2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?


2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Lise ve dengi okul mezunu olan kişilere yeni bir iş imkânı olan Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyenler için başvurular başlamıştır. Öncelikle İstanbul, Ankara, Adana Mersin, Gaziantep ve Hatay illerinin yanı sıra verilen 7.000 kadro ile diğer şehirlerde de istihdam edilecektir. Özellikle KPSS şartı aranmadığı ve alınacak sayı fazla olunca akıllarda 2018 – Bekçi maaşları ne kadar?   Olacak sorusuna yanıt aramaya başlamaktadır. 2018 – 2019 yılında memurlara toplam % 7,5, 2019 – 2020 yılında ise toplamda %9 oranında zam gelmiştir. Bu zamlara ek olarak çocuk yardımı olarak 6 yaşına kadar çocuklar için 48 TL, 6 yaşından büyükler için 24 TL, yapılan aile yardımı ise 204 TL olarak artırılmıştır.

Son Artışlarla 2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Yapılan bu artışlarla beraber 2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Olduğuna bakılacak olursak, yeni işe başlamış 11/1 kademesi ise göreve başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçisi yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alacaktır. 3 yıl hizmet görev yapan 9/1 kademedeki bekçi yaklaşık olarak 2.950 TL, 9 yıl görev yapmış 7/1 derecesinde bulunan yaklaşık 2.980 TL, 12 yıl görev yapmış 6/1 derecesindeki bekçi ise yaklaşık olarak 3.000 TL maaş almaktadır. Belirtilen bu miktarlara aile yardımı, çocuk yardımı ve enflasyon farkı eklenmemiştir. Maaş farkları hizmet yılına ve kadro derecesine göre değişiklik gösterdiği gibi bunun yanı sıra doğu ilinde görev yapanlar ile batı ilinde görev yapanlar arasında terör tazminatı alındığı için maaşta farklılık oluşmaktadır.

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Sorusuna cevap bulduktan sonra bu maaşı nasıl alabilirsiniz bunu da bilmeniz gerektiği için bekçi olmanın belli şartları bulunmaktadır. Bu şartların başından 30 yaşından gün almamanız gerektiği gibi, görev yapmanızda herhangi bir sağlık probleminizin olmaması, herhangi bir ceza almamanız, boyunuzun 167 cm’den kısa olmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan herkes bekçi alımları için müracaat edebilmektedirler. KPSS şartı aranmayan başvurularda, başvuru yaptıktan sonra sözlü ve yazılı sınava girmeniz gerekmektedir. Sözlü sınavını geçenlerin, yazılı sınavlarından 70 puandan üzeri puan almaları gerekmektedir. En yüksek puanlardan başlanarak asil ve yedek sıralama listesi yapılarak yapılan güvenlik soruşturması sonucunda yapılan atamalarla göreve başlamaktadırlar.

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Denildiğinde günümüz şartlarında yeni göreve başlayan bir memurun yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alması, KPSS şartı aranmaması ve Lise mezunu şartlarının bulunması Bekçi başvuru taleplerini artırmaktadır. 12/36 çalışma saatleri ile sürekli gece çalışılması, haftanın bir günü izin yapması, ayrıca gündüz çalışmalarda ek ücret alınması en büyük avantajlarındandır. Bu avantajlardan yararlanmak isteyenler özellikle yazılı sınavdan yüksek puan almaları için sınavda sorumlu tutulan Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerine iyi çalışmaları gerekmektedir. Bunun için çeşitli kaynaklardan destek alabildikleri gibi, akıllı telefonlarda bulunan uygulama sayesinde ders çalışma imkânı bularak girecekleri sınavda yüksek puan alma şansları bulunmaktadır.

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Bekçi Olunur? 

2018 – Bekçi Maaşları ne kadar? Bu maaşı almak içi sınavda başarı olanlar güvenlik ve arşiv soruşturmalarından olumsuzluğa rastlanmadığı takdirde bekçi adaylarına yapılan tebliğ sonunda tam teşekküllü hastanelerden alacakları Bekçilik yapmaya elverişlidir raporlar ile ilin veya ilçenin en yetkili mülki amiri tarafından atamaları yapılmaktadır.  Ataması yapılan Bekçi birimlere sevk edilerek kendilerine mahalle veya çarşı merkezinde bulunan yere görevlendirilerek burada devriye görevi yapması istenilmektedir. Devriye görevi esnasında bulunduğu bölgede meydana gelecek asayiş olaylarına müdahale etme yetkisi olduğu gibi, olayların meydana gelmesini de engellemek zorunda olduğu gibi olayların artması durumundan mutlak suretle diğer kolluk kuvvetlerine bilgi vererek olaya birlikte müdahale etmek zorundadırlar.

Koyu kahverengi elbiseleri ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri daha önce ki yıllarda sayıları bu kadar fazla olmadığı için asli görevlerini yerine getirmiyorlardı. Mahallelerde ve çarşıda güven ortamını yeniden sağlamak, olayların ve terörün artması üzerine yeniden sokaklarda asayişi sağlamak için bekçi ihtiyacı duyulmuştur. 2018 –  Bekçi Maaşı ne kadar?  Cazibesi ile çoğu lise mezunu kendilerine yeni bir iş kapısı umuduyla başvurularını yapmaktadır. Her ne kadar yeni başlayan birisi yaklaşık olarak 2.900 TL maaş alsa da yaptıkları iş sorumluluk isteyen, kendisine verilen yerde herhangi bir olumsuzluğu karşı gerekli tedbirleri almak zorundadır. Sürekli geceleri çalıştığı için uykuya yenik düşmemesi, her türlü hava koşullarında görevini yerine getirmek zorundadır.

2018 – Bekçi Maaşı ne kadar? Merak edenlerin yanında çalışma şartları olarak genellikle güneşin doğuş ve batış saatlerine göre çalışma saatleri ayarlanan bekçilerin 18:00 ile 06:00 saatleri olarak görünse de çalışma saatlerini görev yaptıkları İlin veya İlçenin mülki amiri tarafından da ayarlama yapılmaktadır. Bu çalışma koşullarının yanı sıra olağanüstü hallerde çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilmektedir, böyle durumlarda gündüz çalışan bekçilere ayrıca ek ödeme yapılmaktadır.  Daha önce belli şehirlere alınan Çarşı ve Mahalle Bekçileri artık ihtiyaç olunan şehirlerde de alımlar yapılmaya başlandığı için hangi ilde alım yapıldığını internet sitelerinden takip edebilirsiniz. 2018 – Bekçi Maaşı ne kadar? Sorusuna cevap alındıktan ve başvuru şartlarınız uyuyorsa başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken diplomanız, 6 adet resminiz, askerlik durum belgeniz, sabıka kaydınız ve ikamet belgeniz ile başvuru yapmanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Bu 7 binden haric bekci alimi olcak mı alınıyorsa ne zaman alinicak bilginiz varmi ?

  2. GARDİYAN dedi ki:

    BEKÇİLİKTE TAM OLARAK NET MAAŞ NE KADAR ACABA?