Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.

Bu makalede tam 1.221 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.221 Soru Var

 1. Merhaba kulak dan elenme sebebi yazdılar elenirmiyim prosedür nasıl işler

 2. şeker hastalığı sorun oluyor mu?

  • Oluyor mustafa ama derecesine bağlı sınırı cok geçersen kalabilirsin açlık 105 tokluk 140 sınır bilgin olsun

 3. Merhaba! Kolay gelsin admin
  Ben gecen pomemde sagliktan dolayi elendim son bir ay okula gitmesim simdi ise mahkeme karari ile geri donecem ama okulu okuyacam tkrar bu surecte tekrar saglik raporu aldiracam mi okul sonucta mahkeme karari ile donuyorum bi bilgi verseniz sevinirim iyi calismalar

 4. Merhaba ben 21. Dönem pomem kazandım bugün nörolojide el titremesi yazdı ama 50 den fazla kişiye yazdı sizce sonuç ne olur komisere sordum okulda tekrar incelicez dedi durum ne olur sizce

 5. Merhaba admin pomemi kazandim genel saglik kontrolunde hersey normal tek problem glikoz siniri 100 ken 102 cikti. Kurula cikicam sonuc ne olur bu konudan elenen oluyormu bilginiz var mı?

 6. Merhaba;
  Pomemi kazandim. Saglik kontrolunde herhangi bir problem yok hersey normal ancak seker oranim 102 cikti. Sinir ise 100. Saglik kuruluna gonderilse elenme oranim nedir tam olarak genel olarak seker hastalarini yada bu sekilde olanlari eliyorlarmi?
  Tesekkur ederim

 7. Safra kesesinde kitle bulundu eleme sebebi olurmu acaba bi sorun olurmu

 8. Polistemi nedir admin.bu değer yuksek çıkınca sıkıntı oluyormuş doktor takdirinde diyorlar ama çoğu kişide görülen birseymis.Polısitemı degerı 17.7 bu ne gıbı sıkıntı yaratır ve heyet tahmını ne karar verır ? Acil Cevap

 9. Arkadaşım intibak eğitiminde idrar tahlilinde lökosit fazla çıkmış bende saglikciyim herhangi bir enfeksiyon hastaligi geçirse bile çıkar bu ama heyette bu sorun teşkil eder mi

 10. Merhaba ben 22. Dönem mülakatlara girecem fakat sol gözümde tembellik var bu sıkıntı yartır diyorlar bunun için bir çözüm yolu var mi tavsiye edeceğini birsey. Teşekkürler

 11. Arkadasim mpv yüksek cıkti sorun téskil edermi

 12. Mpv sikinti olurmu

 13. Merhaba! Admin kardeşimde kan değeri yüksek çikmiş sorun olur mu

 14. Merhabalar kayinbiraderim intibak sürecinde ve sol böbrekte idrar yollarında daralma çıktı polisliğe engelmidir.Birde bu sorunla ilgili intibak sürecinde veya daha sonra Ankara’ya gidip muayene olacak mi

 15. 9 yıl önce pnömotoraks teshisı ile tüp takıldı ve 9 yıldır bir kez olsun herhangi bir sorun yasamadım bu sorun olur mu ?

 16. Genel sağlıkta geçmişte yapılan ameliyatlara kayıtlardan bakıyorlar mi ?

 17. nişanlım 4 martta istanbul arnavutköy pomem intibak eğitimine gitti sağlık kontrollerinde doğuştan bir böbreğinin diğierinden küçük oldugu tespit edildi fakat böbreklerin calısma oranı ölçülecek çalısma oranları normal seviyede olsa bile şekil bozukluğundan elenir mi yada böbreklerin calısma fonksiyonlarına bakılarak öğrenci olmasına izin verilir mi ACİL CEVAP verirseniz sevinirim

 18. Sol kulak zarım yırtınmıştı ameliyat oldum 3 yil önce suan 19 yasindayim yüzyüze veya kulaklik takınca sorun yok sadece odyometri cihazındaki çok küçük sesleri sol kulagim alamiyor ama dedigim gibi cok kucuk olanlari orta düzeydeki sesleri dahil hepsini alıyor sol kulakta sadece en küçük sesleri alamiyorum bunun dışında 3 metreden fısıltı sesini dahi iki kulağımla duyuyorum bu sorun olur mu sağlık raporu alırken teşekkür ederim

 19. Merhaba, sağ göğsümde saat 6 yönünde 3cm kitle varmış ama önemli değil dedi doktor. Ameliyat olmazsam sıkıntı olur mu ya da ameliyat olursam izi sıkıntı olur mu? Teşekkür ediyorum şimdiden.

 20. Lütfen açıklarmısnz safra kesesine 4mm lik polip cıktı acaba elenme sebebi olurmu

 21. Lütfen cevap verin safra kesesinde polip olması elenme sebebi olurmu 4 mm polip

 22. Merhaba yönetmelikte kulakta 4000 6000 bin 30 db elenmez denilmektedir.benim oğlum da tam bu sınırda sizce elenirmi

 23. Şuan 25 mg lık antidepresan kullanıyor olmak pomem e engel mi

 24. İyi günler 22.döneme başvurcam kıl dönmesinden 2 kere ameliyat olmuştum ameliyat izi var bu sorun olur mu okula başladıktan sonra sağlık kontrolünde sorun çıkar mı

 25. sağ kolda hafif derecede hareket kısıtlılığı var egzersizle aşılabiliyor sorun olur mu

 26. Merhaba intibak dönemimim bitti genel cerrahi bölümümde safra kesemde 6.5 mm çapında polip ya da çamur benzeri bir oluşumun olduğu çıktı(hangisi oldugu belli değil) bunun sonucunda kağida hangi saglik diliminde olduğu öğrenci olur yada olamaz gibi bir şey yazmadı sadece sağlık kuruluna girmesi uygundur yazdı ne olur benim durumum psikolojim bozuldu inanın

 27. Tsh değerim olması gerektiğinden düşük çıktı sorun olucakmı bana

 28. Kolay gelsin askerde aldığım hava değişimi raporunu götürmesem sıkıntı olur mu pomem ‘e ?

 29. Ms hastalığı engel midir hocam herhangi bir kısıtlaması YÖK hafif derecede ve ilerlemeyen türden

 30. Eğer intibak eğitiminde bulunduğun ilin devlet hastanesine sağlık raporu için götürülüyor ise, benim daha önceden gidip genel bir kontrol yaptırıp engel var mı yok mu diye kontrol etmem sorun olur mu?

 31. burunda hızma olması yani delik olması eleme sebebi olabilir mi

 32. Ben suan 21 donemde okuyorun ritim bozuklugu cikti doktor engel yazdi istifami edeyim yoksa devam edip baska hakem hastaneden rapora mi gidiyim ?

 33. Merhaba. Göz doktoru her iki gözüme ayrı ayrı 1.75 yazdı. Yani toplamda 3.50 oldu. Hastane heyetinden geçtim. Bir sorun olmadı. Beni Ankara’ya çağırma ihtimalleri varmı? Eğitimin son günlerinde sorun çıkarmıyor? Şimdiden teşekkürler.

 34. Ms hastalığı herhangi bir kısıtlaması ve belirtisi olmazsa engel mi

 35. safra kesesinde taş var idi aldırdım yönetmeliktede fazla bişey yazmıyor ultrasonda safra kesesi izlenmedi ve safra kesesi yolları çok iyi durumda yazıyor bu engel teşkil ediyormu bi bilginiz varmı

 36. Selamünaleyküm admin;
  Bende sol böbrekte 3m kist gözüktü ama doktorum kist yazdı sağlamda yazdı çalışmaya engel değildir yazdı kaşeledi iyi huylu bir kist dedi sorun olurmu şimdiden teşekkürler.

 37. geçen yıl psikiyatrik ilaç kullandım kaygı bozukluğundan dolayı aradan bir yıl geçti bu yıl sorun yaşarmıyım admin

 38. Mrb kbb burunda deviasyon yazmış heyet raporunda yani kikirdakta yamukluk diye acaba sorun olur mu yardımcı olursan sevinirim

 39. Diş dolgusu kaplama elenme sebebi olur mu?

 40. Merhaba diş dolgusu ve dişteki kaplama sorun oluyor mu sağlık kontrolünde?

 41. Admin 5 ay önce ders çalışmadığım için psikiyatriye gittim doktor iletişim sıkıntısı vardı çıktım bende . Zaten gereksiz yere gittim. Ama geçenlerde e devletten gördüm ki anksiyete bozukluğu tanısı yazıyor . Bu paem alımlarında karşıma çıkarmı sorun olur mu . Rica etsem cevaplarmısınız?

 42. Bökrekde tas olunca elenme rizki oluyor mu ?

 43. Önceki dönemlerde sağlıktan elenen bir daha başvuru yapabilir mi?

 44. Sağ köprücük kemiğimde platin var 4 yıl geçti ve herhangi bir hareket kısıtlaması yada ağırlık kaldırama engel olmuyor pmyo mülakatında elenirmiyim?

 45. Mehmet günalmis

  Buradaki hastaneden saglik kurulundan bekci olur yazisi vurulduktan sonra ankara dan donme ihtimali var midir? Tum degerler referans araligi icerisinde olup saglam yazildi fakat karaciger yaglanmasi grade 1 hepastotoloz diyet saglam yazildi. Buna gore sikinti olur mu cevaplar misiniz.

 46. alt degerim yuksek cıktı sorun olurmu

 47. Kalp kapakciginin dogustan cokmesi hic bir hastalik yok efer testi olumlu yine de engel mi

 48. İntibakta sağlık raporu alırken ultrasonda sol böbrekte 5 mm( kendiliğinden düşebilecek boyutta) taş çıktı ancak hiçbir doktor sonucuma olumsuz bir şey ya da bulgu yazmadı bu herhangi bir problem oluşturur mu ? Tüm doktorlar normal, öğrenci olur, sağlam vs. yazdi.

 49. Ben gih oldum erenkoyde 3 kez yattim polislige doktor avukat gecersin diyor mahkeme kararı ve doktor raporu ile emniyetdeki saglik daire ve saglik masası dönemezsin polis lige diyor hangisine inanacagim bir bilgi verirmisiniz

 50. Merhaba admin sol burun içinde hafif eğrilik var dedi doktor deviyasyon yazdı bu heyetten olumlu alırmı ameliyat olmaya gerek var mı

 51. Ast 0 35 arası olmalı 79 çıkmış sıkıntı olur mu

 52. Admin düsük kolestrol engel midir?

 53. Böbrekte uzun senelerdir 3 4 tane tas var saglik yonumden sknti yok doktor takdire mi bakar direk elenme sebebi mi?

  • eliyorlar kardeşim. 2mm çıkanı bile elediler.kırdırabiliyorsan kırdır. açık kapalı ameliyat kabul etmiyorlar.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir