Ana Sayfa / POMEM / 2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur

2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur

Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl olduğu gibi bayan polis ihtiyacını karşılamak üzere POMEM başvurularında bayan adaylara da yer vermektedir. Lisans mezunlarının müracaat edeceği POMEM başvurularında her zaman ki gibi başvuru sayısının %10’luk kısmı bayanlara ayrılmıştır.Emniyet Genel Müdürlüğü 2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur belirleme de yine aynı sayı ve şartlarla başvuru alacağı ön görülmektedir. Bu sayı belirlenirken sadece bayanların bir okulda eğitim görmeleri ve polis teşkilatında erkek polislere ihtiyacın fazla olmasından dolayı sayı az tutulmaktadır. POMEM okulları ile ilgili olarak 2018 yılında ne kadar alım yapılacağı netlik kazanmasa da geçmiş verilere bakıldığında bu sayının değişmeyeceği görülmektedir.

2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur Nelerdir?

Lisans mezunu olup polis olmak isteyen bayan adayların 2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur durumlarına göz atmakta yarar bulunmaktadır. POMEM müracaatı yapacak bayanların;

 • Her memurluktaki birinci şart olan Türk Vatandaşı olmaları,
 • Yurt dışında okumuşlarla denkliği olan ve Lisans veya Önlisans Mezunu olmak,
 • KPSS sınavında P3 puan türünden 60 ve yukarı puanının olması,
 • KPSS sınavında P93 puan türünden 70 ve yukarı puanının olması,
 • Boyunun 162 cm kısa olmaması,
 • Kilo ile boy endeksinizin orantılı olması,
 • 30 yaşından gün almaması gerekmekte,
 • Yüzünde ve vücudunun herhangi bir yerinde belirleyici izin bulunmaması,
 • Sağlık kuruluşundan alacakları raporla Silah taşımaya ve silahlı olarak görev yapmaya herhangi bir engellerinin bulunmaması,
 • Yüz kızartıcı, hırsızlık, rüşvet, zimmet ve Anayasal düzene karşı suçlardan affa uğramış olsa dahi bir cezanızın bulunmaması,
 • Herhangi bir siyasi faaliyette bulunmaması,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmanız,
 • Hakkınızda yapılan güvenlik ve arşiv soruşturmasında olumsuzluğa rastlanılmaması,
 • Evli iseniz, eşiniz hakkında herhangi bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması, 2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur yapılırken Lisans mezunu olan polis adayları için başvuru şartları arasındadır.

Bu şartları taşıyan Lisans-Ön lisans mezunu bayanlar polis olmak için 2018 – Kadın POMEM Başvuru Şartları ve Parkur açıklaması yapıldıktan sonra internet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Ön sağlık kontrolü sonrası adaylar fiziki yeterlilik sınavına girmektedir. Daha sonra oluşturulan komisyon önünde sözlü mülakata girip, komisyon tarafından güncel konular ile ilgili fikirlerini beyan etmek zorundadırlar. Burada komisyon sizin konuyu nasıl anlattığınız, konuyu anlatırken heyecan durumunuza, psikolojinize, güncel konulara ilgi ve alakanıza dikkat etmektedir. Komisyonda sorulan soruları internet sitelerinde bulmanız mümkün olduğu için bu soruları bularak önceden göz atmanız Dünya ve özellikle Türkiye için önemli konuları takip etmeniz komisyon önünde daha rahat olmanızı sağlayacaktır.  Komisyonda alacağınız puan okula erken gitmeniz açısından önem arz ettiği gibi parkur turunu başarı ile tamamlayan kişiler mülakata girmeye hak kazanmaktadırlar.

2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur Aşamaları

2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur derecelenmesinde eski parkurlar emsal olabilir

2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur çalışmasına başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri, kendi oluşturacağınız parkurlarla alıştırma yapmalarında fayda bulunmaktadır. Parkur turu sınavda belki zorlanacağınız alanlardan birisi olduğu gibi alacağınız puanda etkili olacağından parkurda neler olduğunu incelemek gerekmektedir. Başla komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundasınız. Tek ayakla yapılan zıplamalar kabul edilmediği gibi, eksik zıplama yaptığınızda bitiş sürenize ceza olarak 2 saniye eklenmektedir. İkinci etapta bulunan 6 lastik içerisine basarak hızlı bir şekilde diğer etaba geçmeniz gerektiği için burada dengenizi iyi sağlayarak lastiklerin kenarına basmadan içine basarak üçüncü etapta bulunan ağırlık taşımaya geçmeniz gerekmektedir. Burada bayan adaylar 20 kg ağırlık taşıyarak 10 metre mesafede bulunan iki duba arasına gidip gelmeleri gerekmekte olduğundan dubanın dışından geçmeyen adaylara 1 saniye ceza eklenmektedir.

2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur sınavında dördüncü aşamada sağlık topu denilen aralarında 5 metre bulunan iki top arasında 5 defa gidip gelmeniz gerektiği için bu etabı eksik yapanlar için 2 saniye ceza verilerek diğer etaba geçilmektedir. Düz takla atarak diğer etaba geçen adaylar bu etaba gelirken mutlaka dubanın dışından geçmeleri gerekmektedir, dubanın dışından dolaşmayan adaya yine ceza saniye eklenmektedir. Slalom koşu denilen bu etapta, 2.5 metre aralığında bulunan her çubuğun arasından dolaşmanız gerektiği için bu çubukların arasından geçmeniz ayrıca devirmemeniz gerekmektedir, her devirdiğiniz çubuk için 2 saniye ceza verilmektedir. Engel etabına gelen adaylar engellerin altından ve üstünden geçmeleri gerektiğinden, dikkatli olmaları gerekmektedir.

Üstünden geçecekleri engellerin boyu 50 cm olurken, altından geçecekleri engelin boyu 150 cm ve engeller arasın 2 metre mesafeleri bulunmaktadır. Belirtilen engelleri nizami şekilde geçmeyen veya geçemeyen adaylar elendiği gibi, her engeli yıkan adaylara ceza olarak ta 2 saniye süre eklemesi yapılmaktadır. 2018 – Kadın POMEM Başvurusu Şartları ve Parkur bitiş çizgisine ulaşıldığı anda süre durdurulur cezası var ise eklenerek adaya ne kadar süre içerisinde tamamladığı belirtilir, belirlenen süre içerisinde tamamlayamayan adaylara aday olmaz ibaresi konularak mülakat sınavına katılamazlar.

Bu makalede tam 121 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

121 Soru Var

 1. İki senelik üniveriste okuyunca pomem alımı var mı ?

 2. Kolay gelsin iyi çalışmalar. 30 yaş şartı doğru mudur? Çünkü bu yıl 89 lular son olarak biliyordum.

  • Admin

   30 yaş hesaplaması sizin düşündüğünüz şekilde olmuyor. Gün almama şartı oluyor. Yaş hesaplama motorları sitemizde var.

 3. Nasıl yani 45 -53 sn mi. Ama biz 21. Dönemde 43-51 sn puanlama oldu yani son 51 saniye 52 yapan elendi. Şartlar bizden sonra esnetildi mi anlayamadım ???

 4. 2018 pomem alımı düz memurluk nezaman olur?

 5. Bayanlar için üst sınır 53 saniye demişsiniz ama son dönem alımlarında 51 saniyeye düşürüldü.

 6. Yaş şartının esnetilmesi için bir şeyler yapamaz mıyız admin?

 7. Merhaba polis okulundan önce web ajansında grafiker olarak çalışıyordum haftasonları evciye geldiğimde bireysel olarak tasarım işleri yapıp para kazanmak öğrenci için problem olur mu?

 8. Merhaba üniversite 2. Sınıftayken başvurabiliyor muyuz polisliğe 4 yıllık okuyorum bu arada?

 9. ÖNLİSANS İÇİN KPSS P93 PUANI ÜZERİNDEN Mİ HESAPLANIYOR

 10. Merhabalar önlisanslar için KPSS Puanı 2016 nin mi baz alınır yoksa güncel olarak 2018 de olacak olan mi?
  Bir de önlisans kpss puaninda herhangi bir esnetilme olabilir mi? gecen senelere göre lisans mezunu puanlarinda olmus

 11. Bayanlarda polislikten pöh ‘e geçiş yapabilirmiyiz??????

 12. 4 aylık eğitim kendi yerleşim yerimizde mi oluyor acaba

 13. ne zaman belli olur peki basvuru tarihi bilgi verebiliyomusunuz?

