Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur

22.04.2018
A+
A-
Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur

Polis olmak isteyen kadın adaylar için karma eğitim veren POMEM okulları oldukça merak edilmektedir. POMEM okullarında karma eğitim veren kurumlar olduğu gibi tek tip eğitim veren kurumlarda mevcuttur. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Her yıl yapıldığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü polis ihtiyacını karşılamak amacıyla POMEM seçmelerinde kadın adayları da almaktadır. Bütün başvuruların %10’u kadar kadın aday başvurabilmektedir.  Bu başvurulara sadece lisans mezunu olanlar katılabilmektedir. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okursorunun cevabını alarak hangi okullara gidebileceğinizi öğrenmelisiniz. Çünkü kısıtlı sayıda okul karma olarak eğitim vermektedir.

Kadın polis başvurularının bu kadar az olmasının en temel sebebi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün erkek polise ihtiyacının fazla olmasıdır. Bunun yanı sıra bir diğer husus ise karma eğitim veren okul sayısının bir hayli az olması.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur Karma Eğitim Nasıldır

Karma POMEM okullarda eğitim verilirken aynı kurum içerisinde hem kadın hem erkek adaylar bulunmaktadır. Peki, eğitimler nasıl verilmektedir? Kadın öğrenciler bütün sınıflara dağıtılmış bir şekilde düzenleme yapılmaktadır. Genel olarak bir sınıfta azınlık olarak kadın öğrenciler bulunmaktadır. Bazen bu durum 20 erkek 10 kadın öğrenciye kadar çıkabilmektedir. Sınıf derslerini ve eğitimleri aynı anda beraber almaktadırlar. Yatakhane sistemine gelince, bunlar kadın ve erkek olmak üzere iki bölüm olarak ayrılmıştır. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur sadece 3 okulda kadın öğrenciler okuyabilmektedir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur Listesi

Günümüzde sınırlı sayıda POMEM Okulu karma eğitim vermektedir. Bunların sayısı ise azalmıştır ve günümüzde 3 tanedir. Bunlardan biri İstanbul’da, biri Yozgat’ta ve bir diğeri ise Aksaray’dadır. İstanbul Arnavutköy Polis Eğitim Merkezi, Yozgat Polis Eğitim Merkezi ve Aksaray Polis Eğitim Merkezi’dir. Türkiye’nin her yanından başvuru yapılan kadın adayların başvuruları kabul edildiği takdirde bu 3 okuldan birine yerleştirilmesi planlanmaktadır. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur sorusunun cevaben sadece bu karma okullar verilebilmektedir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur Parkur Çalışmaları

Parkur çalışmasına başlamadan evvel öncelikle ısınma hareketleri ve genel olarak parkur çalışmaları yapılmasında faydalar bulunmaktadır. Sınav sırasında adayların en çok zorlandığı alan parkur sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi zor bir duruma düşmemek için önceden parkur sistemlerini incelemeli ve olabildiğince fazla bir şekilde pratik yapmalısınız. Parkuru inceleyecek olursak ilk olarak 40 cm genişliğinde ve 2,5 metre uzunluğunda tahta üzerinde iki ayağınızla 5 kez zıplamanız gerekmektedir. Eksik zıplama yaparsanız artı 2 saniye hanenize yazılır ve geriye düşebilirsiniz. Bunun yanı sıra tek ayakla zıplamalarda kabul edilmemektedir.

İlk etap bittikten sonra ise önünüze boylu boyunca dizilmiş olan 6 adet lastik çıkacaktır. Bu lastikleri hepsinin içerisine doğru bir şekilde basarak hızlıca geçmeniz gerekmektedir. Burada dengenizi iyi sağlamalı ve lastiklerin kenarlarına basmadan sadece ortalarına basıp düzgün ve hızlı bir şekilde karşıya geçmelisiniz. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur sorusunun yanı sıra bu okullara nasıl girileceği de ayrı bir konudur. Bunun için başvuru şartlarının sağlanması ve parkur sınavlarının başarıyla geçilmesi gerekmektedir.

Parkurda 3. etaba geçecek olursak bu aşamada ağırlık taşıma bulunmaktadır. Burada taşınması beklenen ağırlık ise 20 kg’dır. Bu ağırlığı aralarında 10 metre bulunmakta olan iki duba arasında getirip götürmeleri gerekmektedir. Eğer bu aşamada dubaların dışından geçmez iseniz 1 saniye aleyhinize eklenecektir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur Son Parkur

 1. parkurda ise adaylardan iki hedef arası 5 metre bulunan mesafeyi 5 defa gidip gelmesi istenecektir. Eğer bu etabı eksik yaparsanız bir sonraki etaba 2 saniye aleyhinize yazılarak geçersiniz. Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur parkurlarda hangi aşamalardan geçer sorularının cevabı bu yazımızda.

Bir sonraki aşamaya geçebilmek için takla atarak ilerlemeniz gerekmektedir. Ve yine önceden de belirttiğimiz gibi dubanın dışından giderek bir sonraki aşamaya geçmelisiniz. Duba dışından dolaşmadan geçerseniz yine aleyhinize saniyeler eklenebilir. Bu aşamada yapılan koşunun ise bir adı var. Slalom koşu. Aralarında 2,5 metre olan çubukların arasından hızlıca dolaşmanız ve hiçbir çubuğu devirmeden tamamlamanız gerekmektedir. Her devirdiğiniz çubuk aleyhinize saniye olarak eklenecektir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur parkurlardan geçmenin kuralları nelerdir gibi soruların hepsi bu makalemizde incelenmektedir. Bir sonraki etap ise engel etabıdır. Üstünden geçilmesi gereken engel cisimlerinin boyutu ise 50 cm’dir. Birde altından geçilecek engeller bulunmaktadır ki onlar da 150 cm kadardır. Engeller arası mesafe 2 metredir. İstenilen şartlarda geçemeyen adaylar için elenmekte, her engel yıkıldığında ise 2 saniye kadar aleyhinize işlenmektedir. Bitiş çizgisine ulaştığınız süreye cezalarınız eklenir ve skorunuz belirlenir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur

Polis Meslek Eğitim Merkezi sayısı günümüzde geçmişe nazaran oldukça artmıştır. Ve bu artışla beraber hangi kurumların karışık yani karma eğitim hangi kurumların sadece erkekler için eğitim verdiği sorusu kafaları karıştırmaktadır. Ve polis olmak isteyen kadın adaylar Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur diye yoğun bir şekilde sorular yöneltmektedir.

Şuanda eğitim vermekte olan POMEM Okulları arasında sadece 3 tane okul karma olarak eğitim vermektedir. Bunlar İstanbul, Yozgat ve Aksaray şehirlerinde bulunmakta ve her yıl düzenli olarak kadın öğrencileri kabul etmektedir.

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Askerdeyken POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?

POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Avatar fatma dedi ki:

  sizce pmyo mu onlisans pomem mi avantıjlı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   POMEM daha avantajlı

   1. Avatar Havva dedi ki:

    Ben 11 sinif ogrencisiyim ilerde polis olmak istiyorum ve ben birkac defa atletizm spor musabakalarina katildim bu Benim icin avantaj olurmu

    1. Admin Admin dedi ki:

     mezun olduktan sonra başvuru yapabilirsiniz…

 2. Avatar fatma dedi ki:

  bayan olarak sordum bunu

 3. Avatar Esra doksanoglu dedi ki:

  Belirttiginiz bilgilerde yanlışlık var sıçrama tahtası genişliği 40 Cm değildi. 40 Cm yüksekliği tahta genisligi 20 Cm dir.düzeltilmesi öneririm. İyi günler.

 4. Avatar Emine Nur dedi ki:

  Kadın pöh ne yapar?Askerlerde olduğu gibi geri hizmette mi tutulur?Mesela bir sınır ötesi operasyon için gönüllü seçerken kadınlar da gidebilir mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Geri hizmet için kullanılır…