Asker Alımları

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar

Askere Gitmenize Engel olan Koşullar

Askere gitmeyi engelleyen koşullar nelerdir,  Bu soru google’de en çok arananlar listesinde yer almaktadır bizlerde sizlerin aklınıza takılan sorulara cevap vermek adına bu makaleyi yazmaya karar verdik. Her erkek bireyin askerlik çağına gelmiş olan , Bir çok ülkede vatani görevi , sorumluluk olarak kabul edilmekle birlikte belli bir yaş aralığında askeri hizmetini yerine getirmektedirler.  Hangi koşullarda muaf olduğunu zaman zaman düşünmektesiniz.  Askere engelleyen koşullar nelerdir ?

Askerlikten muaf olunan koşullar neler

Bazı nedenlerden dolayı askerlik çağına gelmiş veya gitmeyi düşünen kişilerin  askerliğini yapmayı engellemektedir ve çürük raporu almalarına neden olabilmektedir. Yazımızın devamına göz atarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Şartları

Askerlik hizmetinin yapılabilmesi için belirli sağlık kriterlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu anlamda askerliği engelleyen şartlardan biridir.

 

Türkiye’de askere alım sürecinde tarama aşamasında bireylerin sağlık durumları detaylı olarak incelenmektedir. Sağlık standartları askerlikten muafiyetin en yaygın nedenlerinden biridir. Fiziksel engellilik, bireylerin askerlik hizmetinden muaf tutulmasının bir diğer yaygın nedenidir. Örneğin,

 • Ciddi işitme veya görme kaybı,
 • Uzuv kaybı
 • Veya diğer önemli fiziksel kısıtlılıklar bu kategoriye dahildir.
 • Kronik hastalığı olan kişiler çoğunlukla askerlikten muaftır. Bu koşullar diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kronik böbrek yetmezliğini içerir.

 

askerlik gitme şartları

Eğitim Şartları

Öğrenimlerini tamamlamak üzere olan gençlerin askerlik hizmetini erteleme olanağı bulunmaktadır. Bir üniversitede veya kolejde tam zamanlı okuyanlar, öğrenimleri sırasında askerlik hizmetini erteleyebilirler. Bazı durumlarda akademik personel için askerliğin ertelenmesi de düşünülebilir.

Profesörler, yüksek lisanslar veya lisansüstü öğrenciler askerlikten muaf tutulabilir veya belirli koşullar altında gecikme hakkına sahip olabilir. Askerliğin 2024 yılına ertelenmesinin şartları arasında bilinmesi gereken noktalardan biri de budur.

Aile Durumu

Kişinin ailevi ve sosyal koşulları da askerlik hizmetini geciktirmesine veya askerlikten muaf tutulmasına neden olan faktörlerden biri olabilir. Örneğin, kardeşi olmayan ve aile üyelerinden birine bakmak zorunda olan kişiler de bu hizmetten muaf tutulabilir. Ayrıca aile içinde

 • Yaşlı
 • Hasta
 • Engelli

Bir kişinin bakımından sorumlu olan kişilere askerlik hizmetinden tecil veya muafiyet tanınabilir. Askerlikten muaf olan kişiler hakkında bilinmesi gereken önemli sorulardan biri de budur.

Yurtdışı Halleri

Türkiye dışında ikamet eden vatandaşlar ve yurt dışında bulunan vatandaşlar için çeşitli nedenlerle askerlik hizmeti ertelenebilir veya feragat edilebilir. Belirli kriterleri karşılayan ve sürekli olarak yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları için belirli koşullar altında askerlik hizmeti ertelenebilir veya feragat edilebilir. Bu bakımdan askerliği engelleyen şartların bir parçasıdır.

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar

Askerliğe Engel Hastalıklar Neler?

Bazı sağlık koşullarının kişinin askerlik hizmetine engel olabileceği kabul edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği Tıbbi Yeterlilik Yönetmeliği, askerlik yapabilecek ve yapamayacak olanlar için özel bir sınıflandırma oluşturacak. Bu sınıflandırmaya göre bireyler A, B ve D kategorize ayrılır.

A grubu kişiler askerlik hizmetine uygun kabul edilir ve herhangi bir hastalığı veya sağlık kusuru yoktur. B ve D parantezindeki kişiler askerliğe uygun olmayan kişileri temsil etmektedir. B ve D grubu hastalıklara sahip olanlar askerlik hizmetine katılamazlar.

 • Göğüs hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Yüz, boyun, çene ve ağız hastalıkları
 • Sinir ve ruh sağlığı hastalıkları
 • Göz hastalıkları

O kendi elementinde. Askerliğe engel olan durumlar arasında hastalıkları da bilmelisiniz.

 

 

Asker gitmeyi düşünenler için umarım faydalı bir yazı olmuştur. aklınıza takılan soruları yine bizlere yorum atarak askere gitmeyi engelleyen bunlar dışında varsa sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu