Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.

Bu makalede tam 1.678 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.678 Soru Var

 1. admin sağlık raporunda geçmiş dönemde gittiğimiz e nabızdaki bütün doktorlara ve sonuçlarına bakılıyor mu ? bilgilendirebilir misiniz?

 2. Admin, yazıda verilen her testin yapılmadığı yazıyor. TSH değeri vs yok tiroit olduğu nasıl anlaşılıyor ve paem tsh değer aralığı olarak hangi değerleri kabul ediyor bilginiz var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

 3. admin sağlık raporunda geçmişteki e nabızda yer alan hastalık bilgilerimize de bakılıyor mu ?

 4. bende 1.derece av blok(tedavi gerektirmeyen hafif iletim bozukluğuymuş) doktor sağlam yazıp altına not düşse dahi kardiyoloji B-2-b :” nedeni bulunamayan ve diğer kalp hastalıklarının eşlik etmediği ritim ve iletim bozuklukluları” bu maddeye dayanarak elenirmiyim?Doktora yorumlattım maddenin çok açık bir yelpaze olduğunu emin olmamakla beraber takılabileceğimi söyledi.Kuruldan geçemezmiyim.Maddenin başında nedeni bulunamayan yazıyor yani nedeni bulunan aritmiler engel değil mi? teşekkürler

 5. Kardesim karacigerin ölü kist sebebiyle elendi. 3 gün itiraz süresi var. itirazını nasıl ve nereye yapmalı. İkinci bir sağlık raporunda geçme olasılığı var mı ?

 6. skolyoz pomeme engel mi? ve burnumda iki tane ben var engel mi?

 7. hemoglobin 13.5 mcv 68 (78) mch 20(25) mchc 30(31) bu pAarantez içindeki degerlerim düşük kanda anemi dediler sıkıntı olur mu admin hemoglıbın yuksek ama

 8. Parmağın eğri olması engel mi??

 9. Bir de burnumda çinler var sorun olur mu????

 10. İyi günler Çenem asimetrik duruyor yani dikkatli bakılınca da anlaşılmıyor ve konuşmamı vs hic birşeyi etkilemiyor.. ama muayenede anlaşılır illaki. Engel olur mu ?

 11. Admin iyi günler. Şu anki gözlük numaralarım 1.50 ve 1.75.
  PMYO veya POMEM’de bir sıkıntı yaratır mı?

 12. Merhaba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu ? Doktor bi sey olmaz dedi

 13. Mehraba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu? doktor bi sey olmaz dedi

 14. Merhaba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu doktor bi sey olmaz dedi

 15. Admin bey fıtık için mr çekiliyormu acaba fıtık kesin elenme sebebimidir

 16. PAEM, POMEM, PMYO yönetmeliklerinde yapılan değişiklikle sağlık kurulu raporu olumsuz olan adaylara ilişkin düzenleme yapıldı. Bu Bekçilik için gecerlimidir.

 17. Merhaba admin. Kazandık diyelim kullandıgımız ilaçları nasıl kontrol edıyorlar. Ya da kullanılan kac aylık ilaca bakıyorlar

 18. Admin bize mulakata kadar ne onerirsin saglik için komple herseye hangi hastanelerde baktirabiliriz saglik yonetmeliginde olan her maddeye baktirmak istiyorum baktirsak bi sorun cikmasa bize kizarlarmi okulda ne gittiniz diye?

  • Admin

   O kadar detayı düşünmeyin, oluruna bırakın. Kızmaz kimse baktırsan da. Mülakat için çıkmış sorulara çalışabilirsiniz.

 19. Adamın keratakonus başlangıcı tanısı konuldu elenme sebebi mi

 20. Admin varikosel elenme sebebimi kesin olarak

 21. bütün bu detaylı sağlık taramasından başarılı geçtik diyelim bazı harfler okuttu onları da okudum ama sol gözde tembellik tespit etti öğrenci olamaz raporu çıkartır mı yoksa polis olabilmeye herhangi bir sorun olmadığını düşünerek öğrenci olur raporu mu çıkarır? her şeyim okey ama bu sol gözüm tembel sağ gözüm %100 görüyor gözlüğe ihtiyacım da yok

 22. Admin anksiyete bozuklugu gecirdim. Tedavi oldum iyilestim. Herhangi bi sorun olur mu ?

 23. merhaba; hiv pozitif olanların elenme durumu nedir. bulasıcı ozellıgı yoksa kbul edılırlermı. hiv le alakalı bı acıklama var mı mesela zamanla negatıfe donenler katılabılır mı.

 24. Selamunaleykum.admin kardes karaciğerde hemonjiom var 11×11 mm.yonetmelikte genel cerrahide hemonjiom engel diyor.doktorlar bu sıkıntı olmaz ve sağlığı da etkileyici bişey değil dedi.emniyetin sağlık biriminde bi sıkıntı çıkarmi acaba ? Ve hemonjiomun belli bir sınırı var mi.yeni yonetmelikte bişey gecmemisler ama

 25. Merhaba admin safra kesesi yoksa elenme oluyor mu

  • Admin

   Organ eksikliği sorun olabilir.

   • Kapalı ameliyat ile 2013de alındı safra kesesi görevi yagli yemekleri sindirimini kolaylaştırmak yurumeme veya hiçbir şey e engel değil ki böbrek olsa eyvallah ciğer olsa ona da eyvallah ama safra kesesi abartılı olur yani

 26. Dovmem siliniyor ama yetismedi sağlık taramasinada fondeten şurup gittim fark ederlermi yada her hangi bir sağlık kontrolunde cikiyomu

 27. Kalp deliğim var doğuştan hayati bi tehlikesi yok ama kabul ediliyormu ? Edilmiyorsa ameliyat olucam.Bide ritim bozukluğu var.

 28. dizlerimde cok az donukluk var ice kosmamda spor yapmama engel olmuyor

 29. ağız ve diş sağlıgı cok onemli mi

 30. polisliğe girmeyi düşünüyorum genetik olarak saçlarımda çok beyazlama mevcut bu benim polis olmama engel olur mu ?

 31. Sag kulağımda %72 isitme kaybi var diğer kulağım normal ve ben gayet iyi duyuyorum hiç bi sıkıntı yaşamadım konuşma bozukluğum da yok sıkıntı olur mu

 32. Admin şu an öğrenciyim. Sağlık raporumda tüm polikliniklerden sağlam aldım herhangi bir sorun yok lakin bugün E-Nabız’ıma baktım hastalıklarım da gittiğim aile hekimim bana benimle ilgisi olmayan hastalıkların tanısını koymuş venöz yetmezlik ve sedef tanısı var. Sağlık işleri Daire başkanlığı öğrencinin e nabız da hastalık geçmişine bakıyor mu bakıyorsa bu tanılar bana sorun olur mu ? Öyle bir hastalığım olmamasına rağmen tanı koymuş nasıl oluyor anlamıyorum şu an çok tedirgin oldum.

 33. Sedef hastalığı elenme sebebi E nabız geçmişine bakarlarsa bu tanıyı görürler ve ben elenmez miyim

 34. Sol ayaktaki naviküler kemik ve çok hafif skolyoz sorun olur mu

 35. Admin hastanede doktorlar bütün bölümlere normal ve sağlıklı yazdı ve heyetten olur raporu aldık Ankara bu rapora olumsuz yanıt verir mi teşekkürler

 36. Merhaba admın. Arkadaşım paeme başvuracak ve kolunu cam kesmesı sonucu dikiş atıldı. Mülakatlara kadar dikiş izi kalırsa sorun ederler mo

 37. burnumda kirik var 1 sene sonra ameliyat olucam acaba olmadan girmem engelmidir

 38. Ayağımda ( baldır üst ) şuan pilatin var alınıp alınmayacağı belli değil.Babam da polis memuru ve gazi .Babamın sağlık

 39. Şuan ayağım (baldır üst)da pilatin var fakat çıkıp çıkmayacağı belli değil . Sağlık da sıkıntı olur mu? Olur ise babam polis memuru ve gazi , onun bir faydası olur mu?

 40. Admın merhaba, bekcılık ıcın butun saglık sartlarında normal yazıyor bende.
  ve butun testlerı gectım.sadece safrakesesınde 3mm polıp cıktı.
  bekcılıge engelmıdır. gerıye kalan hepsınden gectım.

 41. babam cinayetten hapiste ben annemde kaliyorum arada goruyorum acaba beni alirlarmi

 42. Milli savunma bakanlıgının subay alımında sağ el birinci parmaktan a tanısı koymuslardı. Yani bende zaten heyetce verilmiş bir a tanısı var polislikte sorun olur mu

 43. benim sol serçe parmağım eğik el cerrahisi ile de olmuyor düz olmuyor ama serçe parmağı ile silah tutmayacam ki sorun olur mu olursa neden olur

 44. Admin meraba ben ilk sağlıktan geçtim a dilimi ikinci sağlıktan kaldım b diliminden akibetim ne olacak

 45. İntibakta alınan sağlık raporundan sonra okulun bitmesine yakın tekrardan sağlık kuruluna girip rapormu alıyoruz?

 46. Admin benim karaciğerde 9mm hemanjiom çıktı sonra doktor tomografiye gönderdi tomografi temiz çıktı. Doktor usg de hemanjiom karaciğer tomografisi normal yani temiz yazdı Altınada öğrenci olur yazdı. Sence hakem hastaneye çağırırlarmı.tesekkürler.

 47. Çenemden klik sesi geliyor herhangi bi sorun oluşturur mu

 48. Admin, sağ el serçe parmağımda tırnak değil diğer iç tarafında fasulye tanesi kadar şişlik şeklinde dikiş izi kaldı …hareket kabiliyetinde hiçbir sorun yok sadece görüntü olarak şişlik gibi estetikle düzelttirmelimiyim sorun olurmu sizce….
  birde 2010 dan kalma annemin kullandığı ama SGK sı olmadığı için iki kez benim üzerime yazılan psikoloji ilacı sıkıntı çıkarırmı??

 49. Akciğer zarı yırtılması sonucu lokalanesteziyle havayı aldılar polisliğe engel olur mu

 50. Slm abi ben diyarbakirliyim colyak hastasiyim ama bir anda 2 kisiylen bile guresebilirim vücud endeksim 22.9 bu colyak hastaligi beni hic zorlamiyor ama allahin takdiri boyleymiss ve ben polislikten baska hic bir meslek yapmak istemiyorum bana musade etse devlet ven gönüllü olarak bile polislik yaparım bu vatana bende hizmet etmek istiyorum sizce colyak hastaligi engel olurmu

 51. ADMİN BEN ASKERLİKTEN ÇÜRÜK ALDIM HEPATİB B DEN DOLAYI BEKÇİLİK İÇİN BAŞVURU YAPTIM ACABA BU RAHATSIZLIĞIM ENGEL OLURMU SAĞLIK ŞARTNAMESİNDE ACABA

 52. Admin böbreklerimin çalışmasında problem yol kan ve idrarbtahlilimde temiz fakat sağ böbreğimde kist var doktor önemli biriey değil dedi arkadaşlara sordum kistten dolayı elenen yok ama kesm birşey göremedim multikistik lezyon diye geçiyor.

 53. Admin benim böbreklerimde çalışmasında sorun yok kan ve idrar tahlilimde temiz ancak böbrekte kist var doktor sorun yaratacak birşey değil dedi arkadaşlar taştan dolayı elenen var kist duymadım diyor elenme sebebi midir acaba multikistik lezyon kalın cidarlı yazıyor?

 54. Slm hocam burundan ameliyat oldum septum perforasyonu oluştu yani burun zarı delinmiş ama nefes alıyorum sıkıntı Yok. Sorun olur mu kbb muayesinde

 55. Tum el Parmaklarimda titreme var birseyi tutunca titreme yok rapor alirken sikinti cikarmi

 56. Vücut kitle indeksim 17.5 sizce sorun olur mu ?

 57. Vdrl-rpr pozitif çıktı engel mi

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir