Asker Alımları

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2018

Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görmek ve bu onurlu meslekleri yapmak isteyen öğrenci adayları için gerekli tüm bilgiler geçtiğimiz zamanlarda belli oldu. İşte her yönü ile merak edilen MSÜ sınavları ve detayları…

Başvuru Tarihi Hangi Zaman Aralıkların dadır?

Milli Savunma Bakanlığı ile ÖSYM arasında 20 Aralık 2017 tarihinde bir protokol imzalanmıştı. Buna göre 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılında MSÜ ikinci seçim aşamasına çağırılacak olan adaylar için öncelikle Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılması kararı verildi. 2018 MSÜ için başvuru tarihleri ise 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 arası olarak kararlaştırıldı.

MSÜ Sınav Tarihi Ne Zamandır?

Verilen karar neticesinde sınavın 18 Mart 2018 Pazar günü yapılması konusunda oy birliğine varılmış olunup, 10:15’te başlayacak sınavın 135 dakika sürmesi yeterli bulunmuştur.

MSÜ başvurusu

MSÜ başvurusu nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? Bu gibi sorular için bilinmesi gereken ilk şey sınavın ÖSYM tarafından yapılacağıdır.

 • Yine de hala MSÜ başvurusu nasıl yapılır? hakkında biraz daha detaylı bilgi isteyenler için ilk

iş ÖSYM’nin resmi web sitesine girilmesi gerektiğini belirtebiliriz.

 • Sınava katılmak isteyen herkes “Aday İşlemleri Sistemi” üzerinden giriş yapmak zorundadır. Sonrasında “Başvuru Sürecindekiler” sekmesini tıklamalıdırlar.
 • Burada Milli Savunma Üniversitesi seçeneği işaretlenmelidir.
 • Devamında gelecek ekrandaki başvuru formu eksiksiz ve yanlışsız olarak doldurulmalıdır.
 • MSÜ başvurusu nasıl yapılır? konusunda yapmanız gereken son işlem ise sınav ücretini yatırmaktır. Bu işlemi anlaşmalı bankalardan birine ya da yine ÖSYM internet sitesinde bulunan e-İşlemler’den “Ödemeler” kısmına tıklayarak kredi ve banka kartınız ile yapabilirsiniz.

MSÜ Ücret Ödemelerinin Son Tarihi Nedir?

ÖSYM’nin ilgili kitapçığının MSÜ başvurusu nasıl yapılır? konusunu ilgilendiren kısımda bu tarih 16 Şubat 2018 olarak belirlenmiştir. Ancak banka ödemeleri ile harç bedelini yatıracak olan kişiler için mesai saati dolmadan işlemin yapılması önemlidir. Online yollarla ödeme yapacak olanlar için bu bitiş süresi 16 Şubat 2018 saat 23:59’dur.

Sistemde Kayıtlı Fotoğrafınız Yoksa…

AİS (Aday İşlemleri Sistemi) üzerinde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar istedikleri herhangi bir başvuru merkezine müracaat edebilirler. Bu merkezler, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri yetkisinde oluşturulacaktır.

Hangi Bölüme Kaç Kişi Alınacak?

Birazdan anlatacağımız MSÜ başvuru şartları nelerdir? Konusu öncesinde aşağıdaki açık kontenjanları dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklama dahilinde 2018 yılı içerisinde:

 • Kara Kuvvetleri için

2,427 subay ile 2,657 astsubay

 • Deniz Kuvvetleri için

693 subay ile 836 astsubay

 • Hava Kuvvetleri için

341 subay ile 899 astsubay

 • Özel Kuvvetler için ise

300 subay ile 600 astsubay

olmak üzere toplamda 3,761 subay ve5,992 astsubay yetiştirilmesine karar verilmiştir.

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir?

 • C. Vatandaşı olunmalıdır.
 • Harp okullarına (HO) hem kadın hem de erkek adayların kabul edilecektir.
 • Astsubay meslek yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrencilerin alınacaktır.
 • Harp okulları için en fazla 20 yaşında olunmalıdır. (1998 ve sonrası doğumlar – gün ve ay belirteçleri önemli değildir)
 • Astsubay meslek yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olunmalıdır. (1997 ve sonrası doğumlar – gün ve ay belirteçleri önemli değildir)
 • Lise ve dengi okullarda eğitimi devam eden adayların bu okullara girebilmesi için en geç kayıt tarihine kadar mezun olması gerekmektedir.
 • MSÜ başvuru şartları nelerdir? Konusu içerisinde en önemli nokta mezuniyet zamanlarıdır. Bu sınava sadece 2016, 2017 ve 2018 mezunları girebilmektedir. Daha önceki yıllara dair mezuniyeti olanlar kabul edilmeyecektir.

Sınav Nasıl Olacak?

MSÜ başvuru şartları nelerdir? İçin detaylı bir anlatım yaptıktan sonra sırada tabi ki sınav biçimi gelmektedir.

2018 yılı içerisinde ilk kez uygulanacak sisteme göre harp okulları ile astsubay meslek yüksekokullarına öğrenci alımına yönelik ÖSYM ile MSB arasında yeni bir protokol imzalandı. Bu kapsamda 81 ilde aynı anda yapılacak sınav ile öğrenciler farklı sınav türündeki bir dizi işlemden geçmek durumunda kalacaklardır.

Önce yazılı olarak yapılacak sınav neticesinde ikinci seçim aşamasına hak kazanabileceklerdir. İlk aşamada tüm katılımcılara Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dallarında sorular sorulacaktır. Bu aşamada adaylar fiziki değerlendirme ve yeterlilik testleri ile mülakatlardan geçmek zorundadırlar. Böylece oluşturulacak listelerde her bireyin bir şekilde içine katıldığı asil ve yedek sınıflandırmaları yapılacaktır.

Sınav Konu İçerikleri Nelerdir?

Türkçe testinde diğer üniversite sınavlarına benzer nitelikte 40 soru sorulacaktır.

Sosyal Bilimler’de Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden beşer soru yani 20 soru çıkacaktır.

Temel Matematik yine Türkçe gibi standart konular üzerinden 40 soru olarak hazırlanmaktadır.

Fen Bilimleri’nde ise Fizik 7 soru, Kimya 7 soru ve Biyoloji 6 soru olarak toplamda 20 soru olarak öğrencilerden yanıtlanması istenecektir.

Her aday için genel hesaplama sonrası 100 ile 500 arası bir puanlama yapılacaktır. Böylece

 • MSÜ sayısal için SA
 • MSÜ eşit ağırlık için EA
 • MSÜ sözel için SÖ
 • MSÜ genel için GN

puanları oluşturulacaktır.

Harp okulları ve astsubay meslek yüksek okulları sayısal tabanlı bir değerlendirme ile öğrenci listeleri oluştursalar da bazı okullar için sözel ve eşit ağırlık puanları da önemli bir yer tutmaktadır. Sadece Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu adayın meslek türleri içerisinde aldığı en yüksek puanı kabul etmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2018

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Evet, tabii ki var. Ancak Bando Astsubay Meslek Yüksek Okuluna gitmeniz için ÖSYM tarafından yapılan 18 Mart Askeri Aday Öğrenci Belirleme Sınavına girmiş olmanız gerekirdi. 12 Nisanda açıklanan sınav sonuçlarıyla 24 Nisan-11 Mayıs arasında tercih verip, İkinci seçim aşamasına hak kazandıktan sonra ikinci seçim aşamasını başarıyla atlatmanız gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu