2021 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

06.02.2019
A+
A-
2021 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı için bekçilik görevine başvurmayı düşünen kişiler için müjdeli haber Süleyman Soylu’dan gelmişti. İlk olarak 10.000 personelin bekçilik için başvurabileceği açıklaması yapılmıştı. Kısa süre sonra ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu rakamı güncelleyerek 10.500 kişinin bekçilik görevine alınacağını belirtmişti. 2021 – bekçi maaşları ne kadar sorusunu merak edenler ise zamlı bir şekilde maaş alacaklarının müjdesini de biz verelim. Bekçiler devlet bünyesinde çalıştığı için kamu personeli olarak sayılmaktadırlar. Kamu içerisinde çalışan kişilerin de görev ve rütbelerine göre farklı maaş rakamları bulunmaktadır. Peki bu kapsamda 2021 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Nedir? Ne Görev Yapar?

Bekçi nedir sorusu için kolay bir şekilde mahalle ve semtlerde görevlendirilen kamu personeli diyebiliriz. Bekçi ne görev yapar sorusuna da toplum içerisinde huzuru sağlamak olarak cevap verebiliriz. Artan nüfusumuz ile birlikte üstüne mülteci alımı gerçekleştiği için sokaklarda huzuru sağlamak zorlaşmıştır. Polislerin bu konuda yetersiz kaldığı, sokaklarda huzuru sağlamaya çalışsalar bile asıl görevlerini yapamadıklarını görmekteydik. Emniyet Teşkilatı bu işe bir el atarak bekçi alımı  sayısını oldukça yükseltti. Böylece sokak aralarında bir olay çıkması durumunda mahalle bekçileri devriyeleri sırasında müdahalede bulunabilecekler.

İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

Bir müjdeli haber de ilkokul mezunları için verelim. Bekçilik alımı için kişilerin kafasında ilkokul mezunları bekçi olabilir mi sorusu dolaşmaktaydı. Başvuru şartları incelendiği takdirde maddeler arasında ilkokul mezunu olmanın yeterli olacağını görmekteyiz. Aynı şekilde lise ve üniversite mezunları da bekçilik için başvuruda bulunabilecekler. Bekçi olmak için bazı şartları alt kısımda bulabilirsiniz. Bekçi başvuru şartları kısmen verilmiş olup, detaylı şartlar için kılavuzu incelemeniz gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • İlkokul mezunu olmak.
 • Askerlik görevini yapmış veya muaf sayılmış olmak.
 • Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş, 31 yaşından gün almamış olmak.
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis cezasına çarptırılmamış olmak.
 • Silah taşımada veya silahlı görevlere katılmada bir engel bulunmamak.
 • Sağlık yönetmeliğinde bulunan maddelerin hepsine uymak.

Bekçilik Alımları Nasıl Olur?

Bekçilik alımları nasıl yapılmaktadır hakkında kafasında soru işareti olan kişileri bilgilendirme amaçlı cevaplar verebiliriz. Öncelikle bekçi olmak için bir yazılı sınava tabii tutulursunuz. Bu yazılı sınavda ortaokul düzeyinde sorular olur ve 5 şıktan oluşur. Hepsi test olarak önünüze gelen sınavdan başarılı bir şekilde geçtiğiniz zaman ise            fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına katılmaya hak kazanırsınız. Sınavda yaptığınız puanlar ile fiziki yeterlilik testinde aldığınız puanlar birleştirilir. En yüksek ortalamaya sahip olan ve tüm başvuru şartlarını sağlayan adaylardan başlanmak üzere alımlar gerçekleşir. Sınavlarda başarılı olup başvuru şartlarından herhangi bir maddeye uyum sağlayamayanlar ise bekçiliğe alınmayacaklardır.

blank

2021 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi olan kişiler devlet bünyesinde çalıyor olup memur statüsünde bulunmaktadırlar. Bu kapsamda bekçilik görevini yapan kişiler eğitim durumuna göre farklı maaşlar almaktadır. 2021 yılı ocak ayı maaşı olarak lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 TL maaş alacaklardır. Üniversite ön lisans veya lisans mezunu olan kişiler ise 4002 TL maaşa sahip olacaklar. 2021 – bekçi maaşları ne kadar sorusunun cevabı bunlar ile kısıtlı değildir. Aynı zamanda ailede çalışan durumuna göre ve çocuk durumuna göre bu ücretlerin üstüne ek ücret alırsınız. Eşi çalışmayan bekçilere aylık ek ödeme olarak 248 TL verilmektedir. Eşi çalışan bekçilere ise ek maaş ödenmez. 72 aydan küçük bir çocuğunuz varsa da 58 TL ek ödeme alırsınız. 72 aydan büyük çocuklar için 29 TL ek ödeme yapılmaktadır.

2021 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?
2021 – Bekçi Alımı Başvuru ve Şartları
2021 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?
2021 Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 145 YORUM
 1. Avatar Mehmet dedi ki:

  Bu 7 binden haric bekci alimi olcak mı alınıyorsa ne zaman alinicak bilginiz varmi ?

 2. Avatar GARDİYAN dedi ki:

  BEKÇİLİKTE TAM OLARAK NET MAAŞ NE KADAR ACABA?

  1. Avatar Burak dedi ki:

   Ben 33 yaşında bir işçiyim bu yaş olayında takılıyorum neden sınır koyuluyor biraz daha yukarı cekseler ne güzel olur…

 3. Avatar mustafa dedi ki:

  sizce önümüzdeki bekçi alımında askerlik şartı kalkar mı ? Bu konu hakkında ki fikrinizi alabilir miyim ?

 4. Avatar hakan dedi ki:

  ortaokul alımı olcakmı 2019 2 donemde

 5. Avatar Şenol dedi ki:

  Bekci alimlari ne zMan olack ve nasil basvuracagiz ?

 6. Avatar Onur dedi ki:

  Yeni sistemde orta okul alımı varmı admin teşekkür ederim.

  1. Avatar Suleyman yasar dedi ki:

   Nerden basvusru yapiyoz bilgi verebilirmisiniz

   1. Admin Admin dedi ki:

    Çarşı ve mahalle bekçili başvurusu Polis Akademisi (PA) sitesi üzerinden e-devlet bilgileri ile yapılmaktadır. Başvuru ücreti 2019 için 130 TL’dir. Öncelikle bu ücreti yatırmanız daha sonra da e-devlet bilgileriniz ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 7. Avatar Aslı dedi ki:

  8 bin bekçi alımı 24.dönem pomem tahminin tarihlerini etkileyecek mi? 33 pomem varmış 20 pomem kapasitesi 10 bin görünüyor. Geriye kalan 13 pomem okulı bekçilik eğitimi için yetmez mi ne düşünüyorsunuz?

  1. Admin Admin dedi ki:

   içişleri bakanlığı gerekli olan ayarlamayı yapacaktır…

 8. Avatar bekçi dedi ki:

  ben 19 yaşındayım 2019 8 bin bekçi alımına başvursam olur sanırım ilk okul mezunu

 9. Avatar Yakup dedi ki:

  Maddi durumu olmayan kişileri de düşünsünler. Evin en büyük erkek evladında askerlik şartı aranmazsın lütfen…

 10. Avatar Mehmet dedi ki:

  Bekçi olmaktan gurur duyarım saygilarimla

 11. Avatar İsmail dedi ki:

  17.12.2018 tarihinde ısparta terörle mücadelede eğitim aldım 2 ay sürdü uzman çavuş olarak ama 2 ay sonra guvenlik soruşturmam olumsuz geldiği için çıkardılar meslekten herhangi bir davam veya olayım yok allaha şükür bekcilige başvuru yapsam herhangi bi problem olur mu? Memurluk hakkım bitmiş değil dir doğrumu?

 12. Avatar HAMİ dedi ki:

  şimdi ben lise mezunuyum 3 yıl tecilim var askerliğimi yapmadım haliyle, Başvuru yapabiliryor’muyum?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 13. Avatar Kadir dedi ki:

  Merhaba kolaygelsin. benim sormak istediğim nörolojik rahatsızlığı olan kişiler ( ben MS hastasıyım.) bu şekilde göreve atanabiliyor mu? Bilgii verirseniz sevinirim. her hangi bir engel durumum yok.

 14. Avatar Ömer dedi ki:

  Merhaba admin lise mezunuyum lens kullanıyorum miyopum derece -3.25 bu engel olur mu acaba??

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

   1. Avatar Suleyman yasar dedi ki:

    Parayi nereye yatiriyoruz peki ptt ye felan mi

 15. Avatar Bahadır dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım yaşımın gereği daha askerlik yapmadın ve boyum 160 bekçi olabilirmiyim başvuru yapayım mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 16. Avatar hakan dedi ki:

  Merhabalar bekçilikte başladıktan sonra askeriye gibi mecbur yapma süresi var mı yani istediğimiz zaman bırakabilirmiyiz?

 17. Avatar hanifi akdemir dedi ki:

  Askerlik konusunda 2023 ‘e kadar tecilliyim. ve şuan üniversite öğrenimi görüyorum. lise düzeyinde başvuru yapabilir miyim?

 18. Avatar Orhan dedi ki:

  Doğu da görev yapan bekçi ne kadar maaş alır