Bekçi Alımı

7 Bin Bekçi Alımı Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı

Bir süre önce Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi web sitesinden açıklanan duyuruya göre 73 şehir için 7 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alınacağı söylenmişti. 2018 senesi için ilk dönem 7 bin bekçi alımı ön başvuruları 8 ile 22 Haziran tarihleri arasında internet üzerinden yapıldı. Bu başvuruları doğru şekilde yapıp başvuru ücretini ödeyen ve e-devlet üzerinden başvurusunu tamamlayan adayların bekçi alımı ön başvuru sonuçları ise Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan bir duyuru ile açıklandı. Ayrıca duyuruda bundan sonraki süreçte yapılacak işlemler ve sonraki sınav tarihleri ile ilgili bilgiler de verildi. Bekçilik ön başvurusu için açıklanan sonuçlara ulaşmak isteyen adaylar başvuru ekranından ayrıca bireysel başvuru süresi, bireysel başvuru kurumu ve başvuru evraklarına ulaşabilmektedir.

Bekçi Alımı Başvuru Süreci

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı için internetten başvuru yapan adaylar, şahsi olarak başvuru yapacakları ve de evraklarını teslim edecekleri ayrıca ön sağlık kontrolünden geçecekleri başvuru merkezini öğrenebilmek için TC kimlik numarası ve e-Devlet kapısı şifresi ile www.pa.edu.tr web sitesi üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Sorgulama sonucunda ulaşılan başvuru merkezi ve tarihinde adayların şahsi olarak müracaatları kabul edilecek ve ön sağlık kontrolünden geçirileceklerdir. Bunun dışında adayların bilgilendirilmesi için herhangi bir sınav giriş belgesi gönderilmeyecek, internet üzerinden bildirilen duyuru tebliğ olarak sayılacaktır. Ayrıca bekçi alımı adaylarının başvuru merkezlerine girerken yanlarında cep telefonu, ses ve görüntü kaydeden herhangi bir cihaz ve elektronik eşya bulundurması yasaktır.

Bekçi adayları, sorgulama ekranında bulunan yerde ve zamanda başvuruda bulunmak zorundadır. Bekçi alımı başvurusu için istenen zamanda ve yerde olmayan kişiler başvuru için hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bireysel olarak başvuru yapacak adaylar başvuru merkezine gittiğinde öncelikle evrakların teslimi, ön sağlık taraması ve sonrasında sözlü ve yazılı bekçilik sınavları aşamaları geçilmelidir. Bekçi alımı başvuruları ile bekçi olmayı isteyen çok sayıda vatandaş başvuru gerçekleştirdiğinden ve 7 bin bekçi alımı yapılacağından sınav için çalışma yapılması adaylar açısından tavsiye edilen bir durumdur.

Bekçi Alımlarına Başvurabilecek Adaylarda Aranan Özellikler Nelerdir?

7 bin bekçi alımı ön başvuru sonuçları ile ilgili açıklamaların yapılması bekçi olmak isteyen kişileri ve daha sonra başvuru yapacak kişileri heyecanlandırmıştır. Bu doğrultuda bekçi alımı başvurularında dikkat edilen noktalar ya da başvuru yapacak kişilerde aranan özellikler merak edilmektedir. Bekçi alımı başvurusunda bulunabilecek kişilerde olması gereken özellikler ise;

 • Başvuru yapacak adayların erkek olması,
 • Başvuru yapacak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Başvuru yapacak adayların en az lise ve dengi okullardan mezun olması,
 • Başvuru yapacak adayların askerlik görevlerini tamamlamış olması,
 • Başvuru yapacak adayların 30 yaşlarından gün almamış olması,
 • Başvuru yapacak adayların bu görevi yaparken göreve engel olacak bir hastalığı olmadığının sağlık kurul raporu ile belgelenmesi gerekmektedir.

Bekçi Alımı Başvuruları İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Bekçi alımı ön başvuru sonuçları açıklandıktan sonra yapılan sorgulama işleminde başvuru yerine ve zamanına göre evraklar ile başvuru yapılacaktır. Tüm işlemler yapıldıktan sonra kişiler sağlık kontrolünden geçirilecektir. Sonrasında uygun şartları taşıyan ve seçilen adaylar sınava alınacaktır. Yazılı sınav sözlü sınavdan önce yapılacak olup sınavda her soru iki puan olarak değerlendirilerek yanlış sorular doğru soruları götürmeyecektir. Şehir merkezleri ilçe sınırlarının içerisinde bekçi olarak görev yapacak adayların giriş sınavı valilik tarafından il merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Diğer ilçelerdeyse sınav kaymakamlıklar tarafından ilçe merkezlerinde düzenlenecektir. Bunun dışında adayların başvuru süreci devam ederken sürece uygun olmayan şartlara sahip olduğuna karar verilirse aday başvuru işlemlerinin iptal edilmesi mümkün olmaktadır.

Bekçi Alımı Yazılı Sınavı Nasıl Olacak?

7 bin bekçi alımı ön başvuru sonuçları açıklanması ile yazılı sınavın nasıl olacağı ve ne zaman olacağı gibi sorular merak edilmektedir. Yazılı sınav kural ve özellikleri ise;

 • Yazılı sınavda adaylar için çoktan seçmeli 100 soru sorulacaktır.
 • Yazılı sınavda 100 tam puan üzerinden en az 50 tam puan alımı başarılı olarak sayılacaktır.
 • Yazılı sınav Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Genel Kültür, Matematik ve Hayat Bilgisi derslerinden meydana gelecektir.
 • Yazılı sınav içerisinde kopya çekenler ya da herhangi bir şekilde teşebbüste bulunan kişilerin sınavları geçersiz sayılacak ve daha sonra yapacakları başvurular da kabul edilmeyecektir. Ayrıca kişiler hakkında adli işlem başlatılacaktır.
 • Yazılı sınavdan başarılı olan kişiler fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanacaktır.

Bekçi Alımı Fiziki Yeterlilik Sınavı ve Sözlü Sınavı Nedir?

Yazılı sınavda başarılı olan kişiler için yapılan fiziki yeterlilik sınavı adayların bedensel kabiliyetlerini ve fiziki yapılarını değerlendiren uygulamalı bir sınavdır. Fiziki yeterlilik sınavında 100 tam puandan 60 puan altı alan kişiler başarısız sayılmaktadır. Ve bu adaylar sözlü sınavı geçememektedir. Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan kişiler sözlü sınava girmeye hak kazanmakta ve adaylara bu sınavda genel kültür sorularının olduğu kartlardan çektirilerek konu hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları, özgüven ve kendini ifade edebilme durumu gibi noktalara dikkat edilecektir. Sözlü sınavda 100 üzerinden 70 puan ve üzerinde alan kişiler başarılı sayılacaktır.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Arkadaşlar şimdi boy ve kilo sınava giderken yani sınav yerinde olacak dimi birde sağlık raporu önce mı sınavdan sonra mı sınavı kazandıktan sonra mı olacak detaylı bilgi veriniz lütfen

 2. Ben tsk.’da uzman çavuş iken istifa edip ayrıldım. 11 yıl hizmettim var. Yaş 38 yarın basvuru evraklarını teslim edeceğim. Yaştan sıkıntı olurmu. Aciktan atanma ile bekci olabilirmiyim. Tşk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu