Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

09.07.2018
A+
A-
Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Polis, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de halkımızın güvenliğini ve asayişi sağlayan en önemli devlet kurumlarından biri konumundadır. Polis olmak isteyen adayların her açıdan bazı şartlara uyması doğal bir şeydir. Daha önce almış oldukları cezalar ve işlemiş oldukları suçlardan dolayı birçok aday polislik mesleğini icra edemez. Normal olarak daha önce taciz, hırsızlık, dolandırıcılık, devletin bütünlüğüne karşı suçlar gibi yüz kızartıcı suçları işlemiş olan insanların polis olması mümkün değildir. Polislik adaylardan hem fiziki hem de genel kültür anlamında birçok şartı arayan bir meslek olmasının yanında adayların sicilinin de temiz ve polisliğe uygun olmasını ister. Polisliğe uygun bir sicili ve geçmişi olmayan insanların polis olmaları mümkün olmamakla beraber doğal olarak polislik eğitimi veren kurumlara da giremezler.

Polis Akademisi bünyesinde hizmetlerini sürdüren PAEM, POMEM ve PMYO gibi tüm polis eğitim birimleri düzenli olarak her yıl aday başvuru kılavuzu yayınlarlar. Bu kılavuzdaki bazı bilgiler yıllara göre değişim gösterse de birçok bilgi hemen hemen aynı kalır. Hepsinin ortak noktaları bulunan bu polis eğitim kurumları, bünyelerine kabul edecekleri polis adaylarının bazı suçlardan dolayı hapise girmemiş olmasını ister. Özellikle de 1 yıldan uzun süreli hapis cezası almış ve bu cezayı kasti işlenmiş suçlardan dolayı almış adayların polislik mesleği yapması mümkün değildir. Hiçbir polis eğitim biri mi de bu tür adayları eğitim vermek amacıyla kabul etmez.

Adaylar polis olmak için ilk olarak yazılı sınavlara girerler. PAEM ve POMEM için KPSS sınavına girilirken PMYO için TYT sınavına girilir. Daha sonrasında ise mülakat aşamaları gelir. Mülakatlar fiziki ve sözlü olmak üzere 2 kısma ayrılır. Fiziki mülakat adayların polis olmaya fiziken elverişli olup olmadıklarını ölçer. Sözlü mülakat ise, genel kültür soruları ve adayların hayata bakış açılarını çeşitli sorularla ölçen sınavdır. Burada yetkili kurul adaylara sorular sorarak verecekleri cevaplara göre puanlama yaparlar. Ayrıca adayların sağlık raporunun da polis olmaya elverişli yazılı olması gerekir. Tüm bunlarla birlikte adaylara güvenlik tahkikatı yapılır. Yani adayın sicili ve geçmişte bir suça karışmış mı karışmamış mı bu incelenir. Güvenlik tahkikatının olumsuz çıkması sonucunda aday çok yüksek ihtimalle elenecektir.

Hangi Suçlar Polisliğe Engel Olur ?

Polis olmak isteyen adaylar için bazı suçlar ve alınmış bazı cezalar engel teşkil eder. Adaylar için her ne kadar mülakatlar, boy ve kilo gibi birçok şart polis olma aşamasında adayların elenmesine yol açsa da nadiren de bazı adayların güvenlik tahkikatı olumsuz sonuçlanarak polisliğe uygun olmadığı kanısına varılır. Genelde polislik adayları fiziki şartlardan veya TYT sınavında aldıkları düşük puanlardan elenirler. En çok elenme aşaması ise sözlü mülakatlar aşamasında yaşanır. Ancak çok sık görülmese de polisliğe engel suçlar işleyenler ve bunlardan dolayı ceza almış olanlar polis olamaz. Yani adaylar için yapılan güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve adayın hiçbir polis eğitim birimine girmesi ya da başvuru yapması mümkün olmaz. Doğal olarakta okullarda eğitim alamayan adaylar polislik mesleğini icra edemezler. Sicilinde bazı suçlar olupta polis olmak isteyen adaylar da elbette vardır. Onlar da acaba benim işlediğim suç polisliğe engel olur şeklinde düşünebilirler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok suç polisliğe engeldir. Şimdi de tüm adayların bilgi sahibi olabilmesi açısından, hangi suçların polisliğe engel olup, hangi cezaların da polisliğe engel olduğunu sizlere açıklayalım.

 

 • Hırsızlık, zimmet, rüşvet, inancı kötüye kullanmak, ihtilas, irtikap, sahtecilik, taciz gibi yüz kızartıcı ve haysiyet ile şeref kırıcı suçlardan dolayı ceza almış ve cezası onanmış olanlar ile bu suçlarla ilgili kovuşturması devam edenler polislik mesleğini icra edemezler.

 

 • İhaleye fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurmak, kaçakçılık gibi suçlara bulaşanlar ve bu suçlardan dolayı ceza almış olanlar polis olamazlar. Ayrıca bu suçlarla ilgili hakkında adli kovuşturma olanlar da polis olamazlar.

 

 • 1 yıl veya uzun süreli olarak kasti işlenen suçlardan dolayı ceza alan insanlar da polislik yapamazlar.

 

 • Polis olmak isteyen adaylar, yukarıda saydığımız yüz kızartıcı, şeref ve haysiyet zedeleyici suçlar dışındaki durumlardan dolayı, 1 yıldan daha az süreyle hapis cezası almışlarsa polis olabilirler.

 

 • Polislikte istenilen suç ve ceza şartları devlet memurluklarının tamamını da kapsayan kanunlardandır. Polislikle birlikte diğer tüm memur adayları da eğer yukarıdaki saydığımız suçlardan birini işlemişlerse cezaları 1 yıldan az da olsa polis olmaları mümkün olmaz.

 

 • Burada dikkat edilecek husus 1 yıldan az hapis yatmış olanların yukarıdaki suçlardan hiçbirine karışmamış olmalarının gerektiğidir.

 

 • Devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçlar, terör propagandası veya terörle bağlantılı olunması gibi suçlar için de alınmış cezalar 1 yıl süreden daha az olsa bile adayların polis veya devlet bünyesinde başka bir memur olmaları mümkün değildir. Eğer bu tür adaylar daha önceden memur olmuşlarsa da görevlerine son verilmektedir.

 

 • Polis olmak istenen adayların PAEM, POMEM veya PMYO’da öğrenim görmesi mecburidir. Yukarıdaki suçlardan dolayı cezaya çarptırılan adaylar polis olamazlar. Polis olmak için girilmesi gereken polis eğitim kurumlarına da kabul edilmezler. Adaylar genelde temiz sicille geldiklerinden dolayı bu tür durumlardan dolayı elenmek pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle fiziki şartlar, yazılı sınavlar veya sözlü mülakat esnasında adaylar elenmektedir. Ancak hapis cezası almış olan ve polis olup olamayacağını merak eden adayların bilgi sahibi olması için bazı bilgileri aktardır. Her yıl düzenli olarak tüm polis eğitim birimleri aday kılavuzu yayınlar, en detaylı bilgileri kılavuzda bulabilirsiniz.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 138 YORUM
 1. blank Murat dedi ki:

  İyi günler 2018 de petrolde beni darp edip hakaret ettiler bu kisilere kendimi koruma amaciyla elime sopa alıp fiziksel veya görsel müdahale bulunmadan vazgecip polisi aradim sikayetci oldum. Şahislar yargilandi suclari kesinlesti uzlasmada cocuklari oldugu icin uzlastim fakat mahkeme tekrar dava acti bana karsi elime sopa aldigim icin hala devam etmekte hagb olacagi muhtemel. 2015 te 15 yasindayken sahsin aracina zarar verilmis parmak izim bulunmus ne adamlar beni taniyor nede ben onlari alakamiz yok ifademi alip biraktilar bunlar bana engel olurmu. Babam emekli polis memuru bunun bana katkısı olurmu. Teşekkürler

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır

   1. blank murat dedi ki:

    İlginiz için teşekkürler. Minnettarım

   2. blank Arif dedi ki:

    OKarakolda parmak izi ve fotoğrafımı çektiler polis olmama engel mi sicil yık güvenlik soruşturmasında karşıma çıkar mı

    1. blank KURSAT dedi ki:

     ZAMANINDA BIR HIRSIZLIK OLAYINA KARISTIM AMA SICILIME YAZILMADI CEZA DA ALMADIM SADECE CEZA MAHKEMEM OLDU VE ADLI KONTROL CEZASI VERILDI POLISLIGE ENGELMIDIR ??

  2. blank Emre dedi ki:

   18 yaşından küçükken madde kullanımak engel midir

 2. blank melek dedi ki:

  7 yıl evliyim eşim 3 yıl ceza alıp 1 yıl hapis yattı ben 26 yaşındayım polis olmama engel mi

  1. blank melek dedi ki:

   yorumunuzu göremiyorum

  2. blank kafamkarışık dedi ki:

   2 yıldır ailemlemden farklı bir ikamette oturuyorum kardeşim terör propagandasından 50 gün içerde kaldıktan sonra beraat kararı verildi (şüpheli durumda kaldı içeride)
   Benim polis olmama engel mi? Lütfen yardımcı olur musunuz

 3. blank anonım dedi ki:

  merhaba efendim, abim askerdeyken arkadaşı doktor öldürdü. oda arkadaşıyla yakalandı ikisi aynı cezayı yedi bu polis olmama engel midir ?

 4. blank Ümit dedi ki:

  Ben küçük yaşta uyuşturu suçudan ceza yattım ve cezam bitti bundan dola polis olmak istiyorum bi sıkıntı olur mu

 5. blank Mert dedi ki:

  Aynı cezayı bende aldım kardeşim Bi sıkıntı oldu mu

 6. blank Ahmet dedi ki:

  Bir dolandırıcılık davasında sanık olarak yargılandım ve suçsuz oldugum anlaşılınca davadan beraat ettim davada adım geçtiginden dolayı polislik için bir engel var mı?

 7. blank Tahir dedi ki:

  Merhabalar dün akşam dersten çıktıktan sonra yanımdaki arkadaşımı gasp ettiler ve zorla tekel bayiye götürdüler bu esnada ben dışarıdaydım ve herşeyi gördüm tekel bayiden 1 kasa bira çaldılar ve biz zor beyan yanlarından ayrıldık sonrasında ise polisi aradık bu olayı ifade şeklinde anlattık ben tanığım ve polis olmak istiyordum ama iki olayda da yanlarında olduğum için beni olaya dahil etmezler değilmi hiç bir suçum yok (polis olmak istiyorum)

  1. blank Gustavo dedi ki:

   2016 senesinde arkasimda eskorta gidip yakalandik bizi karakola götürüp ifade alıp 450 lira idari para cezası kestiler.
   Sorum şu pomeme girsem bana bi sorun teşkil eder mı veya eğitim sonu mulakatindan sorum olur mu komisyon bu cezayı görür mü

 8. blank Furkan dedi ki:

  26.dönem pomem ögrencisiyim. Hakkımda şuan eski kiz arkadaşım tarafından tehdit hakaret suçlamasıyla karşı karşıyayım daha yeni ifade verdim. Polisliğe engel olabilcegini düşünüp olmayan şeyler ile suçlamada bulunuldum. Olay kovuşturmaya veya mahkemeye giderse mezuniyetimi erteleme yada polisligime engel midir? Bazılari mahkeme sonucuna kadar beklersin bazıları bi sıkıntı çıkmaz mezun olursun diyorlar ne düşüneceğimi şaşırdım lütfen yardımcı olun