Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yaş Hesaplama

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yaş Hesaplama

Çarşı ve Mahalle bekçisi alımları il il, ilçe ilçe açıklanmaya devam ediyor. Mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar, sitemizde yayınlanan bekçi alım ilanlarını takip ederek süreci değerlendirebilirler. Bekçi alımlarında adaylardan istenilen şartların en başında yaş koşulu gelmektedir. Bu yazımızda, mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan yaş şartını ve yaş hesaplama aracını sizlerle paylaşacağız.

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için yaş şartı nedir?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranılan yaş ve diğer şartlar “772 Numaralı çarşı ve mahalle bekçileri kanunu“nda madde 6 da yer almaktadır.

Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak..

İlgili yaş kuralından anlaşılacağı üzere, bekçi adayları 30 yaşından yukarı olamazlar. Mahalle bekçiliğine giriş için dilekçe veren adayların, bu dilekçeleri işleme konulduğu zaman 30 yaşından yukarı olmamaları gerekmektedir.

 • Asil adayların il-ilçe müdürlüklerine havale olduğu tarih
 • Yedek aday listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarih

dikkate alınır.

Mevcut alım sürecinde, illerin ve ilçelerin ilan farklılıkları olması, ortak bir hesaplama aracı yapmayı zorlaştırmakta. Adaylar, kendi durumlarını başvuru yapacakları yere göre kendileri hesaplamalı ya da yetkili kurumlara başvurmalıdırlar. Biz bir örnek hesaplamayı sizlere sunmak istiyoruz:

A şehri bekçi alımı ilanı açtı. Dilekçelerin işleme konma tarihi 1 Aralık 2017.

 • 1 Aralık 1987 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 30 Kasım 1987 ve öncesi başvuramaz.

Peki çarşı ve mahalle bekçiliği sınavını nasıl kazanacaksınız?

Binlerce başvurunun arasından sıyrılıp mahalle bekçisi olmaya hak kazanmak için bekçilik sözlü mülakatlarını geçmek gerekiyor.Peki bekçilik sözlü mülakatlarına nasıl hazırlanılır? Yazılı sınavda nasıl başarılı olunur? Bu konuda 60-70 TL fiyatlarla satılan yazılı eserler var. Bunlara alternatif olarak Polisnoktası güvencesi ile hazırlanan Bekçilik sözlü mülakatları ve yazılı sınav uygulaması artık Play Store üzerinden satın alınabiliyor.

Uygulamamızın içerisinde iki ana bölüm var:

 • Sözlü Mülakat Soruları
 • Yazılı Sınav Testleri

Sözlü mülakat soruları kısmında, bundan önceki bekçi alımlarında komisyon tarafından adaylara sorulan sorular ve bunlara verilmesi gereken cevaplar yer alıyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak sözlü mülakat aşamasında çıkan sorular an an uygulamamıza eklenecek ve kullanıcılarımız bu soru ve cevaplara hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Kimi insanlar “Soruyu bilmek önemli değil…” diyerek cümlenin devamını haklı gerekçelerle dolduruyorlar. Peki, sözlü mülakatlarda en önemli süre olan ilk 60 saniyeyi böyle boş geçiren bir adayın, iyi bir intiba bırakma ihtimali var mı? Karttan çektiği soruyu bilen mi avantajlı olur bilemeyen mi? Burada kararı bekçi adayları kendileri vermelidirler.

Yazılı Sınav kısmımızda, bekçi adaylarının girecekleri sınav sürecini aynen yansıtmaya çalıştık. temel derslerden 50 soru ve 60 dakika süre ayarlaması yaptık. Sınav sonucunda bekçi adayı kaç puan aldığını görebiliyor. Bu bölümümüz de hızla geliştirilecek, bekçilik yazılı sınav süresine kadar hızla doldurulacaktır.(EN AZ 10 DENEME SINAV YAZILI ZAMANINA DEK EKLENECEKTİR)

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek bu kısa zamana, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için hemen bu uygulamayı alın ve çalışmaya başlayın. Üstelik, 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL.

Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun.

Konu hakkında fikir, yorum ve düşüncelerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


Bu makalede tam 149 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

149 Soru Var

 1. Gaziantep den katılıyorum 29/10/1987 dogumlu yum başvurum kabul olurmu

 2. Merhaba izmirden katılıyorum 01/11/1987 doğumluyum bekçilik başvurum kabul olurmu

 3. Merhaba ankara Sincan dan yazıyorum 01.03.1988 doğumluyum başvurum kabul olurmu

 4. 13/06/1988 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim.

 5. Admin aile de ceza evinde yatan varsa bu benim güvelik soruşturmamu etkiler mi??

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir