Bekçi Alımı

2023 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

Bekçiliğin tekrardan aktif olarak başlatılmasıyla birlikte bekçi olmak isteyen adaylar da mahalle ve çarşı bekçiliği ile ilgili araştırmalara başladılar. Özellikle de ilkokul mezunlarının da bekçi olabileceğinin açıklanmasıyla birlikte insanlar bekçilik mesleğine yoğun talep göstermeye başladılar. Bekçi olmak isteyen adaylar bu mesleğin hem devlet güvencesinde olması sebebiyle, hem de emniyet güçleri çatısı altında hizmet veren bir meslek dalı olması sebebiyle rağbet göstermektedirler.

Emniyet güçleri bünyesindeki tüm meslek gruplarında olduğu gibi bekçi olmak isteyen adayların da bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Neticede adayların tamamının bekçi olarak alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun içinde adaylar arasından bazı kriterlere göre çeşitli elemeler yapılarak çarşı ve mahalle bekçiliği için alımlar yapılmaktadır. Bu kriterlerden en çok göze çarpan adayların ilkokul mezunu olabilmesidir. Diğer emniyet birimlerinde en az lise mezunu adaylar alınırken bekçilik için böyle bir şart yoktur.

Bir diğer kriter ise çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için özel bir sınav yapılacak olmasıdır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar KPSS veya TYT gibi sınavlarla alınmazlar. Bu adaylar için 100 soruluk ayrı bir yazılı sınav düzenlenir ve adayların tamamı bu sınavdan alacakları puanlara göre değerlendirmeye alınırlar. Elbette yalnızca yazılı sınav sonucuna göre de çarşı ve mahalle bekçisi olmak mümkün değildir. Mülakat aşamalarından da adayların başarıyla geçmesi gereklidir. Tüm şartların detaylarını kaday kitapçığından öğrenebilirsiniz. Ayrıca bekçilik için ön başvuruların devam ettiğini sizlere bildirmekte fayda var.

2023 – Bekçi Olabilmek İçin Sağlık Raporu Alırken Yapılacaklar

Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen adayların birçok şartı karşılaması beklenmektedir. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak, yaş şartı, sağlık şartı, boy ve kilo şartı, yazılı sınav baraj puanı, mülakat puanları gibi çok çeşitli kategorilerde şartlar mevcuttur. Bununla birlikte adayların aklında soru işareti oluşturan durumlardan biri de bekçi olabilmek için aranan sağlık şartlarıdır. Bu şartlar resmi gazetede yayınlanan emniyet güçleri için sağlık şartlarıyla aynıdır.

Çarşı ve mahalle bekçiliği mesleği de emniyet güçleri içinde yer alan bir meslek grubu olduğu için, aranılan sağlık şartları da polislik ile aynıdır. Sizler için 2023 yılı çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan sağlık şartlarını sırayla yazacak olursak;

 • Adayların istenilen sağlık şartlarına uygun olması mecburidir. Yönetmelikte yer alan 21. Maddeye göre adayların muayenesini yapan sağlık kuruluşlarındaki görevli doktorlar, adayların hastalıkları varsa da bu hastalığın emniyet güçlerinde çalışıp çalışamayacakları konusunda etkisi olup olmadığına karar verir.
 • Çarşı ve Mahalle bekçiliğine girmek isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekir. Bu rapor kanunlarda yer alan şekilde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Adaylar mevcut olan sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tıbbi operasyonlar veya tedaviler ile düzeltilebilen sağlık sorunlarının ve patolojilerin adaylar başvuruda bulunmadan evvel düzeltilmiş olması gerekir. Adayların başvurusu gerçekleştikten sonra böyle bir hak tanınmaz. Yani adaylar tedavilerini başvurmadan önce olmak zorundadırlar.
 • Adaylar üzerlerinde yer alan TC kimlik numaralı kimlikleriyle hastanalere gitmek zorundadırlar. Ayrıca giriş raporunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Tüm alanlar ve bilgiler eksiksiz ve bilgilendirici şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Adaylar içi yapılan görüntüleme yöntemleriyle birlikte organ ve diğer vücut fonksiyonlarının tepit edilmesi için kullanılan yöntemlerin tamamının sonuçları ile birlikte uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek tüm muayene sonuçları da bu rapor üzerinde tam olarak yazılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Raporda karar ve teşhis yerleri kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Eğer uzman hekimler bir hastalık tespit etmişlerse, bu hastalıkla birlikte hastalığın hangi dilimde olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunmayan adaylar için teşhis yazan kısıma doktor tarafından sağlam yazılması
 • Bununla birlikte karar hanesine de doktor tarafından öğrenci olabilecek durumda olan adaylara öğrenci olabilir yazılır. Öğrenci olamayacak durumdaki adaylara da öğrenci olamaz yazılmaktadır.
 • Adayların muayene ve bulgu sonuçları ile tehşis ve karar arasında çelişki olmaması gerekir. Yani tüm kısımlar birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Eğer adaylar bu raporları usulüne uygun olarak değil de eksik şekilde ilgili kurumlara iletmişlerse, ilgili kurumlar da adaylara belgenin usülen eksik olduğunu beyan eder. Bununla birlikte raporların aday tarafından düzelttirilmesi beklenir. Yani rapor adayın muayene olduğu hastaneye iade edilerek eksiklerin tamamlanması sağlanır.
 • Rapor usülen uygun ise raporda yer alan usülen incelenmiştir kısmı adayın eğitim alacağı kurum tarafından onaylanır.
 • Eğer adayın eksikleri giderilmemişse ve rapor usülen uygun hale getirilmemişse bu durumda okul tarafından da usülen uygundur alanı onaylanmaz. Böyle bir durumda da adayların raporları çarşı ve mahalle bekçiliği alımları için incelemeye alınmaz. Adaylar için raporun eksiksiz ve incelenmiş olması şarttır. Ayrıca raporların usülen uygundur alanı da onaylanmış olmalıdır. Kurulun karşısına gelecek rapor eksiksiz bir şelilde gelmek zorundadır.
 • Adaylar daha önceki geçirdiği raporları ve hastalıkları eğitim kurumuna bildirmek zorundadır. Adayın tüm eski ve yeni raporları ile birlikte tüm belgeleri okul tarafından girişteki rapora ilave edilir. Bu belgeler de daire başkanlığına teslim edilmektedir.

Adaylar için istenilen sağlık raporuyla ilgili çok fazla detaylı bilgi yer almaktadır. Biz bu bilgilerden bazılarını sizler için açıkladık. Bununla birlikte diğer tüm şartlar ve detaylar aday kitapçığında yer alacaktır. Ayrıca adayların sağlık yönetmeliği ile ilgili tüm detaylı bilgilere de ulaşması mümkündür. Sağlık yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgileri resmi gazetenin internet sitesinden edinerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2023 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

2023 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

155 Yorum

 1. Yüzümde 3 sntim kadar ben var sizce bu sorun olurmu polislige basvurdugumda almamislardi simdi eger sorun olursa aldirip oyle gidicem mulakata ondada cizgi seklimde iz kaliyormus o da sorun olurmu

 2. Merhaba admin sorum şu kolumdan ameliyat oldum platin var bekçiliğe engel mi polislik askerliğe engele ama bekçiliği bilmiyorum tabi istersem platini rahatlıkla çıkartabilirim birde çıkartınca platini kolumda iz var bidaha ameliyat olunca iz gene kalmış olacak bu sefer iz sorun olurmu yani şu bu maddeyi koyduklarına göre bunu göze alıyolarmı kolun kullanımına engel olmayacak şekilde çıkartılırsa sorun olmaz diyo ve sorun olmadan çıkartabiliyorum bu ama ameliyat izi olucak bu sefer onu kabul ediyolarmı bnm için cidden önemli cevabınız

  1. Merhaba Varikoselden 2016 yılında ameliyat oldum ön sağlıkta sağlık bilgi formunda ameliyat oldummu yazmalıyım veya ameliyat oldunmu sorusuna evet dersem elenirmiyim hayır dersem sistemde cikar mi ortaya tşkler

 3. Benim doğum tarihi 20 08 1988 benim benim yaşım tutuyormu yada yaş. Olarak geçmi kaldım cevab verirseniz sevinirim admin

 4. gözlük kullanıyorum ve 19 yaşındayım askeri gelmeedi başvuru yapabilirim

 5. Merhaba bekçilik başvurusunda bulunacağımda şuan hali hazırda bir siyasi parti üyeliğim var. parti üyeliğimi sildirme işlemlerini başlatacağım ancak sorun yaşarmıyım? notere para vermek istemiyorum 14 gün sürecekmiş. bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim admin

 6. admin kolay gelsin gözden lazer amilyatı oldum ön sağlık ta gözden lazer amilyatı olduğumu söleyimmi

 7. Merhaba benim sağ elimin serçe parmagında sinir kopması var uç kısmı katlanmıyor. Ama kemik yapısında eklem katlanmasında sıkıntı yok. Acaba heyet raporunda sıkıntı çıkarmı.

 8. Bekçilik için gözdeki şalazyonun engeli var mi bu arpacık icinde gecerli yardimci olursaniz sevinirim..

 9. Benim 5 ay önce dizim dönmüştü bunu doktora gidince öğrendim bana ameliyat gerekmez dedi bandaj verdi 3 hafta tak gel dedi gittim sonra egzersiz yap dedi şu an birşeyim yok gayet iyi koşuyorum hatta parkurda da iyi derece yapıyorum. Bu son aşamadaki sağlık taramasında film falan çekiliyor mı ortaya çıkar mı çıkarsa sorun olur mu?

 10. Birşey sormak istiyorum 2010da epilepsi geçirdim ama 7 senedir ilaç kullanmıyorum artık geçti onumde engel olurmu

 11. iyi akşamlar bekçilik için sağlık raporu almak için hastaneye gittim . bi sorum olacak bilmeyebilirsin ama akla ihtiyacım var. Kan tahlili sonuçlarında. Total bilirubin 1,4 çıkmış. Normali 0,3 ile 1.2 arası olacakmış. Direkt bilirubin 0.25 çıkmış. Normali 0,2 den az olacakmış. İnderekt bilirubin 1,16 çıkmış. Normali 0,1 ile 1 arası olacakmış. Arkadaşlar burda sıkontı olmaz ama ankaradan dönder dediler. Dosyan

 12. Admin merhaba kolumda 5 cmlik dovme izi var fakat lazere gidiyorum ve silik bir sekilde goruluyor tisort alti bilek kisminda bu duum bekcilik icin sorun olur mu ? Cevap verirsen tesekkurler

 13. Merhaba admin benim üçüncü azı dişlerden üstten bir tanesi eksik bekçi olmak için sıkıntı ölümü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu