Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / 2018 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

2018 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

Bekçiliğin tekrardan aktif olarak başlatılmasıyla birlikte bekçi olmak isteyen adaylar da mahalle ve çarşı bekçiliği ile ilgili araştırmalara başladılar. Özellikle de ilkokul mezunlarının da bekçi olabileceğinin açıklanmasıyla birlikte insanlar bekçilik mesleğine yoğun talep göstermeye başladılar. Bekçi olmak isteyen adaylar bu mesleğin hem devlet güvencesinde olması sebebiyle, hem de emniyet güçleri çatısı altında hizmet veren bir meslek dalı olması sebebiyle rağbet göstermektedirler.

Emniyet güçleri bünyesindeki tüm meslek gruplarında olduğu gibi bekçi olmak isteyen adayların da bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Neticede adayların tamamının bekçi olarak alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun içinde adaylar arasından bazı kriterlere göre çeşitli elemeler yapılarak çarşı ve mahalle bekçiliği için alımlar yapılmaktadır. Bu kriterlerden en çok göze çarpan adayların ilkokul mezunu olabilmesidir. Diğer emniyet birimlerinde en az lise mezunu adaylar alınırken bekçilik için böyle bir şart yoktur.

Bir diğer kriter ise çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için özel bir sınav yapılacak olmasıdır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar KPSS veya TYT gibi sınavlarla alınmazlar. Bu adaylar için 100 soruluk ayrı bir yazılı sınav düzenlenir ve adayların tamamı bu sınavdan alacakları puanlara göre değerlendirmeye alınırlar. Elbette yalnızca yazılı sınav sonucuna göre de çarşı ve mahalle bekçisi olmak mümkün değildir. Mülakat aşamalarından da adayların başarıyla geçmesi gereklidir. Tüm şartların detaylarını kaday kitapçığından öğrenebilirsiniz. Ayrıca bekçilik için ön başvuruların devam ettiğini sizlere bildirmekte fayda var.

2018 – Bekçi Olabilmek İçin Sağlık Raporu Alırken Yapılacaklar

Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen adayların birçok şartı karşılaması beklenmektedir. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak, yaş şartı, sağlık şartı, boy ve kilo şartı, yazılı sınav baraj puanı, mülakat puanları gibi çok çeşitli kategorilerde şartlar mevcuttur. Bununla birlikte adayların aklında soru işareti oluşturan durumlardan biri de bekçi olabilmek için aranan sağlık şartlarıdır. Bu şartlar resmi gazetede yayınlanan emniyet güçleri için sağlık şartlarıyla aynıdır.

Çarşı ve mahalle bekçiliği mesleği de emniyet güçleri içinde yer alan bir meslek grubu olduğu için, aranılan sağlık şartları da polislik ile aynıdır. Sizler için 2018 yılı çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan sağlık şartlarını sırayla yazacak olursak;

 • Adayların istenilen sağlık şartlarına uygun olması mecburidir. Yönetmelikte yer alan 21. Maddeye göre adayların muayenesini yapan sağlık kuruluşlarındaki görevli doktorlar, adayların hastalıkları varsa da bu hastalığın emniyet güçlerinde çalışıp çalışamayacakları konusunda etkisi olup olmadığına karar verir.

 

 • Çarşı ve Mahalle bekçiliğine girmek isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekir. Bu rapor kanunlarda yer alan şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

 

 • Adaylar mevcut olan sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tıbbi operasyonlar veya tedaviler ile düzeltilebilen sağlık sorunlarının ve patolojilerin adaylar başvuruda bulunmadan evvel düzeltilmiş olması gerekir. Adayların başvurusu gerçekleştikten sonra böyle bir hak tanınmaz. Yani adaylar tedavilerini başvurmadan önce olmak zorundadırlar.

 

 • Adaylar üzerlerinde yer alan TC kimlik numaralı kimlikleriyle hastanalere gitmek zorundadırlar. Ayrıca giriş raporunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Tüm alanlar ve bilgiler eksiksiz ve bilgilendirici şekilde doldurulmuş olmalıdır.

 

 • Adaylar içi yapılan görüntüleme yöntemleriyle birlikte organ ve diğer vücut fonksiyonlarının tepit edilmesi için kullanılan yöntemlerin tamamının sonuçları ile birlikte uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek tüm muayene sonuçları da bu rapor üzerinde tam olarak yazılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

 

 • Raporda karar ve teşhis yerleri kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Eğer uzman hekimler bir hastalık tespit etmişlerse, bu hastalıkla birlikte hastalığın hangi dilimde olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunmayan adaylar için teşhis yazan kısıma doktor tarafından sağlam yazılması

 

 • Bununla birlikte karar hanesine de doktor tarafından öğrenci olabilecek durumda olan adaylara öğrenci olabilir yazılır. Öğrenci olamayacak durumdaki adaylara da öğrenci olamaz yazılmaktadır.

 

 • Adayların muayene ve bulgu sonuçları ile tehşis ve karar arasında çelişki olmaması gerekir. Yani tüm kısımlar birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.

 

 • Eğer adaylar bu raporları usulüne uygun olarak değil de eksik şekilde ilgili kurumlara iletmişlerse, ilgili kurumlar da adaylara belgenin usülen eksik olduğunu beyan eder. Bununla birlikte raporların aday tarafından düzelttirilmesi beklenir. Yani rapor adayın muayene olduğu hastaneye iade edilerek eksiklerin tamamlanması sağlanır.

 

 • Rapor usülen uygun ise raporda yer alan usülen incelenmiştir kısmı adayın eğitim alacağı kurum tarafından onaylanır.

 

 • Eğer adayın eksikleri giderilmemişse ve rapor usülen uygun hale getirilmemişse bu durumda okul tarafından da usülen uygundur alanı onaylanmaz. Böyle bir durumda da adayların raporları çarşı ve mahalle bekçiliği alımları için incelemeye alınmaz. Adaylar için raporun eksiksiz ve incelenmiş olması şarttır. Ayrıca raporların usülen uygundur alanı da onaylanmış olmalıdır. Kurulun karşısına gelecek rapor eksiksiz bir şelilde gelmek zorundadır.

 

 • Adaylar daha önceki geçirdiği raporları ve hastalıkları eğitim kurumuna bildirmek zorundadır. Adayın tüm eski ve yeni raporları ile birlikte tüm belgeleri okul tarafından girişteki rapora ilave edilir. Bu belgeler de daire başkanlığına teslim edilmektedir.

Adaylar için istenilen sağlık raporuyla ilgili çok fazla detaylı bilgi yer almaktadır. Biz bu bilgilerden bazılarını sizler için açıkladık. Bununla birlikte diğer tüm şartlar ve detaylar aday kitapçığında yer alacaktır. Ayrıca adayların sağlık yönetmeliği ile ilgili tüm detaylı bilgilere de ulaşması mümkündür. Sağlık yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgileri resmi gazetenin internet sitesinden edinerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bu makalede tam 4 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

4 Soru Var

 1. İlkokul mezunları başvurabiliyomuydu

 2. Bekcilik icin Saglik raporunu herhangi bir devlet hastanesinden alabiliyormuyuz.yoksa onlarmi sevk edicek .

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir