2018 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

11.06.2018
A+
A-
2018 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

Bekçiliğin tekrardan aktif olarak başlatılmasıyla birlikte bekçi olmak isteyen adaylar da mahalle ve çarşı bekçiliği ile ilgili araştırmalara başladılar. Özellikle de ilkokul mezunlarının da bekçi olabileceğinin açıklanmasıyla birlikte insanlar bekçilik mesleğine yoğun talep göstermeye başladılar. Bekçi olmak isteyen adaylar bu mesleğin hem devlet güvencesinde olması sebebiyle, hem de emniyet güçleri çatısı altında hizmet veren bir meslek dalı olması sebebiyle rağbet göstermektedirler.

Emniyet güçleri bünyesindeki tüm meslek gruplarında olduğu gibi bekçi olmak isteyen adayların da bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Neticede adayların tamamının bekçi olarak alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun içinde adaylar arasından bazı kriterlere göre çeşitli elemeler yapılarak çarşı ve mahalle bekçiliği için alımlar yapılmaktadır. Bu kriterlerden en çok göze çarpan adayların ilkokul mezunu olabilmesidir. Diğer emniyet birimlerinde en az lise mezunu adaylar alınırken bekçilik için böyle bir şart yoktur.

Bir diğer kriter ise çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için özel bir sınav yapılacak olmasıdır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar KPSS veya TYT gibi sınavlarla alınmazlar. Bu adaylar için 100 soruluk ayrı bir yazılı sınav düzenlenir ve adayların tamamı bu sınavdan alacakları puanlara göre değerlendirmeye alınırlar. Elbette yalnızca yazılı sınav sonucuna göre de çarşı ve mahalle bekçisi olmak mümkün değildir. Mülakat aşamalarından da adayların başarıyla geçmesi gereklidir. Tüm şartların detaylarını kaday kitapçığından öğrenebilirsiniz. Ayrıca bekçilik için ön başvuruların devam ettiğini sizlere bildirmekte fayda var.

2018 – Bekçi Olabilmek İçin Sağlık Raporu Alırken Yapılacaklar

Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen adayların birçok şartı karşılaması beklenmektedir. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak, yaş şartı, sağlık şartı, boy ve kilo şartı, yazılı sınav baraj puanı, mülakat puanları gibi çok çeşitli kategorilerde şartlar mevcuttur. Bununla birlikte adayların aklında soru işareti oluşturan durumlardan biri de bekçi olabilmek için aranan sağlık şartlarıdır. Bu şartlar resmi gazetede yayınlanan emniyet güçleri için sağlık şartlarıyla aynıdır.

Çarşı ve mahalle bekçiliği mesleği de emniyet güçleri içinde yer alan bir meslek grubu olduğu için, aranılan sağlık şartları da polislik ile aynıdır. Sizler için 2018 yılı çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan sağlık şartlarını sırayla yazacak olursak;

 • Adayların istenilen sağlık şartlarına uygun olması mecburidir. Yönetmelikte yer alan 21. Maddeye göre adayların muayenesini yapan sağlık kuruluşlarındaki görevli doktorlar, adayların hastalıkları varsa da bu hastalığın emniyet güçlerinde çalışıp çalışamayacakları konusunda etkisi olup olmadığına karar verir.

 

 • Çarşı ve Mahalle bekçiliğine girmek isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekir. Bu rapor kanunlarda yer alan şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

 

 • Adaylar mevcut olan sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tıbbi operasyonlar veya tedaviler ile düzeltilebilen sağlık sorunlarının ve patolojilerin adaylar başvuruda bulunmadan evvel düzeltilmiş olması gerekir. Adayların başvurusu gerçekleştikten sonra böyle bir hak tanınmaz. Yani adaylar tedavilerini başvurmadan önce olmak zorundadırlar.

 

 • Adaylar üzerlerinde yer alan TC kimlik numaralı kimlikleriyle hastanalere gitmek zorundadırlar. Ayrıca giriş raporunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Tüm alanlar ve bilgiler eksiksiz ve bilgilendirici şekilde doldurulmuş olmalıdır.

 

 • Adaylar içi yapılan görüntüleme yöntemleriyle birlikte organ ve diğer vücut fonksiyonlarının tepit edilmesi için kullanılan yöntemlerin tamamının sonuçları ile birlikte uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek tüm muayene sonuçları da bu rapor üzerinde tam olarak yazılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

 

 • Raporda karar ve teşhis yerleri kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Eğer uzman hekimler bir hastalık tespit etmişlerse, bu hastalıkla birlikte hastalığın hangi dilimde olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunmayan adaylar için teşhis yazan kısıma doktor tarafından sağlam yazılması

 

 • Bununla birlikte karar hanesine de doktor tarafından öğrenci olabilecek durumda olan adaylara öğrenci olabilir yazılır. Öğrenci olamayacak durumdaki adaylara da öğrenci olamaz yazılmaktadır.

 

 • Adayların muayene ve bulgu sonuçları ile tehşis ve karar arasında çelişki olmaması gerekir. Yani tüm kısımlar birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.

 

 • Eğer adaylar bu raporları usulüne uygun olarak değil de eksik şekilde ilgili kurumlara iletmişlerse, ilgili kurumlar da adaylara belgenin usülen eksik olduğunu beyan eder. Bununla birlikte raporların aday tarafından düzelttirilmesi beklenir. Yani rapor adayın muayene olduğu hastaneye iade edilerek eksiklerin tamamlanması sağlanır.

 

 • Rapor usülen uygun ise raporda yer alan usülen incelenmiştir kısmı adayın eğitim alacağı kurum tarafından onaylanır.

 

 • Eğer adayın eksikleri giderilmemişse ve rapor usülen uygun hale getirilmemişse bu durumda okul tarafından da usülen uygundur alanı onaylanmaz. Böyle bir durumda da adayların raporları çarşı ve mahalle bekçiliği alımları için incelemeye alınmaz. Adaylar için raporun eksiksiz ve incelenmiş olması şarttır. Ayrıca raporların usülen uygundur alanı da onaylanmış olmalıdır. Kurulun karşısına gelecek rapor eksiksiz bir şelilde gelmek zorundadır.

 

 • Adaylar daha önceki geçirdiği raporları ve hastalıkları eğitim kurumuna bildirmek zorundadır. Adayın tüm eski ve yeni raporları ile birlikte tüm belgeleri okul tarafından girişteki rapora ilave edilir. Bu belgeler de daire başkanlığına teslim edilmektedir.

Adaylar için istenilen sağlık raporuyla ilgili çok fazla detaylı bilgi yer almaktadır. Biz bu bilgilerden bazılarını sizler için açıkladık. Bununla birlikte diğer tüm şartlar ve detaylar aday kitapçığında yer alacaktır. Ayrıca adayların sağlık yönetmeliği ile ilgili tüm detaylı bilgilere de ulaşması mümkündür. Sağlık yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgileri resmi gazetenin internet sitesinden edinerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Savas dedi ki:

  İlkokul mezunları başvurabiliyomuydu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 2. Senayi dedi ki:

  Bekcilik icin Saglik raporunu herhangi bir devlet hastanesinden alabiliyormuyuz.yoksa onlarmi sevk edicek .

  1. Admin dedi ki:

   Onlar götürecek.

 3. Senayi dedi ki:

  Bekcilik icin on basvuru yaptim il giresun ben eynesil ilçesinde ikamet ediyorum .atamaları giresun genelimi olucak yoksa sadece nüfusum gereği eynesilmi. Burdaki amacım giresun geneli 75 kişi alıncak ilçe küçük alım az olur.bunu öğrenmek istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   İl geneline olacak.

 4. Harun aksan dedi ki:

  Benim sağ kolumda kare şeklinde sol da ise çubuk şeklinde yanık var ama engel olur mu olmaz mi acaba

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 5. İsmail dedi ki:

  Başvuru noktaları neresi ve nasıl başvuru yapıyoruz

  1. Admin dedi ki:

   İnternetten başvuruyorsun

 6. Musa dedi ki:

  Kekemelik bekçilik için engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   Aşırısı evet

 7. Recep dedi ki:

  Ben 2009 yılında karacigerde kist vardi ameliyat olmuștum bi sıkıntı cikarmi

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirindedir

 8. muammer dedi ki:

  bir önceki alımda sağlıktan elenmiştim fakat şuan o sıkıntım yok tekrardan sağlık raporu alıp bir önceki döneme ait haklarımı talep edebilirmiyim. bu kolaylık polisler için sağlandı bizide etkilermi

  1. Admin dedi ki:

   Şansını deneyebilirsin.

 9. Kalender dedi ki:

  Kolumda dovme var herhangi bir unsur teskul edermi

  1. Admin dedi ki:

   Nerede olduğuna bağlı.

 10. Yakup dedi ki:

  Sağ kulağım 22 db bu engelmidir…

  1. Admin dedi ki:

   sorun olabilir

 11. Mustafa ozturk dedi ki:

  Sol kolumda belirgin faca izi var sorun yaratirlarmi

  1. Admin dedi ki:

   sorun olur

 12. Ahmet göl dedi ki:

  E devletten ön başvurı yaptim. Başvurunuz kabul edildi dedi peki bundan sonraki aşama nedir ne yapmam gerekiyor yazarmisiniz madde madde rica etsem

  1. Admin dedi ki:

   duyuru yapılacak bekleyin

 13. Ahmet göl dedi ki:

  Şuan ne yapmam geeekiyor bilmiyorm

  1. Admin dedi ki:

   ön başvuru yapacaksın

 14. Mesut dedi ki:

  Yüzümde ben var sorun olurmu bekci alımlarında

  1. Admin dedi ki:

   ne kadar büyük olduğuna bağlı

 15. Ali dedi ki:

  Sağlık(heyet) raporunu mulakattan önce mı sonra mı almalıyız. herhangi bir hastaneden alabiliyor muyuz yoksa bizi yönlendirecekleri hastaneden mi almamız gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   Siz almayacaksınız onlar götürecek.

 16. murat dedi ki:

  sağ böbreğim normalden küçük az çalışıyor yok hükmünde karar verildiği için askerden geri göndermişlerdi askerlik yapamaz raporu ile. bu bekçilikte sorun olur mu başvurumu yaptım paramı yatırdım

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur.

   1. Ali dedi ki:

    Askerlik yapmadım okuldan dolayı erteledim bunu onlara desem sorun olur mu

    1. Admin dedi ki:

     Şansını denersin.

 17. Ali dedi ki:

  Askerlik yapmadım okuldan dolayı sorun olur mu

 18. Ahmet dedi ki:

  Sol omzumda 20 cm doğum lekesi var açık renkli dikkatli bakılmazsa görülmüyo bile ve tişört giydiğimde görünmüyo bu sorun olurmu. teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Kurul karar verir durumunuza göre.

 19. sinan dedi ki:

  Hepatit b engel olurmu ya birisi bisey soylesin 😟

  1. Admin dedi ki:

   Engeldir.

 20. erkan dedi ki:

  hepatit b taşıyıcılık engelmidir ? eğer enzim değerlerine dikkat edilip bu değerler normale düşürülürse bi sıkıntı yaşanır mi. çünkü polislikte olabiliyordu.

  1. Admin dedi ki:

   polislikle aynı şartlar var

   1. sinan dedi ki:

    Yine bu sitede gördüm hepatit b taşıyıcı oldsan bile eleniyormuşsun. Ama başka bir sitede ise eğer enzim
    Değerlerin 2000 üstünde değilse sıkı tı yok diyo. Kesin doğru olan hangisi? Teşekkürler

 21. Mustafa dedi ki:

  Hepatit b taşıyıcı engel teşkil eder mi? Benim tanıdığım çok kişi var hepatit b taşıyıcı polis. Benim enzim değerlerim. 2000 nin altında. Sağlıktan geçebilir miyim sizce ?

  1. Admin dedi ki:

   Yeni alımlarda sorun oluyor.

 22. Süleyman dedi ki:

  Sağ gözümde keratakonus vardı lazer ameliyat o oldum ve hastalık durduruldu heyette bir sıkıntı çıkarırlar mu

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 23. Yunus Emre dedi ki:

  Karaciğerde 2 cm link hemanjiom var engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 24. Garip dedi ki:

  Sol kulak sağlam sağ kulak %85kaybetmisim işitme cihazı içten taktirip sağlık mülakatindan gecebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 25. muhammet dedi ki:

  böbrek taşı sağlık kontrolünde problem yaratır mı?