Polislik Sağlık Kurulu Raporu

21.08.2017
A+
A-
Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2301 YORUM
 1. Avatar Furkan dedi ki:

  hocam gözlük takiyorum her iki göz numaram 1.25 toplam 2.50 yapiyor sizce girebilme durumum varmı ya da gözlerimi çizdirsem olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun yaşamazsın

 2. Avatar ugur dedi ki:

  Ben 3 yıl önce omuz çıkığı yaşamıstım. Mr cektirdim gayet sağlıklı sekilde baktım. Ameliyat vs olmadım. Sorun da yaşamadım. Yani tamamen iyileştim. Gecmiste yasadıgım bu durum paem’e engel midir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 3. Avatar Dadaş dedi ki:

  Kalpte 1.derece belirgin olmayan av blok engel mi? Yönetmelikte direk ileti sistemi rahatsızlığı yazan (b-2-b/tedavi gerektirmeyen rahatsızlık)olarak b diliminde bulunuyor.B dilim olduğu için direk eleniyormuyum yoksa doktora mı bağlı Hiç benimle aynı durumda olan bulamadım.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktora bağlı

   1. Avatar Meri dedi ki:

    Emniyet teşkilatı yönetmeliğine bağlı dr bu işler doktor insiyatifine bakmaz

  2. Avatar Kismet dedi ki:

   Hocam sol kolumda tendon ameliyatı oldum dikiş izlerimde görünüyor ama hareket kaybım yok ayrıca bütün parmaklarım esnek olduğu için içine çöküyor düz tuttuğum zaman sizce elenir miyim inşallah Allah nasip eder banada

 4. Avatar Tuba dedi ki:

  Alt çene geriliği var ve üst ön iki dişim 6mm’den fazla önde bi sorun yaratırmı??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Diş şartlarında belirtilen sınırlar dışında olmamalı

 5. Avatar Furkan Arslan dedi ki:

  Daha önce 2 defa elim kırıldı ama belgeleri doldururken yazıyı anlamadığım için hayırı işaretledim.bu bir sıkıntı doğurur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 6. Avatar hasan dedi ki:

  pomemden sağlık nedeniyle elendim . tekrar girdiğimde olumlu alırsam önceki raporuma bakarlar mı en sonuncuyu mu kabul ederler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tekrar değerlendirilirsin

 7. Avatar Gökhan dedi ki:

  Merhabalar, sol kol dirseğimde yanlış kaynama sonucu oluşmuş kırık var ancak olumsuz hiç bir yan etkisini görmedim sadece gözle görülür bir yamukluk mevcut. İlk girişimde ön sağlıktan elenmiştim doktor ameliyat ol öyle gel demişti. Fakat ben ameliyat olmadım. Acaba herhangi bir devlet hastanesinden mesleği yapmaya engeli yoktur raporu alsam işe yarar mı?

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu
   Bu sorun daha sonra önünüze çıkar rapor yeterli olmaz.

 8. Avatar Kaya dedi ki:

  Tiroid bezinin tamamının alınması ve ömür boyu ilaç kullanılması polisliğe engel mi?

 9. Avatar Aslı dedi ki:

  Skolyoz teşhisinden sonra 4 yıl korse tedavisi gördüm gözle görülür bi farklılık yok. Dışardan bakınca belli olmuyor ama sağlık raporu alırken sorun yapar mı doktor ?

 10. Avatar Ahsen dedi ki:

  Selamün aleyküm admin tanıdığım birinde bir kulak 27 diğeri 30 dblik bir işitme kaybı var elenirmi hadi diyelim geçti tekrardan sağlık kontrolü yapıldığında elenir mi lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   En önemlisi kalp göz kan gerisi çok önemli olmuyor genelde. biraz doktorun takdiri

  2. Avatar Hasan dedi ki:

   Hocam arkadaşınız geçtimi acaba?

 11. Avatar ahsen dedi ki:

  selamun aleyküm admin benim bir arkadaşım paeme başvurdu kulağının birinde 27db birinde 30db lik hafif bir işitme kaybı var bu sorun teşkil edermi diyelim ilkinde aldı raporu eğitim bittikten sonra tekrar sağlık raporu yapılırsa yine sorun olurmu yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   ön sağlıkta elenmeyebilir detaylı sağlık raporunda ise biraz zor ama tam kesin bişey diyemiyorum doktorun takdiri.

 12. Avatar oğuz han dedi ki:

  Hocam benim sol göz de bir sıkıntı yok ama sağ gözde astigmat varmış. sağ gözüm küçüklükten bir darbe sonucu görmede bozukluk yaşamış ve göz tembelliği oluşmuş bir sıkıntı olur mu başvurayım mı?

 13. Avatar Fatih tekin dedi ki:

  Merhaba admin ben gecen yil el bilegimden eklem ici ameliyat oldum ve ameliyat izi 5 mtreden gorunur degil saglik yonetmeliginde bu elenme sebebi sorum on sagliktan gecsem bile ameliyat gecmisine bakiliyor mu elensem dahi pomem mulakatinda karsima cikar mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   ön sağlıkta çok bakılmıyor sonraki yerlerde bakılır doktorun takdiri.

   1. Avatar Fatih tekin dedi ki:

    Peki ameliyat gecmisine bakilir mi ordan cikar mi ben belirtmesem

    1. Admin Admin dedi ki:

     Çıkar

 14. Avatar Emine dedi ki:

  Merhaba, 2 yaşındayken elim yanmıştı ve 3 kez ameliyat oldum. Ama bana bi engeli yok dikkatli bakılınca izi belli oluyor bi sorun olur mu ??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yazlık kıyafet üzerinden değerlendirilir uzaktan belli oluyorsa sıkıntı olabilir ama şansınızı deneyin.

 15. Avatar Seda dedi ki:

  Merhabalar. Her siteye baktım. Ama hiç kesin bir bilgi yok. Benim gibi olan kimse yok. Sol gözümde iç tarafta ben var. Normal bir doktora sıkıntı olmaz dedi. Sizce sıkıntı olur mu??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mülakatta ki arkadaşların insiyatifine bağlı ..Ne derece olduğunu görürler ona göre karar verirler..

  2. Avatar salih dedi ki:

   kardeşim ben 10 gun önce girdim mulakata aynı dediğin gibi benimde sol gözümde ben var , hiç problem teskıl etmıyor .. esgalde farkedilecek önemlı bır iz yoksa kolay kolay elemıyorlar rahat olun

 16. Avatar Mert dedi ki:

  Mrb hocam ben 18 yaşındayım kalp kapakcigi açıklıgi polislige engel hocam 1 santim falan açıklığı var

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

   1. Avatar türkmenoğlu dedi ki:

    merhaba hocam bende polis adayım kalp kapcığı acıklığı olan kişi polis olmaz mı yani aengel midir hocam

    1. Admin Admin dedi ki:

     evet..

 17. Avatar Glr dedi ki:

  10yıl önce kronik otitis media ameliyatı oldum.Bunu sağlık bilgilendirme raporuna yazmazsam sorun olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede sorun çıkabilir..

  2. Avatar Azra dedi ki:

   Merhaba bir sorun çıktı mı?

 18. Avatar Mustafa dedi ki:

  Iyi günler elimin üst kısmında platin çıkarma işleminden dolayı bir ameliyat izi var. Ön sağlıkta herhangi bir sorun yaşamadım, doktor onay verdi fakat kazanmam durumunda hastanede doktor ne yönde bir karar verir ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayene önemli olan..

 19. Avatar Cevdet Temizyürek dedi ki:

  Safra kesesi nde 4.3 mm polip olması PMYO öğrenci olmasına engel midir.Eğer engelsr safra kesesini aldırmak engel olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

   1. Avatar Muhammed durmus dedi ki:

    Merhaba bende safra kesesi 3mm polip var bekçilik için ve da engel midir

 20. Avatar Bekir dedi ki:

  Hemofili A(hafif) hastasıyım. Faktör 8 değerim %34. Polis olabilir miyim?

 21. Avatar Özkan dedi ki:

  Merhaba benin kalp kapakçıgım kan kaçırıyormuş bekçilige başvurdum saglıkta engel olurmu bilginiz varmı acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede değerlendirilir..

 22. Avatar Mehmet dedi ki:

  Hepatit 10 yıl önce hepatit b geçirdim şuan negatif sorun teşkil eder mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   genel muayenede sıkıntı olabilir..

 23. Avatar Emre dedi ki:

  %15 iltihaplı eklem romatizması raporum var bi kaç parmağımda deform var ama kullanabiliyorum sağlıklı biçimde elenirmiyim ayrıca düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorum kolsisin Çiğdem çiçeğinden yapılma egzersiz yaptığımdan dolayı ağrılarım olmuyo

  1. Admin Admin dedi ki:

   elenirsiniz…

   1. Avatar Emre dedi ki:

    Sayın admin şuan çok üzüldüm deli gibi hazırlanıyodum %100 elenirmiyim fmf hastalığım var bide bi kere bile atak geçirmedim 🙁

 24. Avatar mustafa dedi ki:

  hocam sağ gözümde az oranda kayma ( şaşılık ) var . görmede her hangi bir sıkıntı yok . daha önce ameliyat oldum . herhangi bir değişim olmadı . tekrardan olmayı düşünüyorum. ameliyat olsam girebilir miyim elemelere.

 25. Avatar Samet dedi ki:

  Merhabalar ben 2018 PAEM ön sağlık spor ve mülakattı başarıyla geçtim. Yalnız endeksim 27 olan tam sınır çıktı. Kazanıp çağrıldığım takdirde genel sağlık muayenesinde kilo almış olmam durumunda bir sıkıntı çıkar mı? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

 26. Avatar Özkan dedi ki:

  Sol testis epididim kisti var askerliğimde bitti bu zamana kadar hiç sıkıntı yaşatmadı hiçbir konuda sonradan farkettim sorun olurmu %60 erkeklerde var diyorlar

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede değerlendirme yapılır..

 27. Avatar Efe dedi ki:

  Saglik raporunda hepsinde saglam raporu aldim hastanede kuruldan gectim ankarada saglik daire baskanliginda tekrardan incelenip elenme olabilir mi ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   olabilir hatta eğitimde bile elenme ihtimaliniz var..

  2. Avatar Emre dedi ki:

   Hocam sonuç ne oldu cevaplar mısınız aynı durum bendede var

 28. Avatar Zafer dedi ki:

  Sayın admin bende reaktif hipoglisemi var elenir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

 29. Avatar Talip dedi ki:

  Bende doğuştan iyi huylu araknoid kist var benim polis olma durumum varmı.

 30. Avatar mhmt dedi ki:

  bnde göbek fıtıgı varmış cok belli olmuyor hareket konusunda engel de teşkil etmiyor geçme ihtimalim varmı?

  1. Admin Admin dedi ki:

   sıkıntı olmaz

 31. Avatar Ea dedi ki:

  Kardeşim önsağlıktan geçtim ama oradaki doktor beni uyardı jinokomasti varmış bende doktora görünmen gerekiyor falan dedi.Bu durum olurda kazanırsam tekrar karşıma çıkarmı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede çıkabilir..

 32. Avatar Mehmet dedi ki:

  Merhaba bugün kalp.doktoruna gittim hiçbir sıkıntı çıkmadı hiçbir engel.yok dedi ama kalp.kasi biraz kalınlaşmış sıkıntı cikarmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayene de değerlendirme yapılır..

 33. Avatar Sule dedi ki:

  Merhabalar kısa süreli yüz felci geçirdim , doktorum tamamen iyileştiğimi söylemişti. Polis olmama engel olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

 34. Avatar Özgür dedi ki:

  Merhaba, benim yanaklarımda biraz kızarıklık var sorun olurmu yoksa lazer tedavisi olmam gerekirmi. Teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   tedavi olmanız gerekiyor..

 35. Avatar Sinam dedi ki:

  Merhaba admin burun eğriliği genel sağlıkta sorun olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Eşkal teşkil edici olmaması gerekiyor…

 36. Avatar Turan dedi ki:

  Burun kemiğindeki kırıktan meydana gelen eğrilikten dolayı intibakta elenme olasılığı varmı?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Görevli arkadaşların takdirinde..

 37. Avatar Bahar dedi ki:

  Merhaba .kurul takdirinde diyosunuz ya bazi hastaliklar icin. nasil olacak? yonetmelige gore gitmiyorlar mi? Hersey belirsiz .. orda kac ay boyunca egitim alacaz sonra kucucuk bisey yuzunden elerlerse cok kotu olur 🙁

 38. Avatar Hasan dedi ki:

  Yüzümde 4 5 cm lik bir faça izi var 4 yaşındayken olmuştu paem ön saglıktan geçtim intibakta sıkıntı çıkartırlar mı acaba ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayene yapılır..

 39. Avatar MUSTAFA YILDIZ dedi ki:

  PİSİKOLOJİK KULLANILAN İLAÇLAR KAÇ AY ÖNCESİNE KADAR BAKILIYOR.

  1. Admin Admin dedi ki:

   6 ay..

 40. Avatar Crz dedi ki:

  Geçtiğimiz günlerde pomem sınavında ön sağlığı ve parkuru başarı ile geçtim. Sağ el bilek içinde 5 6 cm L şeklinde dikiş vardı baktılar herhangi bir sorun teşkil etmediğine karar verdiler. Genel sağlıkta doktor bu değerlendirmeyi göz önüne almıyor mu yoksa doktorun eleme ihtimali mevcut mu ? Sonuçta okulda bakan kişiler doktor ve görevli polislerdi ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Geçebilirsinizde geçemeyebilirsiniz de okulda daha detaylı bakılıyor..

   1. Avatar Crz dedi ki:

    Ön sağlıkta sorun yaşamadım geçtim zaten okulda. Sorduğum soru şayet mülakatı da geçersem ve intibak zamanı genel sağlığa gönderildiğimde hastanede ki doktorun izden dolayı sağlam değildir yazma ihtimali var mı ? Doktorun böyle bir insiyatifi var mı ?

    1. Admin Admin dedi ki:

     Doktorun takdirinde…

 41. Avatar Emre dedi ki:

  Merhaba, sınav stresinden vs kullanılmış lustral sorun olur mu?

 42. Avatar ilys dedi ki:

  hocam kan gurubum a+ dosya üzerinde ab+ yazıldı genel sağlıkta bi sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır sana beyan edip düzeltme yaparsınız..

 43. Avatar İsimsiz dedi ki:

  Admin merhaba, paemde son kaç ayın yada yükün psikiyatrik ilaç geçmişine bakıyorlar acaba?

  1. Admin Admin dedi ki:

   6 ay …

 44. Avatar yunus dedi ki:

  Sağ bacağımda varis var doktor ameliyat olacak kadar büyük değil demişti bu engel olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 45. Avatar Deniz dedi ki:

  Akciğerimde çok küçük bir nodul olduğu bulgusu ile daha önce Ankara da sevk ile muayene oldum.Sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmediği sonucu çıktı.Bu durum sağlık kontrollerinde bir sıkıntı meydana getirir mi,acaba?

  1. Admin Admin dedi ki:

   GEnel muayenede değerlendirilir..

 46. Avatar arzu dedi ki:

  mrb admin ben 11 mayıs 2001 doğumluyum ve bu sene tyt sınavına girecem 2019 da pmyo başvuru yapabilirmiyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

   1. Avatar Arzu dedi ki:

    Birsey daha sorabilirmiyim peki askerlik hakkinda bilginiz varmi bayan asker olmak icin ne yapmamiz gerekiyor

 47. Avatar reşit dedi ki:

  merabalar ben dizimden ön çapraz bag ameliyatı olacagım yeni yönetmelikte cerrahi müdaleleer kuruldan geçmiyor diye söylentiler var doktorumda bunu söledi pomemi düşünüyorum ameliyat so rası iyileşmiş bi dizin ameliyat olduğum için elenme gibi bi durum olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   olmaz

 48. Avatar HAsan dedi ki:

  Paem’i kazandım. bir kulağımda 25 db’lik işitme kaybı var, sorun olur mu. sadece bir kulağımda yüzde 25 işitme kaybı var ?

 49. Avatar ali dedi ki:

  iyi günler bu yazıları paylaşıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyorum, bir sorum olcak akdeniz anemisi talasemi taşıyıcısı olan biri bekçi olabilir mi emniyetin sağlık yönetmenliğini okudum ama anlyamadm bilgi verirseniz çok iyi olur ALLAH razı olsun

 50. Avatar Isimsiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben bekçiliği kazandım sağlık raporu için kan verdim tam kan sayımında hemoglobin değerim 18.5 çıktı bi sıkıntı olur mu

 51. Avatar Fadime dedi ki:

  Bir sey dikkatimi cekti daha onceden on sagliktan izden elenip onu yaptirip gectim sonra karsima bu nedenle elenmisin zamaninda diye cikar mi ?(tabi sozluyu gecersem) iz jlt iziydi

  1. Avatar Behlül dedi ki:

   Fadime jilet izini nasıl geçirdin ? Hangi yöntemle

 52. Avatar Sahin dedi ki:

  Laparoskopik yöntemle(kapalı ameliyatla) safra kesesi ameliyatı oldum 5 sene önce, farklı farklı görüşler söylüyorlar engeldir yada değildir gibisinden. Sağlık şartlarında tümör harici nedenlerle yapılan ameliyatlar engel değildir yazıyor. Bazı yerlerde de organ eksikliği engel olur dyorlar. Sorun olur mu sizce brde ameliyat geçmşini ön sağlık formuna yazmayın diyorlar.

 53. Avatar Noname dedi ki:

  Merhaba ben pomem e basvurdum genel sağlıkta meme silikon ameliyatı olmus olmak sorun mudur yönetmelikte hiç bahsetmemiş acaba yardımcı olabilir misiniz

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

   1. Avatar Erol dedi ki:

    Iyı aksamlar bekcılık ıcın saglık raporu aldım cıldıye bolumu kolda dovme yazdı sonra yonetmelıge baktı gozukmeyen yerde oldugu ıcın ustunu okunmucak sekılde karaladı kasesını bastı. Sonra saglam yazdı rapor hastane heyetınden gectı. Bekcı olur verıldı. Acaba ankarada bı sıkıntı cıkarmı yada benı ankaraya cagırırlarmı hakem hastaneye yollarlar mı? Bı bılgınız varsa yardımcı olursanız cok memnun olurum

 54. Avatar Erol dedi ki:

  bekcılık ıcın saglık raporu aldım cıldıye bolumu kolda dovme yazdı sonra yonetmelıge baktı gozukmeyen yerde oldugu ıcın ustunu okunmucak sekılde karaladı kasesını bastı. Sonra saglam yazdı rapor hastane heyetınden gectı. Bekcı olur verıldı. Acaba ankarada bı sıkıntı cıkarmı yada benı ankaraya cagırırlarmı hakem hastaneye yollarlar mı? Bı bılgınız varsa yardımcı olursanız cok memnun olurum

 55. Avatar Ismet dedi ki:

  Hocam bekcilik icin hastanede raporlari aldik. Fakat kbb icin septum device kısmi kapali yaziyor altinda saglam yaziyor. Bu durum bi engel olur mu? Yarin heyet e girecegim lutfen bi yardim

 56. Avatar Hilal dedi ki:

  15 yasindayim panik atak rahatsiziyim bi ilacim yesil reçete kullandigim ilaclari 1 ay sonra birakicam yesil receteli hapida atak gecirince icmem gerekio ama daha hic kullanmadim engel olurmu polis olmama

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 57. Avatar oğuz dedi ki:

  Kolay gelsin küçükken pesekinovarus (çarpık ayak ameliyatı oldum) bundan dolayı da bir bacağım kas olarak ince kaldı ancak fiziki bir durum söz konusu değil futbol oynadım uzun dönem görünüş açısından sorun vardı .Estetik olarak bacağıma slikon konuldu az bir miktar görünüş büyük ölçüde düzeldi.Fiziki açıdan koşma zıplama hiçbir problem yok hiçbir engel yok sizce sıkınıt yaşanır mı? Yabancı cisimler engel denilmiş ancak benimkisi tamamen estetik amaçlı görüntü amaçlı durum ne olur?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Komisyon değerlendirmeye alır…Komisyon takdirinde..

   1. Avatar oğuz dedi ki:

    Teşekkür ederim.Yani demek istediğiniz kesinlikle olamazsın diye bir tabir yok hani bazı şeylerde renk körlüğü gibi durumlarda insiyatif yok ya bende böyle bir durum yok.Komisyon sıkıntı yok derse geçebilirim .Sizce ne olur bir kanaat bildirebilir misiniz konuyla alakalı?

 58. Avatar Makbule dedi ki:

  Kardeşim eğitimi bitirmesine iki ay kala son sağlık muayenesi nde kalbinde delik çıktı b dilimi olarak yazıldı eğitim bitti yemin törenine beş gün kala heyyet kaldı ve bugün haber geldi geriye dönük elenmiş ama heyyet b dilimi olarak verilmiş ne yapmalıyız

 59. Avatar ünal dedi ki:

  ALP ve TSH Değerlerim yüksek çıktı sıkıntı çıkarmı acaba ?

 60. Avatar İly dedi ki:

  Hocam faranjit hastalığı polislikte sorun teşkil eder mi