2019 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?

2019 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?

Kısa süre önce tekrardan uygulamaya konularak devlet memuru statüsü ile görev yapmasına karar verilen bekçilik mesleği son dönemde bir hayli talep gören en popüler mesleklerden biridir. Bekçi olmak isteyen insanlar hem ülke ortalamasına göre iyi maaşları hem de memur statüsünde çalışacak olmalarından dolayı bu mesleğe hayli sıcak bakmaktadırlar. 2018 yılı itibariyle toplamda 30 bin bekçinin devlet kadrosunda çalıştırılacağını yetkililerin yaptığı açıklamalar dolayısıyla bilmekteyiz. Bununla birlikte yapılacak olan son bekçi alımında 7500 bekçi alımı olmuştu.

Halihazırda 22 bin 500 den fazla bekçi sayısının emniyet güçleri bünyesinde görev yaptığından dolayı bekçi olmak için alımlar resmi olarak açıklanmadan önce birçok spekülasyon ve sahte iddia ortaya atıldı. Çarşı ve mahalle bekçiliği için ilkokul mezunlarına fırsat verileceği söylenmişti. Ancak resmi olarak aday kılavuzları yayınlandıktan sonra öyle olmadığı görüldü. Bekçilik için en az lise mezunu olunması gerektiği ortaya çıktı. Bu da ilkokul mezunu birçok adayın hayal kırıklığı yaşamasına sebep oldu.

Elbette bu mesleği icra etmek için adaylarda bazı şartlar ve kriterler arandığını doğal karşılamalıyız. Her meslekte olduğu gibi özellikle de bu şekildeki emninet gücü olarak çalışılacak bir meslekte doğal olarak birçok farklı şart adaylardan isteniyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların tamamının erkek adaylar olması gerektiğini belirtmeliyiz. Yani emniyet gücü olarak çalışan polislik mesleğindeki gibi bayan aday alınmadığını belirtmeliyiz. Emniyet güçlerinde görev yapmak isteyen bayan adaylar bekçilik mesleğini eleyip diğer emniyet gücü eğitim birimlerinden birine yönelik hazırlık yapmalıdır.

2019 – Bekçilik İçin Aranan Yaş Şartı Kaçtır ?

Son dönemin en gözde mesleklerinden olan bekçilik mesleği için adaylarda aranan birtakım şartlar mevcuttur. Adayların bu şartları karşılamaları sonrasında bekçilik mesleğine kabul edileceklerini söylemekte fayda var. Bekçi olmak isteyen adayların aklına takılan bazı önemli sorular da bulunmaktadır. Bekçilik için hangi okul mezunu olunması gerektiği, kaç yaşında olunması gerektiği, askerlik durumu gibi birçok farklı soru işareti adayların aklını kurcalayabilir. Sizler için detaylı şekilde bekçilikte aranan şartların bazılarını aktarıp aklınızdaki soruları gidermeye çalışalım;

 • Bekçi olmak isteyen adaylarda yaş şartı aranmaktadır. Bekçi olmak isteyen adayların tamamı 18 yaşından büyük ve 31 yaşından küçük olmalıdır. Geçtiğimiz son bekçilik başvurusu için şartlar bu şekildeydi. Bundan sonraki alımlar için de şartların böyle olacağını söylemekte fayda var. Ayrıca yaş düzeltmesi yaptıran adaylarda da düzelttikten sonraki yaş değil önceki yaş esas alınarak çarşı ve mahalle bekçiliği için başvurularının kabul edilip edilmeyeceği belirlenir. Örneğin son yapılan çarşı ve mahalle bekçiliği alımında 2000 yılında ve sonrasında doğanlar ile 1988 yılında ve öncesinde doğanlar başvuruda bulunabilmekteydi. Önümüzdeki yıllarda da bu şekilde olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında ay ve gün şartı aranır. Yani adaylar başvuru tarihinde doğdukları ay itibariyle 18 yaşından büyük ve 31 yaşından küçük olmak zorundadırlar.
 • Bekçi olmak isteyen adaylarda yaş şartı olduğu gibi boy şartı da aranmaktadır. Polis Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren tüm eğitim birimi ve meslek gruplarında olduğu gibi çarşı ve mahalle bekçiliği için de boy şartı 167 cm minimum boy olmak üzere kararlaştırılmıştır. Adayların boylarına uygun olarak beden kitle endeksine sahip olması da aranan bir diğer şarttır. Yani adaylar 175 cm boyunda olurlarsa bu boya uyumlu bir kiloya sahip olmakla mükelleftir. Boy uzadıkça kilonun artması doğal bir şey olduğundan boyunuza uygun olarak minimum ve maksimum hangi kilo aralığında olmanız gerektiğiniz her yıl açıklanan aday başvuru kitapçıklarından öğrenebilirsiniz.
 • Diğer emniyet gücü eğitim birimlerinden farklı olarak çarşı ve mahalle bekçili alımları için ikamet şartı aranır. Yani bekçi olmak isteyen adaylar bulundukları şehirde en az 1 yıldır ikamet etmek zorundadır. Bir şehire yeni taşınmış olan vatandaşlar aynı yıl içerisinde gidip bekçilik başvurusunda bulunamazlar. Bu bilgili göz önünde bulundurup bulunduğunuz ilde 1 yıldan uzun süredir ikamet ettiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde bekçi olmak için başvuruda bulunamazsınız.
 • Askerlik şartı çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan şartlardan bir diğeridir. Askerlik görevini tamamlamış vatandaşlar bekçilik için başvuru yapabilirler.
 • Daha önce ortada dolaşan bilgilere göre en az ilkokul mezunu olanların bekçi olmak için başvuruda bulunabileceği iddiaları mevcuttu. Ancak açıklanan resmi kitapçığa göre bekçi olmak isteyen adayların en az lise mezunu olması şart koşulmuştur. Lise veya dengi okullardan mezun olan adaylar çarşı ve mahalle bekçisi olmak için başvuru yapabilirler.
 • Bekçi olmak isteyen adaylar doğal olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Yabancı ülke vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden ancak yabancı uyruklu olan vatandaşların bekçi olmak için başvuru yapması mümkün değildir. Yurtdışında çok fazla Türk vatandaşı yaşadığından oradaki adaylar için bilgi vermek gerekirse, eğer Türk vatandaşlığınız ve geçerli bir TC kimlik numaranız varsa Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi olarak başvuru yapmanız ve kabul edilmeniz halinde görev yapmanız mümkündür. Ancak ikamet ettiğiniz ülke vatandaşlığına geçmişseniz çarşı ve mahalle bekçisi olarak Türkiye’de görev yapamazsınız.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bekçilik mesleğine adım atmak isteyen adaylara birtakım bilgiler aktarmaya çalıştık. Resmi kurumların açıkladığı bilgileri sizlere aktararak, bu bilgilerin ortada dolaşan bilgilerden değil resmi kurumlardan alındığını söylemekte fayda var. Sizler de her yıl düzenli olarak açıklanmakta olan resmi başvuru kılavuzlarını takip ederek en güncel ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yaş Hesaplama

2019 – Bekçilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

2019 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Avatar Emre dedi ki:

  On basvurudan sonra teslim edilecek evreklar nelerdir.sinav olarak ilk hangisine girecegiz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Duyuru yapılacak.

 2. Avatar ozan dedi ki:

  başvuruda istenen belgelerde 7.maddede yönetmeliğin 5.maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eder yazılı beyan dan bahsediyo kendi el yazımızlamı yazıcaz bunu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   PC de olur elde de yazabilirsin.

 3. Avatar türkiyem dedi ki:

  2019 Polis (pomem) Bekçi alımlarında yaş şartı esnetilmeli 35 yaşını doldurmamış olarak güncellenmeli yoğun talep var sizde bu konuda bakanlığa valiliklere yazın

 4. Avatar Türkan dedi ki:

  Herseyde yaş şartı sıkıldım artık yaş muhabbetinden halbuki yaşı büyük olup küçük gösteren insanlarda var bu emniyetin yaş takıntısı ne kötü heralde bunu çıkaran insan yaşla ilgili takıntısı vardı bu yùden emniyet birimini esefle kınıyorum bende çalismak isyerdim ama yaşa takıldıgım icin olmuyo😊😊

  1. Avatar Bayram dedi ki:

   O yaş şartı olmaz olsun herşeyden bizi mahrum bırakıyor ya zaten

 5. Avatar Esin dedi ki:

  2018 bekçi alimin da bayanlardan alım olmuş siz yok diyorsunuz

 6. Avatar Oğuz dedi ki:

  01.02.1989 doğumluyum başvuru kabul edilir mi

  1. Avatar ergun dedi ki:

   01.01 1989 dogumlum basvuru yapablrmiyim

 7. Avatar ERDAL dedi ki:

  Başvuru yaptığımızda 30 yaşındaysak, eğitim bittiğinde 31 yaşına girdiysek bu sorun olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 8. Avatar ERDAL dedi ki:

  01.08.1988 Doğumlular Başvuru Yapabilir mi?

 9. Avatar İsmail dedi ki:

  Askerlik şartı kaldırılsın deniliyordu , şimdi bedelli yapan da askerlik yapmış sayılacak ,Askerlik şartı istemiyoruz ,,,Bekçilikte

 10. Avatar OMER OZGUR dedi ki:

  MERHABA 27.06.1988 30 YASINDAYIM MART AYINDA YİNE SÖZ KONUSU SARTLAR GEÇERLİ OLDUGU TAKTIRDE BASVURU YAPABILIYORUYUM BİLGI LUTFEN TESEKURLER

 11. Avatar Aytekin dedi ki:

  Basvuruyu nasil ve nerelerden yapacagiz tum siteleri dolandim basvuru formu bulamadm egm yemi gtmemiz gerekiyor

  1. Avatar Muammer dedi ki:

   05 / 09 / 1988 doğumluyum bekçilige başvuru yapabilir miyim

 12. Avatar süleyman dedi ki:

  15.11.1988 doğumluyum basvuru yapabirmiyim

 13. Avatar Mustafa Şamil Koç dedi ki:

  Selamun aleykum hocam şey sorcamb simdi ben son sınıfım 18 yasindayim ama bekçi alımlarına girmek istiyorum verdiginiz bilgilere göre 18 yaşından büyük 31 yaşından küçük olmamız gerekiyor peki ben 18 yaşındayım şuan başvuru yapsam kabuk ederler mi??

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 14. Avatar semıh dedi ki:

  21.12.1987 doğumluyum başvuru yapabılırmıyım 31 yasında oluyorum suan

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 15. Avatar Mehmet dedi ki:

  Yaş şartı uygunsuzluğu aşikar olsa gerek,yaş şartının yukarı çekilmesi en az 40 yaş grubu olması gerektiği kanaatindeyim, çünkü sokakta bu görevi icra etmenin en büyük temel kuralı kişinin yaş olgunluğu, haksız yaş talebi kanaati taşıyorum, ivedilikle yaş sınırı düzeltilmesi ve biz gibi bir insanın elenmemesi gerekliliği, insanlar yaş problemleri ile bir çok işlevden mahrum olduğu söylenebilir