Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2018

19.04.2018
2.421
A+
A-
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2018

18 Mart 2018 tarihinde yapılan sınav ile artık sonuç bildirilerini bekleyen öğrenciler tabi ki Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 ve hesaplama yönteminin nasıl yapılacağını merak etmektedirler. Ancak diğer sınavlardaki gibi bu sınavda da her test alanı için değerlendirmeler farklı şekilde yapılacaktır. Püf nokta ise verilen doğru cevapların yanlış cevap sayısından dörtte bir oranında düşülecek olmasıdır. Böylece ham puan bulunmuş olur.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2018 Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 her alt test için ayrı hesaplama yapılacağını yukarıda belirtmiştik. Burada standart puan hesaplamaları yapılacaktır. Öyleyse:

 • Her adayın doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenerek işe başlanacaktır. Çıkan sonuçlara göre dörtte bir oranında çıkarımlar yapılacak ve ham puan tespit edilecektir.
 • Ham puanlar kullanılarak testin ortalama ve standart puan saptaması yapılacaktır. İşlem sırasında uyulacak kıstas ortalama için 50, standart saptaması için 10’dur.
  TÜRKÇE TEMEL MATEMATİK FEN BİLİMLERİ SOSYAL BİLİMLER
MSÜ – SA % 25 % 35 % 30 % 10
MSÜ – EA % 35 %35 % 10 % 20
MSÜ – SÖ %35 % 20 % 10 % 35
MSÜ – GN % 35 % 35 % 15 % 15

 

 • Hesaplanmış olan puanlar yukarıdaki tabloya göre tekrar ağırlık puan hesaplamasında kullanılacaklardır.
 • Bu hesaplamanın yapılabilinmesi için adayların Türkçe ve Temel Matematik alanlarından en az 0,5 ve daha üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.
 • Çıkan sonuçlar kendi içlerinde 100 ile 500 arasında olmak üzere son puanlara dönüştürülecek ve adayların sayısal (SA), eşit ağırlık (EA), sözel (SÖ) ve genel (GN) konusunda asıl puanları ortaya çıkacaktır.

Milli Savunma Üniversitesi Sınav Sonuçları Açıklanması Nerede Yapılacaktır?

Her aday sınav sonucunu, T.C. kimlik numarası ve şifresi ile birlikte ÖSYM’den görüntüleyebilecektir. İsteyenler için mobil uygulama tercihi de bulunmaktadır.

Bu sınavda ikametlere sonuç belgeleri tebliğ edilmeyecektir.

Sınava Kaç Kişi Başvurdu?

Geçtiğimiz son sınavda Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 için araştırma yapan öğrenci sayısı 293.432 kişi olarak ÖSYM tarafından bildirisi yapılmıştır. Ancak toplam başvuru sayısı 300.856 kişidir. Sınava 7.424 aday girmemiştir. Bununla birlikte 183 kişinin sınavı çeşitli nedenler ile geçersiz sayılmıştır.

İstatistikler İle Ortalama ve Standart Saptamaları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 belirlenirken sınavlar kadar dikkat çeken bir diğer konu da doğru ve yanlışlar neticesinde yapılan istatistiki değerlendirmeler oldu. ÖSYM tarafından bildirilen rakamlara göre:

 • Toplamda 40 soru olan Türkçe testi için ortalama 15,101 ve standart saptaması 9,043
 • Toplamda 40 soru olan Temel Matematik testi için ortalama 8,186 ve standart saptama 9,223
 • Toplamda 20 soru olan Fen Bilimleri testi için ortalama 3,012 ve standart saptaması 4,284
 • Toplamda 25 soru olan Sosyal Bilimler testi için ortalama 4,853 ve standart saptaması 3,713

olarak belirlenmiştir.

“Sonuçlar ile ilgili itiraz etmek istiyorum.”

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 için aslında çok daha fazla bilgi sahibisiniz ve sonuçlarda yanlışlık olduğunu düşünüyorsunuz. Konuyu yargıya taşıyabilirsiniz. Mahkeme sınav sonucunuzu değerlendirecek ve çıkan sonuca göre karara bağlayacaktır.

MSÜ Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

En az Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 kadar merak edilen bir diğer konu da tercih yapma zamanlarıdır. Aylar önce belli olan tarihlere göre bu tercihler 24 Nisan 2018 ve 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu süreç içerisinde bildirimde bulunmayan adaylar, ikinci aşamaya geçiş yapamayacaklardır.

İkinci Seçim Aşaması Tarihleri Belli Oldu mu?

11 Haziran tarihli başvuru değerlendirmeleri ve 23 – 24 Haziran’da yapılacak YKS sınavlarının bitimi ile birlikte 26 Haziran itibariyle ikinci seçim aşaması başlayacaktır.

Harp Okulları ve Astsubaylık Meslek Yüksekokulları İkinci Seçim Aşaması

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2018 için ilk aşamayı geçerek gerekli puanları almış ve tercihte bulunmuş her aday, ikinci aşamaya hak kazanmış durumdadır.

Burada hazırlanması zorunlu belgeler MSB’nin kendi sitesi üzerinden duyurulmuştur. İstenen tüm evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması ise önemli bir noktadır. Çünkü eksik belge ile giden tüm adaylar, belgeleri tamamlamak için geri gönderilirler. Belirtilen süre boyunca tamamlanmamış evraklar ise adayın okul girişine doğrudan engel olmaktadır.

İkinci seçim aşaması için internet üzerinden saat ve tarih ilanı yapılacaktır. Harp okuluna girmek isteyen herkesin Ankara’da yapılacak bu sınav merkezine geç kalmadan gitmesi gerekmektedir.

Bu uygulama ise toplamda 2 gün sürmektedir:

 • İlk gün evrak kontrolü yapılarak işlemlere başlanır. Daha sonra kişilik değerlendirme testi, psikomotor testi (hava harp için), fiziki değerlendirme ve fiziki yeterlilik testi (FYT) yapılır.
 • İkinci gün ise mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (bando astsubay meslek yüksekokulu için) yapılır.

Bu iki günlük sınavda sayısal puanı en yüksek olan öğrenci ile başlanarak sıralama listeleri hazırlanacaktır. Önceden belirlenmiş kontenjanlara göre de öğrenci belirlemeleri yapılarak konu sonuca erdirilmiş olur.

Hava harp okulu için ise “Askeri öğrenci olur. Uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” raporu alabilenler yine sayısal puanlar ön planda tutularak, sergilediği başarıya göre Öğrenci Seçim Uçuşu (ÖSU) ile kontenjanlarda belirlenmeye başlanır. ÖSU’da başarılı olan adaylar, HHO içinde yerleştirmeye tabi tutulurlar.

Lisans ve Önlisans Mezunu Polislerin Farkı Nedir

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis Okulunu Nerede Okurum

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ruken dedi ki:

  Merhaba lise Son Sınıf öğrencisiym 2016 da kpss ortaogrtm snvndn 60 puan aldm osym den istediğim puanı alamazsam kpss 60 puanla başvuru yapablrmym?

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile başvuracaksın.

 2. muhammet dedi ki:

  Ya kusura bakmayinda ben seyi anlayamadim yani tamam standart sapma dedinizde tam olarak astsubaylik ve harp okullarinin baraj puanlari tam olarak kac bilgilendirirseniz cok sevinirim

 3. Furkan dedi ki:

  Baraj puanları nedir tahmini

 4. Büşra nur dedi ki:

  Msu ya başvurduktan sonra PMYO ya başvuru yapabilirmiyiz veya herhangi bir üniversiteye

  1. Admin dedi ki:

   Yapabilirsiniz sorun olmaz.

 5. Şafak dedi ki:

  Geçmişteki msü baraj puanları kaçtı öğrenebilitmiyim tahminen bu sene kaç olur.

 6. Tufan dedi ki:

  Meraba ben eşit ağırlık eğitimi görüyorum KHO için ösym msü sınavı için fen bilimleri zorunlumu.

 7. Kemal dedi ki:

  Merhaba ben eşit ağırlık eğitimi görüyorum ösym msü sınavı fen bilimlerini yapmasam olurmu