Polislik Sağlık Kurulu Raporu

21.08.2017
A+
A-
Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2003 YORUM
 1. Furkan dedi ki:

  hocam gözlük takiyorum her iki göz numaram 1.25 toplam 2.50 yapiyor sizce girebilme durumum varmı ya da gözlerimi çizdirsem olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun yaşamazsın

 2. ugur dedi ki:

  Ben 3 yıl önce omuz çıkığı yaşamıstım. Mr cektirdim gayet sağlıklı sekilde baktım. Ameliyat vs olmadım. Sorun da yaşamadım. Yani tamamen iyileştim. Gecmiste yasadıgım bu durum paem’e engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 3. Dadaş dedi ki:

  Kalpte 1.derece belirgin olmayan av blok engel mi? Yönetmelikte direk ileti sistemi rahatsızlığı yazan (b-2-b/tedavi gerektirmeyen rahatsızlık)olarak b diliminde bulunuyor.B dilim olduğu için direk eleniyormuyum yoksa doktora mı bağlı Hiç benimle aynı durumda olan bulamadım.

  1. Admin dedi ki:

   Doktora bağlı

 4. Tuba dedi ki:

  Alt çene geriliği var ve üst ön iki dişim 6mm’den fazla önde bi sorun yaratırmı??

  1. Admin dedi ki:

   Diş şartlarında belirtilen sınırlar dışında olmamalı

 5. Furkan Arslan dedi ki:

  Daha önce 2 defa elim kırıldı ama belgeleri doldururken yazıyı anlamadığım için hayırı işaretledim.bu bir sıkıntı doğurur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 6. hasan dedi ki:

  pomemden sağlık nedeniyle elendim . tekrar girdiğimde olumlu alırsam önceki raporuma bakarlar mı en sonuncuyu mu kabul ederler

  1. Admin dedi ki:

   Tekrar değerlendirilirsin

 7. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar, sol kol dirseğimde yanlış kaynama sonucu oluşmuş kırık var ancak olumsuz hiç bir yan etkisini görmedim sadece gözle görülür bir yamukluk mevcut. İlk girişimde ön sağlıktan elenmiştim doktor ameliyat ol öyle gel demişti. Fakat ben ameliyat olmadım. Acaba herhangi bir devlet hastanesinden mesleği yapmaya engeli yoktur raporu alsam işe yarar mı?

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu
   Bu sorun daha sonra önünüze çıkar rapor yeterli olmaz.

 8. Kaya dedi ki:

  Tiroid bezinin tamamının alınması ve ömür boyu ilaç kullanılması polisliğe engel mi?

 9. Aslı dedi ki:

  Skolyoz teşhisinden sonra 4 yıl korse tedavisi gördüm gözle görülür bi farklılık yok. Dışardan bakınca belli olmuyor ama sağlık raporu alırken sorun yapar mı doktor ?

 10. Ahsen dedi ki:

  Selamün aleyküm admin tanıdığım birinde bir kulak 27 diğeri 30 dblik bir işitme kaybı var elenirmi hadi diyelim geçti tekrardan sağlık kontrolü yapıldığında elenir mi lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   En önemlisi kalp göz kan gerisi çok önemli olmuyor genelde. biraz doktorun takdiri

 11. ahsen dedi ki:

  selamun aleyküm admin benim bir arkadaşım paeme başvurdu kulağının birinde 27db birinde 30db lik hafif bir işitme kaybı var bu sorun teşkil edermi diyelim ilkinde aldı raporu eğitim bittikten sonra tekrar sağlık raporu yapılırsa yine sorun olurmu yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   ön sağlıkta elenmeyebilir detaylı sağlık raporunda ise biraz zor ama tam kesin bişey diyemiyorum doktorun takdiri.

 12. oğuz han dedi ki:

  Hocam benim sol göz de bir sıkıntı yok ama sağ gözde astigmat varmış. sağ gözüm küçüklükten bir darbe sonucu görmede bozukluk yaşamış ve göz tembelliği oluşmuş bir sıkıntı olur mu başvurayım mı?

 13. Fatih tekin dedi ki:

  Merhaba admin ben gecen yil el bilegimden eklem ici ameliyat oldum ve ameliyat izi 5 mtreden gorunur degil saglik yonetmeliginde bu elenme sebebi sorum on sagliktan gecsem bile ameliyat gecmisine bakiliyor mu elensem dahi pomem mulakatinda karsima cikar mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   ön sağlıkta çok bakılmıyor sonraki yerlerde bakılır doktorun takdiri.

   1. Fatih tekin dedi ki:

    Peki ameliyat gecmisine bakilir mi ordan cikar mi ben belirtmesem

    1. Admin Admin dedi ki:

     Çıkar

 14. Emine dedi ki:

  Merhaba, 2 yaşındayken elim yanmıştı ve 3 kez ameliyat oldum. Ama bana bi engeli yok dikkatli bakılınca izi belli oluyor bi sorun olur mu ??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yazlık kıyafet üzerinden değerlendirilir uzaktan belli oluyorsa sıkıntı olabilir ama şansınızı deneyin.

 15. Seda dedi ki:

  Merhabalar. Her siteye baktım. Ama hiç kesin bir bilgi yok. Benim gibi olan kimse yok. Sol gözümde iç tarafta ben var. Normal bir doktora sıkıntı olmaz dedi. Sizce sıkıntı olur mu??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mülakatta ki arkadaşların insiyatifine bağlı ..Ne derece olduğunu görürler ona göre karar verirler..

  2. salih dedi ki:

   kardeşim ben 10 gun önce girdim mulakata aynı dediğin gibi benimde sol gözümde ben var , hiç problem teskıl etmıyor .. esgalde farkedilecek önemlı bır iz yoksa kolay kolay elemıyorlar rahat olun

 16. Mert dedi ki:

  Mrb hocam ben 18 yaşındayım kalp kapakcigi açıklıgi polislige engel hocam 1 santim falan açıklığı var

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

   1. türkmenoğlu dedi ki:

    merhaba hocam bende polis adayım kalp kapcığı acıklığı olan kişi polis olmaz mı yani aengel midir hocam

    1. Admin Admin dedi ki:

     evet..

 17. Glr dedi ki:

  10yıl önce kronik otitis media ameliyatı oldum.Bunu sağlık bilgilendirme raporuna yazmazsam sorun olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede sorun çıkabilir..

 18. Mustafa dedi ki:

  Iyi günler elimin üst kısmında platin çıkarma işleminden dolayı bir ameliyat izi var. Ön sağlıkta herhangi bir sorun yaşamadım, doktor onay verdi fakat kazanmam durumunda hastanede doktor ne yönde bir karar verir ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayene önemli olan..

 19. Cevdet Temizyürek dedi ki:

  Safra kesesi nde 4.3 mm polip olması PMYO öğrenci olmasına engel midir.Eğer engelsr safra kesesini aldırmak engel olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

 20. Bekir dedi ki:

  Hemofili A(hafif) hastasıyım. Faktör 8 değerim %34. Polis olabilir miyim?

 21. Özkan dedi ki:

  Merhaba benin kalp kapakçıgım kan kaçırıyormuş bekçilige başvurdum saglıkta engel olurmu bilginiz varmı acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genel muayenede değerlendirilir..

 22. Mehmet dedi ki:

  Hepatit 10 yıl önce hepatit b geçirdim şuan negatif sorun teşkil eder mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   genel muayenede sıkıntı olabilir..

 23. Emre dedi ki:

  %15 iltihaplı eklem romatizması raporum var bi kaç parmağımda deform var ama kullanabiliyorum sağlıklı biçimde elenirmiyim ayrıca düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorum kolsisin Çiğdem çiçeğinden yapılma egzersiz yaptığımdan dolayı ağrılarım olmuyo

  1. Admin Admin dedi ki:

   elenirsiniz…

   1. Emre dedi ki:

    Sayın admin şuan çok üzüldüm deli gibi hazırlanıyodum %100 elenirmiyim fmf hastalığım var bide bi kere bile atak geçirmedim 🙁

 24. mustafa dedi ki:

  hocam sağ gözümde az oranda kayma ( şaşılık ) var . görmede her hangi bir sıkıntı yok . daha önce ameliyat oldum . herhangi bir değişim olmadı . tekrardan olmayı düşünüyorum. ameliyat olsam girebilir miyim elemelere.

 25. Samet dedi ki:

  Merhabalar ben 2018 PAEM ön sağlık spor ve mülakattı başarıyla geçtim. Yalnız endeksim 27 olan tam sınır çıktı. Kazanıp çağrıldığım takdirde genel sağlık muayenesinde kilo almış olmam durumunda bir sıkıntı çıkar mı? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

1 16 17 18