Polislik Sağlık Kurulu Raporu

21.08.2017
A+
A-
Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1945 YORUM
 1. Lavinya dedi ki:

  Beynimde kist bulunuyor fakat bana herhangi bir zararı yok yani doktorlarda ameliyat tarzı şeylere gerek duymuyor. İleride polis olmama engel olacak bir durum mudur acaba bu? Cevaplarsanız sevinirim 🙏

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 2. 22donem dedi ki:

  Kolesterol yüksekliği öğrenciliğe engelmidir

 3. 22.22 dönem adayı dedi ki:

  Kolesterol yüksekliği öğrenciliği engelmidir

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 4. irem dedi ki:

  sol kalcamda dogustan gelen kalca cıkıgı var ama bebekken alcıya alınmıs ve duzeldı yurumemde bır sıkıntı yok sadece film cektırdıgımızde arasında kucuk bır bosluk var acaba polis olmama sıkıntı olurmu ama benı etkılemıyor

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 5. İbrahim dedi ki:

  Merhaba admin alt çenenin biraz geride olması engel olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Kaç mm o önemli.

 6. aday dedi ki:

  merhaba admin varis ameliyatı oldum iz yara falan hiçbirşey kalmadı tedavide olumlu cevap verdi sağlıkda sıkıntı olur mu?

 7. aday dedi ki:

  varis ameliatı oldum ve iz falan kalmadı tedavide olumlu cevap verdi sağlıkda sıkıntı cıkar mıı

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 8. Sevim dedi ki:

  Mrb kalbimde 5mm boyunda delik var pomem için sorun olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   kalp durumları doktor takdirinde

 9. Sercan dedi ki:

  Astsubaylık sağlık muayenesinde safra kesemde polip ve çamur var diye elendim safra kesemi aldırdım Polislik denemek istiyorum tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi kabul edilir yazıyor sağlık muayenesinden geçermiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde birşey diyemem.

 10. Semra dedi ki:

  Benim eşim sağlık kontrolünde yapılan akciğer gaafisinden sonra bi sorun olabilir kanısıyla tomografi istendiğini söyledi,ve bunu yalnızca 4 5 kişiden istemişler,herhangi bi sorun çıkabilir mi ne gibi sorunlar çıkabilir çıkarsa,eleneblir mi yani 🤔

  1. Admin dedi ki:

   Sorun çıkabilir ve elenebilir

 11. Şükran dedi ki:

  Mrb admin kardeşim bugün sağlık raporu İÇİN okul tarafından hastaneye işitme testine gitmiş 4000-6000 db de sol kulak 40 sağ30 çıkmış heyete bırakmış NE yapması lazım bu durumda elenir ni
  Ğ

  1. Admin dedi ki:

   ne yapabilir ki? sonucu kabullenecek

 12. Bilnmeyen dedi ki:

  Yaşım 16 ve kan değerim 16.5 polislige sıkıntı cikarirmi

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 13. aydin dedi ki:

  Bende gilbert hastalığı var en son total biluribin değerim 2.65 çıktı pomem için sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhaba sayın admin Bey 2007’de apantis ameliyatı ve burun ameliyatı oldum 2014te kulak zar ameliyatı oldu Herhangi bir kronik hastalığın yok 2018’de Özel Harekat alımları olacak bu konuda elenirmiyim bütün spor mülakat sonra sağlık raporunda elenirmiyim Şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde ameliyat geçmişi.

 15. Yunuspolice dedi ki:

  2 yıl önce bir devlet hastanesi bana kolonoskopi yapıp ülserstif kolitsin dedi ama şuan tamamen sağlıklıyım muayenelerden geçerim ama geçmişte bunu görüp beni elerler mi?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 16. Serhat dedi ki:

  Admin kardes polis olmanin asamasi neler ben lisans mezunuyum kpss sartini gectim once sozlu mulakat sonra mi spor ve saglik bilgilendirmisin

  1. Admin dedi ki:

   Önce ön sağlık, sonra spor en son sözlü mülakat

 17. Ufuk dedi ki:

  Kalp romatizmasi 1.dercede polislige engel midir sayin admin

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 18. Zeynep0007 dedi ki:

  Merhaba, iyi günler size bir kaç sorum olacaktı..
  1. Kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum polisliğe engel mi?
  2. Dizimde 2. Derece yırtık var ama bana herhangi bir sıkıntı yaratmıyor polisliğe engel mi?

  1. Admin dedi ki:

   İki konuda doktor takdirinde

 19. Zeynep0007 dedi ki:

  Iyi aksamlar, şimdi ben kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum ben polislik formunda ‘olmadım’ şeklinde doldurdum diyelim herhangi bi sıkıntı olur mu ?

 20. Emre dedi ki:

  Merhabalar FMF Hastasiyim duzenli olarak ilac kullaniyorum atak gecirmiyorum yillardir fmf hastalari eleniyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Sıkıntı oluyor

 21. raşit dedi ki:

  sa hocam kolumda 9 10 cm ameliyet izi var kücükken kırılıp pilatin takılmıştı , lakin 1 senedir lazer tedvisine gittim iz nerdeyse görülmüyecek dereceye geldi bi sorun olurmu cildiyede

 22. raşit dedi ki:

  *admin küçükken kolum kırılmıştı platin takıldı 9 10 cm iz var sol kolumda lakin 1 senedir lazer tavisi aldım büyük oranda dikkatli bakınca iz oldugu farkediliyor baya az belli oluyor intibakta cildiyede sorun olurmu *

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olabilir

 23. Zeynep0007 dedi ki:

  Boyun düzleşmesi polisliğe engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 24. Elif dedi ki:

  Merhaba. Eşimin tsh hormonu düşük çıkmış. Troidleri biraz hızlı çalışıyormuş.diğer tüm değerleri normalmiş. Sadece bu hormon yüzünden bir sağlık elemesi olabilir mi. Iki kere test yapmışlar. Lütfen yardımcı olun. Tesekkur ederim

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirindedir

 25. Asll dedi ki:

  Merhaba admim. Benim sorum çok acili!!
  Safra kesesinde çok küçük ve zararsız bir polip çıktı. Doktor not düştü ama kurulda seni savuncam bu zararsız bşr şey dedi ama yönetmlkte genel cerrahi B grubuna gitdiği için illaki eleme yaparlar mı yoksa doktorun düşüncelerine baz alırlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde ben bilemem.

 26. Cnr dedi ki:

  Merhaba,polislik istiyorum. Göz derecelerim yüksek. Ancak kesin kazandiktan sonra çizdirmek istiyorum. Saglik kontrolunde göze baktklarinda lazer olcagimi söylesem kabul ederler mi? Saglik kontrolu ne zaman yapiliyor en son mu?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 27. Mücahit dedi ki:

  Çene bozuklukları engel teşkil ediyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 28. hüseyin dedi ki:

  mülakatlara gitmeden önce kendimiz hastaneye gidip sağlık raporumu alıcaz yoksa onlar bizi çağırıp kendilerimi kontrol edecek admin kardeş

 29. hüseyin dedi ki:

  mülakatlara gitmeden önce kendimiz hastaneye gidip sağlık raporumu alıcaz yoksa onlar bizi çağırıp kendilerimi kontrol edecek admin kardeş.

  1. Admin dedi ki:

   sen almayacaksın

 30. Nirsen dedi ki:

  Kifoz kac derece ise engeldir

 31. Kadir dedi ki:

  Benim dizimde kemiğe kaynayan platin var ameliyat izinde var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 32. YUSUF ERZURUM dedi ki:

  MERHABA BEN KÜÇÜKLÜKTEN BERİ HAVALE GEÇİRDİM YANİ ASLINDA 15 YAŞIMA KADAR ACABA PMYO NA KAYIT OLABİLİR MİYİM

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur

 33. rcp dedi ki:

  mrb bir hafta içinde tiroid bezimin biri alınacak paem veya pomem için sorun olur mu basvuru yapabilir miyim ??????

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 34. eşref cem dedi ki:

  Genital bölgede ortaokul yıllarımdan kalma olan, vitiligo plakları bulunmakta. vücudumun başka hiçbir yerinde yok. sorun oluşturur mu sizce?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

   1. çetin dedi ki:

    ayak topuğunda kapanmak üzere olan ama hala biraz belirli görünürlükte olan vitiligo problem olurmu

 35. Gökhan GÜNER dedi ki:

  Merhaba iyi günler
  20. Dönemde Konya Ereğli Pomemi kazanmıştım. İntibağın 3. Gününde istifa ettim.
  İstifa ettiğim için Sağlık raporum Ankara sağlık daire başkanlığına gönderildi mi ? Yoksa işlemden kaldırılıp çöp mü oldu ?Ö

 36. Öztürk dedi ki:

  İyi günler doğduktan sonra böbreğimin TEK’i gelişmemiş yani doğuştan tek böbrekli olmak polis olmama engelmidir?

  1. Admin dedi ki:

   evet

 37. Fatos dedi ki:

  Ben kalp ilaçları kullanıyorum raporum var hatta. Komiser yardımcıligi icin basvurmam imkansiz mi?

  1. Admin dedi ki:

   sorun yaşarsın

 38. Adanali dedi ki:

  Omuz geriliği engel mi polisloge

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 39. kadınaday dedi ki:

  merhaba dövmeyle ilgili yazlık kıyafetlerden görülmeyecek şekilde diye belirtilmiş benim bacaktaki bileğimde küçük dövme var ve daha önce lazerle sildirmiştim ama tam geçmedi artık bacak ve ayağa bakılıyor mu ? yazlık kıyafette bacak görünmüyor snçta makyajla kaptsam sorun olur mu snra cildiyeye de gidilecek

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz gibi

 40. galaktik25 dedi ki:

  hemoroid var fakat öyle abartılacak kadar değil sağlık yönetmliğinde direk öğrenciliğe engeldir diyor.Genel cerrahi bölümünde direk bakıyorlar mı?Tespit edilmesi halinde ameliyata izin veriyorlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 41. Tuna dedi ki:

  Bacagimda hafif egrilik var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 42. Berkutay dedi ki:

  Böbrek kisti ve astigmat elenme sebebi mi?

  1. Admin dedi ki:

   elenmeye neden olabilir

 43. Recep dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bende boyun fıtığı ve düzleşmesi var pöh olmak istiyorum sağlıkta sıkıntı olurmu acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 44. mahsun dedi ki:

  MERHABA KOLAY GELSİN KARINDAKİ AMELİYAT İZİ SORUN TEŞKİL EDER Mİ

  1. Admin dedi ki:

   Ne ameliyatı olduğuna bağlı

 45. Seher dedi ki:

  İyi günler. Ben lisans öğrencisiyim polis olmak istiyorum. Fakat küçükken bronşit atlatmışım. Boy ve kilom uygun fiziksel olarak polisliğe engel bir durumum yok fakat gözümde 0.25 oranında hipermetrop var.bronşit ve Bu bir engel olabilir mi. Birde yüzümde küçükten kalma yok denilecek kadar az tırnak izi var bunlar benim için engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 46. Ramazan dedi ki:

  Admin azı dişimin birinde dolgu var ve kesici dislerimde de var (ön dislerim kırılmıştı dolgu duzgün görünsün diye yapıldı)
  Sırtımda da sivilcemsi yapılar var sorun yaratırmı

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 47. Furkan dedi ki:

  2012 yılında diz eklem faresi ameliyatı oldum platin takıp 1 yıl sonra çıkarmişlardı sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 48. HALİL dedi ki:

  apandisit ameliyatı olsum 1 sene önce sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   sıkıntı yaşamazsın

 49. Furkan dedi ki:

  2012 yilinda diz eklem faresi ameliyatı oldum platin takip 1 yıl sonra cıkarmislardi sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 50. Yunus dedi ki:

  Karaciğerimde 4.5 mm basit kist var (annem den geçme, sağligimi olumsuz etkilemiyor.) Yönetmeliği okudum basit kist hakkında bir şey yazmıyor. (4. Dönem Paem için başvuru yaptım.) Sadece hidatik kistinin (köpek kistinin) elenme sebebi olduğu yazıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

  Saygılarımla…

  1. Admin dedi ki:

   başvurmuşsunuz, kafanızı bulandırmayın şansınızı deneyin.

 51. Rabia dedi ki:

  Safra kesemde kist vardı ve safra kesemle birlikte alındı bir sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olabilir

 52. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba! Admin benim sorum şöyle safra kesesinde 4.mm polip ve 7 mm taş var safra kesemi alıcaklar kapalı ameliyatla pomeme başvurmama engel mi dier bir sorum ise 2016 da anksiyette bozukluğu tanısıyla pskiyatriye girişim var engel olur mu sizce 23. Dönem pomeme başvurmak için net bir bilgi kimseden alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde dediğin tüm unsurlar.

 53. çetin dedi ki:

  ayak topuğunda kapanmak üzere olan ama hala biraz belirli görünürlükte olan vitiligo problem olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 54. Ceylan dedi ki:

  L5var sorun olur mu

 55. Kadır dedi ki:

  Akciğer sonmesı gecırdım ameliyat oldum ve uzun zamandır hıc bir problem yok polıs/komiser olmama bi engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 56. hatun 23. donem pomem dedi ki:

  merhabalar. ülseratif kolitim var. düzenli ilacımı alıyorum. hayatımı olumsuz etkilemiyor. normal standartlarda devam ediyorum. pomem de sıkıntı olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 57. Cihat dedi ki:

  Üst köpek dişlerinden birinin eksikliği ön sağlıkta problem yaratır mı?? Çok önmli cevap cevap verir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

1 15 16 17