2018 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları


2018 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ile ilgili yapılan bilgilendirme toplantısında Milli Savunma Bakanı Canikli: “ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak için 2018 yılı için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na alınacak subay sayısı 2 bin 427 iken, astsubay sayısı 2 bin 657 olarak belirlenmiştir. Yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 693 subay, 836 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 astsubay, Özel Kuvvetler Komutanlığımız için 300 subay, 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay, 5 bin 992 astsubay yetiştirilmesi planlanmaktadır.” Şeklinde konuştu. Canikli konuşmasına şunları da ekledi: “ Geleceğin komutanlarını yetiştirdiğimiz Milli Savunma Üniversitesi’nde Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları, Kara, Deniz, Hava ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları Türk ordusu için saygın subay ve astsubaylar yetiştirilmekte. 9 Şubat 2018 itibari ile başlayan başvuru sürecinin herkese hayırlı olmasını dilerim.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları Nelerdir?

Askeri okullarda öğrencilik yapmak isteyen adaylar için başvurular başladı. 9 Ocak 2018 itibari ile alınan başvuruların son tarihi 15 Şubat 2018 olarak belirtildi. Milli Savunma Üniversitesi öğrenci adaylarına yönelik olarak uygulanacak olan sınav 18 Mart 2018 Pazar günü 81 ilin merkezlerinde gerçekleştirilecek. Saat 10:15’de başlayacak olan sınav toplamda 135 dakika sürecek.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ile ilgili bilgi paylaşımından önce Kara Harp Okulu ile ilgili bilgi vermek gerekirse:

Kara Harp Okulu; subayların yetiştirildiği okul Ankara ili sınırları içerinde yer almaktadır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu sayıda subayın yetişmesine imkan tanıyan yükseköğretim kurumunda yanı sıra Mühendislik, İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler Lisans Programları da verilmektedir. Kara Hap Okulu’nda Piyade, Topçu, Kara, Hava, Hava Savunma, Muharebe gibi alanlarda subayların yetişmesi mümkün olmaktadır. Kara Harp Okulu’nda okuyan öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları ve Giriş Koşulları Nelerdir?

20 Aralık 2017 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve ÖSYM tarafından imzalanan protokol gereğince 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesi’ne sınav ile giriş yapılması kararlaştırılmıştır. Sınav sonrasında yapılacak olan mülakatlar ile adaylar uygun bulunmaları halinde askeri öğrenci olarak askeri okullara yerleştirileceklerdir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Harp Okullarına erkek ve kadın öğrenci alınabilecekken, Astsubay Meslek Yüksek okuluna yalnızca erkek öğrenci alınacaktır.
 • Harp Okulları için 20 yaş, Astsubay Meslek Yüksekokulları içinse 21 yaş sınırı konulmuştur.
 • Okulların kesin kayıt işlemlerine kadar lise ya da dengi okullardan mezun olmak,
 • Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Harp Okulları’na başvuru için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdan belirtilen taban puanı almak,
 • 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınava katılacak adayların 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihine kadar msb.gov.tr adresine tercihlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığı’nca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan YKS testinden 150 ve üzeri puan almak, Milli Savunma Üniversitesi teklifince ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanı ve üzerini almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığı’nca 23 Haziran 2018’de yapılacak YÖK Sınav alan yeterlilik testlerinden 180 ve üzeri puan almak, Milli Savunma Üniversitesi teklifince ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanı ve üzerini almış olmak,
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanun ve Yönetmeliğine göre Giriş Şartlarını karşılamak,
 • TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nce belirtilen askeri okul sağlık kriterlerine uygun olmak şeklinde belirtilmektedir.2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları hakkında detaylı bilgi almak için osym.gov.tradresinden yararlanılabilmektedir. Yanı sıra sınava katılmak isteyen tüm adaylar Başvuru süresince başvuru formuna aynı adresten ulaşarak erişebileceklerdir. Başvurular elektronik ortamda da yapılabilmektedir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları Nelerdir? Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

24 Nisan’da başvuruların başlayacağı ve ÖSYM tarafından da 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan  MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavına katılmak isteyen adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihleri için 24 Nisan-11 Mayıs tarihlerinde www.msb.gov.tr internet adresine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu yapmayan adayların sınava dahil olamayacağı ve 2. Sınava aşamasına katılamayacakları bildirilmiştir. Bu nedenle mutlaka adayların belirtilen tarihler arasında ilgili yerlere başvurularını kurallara uygun biçimde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları uygun olan adaylar başvurularını www.osym.gov.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilmektedir. Yapılması gereken ilk adım siteye girerek kimlik bilgileri ile giriş gerçekleştirmektedir. 09.01.2018 saat 14:00 başlayan başvurular, 15.02.2018 23:59’a kadar devam edecektir. 80 TL olan sınav ücretinin; Akbank, Finansbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası olmak üzere tüm belirtilen bankaların ATM ve internet bankacılıklarından yararlanılarak yatırılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca ÖSYM kartlı ödeme Sistemi kullanarak ödeme yapmak isteyen adaylarda internet üzerinden https://odeme.osym.gov.tr/ adresi aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 188 YORUM
 1. Cem dedi ki:

  Doğumumda geçirdiğim ameliyatlardan dolayı ortalama 10 cmkare göbek deliğimin üstünde ameliyat izi var ve herhangi bir şekilde hareket fonksiyonlarım etkilenmiyor. Üniforma içinde kalacağı için sorun teşkil eder mi? Bu arada muvazzaf subay (öğretmen alımı) için başvuru yapacağım seneye. Teşekkürler şimdiden

  1. Asker Adayı dedi ki:

   Ameliyat izleri sorun yaratmayabilir

 2. Deniz dedi ki:

  Sağ göz 2, sol göz 2.75 sorun olur mu eğer oluyorsa lazer tedavisi gormus olsam yine sorun olur mu

 3. eyüp dedi ki:

  merhaba elimde ve ayağımda egzama yara izleri var ve daha 2 senem var tedavi oluyorum başka bir sağlık sıkıntım yok sorun olur mu

 4. eyüp dedi ki:

  merhaba benim elimde ve ayağımda egzama yara izleri var tedavi oluyorum ve daha 2 senem var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 5. Emre Sert dedi ki:

  Merhaba bu sene mülakatları geçtim tyt 260 ayt say 186 ham puan ikiside fyt 67 sözlü sınavda güzeldi sizce Kho gelme ihtimali nedir

 6. PÖH meryem dedi ki:

  Asker adayı ve admin çok teşekkürler cevaplarınız için