Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?


09.07.2018
A+
A-
Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Polis, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de halkımızın güvenliğini ve asayişi sağlayan en önemli devlet kurumlarından biri konumundadır. Polis olmak isteyen adayların her açıdan bazı şartlara uyması doğal bir şeydir. Daha önce almış oldukları cezalar ve işlemiş oldukları suçlardan dolayı birçok aday polislik mesleğini icra edemez. Normal olarak daha önce taciz, hırsızlık, dolandırıcılık, devletin bütünlüğüne karşı suçlar gibi yüz kızartıcı suçları işlemiş olan insanların polis olması mümkün değildir. Polislik adaylardan hem fiziki hem de genel kültür anlamında birçok şartı arayan bir meslek olmasının yanında adayların sicilinin de temiz ve polisliğe uygun olmasını ister. Polisliğe uygun bir sicili ve geçmişi olmayan insanların polis olmaları mümkün olmamakla beraber doğal olarak polislik eğitimi veren kurumlara da giremezler.

Polis Akademisi bünyesinde hizmetlerini sürdüren PAEM, POMEM ve PMYO gibi tüm polis eğitim birimleri düzenli olarak her yıl aday başvuru kılavuzu yayınlarlar. Bu kılavuzdaki bazı bilgiler yıllara göre değişim gösterse de birçok bilgi hemen hemen aynı kalır. Hepsinin ortak noktaları bulunan bu polis eğitim kurumları, bünyelerine kabul edecekleri polis adaylarının bazı suçlardan dolayı hapise girmemiş olmasını ister. Özellikle de 1 yıldan uzun süreli hapis cezası almış ve bu cezayı kasti işlenmiş suçlardan dolayı almış adayların polislik mesleği yapması mümkün değildir. Hiçbir polis eğitim biri mi de bu tür adayları eğitim vermek amacıyla kabul etmez.

Adaylar polis olmak için ilk olarak yazılı sınavlara girerler. PAEM ve POMEM için KPSS sınavına girilirken PMYO için TYT sınavına girilir. Daha sonrasında ise mülakat aşamaları gelir. Mülakatlar fiziki ve sözlü olmak üzere 2 kısma ayrılır. Fiziki mülakat adayların polis olmaya fiziken elverişli olup olmadıklarını ölçer. Sözlü mülakat ise, genel kültür soruları ve adayların hayata bakış açılarını çeşitli sorularla ölçen sınavdır. Burada yetkili kurul adaylara sorular sorarak verecekleri cevaplara göre puanlama yaparlar. Ayrıca adayların sağlık raporunun da polis olmaya elverişli yazılı olması gerekir. Tüm bunlarla birlikte adaylara güvenlik tahkikatı yapılır. Yani adayın sicili ve geçmişte bir suça karışmış mı karışmamış mı bu incelenir. Güvenlik tahkikatının olumsuz çıkması sonucunda aday çok yüksek ihtimalle elenecektir.

Hangi Suçlar Polisliğe Engel Olur ?

Polis olmak isteyen adaylar için bazı suçlar ve alınmış bazı cezalar engel teşkil eder. Adaylar için her ne kadar mülakatlar, boy ve kilo gibi birçok şart polis olma aşamasında adayların elenmesine yol açsa da nadiren de bazı adayların güvenlik tahkikatı olumsuz sonuçlanarak polisliğe uygun olmadığı kanısına varılır. Genelde polislik adayları fiziki şartlardan veya TYT sınavında aldıkları düşük puanlardan elenirler. En çok elenme aşaması ise sözlü mülakatlar aşamasında yaşanır. Ancak çok sık görülmese de polisliğe engel suçlar işleyenler ve bunlardan dolayı ceza almış olanlar polis olamaz. Yani adaylar için yapılan güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve adayın hiçbir polis eğitim birimine girmesi ya da başvuru yapması mümkün olmaz. Doğal olarakta okullarda eğitim alamayan adaylar polislik mesleğini icra edemezler. Sicilinde bazı suçlar olupta polis olmak isteyen adaylar da elbette vardır. Onlar da acaba benim işlediğim suç polisliğe engel olur şeklinde düşünebilirler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok suç polisliğe engeldir. Şimdi de tüm adayların bilgi sahibi olabilmesi açısından, hangi suçların polisliğe engel olup, hangi cezaların da polisliğe engel olduğunu sizlere açıklayalım.

 

 • Hırsızlık, zimmet, rüşvet, inancı kötüye kullanmak, ihtilas, irtikap, sahtecilik, taciz gibi yüz kızartıcı ve haysiyet ile şeref kırıcı suçlardan dolayı ceza almış ve cezası onanmış olanlar ile bu suçlarla ilgili kovuşturması devam edenler polislik mesleğini icra edemezler.

 

 • İhaleye fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurmak, kaçakçılık gibi suçlara bulaşanlar ve bu suçlardan dolayı ceza almış olanlar polis olamazlar. Ayrıca bu suçlarla ilgili hakkında adli kovuşturma olanlar da polis olamazlar.

 

 • 1 yıl veya uzun süreli olarak kasti işlenen suçlardan dolayı ceza alan insanlar da polislik yapamazlar.

 

 • Polis olmak isteyen adaylar, yukarıda saydığımız yüz kızartıcı, şeref ve haysiyet zedeleyici suçlar dışındaki durumlardan dolayı, 1 yıldan daha az süreyle hapis cezası almışlarsa polis olabilirler.

 

 • Polislikte istenilen suç ve ceza şartları devlet memurluklarının tamamını da kapsayan kanunlardandır. Polislikle birlikte diğer tüm memur adayları da eğer yukarıdaki saydığımız suçlardan birini işlemişlerse cezaları 1 yıldan az da olsa polis olmaları mümkün olmaz.

 

 • Burada dikkat edilecek husus 1 yıldan az hapis yatmış olanların yukarıdaki suçlardan hiçbirine karışmamış olmalarının gerektiğidir.

 

 • Devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçlar, terör propagandası veya terörle bağlantılı olunması gibi suçlar için de alınmış cezalar 1 yıl süreden daha az olsa bile adayların polis veya devlet bünyesinde başka bir memur olmaları mümkün değildir. Eğer bu tür adaylar daha önceden memur olmuşlarsa da görevlerine son verilmektedir.

 

 • Polis olmak istenen adayların PAEM, POMEM veya PMYO’da öğrenim görmesi mecburidir. Yukarıdaki suçlardan dolayı cezaya çarptırılan adaylar polis olamazlar. Polis olmak için girilmesi gereken polis eğitim kurumlarına da kabul edilmezler. Adaylar genelde temiz sicille geldiklerinden dolayı bu tür durumlardan dolayı elenmek pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle fiziki şartlar, yazılı sınavlar veya sözlü mülakat esnasında adaylar elenmektedir. Ancak hapis cezası almış olan ve polis olup olamayacağını merak eden adayların bilgi sahibi olması için bazı bilgileri aktardır. Her yıl düzenli olarak tüm polis eğitim birimleri aday kılavuzu yayınlar, en detaylı bilgileri kılavuzda bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Eroin kullandım önceden.ama şimdi kullanmıyorum.bu engel olurmu bana

  1. Admin dedi ki:

   Engel olur

 2. Xxnur dedi ki:

  Sınıf defteri yirtim üç gün uzaklaştırma aldim polislik için sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 3. Huseyin dedi ki:

  Ceza aldıysan engel olur bide o dava hakkında kovusturman olmuycak benim bildigim

 4. barış dedi ki:

  merhbalar mutlu bayramlar admin. Benim sorum , Kamuda personeliyim çalışma arkadaşım tarafından hakarete uğradım tehdit edildim. Savcığığa suç duyurusunda bulundum. Şahıs hakkında adli idari soruşturma başlatıldı. Bu şahısta benim hakkımda hiçbir gerçeklik payı olmamakla birlikte tehdit etti hakaret etti diye şikayette bulunmuş. Bu durum benim polis olmama bir engel yada dezvantaj oluşturacak ortam yaratır mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 5. Nida dedi ki:

  Merhabalar benim kolumda yanık izi var dişlerim de yamuk engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Yanık boyutu önemli.

 6. Mehmet dedi ki:

  3.5 ay gasptan ceza evinde yattim sikinti olurmu

 7. Mehmet dedi ki:

  3.5 ay gasptan ceza yedim sorun olurmu

 8. Bekir dedi ki:

  Kolay gelsin tombalada kumar oynamak suçundan kabahatler kanunun dam idari para cezası yazdılar bana bir kereye mahsus ama hiç bit mahkeme falan olmadı para cezasını ödedim bitti şimdi polis olacağım önüme bu engelmidir

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 9. Mehmet dedi ki:

  Lise karnemde bir sınavıma k(kopya) girildi engel olur mu ?

 10. Rabia dedi ki:

  İntihara tesebus engel olurmu yukarda yazmiyordu ama ??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Resmi kurum kaydı varsa direk elenirsiniz.

 11. Nebi merthan dere dedi ki:

  Kaçak bahisten yakalandım oynamaktan daha doğrusu kabahatlar kanunundan 5000 tl para cezası aldım bu engel olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   engel olmaz …

 12. Ümitsiz dedi ki:

  Kardeşimin hırsızlıktan 3 ayrı dosyası var bu durum bana etki edermi güvenlik soruşturması nasıl sonuçlanır

  1. Admin Admin dedi ki:

   gizlilik neticesinde hiçbir bilgi vermek doğru olmaz

 13. veli dedi ki:

  suçum olmadığı halde istismardan mahkemeye girdim 1.de ağır cezaya gönderdi 2.de ağır ceza tekrar normal mahkemeye gönderdi ve normal mahkeme belirsizlik verdi simdi normal mahkemede 3.mahkemeye çıkacam polislik veya milli savunma üniversitesinde sorun oluşturur mu yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

   1. Veli dedi ki:

    Peki bu son mahkememde hic ceza almassam direk beraat edersem dosya kapatılırsa pomem veya milli savunma universitesinde o zaman sorun olustururmu ?

 14. Cimbomlu dedi ki:

  Hakaretten dolayı mahkemem var sanik olarak görünüyorum. Mahkeme surekli ileri tarihe gun veriyor. Sebebide müşteki mahkemeye gelmiyor. Zorla getirilicek. 23. Donem pomem sozlu bekliyorum kazanmam durumunda elenir miyim sorusturmada

 15. Gokhan dedi ki:

  Admin merhaba. Hakkımda verilmiş HAGB kararı var 1 yılın altında bir hapis cezası ancak sorun şu ki; dava konusu “Polise Mukavemet” Acaba paem’de bu bana engel teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

 16. Aleyna dedi ki:

  Köprücük kemiğinin az altında 4 tane kuş dövmesi var sorun olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   lazer le sildirmeniz gerekiyor…