedir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları Nelerdir? Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

24 Nisan’da başvuruların başlayacağı ve ÖSYM tarafından da 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan  MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavına katılmak isteyen adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihleri için 24 Nisan-11 Mayıs tarihlerinde www.msb.gov.tr internet adresine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu yapmayan adayların sınava dahil olamayacağı ve 2. Sınava aşamasına katılamayacakları bildirilmiştir. Bu nedenle mutlaka adayların belirtilen tarihler arasında ilgili yerlere başvurularını kurallara uygun biçimde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları uygun olan adaylar başvurularını www.osym.gov.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilmektedir. Yapılması gereken ilk adım siteye girerek kimlik bilgileri ile giriş gerçekleştirmektedir. 09.01.2018 saat 14:00 başlayan başvurular, 15.02.2018 23:59’a kadar devam edecektir. 80 TL olan sınav ücretinin; Akbank, Finansbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası olmak üzere tüm belirtilen bankaların ATM ve internet bankacılıklarından yararlanılarak yatırılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca ÖSYM kartlı ödeme Sistemi kullanarak ödeme yapmak isteyen adaylarda internet üzerinden https://odeme.osym.gov.tr/ adresi aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Bu makalede tam 39 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

39 Soru Var

 1. 22.11.2000 tarihinde doğdum gidebilir miyim ?

 2. harp okulu için bayan alımı azmış şansım çok az olur o yüzden pmyo yu seçeceğim yinede teşekkür ederim

 3. benm vucudumda benler var sıkıntı olurmu

 4. Bende kekemelik var heycandan oluyor sizce bi sıkıntı olurmu

 5. 08.10.1999 doğumluyum 18 yaşındayım lise mezunuyum gırebılır mıyım yaş olarak ?

 6. merhaba ben 12. sınıfım başvuru yapabilir miyim

 7. Benim önceliğim PMYO polis olmak istiyorum ama bi yandan da kara harp okulu okumak da var içimde bakarsınız kazanamam PMYO bu harp okuluna başvursam bu sene ama PMYO’da girebilir miyim?

 8. Ben şimdik yurtdışında yaşıyorum ve burda doğdum. Türk kimliği var yani Türk vatandaşıyım. Şimdik ben 16 olunca liseyi bitireceğim çünkü burda erken okula başlanıyor o yüzden 16 civarlarında liseyi bitirebiliyorsun. Şimdik ben meslek lisesini seçmem lazım oda zorunlu bir şart yasal olarak yani, ben şimdik doktorluk falan yapıcağım oda ise 2-3 sene sürüyor (belki doktorluk yaparsam şansım belki yükselenebilir bazen timlerde doktor veya tıp falan görmüş kişiler de çok önemli oluyormuş o yüzden) sonrada ise 19-20 yaşımda Meslek lisesini bitirmiş oluyorum.. peki ben meslek lisesini yaparsam beni KHO’ya alırlarmı? Bide bunun arkasında neler yapmalıyım vatanım için canım feda olsun Türkiyede yaşamıyorum ya o yüzden size bi sorayım dedim.. neler yapıcamı daha bilemiyorum ama yukardakiler yazdığımı gibi planlıyorum. Şuan 15 yaşındayım lise 4 deyim. Tek hayalim ise sadece koca bir yiğit olmak ve gerekirse canımı vatan için feda etmek..
  Saygılarımla

 9. Göğüs kafesimde şekil bozukluğu var ama hiçbir şekilde bana engel olmuyor bir sıkıntı olur mu?

 10. Benim kolumda ATATÜRK dövmesi var mı sınavı geçersem mülakatta sorun olur mu bir de gözlerim 2 numara lens kullanıyorum şeffaf ?

 11. Admin benim bir böbrek hipoplazik yani küçük engelmi bir bilginiz varmı

 12. ben 1992 dogumluyum karaharp okuluna girebilirmiyim herhangibi bir dalı fark etmez

 13. 20 yaşındayım boyum 1.60 girebilir miyim

  • admin

   Merhaba,

   Bayanlar için şart şöyle ; 19 yaşından büyük olanlar için en düşük boy oranı 153 – ağırlık alt sınır(kg) = 44 – ağırlık üst sınır(kg) = 60

 14. 16 yaşındayım kara harp okuluna kayıt yapabilir miyim

 15. Harp okulu 23 haziran 2018 de yapılacak alan yeterlilik testinden 180 puan ve üzeri almak diyor şunu öğrenmek istiyorum yerleştirme taban puanı nedir ve yks den hangi bölümden alıyor eşit ağırlık mi acaba yoksa herhangi biri de oluyor mu ts falan ?

 16. Ledeyna Yıldız

  Şuanda Uludağ Meslek Yüksekokulunda okumaktayım, 1997 doğumluyum başvurumu kara kuvvetleri olarak istiyorum; Myo olarak mı yapmam gerekir yoksa harp olarak mı ayrıca bu başvuruları yaparken şuanki eğitimimi ne yapmam gerekiyor?… Kararlıyım lakin nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgiye ihtiyacım var, lütfen yardımcı olur musunuz? Saygılar…

 17. merhaba 12.sınıfa gidiyorum 2001 doğumluyum yinede başvurabilir miyim ?

 18. Harp okulunda yasak olan seyler neler ve bayanlarda egitim sürecinde cok zorluyolarmi

  • Çok disiplinli bir yer Harp okulu.Alabileceğin en güzel eğitim de orada tabi ki.Hafta içi tüm gün okuldasın ders eğitim spor vs.oluyor.Haftasonları eğer ikamet ettiğin yerdeyse okul evci olarak çıkabiliyorsun ama değilse çarşı izinleri oluyor.Yine de harbiyeli olmak tüm zorluklara katlanmaya değer.

 19. Pmyo okullarında hic bi sekilde akilli telefon kullanilmiyomu yani en azindan belli saatlerde yada nebiliyim belirli gunlerde fln Ayrica neden yasak oluyo cok merak ettigim kafami kurcalayan bi soru ikisinide yanitlarsaniz sevinirim

 20. Merhaba ben 20 yaşındaym gözümde kayma var uzağı net olarak göremiyorum amaa sıkıntı yok astsubay alimlari icin başvuru yaptım olabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

 21. Ben astsubaylık istiyorum da 18 marttaki sinav icin basvurumu yaptim eger sinavi gecersem piyade mi olabiliyorum sadece sonrasinda yukselebiliyo muyum ben jandarma istiyorum acaba istedgim olur mu ya da ne yapabilirim ? Yardimci olurmusunuz

 22. iyi aksamlar ben sivil hava ulastirma isletmeciligi bolumun de okudum unw mezunuyum 23 yasindayim hava harp okuluna girmeyi istiyorum ama kalp hastasıyım sizce sorun oluyor mu yasimllada sikinti olar mi

 23. Kansızlık hastalığı kara harp okuluna gırmeye engel olur mu?

 24. okuldan 3 gün uzaklaştırmam var bunun bi sıkıntısı olurmu

 25. Kolumda dövme var sorun olurmu

 26. jandarma lojistik 2o18 basvuruları ne zaman baslayacak bilen varmı

 27. JANDARMA 2018 ALIMLARI NE ZAMAN BASLAYACAK BİLEN VARMİ

 28. Ameliyat oldum 3 sene once kulagimdan biraz duyma kaybim var ama etkilemiyor oyle fazla degil olabilirmiyim

 29. 28/02/1997 doğumluyum kara harp okuluna gide bilir miyim adamın yardımcı olabilir misin rica ediyorum

 30. Bılirubin seviyem yüksek saglik raporunda sıkıntı olurmu?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir