Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / 2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Lise ve dengi okul mezunu olan kişilere yeni bir iş imkânı olan Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyenler için başvurular başlamıştır. Öncelikle İstanbul, Ankara, Adana Mersin, Gaziantep ve Hatay illerinin yanı sıra verilen 7.000 kadro ile diğer şehirlerde de istihdam edilecektir. Özellikle KPSS şartı aranmadığı ve alınacak sayı fazla olunca akıllarda 2018 – Bekçi maaşları ne kadar?   Olacak sorusuna yanıt aramaya başlamaktadır. 2018 – 2019 yılında memurlara toplam % 7,5, 2019 – 2020 yılında ise toplamda %9 oranında zam gelmiştir. Bu zamlara ek olarak çocuk yardımı olarak 6 yaşına kadar çocuklar için 48 TL, 6 yaşından büyükler için 24 TL, yapılan aile yardımı ise 204 TL olarak artırılmıştır.

Son Artışlarla 2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Yapılan bu artışlarla beraber 2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Olduğuna bakılacak olursak, yeni işe başlamış 11/1 kademesi ise göreve başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçisi yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alacaktır. 3 yıl hizmet görev yapan 9/1 kademedeki bekçi yaklaşık olarak 2.950 TL, 9 yıl görev yapmış 7/1 derecesinde bulunan yaklaşık 2.980 TL, 12 yıl görev yapmış 6/1 derecesindeki bekçi ise yaklaşık olarak 3.000 TL maaş almaktadır. Belirtilen bu miktarlara aile yardımı, çocuk yardımı ve enflasyon farkı eklenmemiştir. Maaş farkları hizmet yılına ve kadro derecesine göre değişiklik gösterdiği gibi bunun yanı sıra doğu ilinde görev yapanlar ile batı ilinde görev yapanlar arasında terör tazminatı alındığı için maaşta farklılık oluşmaktadır.

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Sorusuna cevap bulduktan sonra bu maaşı nasıl alabilirsiniz bunu da bilmeniz gerektiği için bekçi olmanın belli şartları bulunmaktadır. Bu şartların başından 30 yaşından gün almamanız gerektiği gibi, görev yapmanızda herhangi bir sağlık probleminizin olmaması, herhangi bir ceza almamanız, boyunuzun 167 cm’den kısa olmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan herkes bekçi alımları için müracaat edebilmektedirler. KPSS şartı aranmayan başvurularda, başvuru yaptıktan sonra sözlü ve yazılı sınava girmeniz gerekmektedir. Sözlü sınavını geçenlerin, yazılı sınavlarından 70 puandan üzeri puan almaları gerekmektedir. En yüksek puanlardan başlanarak asil ve yedek sıralama listesi yapılarak yapılan güvenlik soruşturması sonucunda yapılan atamalarla göreve başlamaktadırlar.

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Denildiğinde günümüz şartlarında yeni göreve başlayan bir memurun yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alması, KPSS şartı aranmaması ve Lise mezunu şartlarının bulunması Bekçi başvuru taleplerini artırmaktadır. 12/36 çalışma saatleri ile sürekli gece çalışılması, haftanın bir günü izin yapması, ayrıca gündüz çalışmalarda ek ücret alınması en büyük avantajlarındandır. Bu avantajlardan yararlanmak isteyenler özellikle yazılı sınavdan yüksek puan almaları için sınavda sorumlu tutulan Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerine iyi çalışmaları gerekmektedir. Bunun için çeşitli kaynaklardan destek alabildikleri gibi, akıllı telefonlarda bulunan uygulama sayesinde ders çalışma imkânı bularak girecekleri sınavda yüksek puan alma şansları bulunmaktadır.

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Bekçi Olunur? 

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Bu maaşı almak içi sınavda başarı olanlar güvenlik ve arşiv soruşturmalarından olumsuzluğa rastlanmadığı takdirde bekçi adaylarına yapılan tebliğ sonunda tam teşekküllü hastanelerden alacakları Bekçilik yapmaya elverişlidir raporlar ile ilin veya ilçenin en yetkili mülki amiri tarafından atamaları yapılmaktadır.  Ataması yapılan Bekçi birimlere sevk edilerek kendilerine mahalle veya çarşı merkezinde bulunan yere görevlendirilerek burada devriye görevi yapması istenilmektedir. Devriye görevi esnasında bulunduğu bölgede meydana gelecek asayiş olaylarına müdahale etme yetkisi olduğu gibi, olayların meydana gelmesini de engellemek zorunda olduğu gibi olayların artması durumundan mutlak suretle diğer kolluk kuvvetlerine bilgi vererek olaya birlikte müdahale etmek zorundadırlar.

Koyu kahverengi elbiseleri ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri daha önce ki yıllarda sayıları bu kadar fazla olmadığı için asli görevlerini yerine getirmiyorlardı. Mahallelerde ve çarşıda güven ortamını yeniden sağlamak, olayların ve terörün artması üzerine yeniden sokaklarda asayişi sağlamak için bekçi ihtiyacı duyulmuştur. 2018 –  Bekçi Maaşı ne kadar?  Cazibesi ile çoğu lise mezunu kendilerine yeni bir iş kapısı umuduyla başvurularını yapmaktadır. Her ne kadar yeni başlayan birisi yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alsa da yaptıkları iş sorumluluk isteyen, kendisine verilen yerde herhangi bir olumsuzluğu karşı gerekli tedbirleri almak zorundadır. Sürekli geceleri çalıştığı için uykuya yenik düşmemesi, her türlü hava koşullarında görevini yerine getirmek zorundadır.

2018 – Bekçi Maaşı ne kadar? Merak edenlerin yanında çalışma şartları olarak genellikle güneşin doğuş ve batış saatlerine göre çalışma saatleri ayarlanan bekçilerin 18:00 ile 06:00 saatleri olarak görünse de çalışma saatlerini görev yaptıkları İlin veya İlçenin mülki amiri tarafından da ayarlama yapılmaktadır. Bu çalışma koşullarının yanı sıra olağanüstü hallerde çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilmektedir, böyle durumlarda gündüz çalışan bekçilere ayrıca ek ödeme yapılmaktadır.  Daha önce belli şehirlere alınan Çarşı ve Mahalle Bekçileri artık ihtiyaç olunan şehirlerde de alımlar yapılmaya başlandığı için hangi ilde alım yapıldığını internet sitelerinden takip edebilirsiniz. 2018 – Bekçi Maaşı ne kadar? Sorusuna cevap alındıktan ve başvuru şartlarınız uyuyorsa başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken diplomanız, 6 adet resminiz, askerlik durum belgeniz, sabıka kaydınız ve ikamet belgeniz ile başvuru yapmanız mümkündür.

Bu makalede tam 113 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

113 Soru Var

 1. Yazılı sınavda yanlış doğruyu götürüyor mu?

 2. Net bekci maasi ne kadar

 3. Bekci çalışma saatleri nasil olacak ankara icin

 4. Çalışma saatleri ortalama 10 saat diye biliyorum aydınlatırsanız sevinirim.

 5. 24 aralık da sınava girdik daha belli olmadı sebebini bilen varmı ?

 6. Merhabalar. Admin çarşı ve mahalle bekçiliğinde sağlık kontrolünde hepsinin a diliminde mi olması lağzım?Atıyorum gözde mesela kişi sağlık mevzuatına göre b diliminde bu kişi elenir mi?Kolay gelsin iyi çalışmalar

 7. SOYLE BIR SOYLENTI DUYDUM DOGRU MUDUR ACABA BİR CALIS BİR YAT GİBİ BİR SEY VAR MI

 8. peki bekcilikden polislige geçiş sartları nedir

 9. Böbrek taşı nedeni ile ameliyat olan birisi sağlık kontrolünden sıkıntı yaşarmış? Yazılı sınavı geçmiş olsa dahi? Ama iyileşmiş olsa ve sıkıntısı olmasa dahiıö

 10. Olur mu peki yasal geçiş

 11. Sadece sözel yapacam sayısalım hiç yok polis olmayı çok istiyorum 60 soru için 270 polis barajı biraz fazla değilmi

 12. Bekçilik alimi ne zaman olur

 13. güvenlik sorusturmam henüz açıklanmadı bizim oldugumuz ilçeye bekçi olarak 20 kisi alıncak 15 kişisnin güvenlik soruturması açıklandı bizimki hala açıklanmadı sebebi ne olabilir acaba

 14. 3 mm böbreğime de taş çıktı bu elenme sebebi mi?

 15. yas 26 bekcilige basvurabilirmiyim sartlari nelerdir

 16. Yaş 28. Kayseri’de ikamet ediyorum orta okul mezunuyum bekçi olabilirmiyim

 17. 28yas bekçi olabilir miyim

 18. Merhaba, bazı sitelerde 31 yaşından gün almamış olması gerekiyor deniliyor ben 21 mart itibari ile 30 yaşına giriyorum başvuruda bulunabilirmiyim ?

 19. Göreve yeni başlayan çarşı ve mahalle bekçisi maaşı 3.352 TL lisans mezunu 3.404 TL’dir. Çalışma saatleri doğu illeri haricinde 22:00 06:00 arasıdır.

 20. Peki evli olanlar nasıl olacak eşide çalışıyorsa bekçiliği gündüz yapmak mümkün değil mi?

 21. Bekci alımları ne zamn basliyo

 22. iki kulaktan işitme cihazı kullanıyorum bekçi olur muyum ?

 23. Bir cezam var. Admin 5 yıl ceza aldım Mayıs’ta kapanıyor dosyam alırlar mı beni ilk girdimde mutlaka elediler ?

 24. mardin bekçi alımı ne zaman olr

 25. mardin bekçi alımı ne zaman bilern varmı

 26. Askerlik şartı nasıl acaba ben şu an tecilliyim sıkıntı olurmu ?

 27. acaba tam olarak nreye başvuruyorz ilkokul mevzunuym liaeyi acıktan okuyrm basvurabılırmym birde şuan alım varmı

 28. Meraba ben lize mezunuyum 20 yasindayim tecilliyim bekcilige basvurabilirmiyim eger basvurabiliyorsam diyarbakir bekci alimlari ne zaman

 29. 2018 kpss ile alınacak olan hem polislige hem komser yardımcılığına aynı anda başvuru yapabilir miyim yoksa seçim mo yapacagim

 30. Boyum 1.65 bekçi olabilir miyim

 31. askerlik şartı mecburi mi tecilliyim başvuru yapamam mı

 32. Askerlik yaptım lise mezunuyum 26 yaşındayım başvuru yapabilir miyim? Başvuru nasıl yapıyoruz

 33. hıv pozitifım bekçı olmama engel mı

 34. 2016 yilinda Marka Hakkı olayından dolayı Para cezasına çarptırıldım emitasyon ürün satıyordum. Sabıka kaydı sorgulamasın da Kişinin Adlı arşiv Kaydı vardır yazıyor ve 6 Bin lira para cezası da geçiyor. Acaba bu sorun teşkil eder mi ? 2 yıldır zaten yapmıyorum o cezadan sonra askerliğimi de yaptım. Sorun olur mu başvuru?

 35. Göreve direk başlanıyor mu yoksa polislikteki gibi eğitim süreci var mı?

 36. önlisans mezunuyum askerlik yaptım çalışma sistemi nasıl admin teşekkürler

 37. Açık ògretim lise okuyorum daha bitmedi baş vura bilirmiyim

 38. İlk okul mezunuyum ama ozel govenlik serfik var silahsiz bu birseyleri degistirir mi ve neden orta okul olmuyor .bilginize sunuyorum!

 39. Admin reis adamsın her soruya itinayla cevap vermişsin👏🏻👏🏻👏🏻

 40. Iyi günler uzman çvşum sözleşmem bu yıl sonunda bitiyor başvurum kabul olurmu

 41. 16 ay önce sara ilacı sigortam üzerinden aldım engel olurmu sadece birdefa bende hastalık yok

 42. Eylülde 30 oluyorum başvuru yapsam kabul görür mü bu arada 21.09.88 doğumluyum

 43. 1989 doğumluyum lise mezunuyum bi kere elim kırıldı ameliyat oldum acaba şansım varmı

 44. merhaba her mevsim her an devriye mi atılıyor yoksa bekçilerin kapali bir mekanlari oluyor mu

 45. askerden ben istemesem de askerlik yapamaz raporu verdiler. bu engel mi dir acaba bir tek böbreğim var

 46. askerden çürük verdiler istemiyordum almak ama verdiler bir böbreğim işlevini az yerine getiriyor diye. herhangi başka sağlık sorunum yok bu engel olurmu

 47. ön başvuru sonuçları tahmini olarak ne zaman açıklanır bi fikriniz varmıdır. Birde hangi sayfa üzerinden ön başvuru sonuçlarını takip edebiliriz.

 48. Ben askerıyeden muaf edilmiştim kalpten dolayı ve hıcbır sekılde beni zorlamıyo sporumu vs seyler de cok rahat yapıyorum basvurum kabul edilir mi

 49. dirsekteki dikiş izi bi sorun teşkil edermi

 50. basvurular bitti mi yada nereden yapabiliriz

 51. açık öğretim mesleki lise öğrencısiyim başvuru yapabilirmiyim ?

 52. açık öğretim öğrencisiyim başvuru yapabilrmiyim?

 53. admin.1 yıl aynı yerde görev yaptıktan sonra atama oluyormu başka illere yoksa aynı yerdemi kalıyorsun.örnek istanbulda 1 yıl görev yaptım sürem bitti beni ankarayamı gönderecek.

 54. Afyona sağlık kontrolüne çağrıldım ön başvuru sonrası 4 tane biometrik fotoğraf istediler fotoğrafların sakal ve bıyıklı olmasında sıkıntı olurmu yada sağlık kontrolüne giderken sakalmve bıyık olması problem yaratırmı teşekkür ederim .

 55. Hep gecemi olcak

 56. Sağlık kontrolu için 19.07.2018 tarihi için karabük pomem’e davet edildim.Sağlık kontrolu aşamasında sakal bıyık , kılık kıyafet durumu ne olmalıdır ?

 57. Askerden çürük aldım ama sivilde engelli belgem yok olabilirmiyim

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir