17 Yaşında Polis Olunur mu

26.03.2024
199
A+
A-
17 Yaşında Polis Olunur mu

17 Yaşında Polis Olunur mu?

Gençler arasında popülerliği en fazla artan meslek olarak polislik dikkat çeker. Liseyi bitiren pek çok genç de polis olmak için sınavların açılmasını bekler. Polislik sınavına girecek gençlerin araştırdıkları konular arasında yaş sınırları bulunur. 17 yaşında polis olunur mu gençlerin en çok merak ettikleri noktalar arasında yer alır. PMYO girmek için yaş sınırı kaç sorunuzun cevabını bu yazımızda veriyoruz. Polisler vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak ve toplumsal huzurun devam etmesi için görev yaparlar.

Son derece önemli bir görev olan polisliğe başvuru için kişinin belli bir yaş aralığı içinde olması gerekir. Bu sayede verilecek eğitimlerden adaylar başarı ile geçebilir ve polisliğe hak kazanabilirler. Bilindiği gibi liseyi bitiren öğrenciler üniversite sınavına girerek yeterli puanı almanın ardından PYMO için açılan sınava katılarak polis olabiliyorlar.

Bu şekilde Polis Meslek Yüksek Okulunda iki yıl eğitim alan öğrenciler polis memuru olarak atanabiliyorlar. Aynı zamanda emniyet hizmetlerinde görevlendirilecek polis memuru eksiğinin karşılanması için de 4 yıllık lisans mezunu kişiler için yapılan sınavla da polis alımları yapılır. Lisans mezunu kişiler aldıkları eğitim ile polis olarak atanırlar.

polis olma şartları 2024

PMYO Kaç Yaşında Girilir?

Emniyet Teşkilatına polis yetiştirmek üzere Polis Meslek Yüksek Okulları hizmet vermektedir. Bu okullara giriş için yapılan sınavlara girmek için adayların en az lise mezunu olması gerekir. Liseyi bitirmeden bu sınava girilmesi mümkün değildir. En az lise mezunu olmak gerekirken aynı zamanda ön lisans ve lisans mezunları da PMYO için açılan sınavlara başvuru yapabilirler. PMYO kaç yaşında girilir konusuna yönetmelikle net bir cevap verilir. Buna göre polislik için sınava girecek öğrencilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 18 yaşından küçük ve 26 yaşından büyük olan kişilerin açılan sınavlara girmesi mümkün olmaz. Polis olmak isteyen kişilerin şu aşamalardan geçmeleri gerekir:

  • PMYO sınavına girmek: Liseyi bitirdikten sonra TYT’ye girerek yeterli puanı almak ve açılan PMYO sınavına girerek yeterli puanı almak
  • Eğitimi başarı ile geçmek: Okulda verilen eğitimlerde başarılı olmak ve okulu başarıyla bitirmek
  • Sağlık raporu almak: Polislik yüksek efor isteyen bir meslektir. Bunun için öğrencinin tam sağlıklı olması gerekir. Öğrencinin tam sağlıklı olduğunu gösteren sağlık raporunu alması gerekir
  • Güvenlik soruşturmasından geçmek: Kamuda görev alacak bütün memurlar için güvenlik soruşturması yapılır. Bunun yanında polis olacak kişiler için daha detaylı güvenlik soruşturması yapılır. Polis adaylarının bu soruşturmasının olumlu sonuçlanması gerekir

En Az Kaç Yaşında Polis Olunur?

Polis olmak istiyor ve bu mesleğe sahip olmak için kaç yaşında olmam gerekir diyorsanız en az 18 yaşında olmanız gerektiğini bilmelisiniz. En az kaç yaşında polis olunur diye araştıran kişiler 18 yaşını doldurmuş olmaları gerektiğini bilmelidirler. 18 yaşından gün almış olmak polis okuluna girmek için yeterli olmaz. Yaş sınırları konusunda kesinlikle bir esneklik bulunmaz. 18 yaşını doldurmamış ve 26 yaşından küçük olmayan kişilerin polis olmak için başvuru yapmaları mümkün değildir. Başvursalar dahi olumlu cevap almaları mümkün olmaz.

Çok ender olsa da bazı öğrenciler liseyi 17 yaşında bitirebiliyorlar. Böyle durumlarda ise öğrencinin PMYO için başvuru yapmak için bir yıl beklemesi gerekir. Bu süreyi sınava çalışarak değerlendirebilir ve sınavda yüksek puan alarak okula girişinizi garanti altına alabilirsiniz. PMYO sınavına girmenin yanında ayrıca AYT’ye de girebilir ve farklı bir bölümü de okumayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bilindiği gibi polis açığının kapatılması için lisans mezunları için de sınav yapılır. Bu sınava girerek PMYO’da okumadan da altı aylık bir eğitim alınarak polis olunması mümkün olur. Bu şekilde liseyi bitirdiğinizde yaşınız yeterli olmadığı için polis okuluna girememenin eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

PMYO Eğitim Süresi

Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ne kadar süre eğitim alırlar sorusunun cevabı aslında okulun isminde yer alır. Bilindiği gibi meslek yüksek okullarının eğitim süresi iki yıldır. İki yıl meslek yüksek okulunda okuyan öğrenciler ön lisans diploması alırlar. PMYO eğitim süresi de iki yıldır ve bu sürede eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler emniyet hizmetlerinde polis memuru olarak görevlendirilirler. Daha yüksek kademelere gelmek isteyen öğrencilerin ise Polis Akademisine gitmeleri mümkün olur. Polis Akademisine, Polis Meslek Yüksek Okulu mezunları gibi üniversitelerin farklı bölümlerinde eğitim almış kişilerde başvuru yapabilirler.

Her meslekte olduğu gibi polislikte de yükselmek alınan üst düzey eğitimlerin ardından sınavlarda başarılı olmakla mümkün olur. Pek çok gencin gelecekte sahip olmak istedikleri meslek olarak polislik öne çıkar. Bunun yanında üniversiteye 17 yaşında girmek mümkün olurken 17 yaşında polis olunur mu sorusuna evet cevabının verilmesi mümkün olmaz. Polis okuluna girmek için en az 18 yaşını doldurmuş olmayı beklemeniz gerekir.

17 Yaşında Polis Olunur mu

18 yaşını doldurmanın ardından sınavda da başarılı olmanız ile birlikte PMYO’da yatılı olarak eğitim alırsınız. Eğitimler sırasında teorik dersler gibi ayrıca polisliğin gerektirdiği fiziksel aktiviteleri yapabilmenizi sağlayacak eğitimler de alırsınız. Okuldan mezun olabilmek için bütün derslerde başarılı olmanız gerekir. Polis olmaya hak kazanmanın ardından ise görevlendirmeniz yapılır. Daha sonra dilerseniz PAEM’de eğitiminize devam edebilir ve komiser yardımcılığına yükselebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek lisans yapabilir ve görevinizde başarılı olarak emniyetin üst kademelerine kadar yükselebilirsiniz.

 

Lise mezunu polis olma şartları

Nasıl Polis Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.