2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?


2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2019 yılı için bekçilik görevine başvurmayı düşünen kişiler için müjdeli haber Süleyman Soylu’dan gelmişti. İlk olarak 10.000 personelin bekçilik için başvurabileceği açıklaması yapılmıştı. Kısa süre sonra ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu rakamı güncelleyerek 10.500 kişinin bekçilik görevine alınacağını belirtmişti. 2019 – bekçi maaşları ne kadar sorusunu merak edenler ise zamlı bir şekilde maaş alacaklarının müjdesini de biz verelim. Bekçiler devlet bünyesinde çalıştığı için kamu personeli olarak sayılmaktadırlar. Kamu içerisinde çalışan kişilerin de görev ve rütbelerine göre farklı maaş rakamları bulunmaktadır. Peki bu kapsamda 2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Nedir? Ne Görev Yapar?

Bekçi nedir sorusu için kolay bir şekilde mahalle ve semtlerde görevlendirilen kamu personeli diyebiliriz. Bekçi ne görev yapar sorusuna da toplum içerisinde huzuru sağlamak olarak cevap verebiliriz. Artan nüfusumuz ile birlikte üstüne mülteci alımı gerçekleştiği için sokaklarda huzuru sağlamak zorlaşmıştır. Polislerin bu konuda yetersiz kaldığı, sokaklarda huzuru sağlamaya çalışsalar bile asıl görevlerini yapamadıklarını görmekteydik. Emniyet Teşkilatı bu işe bir el atarak bekçi alımı  sayısını oldukça yükseltti. Böylece sokak aralarında bir olay çıkması durumunda mahalle bekçileri devriyeleri sırasında müdahalede bulunabilecekler.

İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

Bir müjdeli haber de ilkokul mezunları için verelim. Bekçilik alımı için kişilerin kafasında ilkokul mezunları bekçi olabilir mi sorusu dolaşmaktaydı. Başvuru şartları incelendiği takdirde maddeler arasında ilkokul mezunu olmanın yeterli olacağını görmekteyiz. Aynı şekilde lise ve üniversite mezunları da bekçilik için başvuruda bulunabilecekler. Bekçi olmak için bazı şartları alt kısımda bulabilirsiniz. Bekçi başvuru şartları kısmen verilmiş olup, detaylı şartlar için kılavuzu incelemeniz gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • İlkokul mezunu olmak.
 • Askerlik görevini yapmış veya muaf sayılmış olmak.
 • Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş, 31 yaşından gün almamış olmak.
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis cezasına çarptırılmamış olmak.
 • Silah taşımada veya silahlı görevlere katılmada bir engel bulunmamak.
 • Sağlık yönetmeliğinde bulunan maddelerin hepsine uymak.

Bekçilik Alımları Nasıl Olur?

Bekçilik alımları nasıl yapılmaktadır hakkında kafasında soru işareti olan kişileri bilgilendirme amaçlı cevaplar verebiliriz. Öncelikle bekçi olmak için bir yazılı sınava tabii tutulursunuz. Bu yazılı sınavda ortaokul düzeyinde sorular olur ve 5 şıktan oluşur. Hepsi test olarak önünüze gelen sınavdan başarılı bir şekilde geçtiğiniz zaman ise            fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına katılmaya hak kazanırsınız. Sınavda yaptığınız puanlar ile fiziki yeterlilik testinde aldığınız puanlar birleştirilir. En yüksek ortalamaya sahip olan ve tüm başvuru şartlarını sağlayan adaylardan başlanmak üzere alımlar gerçekleşir. Sınavlarda başarılı olup başvuru şartlarından herhangi bir maddeye uyum sağlayamayanlar ise bekçiliğe alınmayacaklardır.

2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi olan kişiler devlet bünyesinde çalıyor olup memur statüsünde bulunmaktadırlar. Bu kapsamda bekçilik görevini yapan kişiler eğitim durumuna göre farklı maaşlar almaktadır. 2019 yılı ocak ayı maaşı olarak lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 TL maaş alacaklardır. Üniversite ön lisans veya lisans mezunu olan kişiler ise 4002 TL maaşa sahip olacaklar. 2019 – bekçi maaşları ne kadar sorusunun cevabı bunlar ile kısıtlı değildir. Aynı zamanda ailede çalışan durumuna göre ve çocuk durumuna göre bu ücretlerin üstüne ek ücret alırsınız. Eşi çalışmayan bekçilere aylık ek ödeme olarak 248 TL verilmektedir. Eşi çalışan bekçilere ise ek maaş ödenmez. 72 aydan küçük bir çocuğunuz varsa da 58 TL ek ödeme alırsınız. 72 aydan büyük çocuklar için 29 TL ek ödeme yapılmaktadır.

2019 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?
2019 – Bekçi Alımı Başvuru ve Şartları
2019 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?
2019 Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 127 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Bu 7 binden haric bekci alimi olcak mı alınıyorsa ne zaman alinicak bilginiz varmi ?

 2. GARDİYAN dedi ki:

  BEKÇİLİKTE TAM OLARAK NET MAAŞ NE KADAR ACABA?

 3. mustafa dedi ki:

  sizce önümüzdeki bekçi alımında askerlik şartı kalkar mı ? Bu konu hakkında ki fikrinizi alabilir miyim ?

 4. hakan dedi ki:

  ortaokul alımı olcakmı 2019 2 donemde

 5. Şenol dedi ki:

  Bekci alimlari ne zMan olack ve nasil basvuracagiz ?

 6. Onur dedi ki:

  Yeni sistemde orta okul alımı varmı admin teşekkür ederim.

 7. Aslı dedi ki:

  8 bin bekçi alımı 24.dönem pomem tahminin tarihlerini etkileyecek mi? 33 pomem varmış 20 pomem kapasitesi 10 bin görünüyor. Geriye kalan 13 pomem okulı bekçilik eğitimi için yetmez mi ne düşünüyorsunuz?

  1. Admin Admin dedi ki:

   içişleri bakanlığı gerekli olan ayarlamayı yapacaktır…