 14. Elime bicak girdi üst tarafında iz var beni polisliğe alırlar mı

 15. Bu senede puanlarda değişiklik olurmu

 16. Şuan lise son sınıftayım bu sene başvuru yapabiliyomuyum

 17. Lisede okuyorum ve liseden mezun olunca ne yapmam gerekiyor Üniversiteyi bitirdikten sonra mı girebiliyoruz sınavlara yoksa lise mezunu olunca mı burasını anlamadım

 18. 1989 doğumluyum 27 Eylül. 2018 pomem sınavlarına girebiliyor muyum

 19. 2016 yılında lise mezunu olarak kpss sınavına girdim.Bu yıl önlisans olarak mezun oluyorum.2016 yılının kpss puanı mı geçerli olur yoksa tekrar bu yıl kpsye girmem şart mı pomem için yardımcı olur musunuz ?

 20. Lise son sınıftayim kpps ye girerek pomem e başvuru yapabilir miyim? Yoksa tyt zorunlu mu uni okumadan?

 21. Gözlük kullanıyorum bir sorun olur mu

 22. 2017 pmyo tavan puanı nedir

 23. Gözlük kullanıyorum ve miyopum ama astigmat vb. yok göz damarlarım sağlıklı yani ama derecem 3ü bulmak üzere bir sorun olurmu ya da lens falan kabul ediliyor mu

 24. Merhaba
  Göz içi mercej ameliyatı sorun olur mu göz de bozukluk kalmayacak şekilde?
  Teşekkürler

 25. Ben suanda 15 yasindayim en az kac yasinda olmak gerekir

 26. ayagimin altinda bir dikis izi var beni as subayliga alirlarmi

 27. TYT de Kaç puan ile pmyo alımı olacak

 28. Merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim bu yıl TYT sınavına girip hem Pmyo hemde Kpss sınavına girip Pomemden şansımı deneyebilir miyim? Yani ikisinide denememde bi sakınca var mı sıkıntı çıkar mı?

 29. 5/6/1992 doğumluyum lise mezunuyum 2018 de hangi polis alınlarına girebilirim. Askerliğimi yaptım PMYO Okuyabilirmiyim TYT Puanı yeterli olması takdirde…

 30. 2017 yılı kpss sınavından mi o istenilen puanı almak şart yoksa 2018 de yapılacak olan kpss için mi geçerli

 31. MERHABA BENİM İKİ KAŞİMİN ORTASINDA DİKİŞ İZİ VAR 1. SINIFTA İKEN MERDİVENDEN DÜŞTÜM İZİ HALA DURUYOR AMA ALIRLAR MI
  ARKADAŞİM SOYLEDİ İZ 5 MERTEDEN GÖRÜNMÜYORSA SORUN ETMEZLERMİŞ DOĞRU MU

 32. MERHABA BEN YURT DISINDA KALIYORUM POLSU EGITIME KATILMAK ICIN KAC YASINDA OLMAM GEREKIYO 18 yas alti egitimleriniz varmi?

 33. Evli Bi bayanım polisliğe başvurmak istiyorum Bi sıkıntı olur mu

 34. merhaba ben lise son okuyorum boyum 1.61 boy şartı değişmezse bütün aşamaları geçsem TYT parkur falan sadece boy sorun olur mu ?

 35. 21.08.1990 doğumluyum 2016 kpss den 63 aldım ağustos ayında da önlisans mezunu olucam 2018 pomem é başvuru yapabilirmiyim

 36. Benim sol bacağımda ameliyat izim var çok büyük bir iz değil bikiniden bile yakından bakınca belli oluyor sorun olur mu acaba ?

 37. Dogustan olan yuzdeki benler sorun olur mu polislik icin

 38. Merhaba ben bu yıl önlinsans kpss gireceğim hangi tarihde başvuru yapabilirim pomem için

 39. ÖN DİŞİNDE EKSİK OLMASI SORUN OLUYOR MU

 40. Göz numaralarım 2 lazer tedavisi gerekir mi?

 41. İmamhatip lisesi okuyan biriyim. İleride polis olmam için bi engeli var mıdır? Nasıl olabilirim?
  Birde parkur süresi bayanlarda ne kadar?

 42. Ben 10.08.1991 doğumlu ve evliyim üniversite 2 sınıfta okumaktayım polis olabiliyormuyum şimdiden sınavlara girebilirmiyim vede hangi sınava tesekkurler

 43. P93 puanım 68 2016 da kpss önlisans için girmiştim 70 olması gerekiyormuş sanırım esnetirlermi sizce

 44. benim gözlerimin derecesi 1.50 lerde çizdirmem gerekirmi polisliğe alım derecesi kaç ?

 45. Merhabalar hocam ben lise mezunuyum 2016 kpss den 69 aldım yoğun spor yapıyorum. Lise mezunu alımları. Olucakmı bilgilendirirseniz.

 46. Merhabalar.Ben geçen dönem Bursa pomem önsağıkta kolumdaki dikiş izinden dolayı elenmiştim.Fakat bu sene farklı bir ildeydim ve elenmedim.Eğer kazanırsam genel sağlık taramasında bir sıkıntı yaratır mı?

 47. Merhaba ben 14.09.1992 doğumlu 2016 önlisans mezunuyum 70 puanim var bu yil basvuru yapabilir miyim

 48. Merhabalar ben 14.09.1992 doğumlu 2016 önlisans mezunuyum sınava basvuru yapabilir miyim

 49. Sadece lise mezunu olsak olamazmiyız
  Ben güzellik ve saç bakımı hizmetlerini okuyorum açık ogretimden ve polislik sınavlarına girmek istiyorum üniversite okumam sartmı

 50. Gözlerimden 8 defa ameliyat oldum yine de polis olabilirim miyim

 51. Merhaba. Önlisans mezunuyum pomem için kpss şartı varmıdır? Bayan alımları nasıl olur ?Bide 3 tane dişim eksik bi sorun olur mu ?

 52. fmf hastasıyım sorun olur mu?

 53. Merhaba onlisans mezunuyum suan 4 yillik okuyorum bu yil onlisans kpss ye giricem .2019 pomem alimlari icin basvurmayi dusunuyorum.her yil ayni tarihlerdemi alimlar oluyor.ve her donem icin bayan alimlari oluyormu.birde 4yillik okudugum icin kazanip .okulumun bulundugu ile atanirsam amirlerim derslere katilmami sorun ederlermi sinavlari filan.cevaplarsaniz cok memmun olurum.tesekkurler.

 54. 93 doğumluyum 1.75 boyum diş teli takıyorum engel mi

 55. Spor yaparken sol el orta parmagim kırılmışti yapildi ve hiç bir problemim yok digeri gibi.sadece görüntüsünde biraz degisiklik var sıkıntı olurmu?

 56. Lise bitmeden basvuru yapabiliyormuyuz? Ve miyop olmak sıkıntısı var mı?

 57. Ben kpps önlisans sınavına girdim ama şimdi lisans mezunuyum başvuru yapamayacakmıyım

 58. Liseden sonra mı yoksa üniversiteden sonra mı polis olabiliriz?

 59. Merhabalar hocam ayaklarımda doğuştan gelen bi şekil bozukluğu vardı 1 yaşında ameliyat oldum düzeltildi polisliğe engel olur mu kapalıyım ve ayağımda ameliyat izi var uzaktan hiç gözükmüyor sorun olur mu

 60. şu an önlisans programında okuyorum haziranda mezun olacağım hem pomem hem de PMYO ya başvuru yapabilirmiyim

 61. Yeğenim lisede son sınıf öğrencisi mezun olmadı polislik sınavının parkur sınavına şimdiden hazırlanıyor ve sağ omuzunda belirgin doğum lekesi var sorun olurmu

 62. Önlisans 2. Sınıftayım temmuzda mezun olacağım.Pomem e başvuru yapabiliyor muyum?

 63. Bu sene lise mezunu kpss ye girsek puanı tutturursak pomemi kazanabiliyo muyuz ?

 64. Merhaba. P3 puanım 59,64 lisans da 60 olması gerekiyormuş. Başvuru koşullarını sağlayamaz mıyım ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir