Ana Sayfa / POLİSLİK / Polis Olmak İstiyorum. Nasıl Polis Memuru Olurum?

Polis Olmak İstiyorum. Nasıl Polis Memuru Olurum?

Geçtiğimiz günlerde, genç bir arkadaşımız yanıma yaklaştı ve bana şunu sorudu; “Ben polis olmak istiyorum. Nasıl polis olurum? Polis memuru olmak için ne yapmam gerekiyor?” Detaylıca kendisine konuyu anlattım. Bu konuda detaylı bir rehber hazırlamanın, birçok arkadaşa yardımcı olacağını düşündüm. Evet, Polis Noktası’nda bu konuda birçok makale var fakat derli toplu, geniş ve kapsayıcı bir polis olma rehberi yazısı yine de fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Polis olmak istiyorum. Nasıl polis olabilirim?

Ülkemizde polis memuru olmak için, Polis Akademisi bünyesindeki okullarda eğitim görmek gerekmektedir. Bu okullar;

 • POMEM (Polis Mesleki Eğitim Merkezi)
 • PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu)
 • PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)

Her okulun belli bir öğrenci kitlesi, alım şartı ve başvuru yöntemi bulunmaktadır.

İlkokul mezunuyum. Ortaokul mezunuyum. Polis olabilir miyim?

Polis olmak için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Polis adayları açıktan ya da örgün olarak lise eğitimini tamamlamak zorundadır.

Lise mezunuyum. Polis olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Lise mezunları, YGS puanı ile, PMYO alımlarına başvurabiliyorlar. Bu ilanlar genelde her sene nisan-mayıs aylarında yayınlanır. O seneki YGS’den belirli bir puanı alarak PMYO giriş sınavlarına katılarak polis memuru olabilirsiniz.

Önlisans mezunuyum. Polis olabilir miyim?

Evet. YGS puanı ile PMYO başvurusunda bulunabilirsiniz. PMYO alımları her sene tek sefer yapılmaktadır. Bu takip etmeniz gerekmektedir.

Yeni düzenleme(25 Ağustos 2017) : Önlisans mezunları POMEM alımlarına %20 oranında kadro ile girebileceklerdir. OKUYUNUZ.

Üniversite okuyorum. Nasıl polislik yapabilirim?

Üniversite okurken PMYO sınavlarına başvurabilirsiniz. YGS ile PMYO alımlarına başvurmalısınız.

Üniversite mezunuyum. Lisans eğitimi aldım. Polis olmak istiyorum. Ne yapacağım?

Üniversite mezunları POMEM ve PAEM alımlarına başvurabiliyorlar. KPSS puan şartı bulunmaktadır. KPSS P3 puanı ile, POMEM ve PAEM başvurusunda bulunabilirsiniz.

POMEM, PAEM nedir? Ne farkları var?

POMEM, düz polis memuru yetiştirir. PAEM ise polis amirleri eğitim merkezi olarak komiser yardımcısı yetiştirir.

Şu üniversite mezunuyum, felan bölümden mezun oldum…. Polislikte bunların bana avantajı ya da dezavantajı var mı?

Polislik alımlarında, okuduğunuz üniversitenin, okul türünün ya da bölümün herhangi bir etkisi yoktur.

Polis olmak en büyük hayalim. Yaşım önemli mi? Kaç yaşında polis olabilirim?

Polis olmak isteyen adaylara yönelik özel şartlar vardır. Her okulda bu durum farklılık göstermektedir.

PMYO Yaş Şartı: Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

POMEM Yaş Şartı: Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

PAEM Yaş Şartı:  Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

Yaş ile ilgili durumunuzu öğrenmek, hangi yaşta hangi yıl başvuru yapıp yapamayacağınızı sorgulamak için yaş hesaplama motorlarımızı kullanabilirsiniz. Sitemizde arama yaparak bu motorlara ulaşabilirsiniz.

Lise mezunuyum. Ön lisans mezunuyum. Lisans mezunuyum. Sınavsız polis olabilir miyim?

İstisna alımlar dışında, polis olmak için YGS ve KPSS puan şartı aranmaktadır. YGS’de genellikle 260-270 bandı, KPSS’de 60-70 puan bandı taban olarak aranmaktadır.

Kilom biraz fazla. Boyum kısa. Yine de polis olmak istiyorum. Polis olabilir miyim?

Polis olmak için boy şartı vardır. İstisna ilanlar dışında, polis adaylarından istenen en az boy şartı bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm’dir. 162 ve 167 cm dahildir.

Polis olmak isteyen adayların boy-kilo oranları orantılı olmak zorundadır.  Polislik boy-kilo oranı 18-27 arasında olması gerekmektedir. Kendi oranınızı POLİSLİK BOY KİLO ORANI yazımızda ölçebilirsiniz.

Ben amir olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

PAEM okuyarak ilk polislik kariyer basamağından başlayabilirsiniz. Normal polis memurları da PAEM okuyabilirler. Bunun için hizmet içi alımlar yapılmaktadır.

Trafik polisi olmak en büyük hayalim. Nasıl trafik polisi olabilirim?

Polis olduktan sonra, hizmet içindeki farklı alanlarda hizmet verebilirsiniz. Her birinin özel bir eğitim süreci olabiliyor. Sivil polis, asayiş, turizm polisi, PÖH vb..

Polis Özel Harekat(PÖH) olmak istiyorum. Nasıl olurum?

PÖH alımları her sene yapılmaktadır. POMEM bünyesinde alım olmaktadır. Bu ilanlara başvurabilirsiniz. Ya da polislik okurken-mesleği yaparken başvuru ile PÖH olabilirsiniz.

Polis olmak istiyorum ama aklımdaki sorunun cevabını bulamadım. Ne yapmalıyım?

Aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Bu makalede tam 139 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

139 Soru Var

 1. Yunus polis alımları nasıl olmaktadır peki. Aydınlatırsanız memnun olurum. Teşekkürler.

 2. merhaba yeğenimin sağ elini elektrik çarpması sonucu serçe parmağının yarısından ameliyatla kesmek zorunda kalmıştılar polislik başvurusuna engel olur mu teşekkürler

 3. Meraba ben şuan adalet birinci sınıf öğrencisiyim ve memnun değilim polis olmak istiyorum üniversiteye giderken polisliğe başvurulabiliyormuş şimdi benim busaatten sonra nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olur musunuz

 4. Pmyo okuyup polis olmak istiyorum.Önce ygs sınavından 270 puan alıp sonradan mı pmyo’ya başvuru yapmam gerekiyor yoksa tercih döneminde mi pmyo’yu yazmam gerekiyor?Bilgilendirirseniz sevinirim

 5. merhaba,olay yeri inceleme polisi olmak için ne yapmalıyız

  • admin

   Polis olduktan sonra farklı alanlarda ve birimlerde çalışabilirsiniz. İhtiyaca göre eğitim veriliyor ve alım yapılıyor.

 6. meraba
  pmyo okumam için ygs punlamaların hepsinden 270 i geçmem gerekiyor mu teşekkürler

 7. Merhaba polislikde babamin ceza evinde yatmasi benim polis olmama engel olurmu .2. vucutta iz cizik felan yok yanlız yüzümde çil veya siyah lekeler var fazla belirgin değil ama buda engel olurmu .

 8. Ben gözlük kullanıyorum gözlerim 1.5 derece pmyo başvuramazmıyım pomem e mi başvurabilirim çünkü pmyo 1 derece altındakileri alıyorlarmış. Doğru mu ?

 9. Sol kolumda trafik kazasından dolayı 3 adet cam çiziği var mülakatta sorun olur mu elenir miyim?

 10. Hocam kolay gelsin. Uludag universitesi 2. Sinif hemsirelik ogrencisiyim. 19 yasindayim. Pomem, pymo baya cesit var. En iyisi hangisi olur benim icin. Atandigim zaman 4000 civari maasi olabilecek bisey istiyorum. Mardinde yapmayi dusunuyorum gorevimi. Dogu oldugu icin 4000 alirim diye dusunuyorm. Bana en uygun yol ne olur yardimci olur musunuz. Ileride amirlige kadar da yukselebilecegim bi secenek olsun istiyorum. Nasil yapmam lazim. Pomem, poem, pymo hangisi bu hedefim icin uygun olur. Simdiden tesekkurler

  • admin

   Üniversiteyi bitirirsen POMEM veya PAEM okursun. Şuanki halinle PÖH ya da PMYO okursun. Bunları aratırsan sitede ne oldukları yazıyor.

  • Seher KÜÇÜK UZUN

   4.000 tl maaş için polis olunmaz . Sana mulakat sorularında neden polis olmak istiyorsun dediklerinde senin cevabın 4.000 tl maaş için oluyorum mu olacak ? Polislik maaş için yapılmaz ben 15 yaşındayken bunu biliyorum. Sadece fikrimi belirtmek istedim .

 11. Ben küçükken kafamı kapıya çarptım ve alnımda çizik oldu bu polis olmaya engel mi ?

 12. Merhaba hocam. Ben lisans mezunuyum ve bu donemki poem’e başvuru yapmak istiyorum ama pek bir bilgim yok poem’e kabul edilmek için fiziki yeterlilik ve mülakatları mi geçmek gerekiyor yoksa ekstradan yazılı bir sınava daha giricek miyiz? Bilgilendiriseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 13. Merhabalar öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim, merak ettiğim lisans mezunuyum tesettürlü bayanlar POMEM e başvurabilir mi yada kabul edilir mj

 14. pmyo dan polis memuru olan ile pomem den polis memuru olanın arasında ne fark var ?

  aldıkları öğretim farkından dolayı meslekte yükselme gibi farkları var o tamam ama her polis memuru meslekte yükselemediği için onu geçiyorum… ama açıklayabilirsin

  rütbe farkı oluyor mu ? maaş farkı var mı ? 2 yıl fazla çaba sarf edip bekleyip emekli olana kadar daha fazla maaş almak önemli.

  bir de polis olma yollarında pmyo – pomem – paem var sanırım sadece bunlar hakkında sitenizden baya bilgi edindim. önceden polis lisesi vardı orta okuldayken sınavına girilirdi, onunla ilgili bir bilgi bulamadım.

  artık sadece bu üç okuldan mı polis yetişiyor ?

  • admin

   Çok ufak maaş farkları var. Lisans mezunu olup PAEM okumadan kariyer yapamazsın. Bir şekilde polis ol da nasıl olursan ol. Polisken lisans tamamlayıp hayal ettiğin herşeyi gerçekleştirebilirsin.

 15. 5612. ne demk bu sene olmadi seneye demek mi

 16. Tanımadığım biriyle diyaloğa girince yüzüm de kizariklik belirtiyor bu engel olurmu

 17. Selâmün Aleyküm ben 2011 de bir trafik kazası geçirdim yüzümun sol tarafinda baş parmak büyüklüğünde yara izi var kafamın arka tarafında da var sorun olur degilmi

 18. merhaba ben bu sene ygs öğrencisiyim lise bitince direk girebileceğim en yüksek polislik mertebesi neresidir yani pmyo’na göndermezler puanı düşük olduğu için umarım sorum anlaşılır

 19. merhaba admin. lise mezunuyum şimdi önlisans eğitimi alacağım kapalıyım. normal polis olamm için hangi okula nasıl gitmem gerekiyor teşekkür ederim 🙂

 20. Hocam şimdi polislik için ingilizce kesi şartmı ve beden dilidemi….TEŞEKÜR EDERİM

 21. İyi günler admin iki sorum olacak birincisi YGS 1-2-3 hangisi ile PMYO ya girebilirim ikinci sorum ygsden puanım tuttuğunda ayrıca PMYO da sinava faln giriliyomu

  • admin

   Tür farketmeden en yüksek baz alınır. PMYO ön başvurusu yaptıktan sonra fiziki parkur ve mülakat sınavlarına gireceksiniz.

 22. Pekala bu cizik iz falan neden engel oluyor polisliğe. Sebebi ne ?

  • admin

   Eşkal belirleyici etmen olduğu için.

   • Ama onunla ne alaksi varki simdi ben disardan böyle birisini görsem yuzunde falan iz var cizik var. illa o gördüğüm polismi oluyor yanii normal insannda olabilir. Yazik ama okadar polislik hayali kuranlar bu sebepten dolayı olamıyorlar

    • admin

     Kuralları biz koymuyoruz, hoşunuza gitmeyebilir ya da beğenmeyebilirsiniz ama yapacak birşey yok.

 23. Mrb benim elimde ve kolumda bacagimda dövmelerim var dövmeleri sildirsem polislik için sıkıntı olur mu tekrardan

 24. Merhaba ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim polis olmak. İstiyorum ne yapmam gerekiyor

 25. YGS sınavından sonra pmyo ya başvuru yaptıktan sonra herhangi bir yazılı sınava girecek miyim

 26. Merhaba iyi aklamalar ben iki yıllık üniversite okuyordum ikinci senemde bıraktım şimdi ise polis olmak istiyorum üniversiteyi tamamlamam mı gerekiyo

 27. 14.12.2000 doğumluyum ve lise son sınıfım polis olabiliyormuyum??

 28. Fiziki parkur için spor geçmişi gerekir mi? Ve istanbulda oturanlar için mülakatlar nerelerde yapılıyor? Allah yardımcınız olsun.

  • admin

   Fiziki parkurdan tam puan almak için iyi bir kondisyon lazım. Hepsinden önemlisi mülakat, mülakattan 90 ve üzeri alan kazanıyor. Mülakat yeri ikametgahda en yakın polis okulu oluyor. İstanbul PMYO olabilir. Mülakat için uygulamamızı almanızı tavsiye ederiz.

 29. Merhaba lise mezunu olduktan sonra kpss ye girdikten sonra barajı geçemezsem para vererek polis olabilirmiyim mümkünmü

 30. Ben kas ameliyatı oldum bacakimdan bu sağlık kontrolünden sıkıntı olur mu

 31. Ben kas ameliyatı oldum bacakimdan bu sağlık kontrolünden sıkıntı olur mu

 32. Ben imamhatip lisesinde okuyorum polis olmak istiyorum nasıl olurum?

 33. ben ankara da memur olarak (399 a tabii) görev yapmaktayım. polis memuru olmak için başvurumu yaptım. memur olduğuma dair bir belge istenir mi mülakatta?

 34. Tesettürluler icin polis ozel harekatta veya diger birimlerde tesetturlu diye bir dislanma veya hor gorulme olurmu

 35. Merhaba.Ben gazeteceilik bölümü okuyorum 4 yıllık 1.sinifim.
  2.sinifi bitirince onlisans dan basvuru yapabiliyor muyum

 36. Lise mezunu polis olmak istiyorum henuz 2 yilim var parkur için calismalara baslamak dogru olur mu ? Ve yuzumde ki ben sorun cikartirmi ?

 37. Meraba ben lise son sınıfım polis olmak istiyorum sınavlara girebilirmiyim

 38. Merhaba ben 2002 liyim lise 1 e gidiyom normalde lise 1 e gidenler 2003 lu olması lazım. Ben bunlarla ayni yil mulakata girebilirmiyim

 39. Selam benim yüzümde benler var bu polis olmama engel olur mu olursa aldırsam bir problem oluşur mu

 40. 01.ekim1999 doğumluyum. Bu sene sınava girebilir miyim?

 41. 174 boyunda 60 kiloyum. Pöh olabilir miyim

 42. 28.03.2000 lise son sınıf öğrencisiyim yks birinci oturuz puanı ile PYMO başvuru yapabilirmiyim

 43. Merhaba ben duygu durumu bozukluğundan psikolojik tedavi gördüm. İlac kullandım Psikiyatri kliniğinde yattım. Araştırdım ama sorun olur diyen de var olmaz diyen de. Sorun olur mu polis olabilir miyim?

 44. Selâmün aleyküm bu seneki baraj puanı kaç olur tahmininizce

 45. Karaciğerde kaba kalsifikasyonlar varmış genel sağlıkta sıkıntı çıkarmı olurda kazanırsam? Doktor sağlığına etki edecek birşey değil dedi.

 46. Ben kulagim dan kulak zari ameliyati oldum ayrica gozluk takiyorum sakincasi olurmu

 47. Ben lise mezunuyum KPSS girdim 60 aldım şimdi üniversite hazırlanıyorum başvuru yapacağım yer neresi ve üniversite puan göre mi başvuru yapıyoruz

 48. Merhaba admin öncelikle bizi bilgilendirdigin için teşekkür ederim.Öncelikle komisyonun karşısına çıktıgımız zaman neye dikkat etmemiz gerekiyor ikinci sorum ben üniversite birinci sınıfta ögrenim görüyorum pöh veya pmyo başvursam bu benim için bir avantajmı son sorum komisyonu etkilemek için ne yapmmız gerekiyor

 49. askerden testis küçük diye muaf oldum pöh olabilir miyim

 50. Adminim merhaba. Göz ici iltihabi diger adi (üveit) ilerleyici bir hastalik olarak geçiyor mu.

 51. PMYO bayan alımlarında boy sınırı 1.62 fakat benim boyum 2-3 santim kısa çok bir problem olur mu acaba ?

 52. Lise 4 deyim şimdi nereye basvurmam gerekiyor ve ne yapmalıyım

 53. Merhabalar ben universite öğrencisiyim poh olmak istiyorum basvurmayi dusunuyorum .poh egitimi alirken ayni zamanda kendi lisansima da devam edebilir miyim yoksa universite egitimim yanar mi

 54. Merhabalar ben lise hemşirelik mezunuyum ama polis olmak istiyorum ygs den 260 alsam başvuru yapabilir miyim bide boyum 1.62 tm sınırdayım boydan elenmem değil mi?

 55. Yunus Polisi olabilmek için neler gerekiyor bilgi verir misiniz?

 56. Meslekteyken göz derecesi yükseldiği zaman çizdirince sıkıntı olur mu ?

 57. Ben lise mezunuyum sadece kpssden 60puan alsam polisliye alirlarmi

 58. Muhammet oktay Boztepe

  Ben açık lise okuyorum ve polis olmak istiyorum ne yapmam gerekir

 59. Yaşı 35 e çekmeleri %Kaç acaba? En büyük hayalim bazi nedenlerden dolayı ancak egitimime devam edebiliyorum.

  Teşekkür ler

 60. Pöh olmak istiyorum ancak boyun 1.60 kilim 70, 5 kez ameliyat geçirdim vücudumun görünmeyen yerlerinde izler. akciğer ve böbrek ameliyatiydi bunlar spontan pnomotoraks geçirdim şuan baslangicta amfizemim var göz derecelerim 1.5 tiroid ilacı kullanıyorum doktorun takdirine mi kalır sizce bunlara rağmen mulakatlari geçebilir miyim

 61. lise mezunuyum, polisliğe başvurum aynızamanda üniversite okunabilirmi, mühendislik gibi?

 62. Üniversiteyi yarıda bıraktım ve 23 yaşındayım polis olmak istiyorum ygs dışında başka bi sınavla veya başvuruyla polis olabilirmiyim

 63. 29 yaşındayım lise mezunuyum olabilirmiyim?

 64. Hocam poh olmak istiyorum ygs den 260 puan almalyıyım

 65. Mrblar ben lise mezunuyum ve yks ye girmeden puansz polislige başvurabilir miyim?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir