Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu

Polis Okuluna girmeye hak kazanan kişiler bu aşamadan sonra elenme olup olmadığını merak etmektedirler. Polis okulunda elenme oluyor mu sorusu bundan dolayı özellikle okula yeni başlayan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda bu sorunun cevabını ayrıntılı olarak vereceğiz ve adayların aklında bununla ilgili bir soru kalmayacaktır.

Öncelikle polislik sınavını kazandığınız zaman geçici bir kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra öğrenciler intibak eğitimine alınmaktadır. İntibak eğitiminin başarıyla tamamlanması çok önemlidir. Bu eğitimde başarısız olan kişiler doğrudan elenmektedir. Polis okulunda iken eleme işlemi en fazla bu şekilde gerçekleşmektedir. İntibak eğitimi oldukça kapsamlı olup bazen adaylar zorlanabilmektedir. Zorlanmadan dolayı adayların başarısız olması ya da eğitimi bırakması elenmeye neden olmaktadır.

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu ve Sağlık Kurul Raporu

İntibak eğitimi sırasında adaylardan ayrıca Sağlık Kurul Raporu istenmektedir. Söz konusu son derece önemlidir. Polis okulunda elenme oluyor mu sorusunun cevaplarından bir tanesi de söz konusu rapordur. Bu raporu almak için çok sayıda test ve tetkik yapılmakta olup bunların tamamı Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

Yapılan tetkiklerin sonucunun olumlu gelmesi durumunda adaylar kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırken sonuçları olumsuz gelen kişiler ise bu aşamada elenmektedir. Dolayısıyla burada bahsedilen rapor son derece önemlidir. Yazımızın bundan sonraki bölümlerinin bir kısmını raporun ayrıntılarına vereceğiz. Böylece adaylar raporda dikkat edilen hususları daha iyi anlaşım olacaklardır.

Polis okulunda elenme oluyor mu konusundaki Sağlık Kurul Raporu tamamen ilgili yönetmeliklere göre yapılmaktadır. Polislik sınavını kazandıktan sonra geçici bir kayıt yaptırılır. Bu kayıtın ardından adaylar intibak eğitimine alınmaktadır. İntibak eğitiminin başlamasından ikinci ya da üçüncü gününden itibaren polis adayları gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplar ilgili sağlık kuruluşuna götürülmektedir.

Buradaki bütün işlemleri okul düzenlemekte ve adayların bu aşamada yapması gereken tek şey verilen yönergelere uymaktır. Tam teşekküllü hastaneye giden adaylar burada farklı hekimlerin kontrolünden geçmektedir. Bu kontrol oldukça detaylıdır ve adaylara farklı testler uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde adayların işlemleri 3 ile 7 gün arasında tamamlanmakta ve rapor buradan okula gönderilmektedir.

Polis okulunda elenme oluyor mu konusundaki Sağlık Kurul Raporu alınırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmektedir. Bu hususlar şunlardır:

 • Polis adayının mevcut olan sağlık durumu dikkate alınmakta ve o değerlendirilmektedir.
 • Yapılan testler sonucunda elde edilen bulgular ile verilen kararlar birbiriyle tamamen uyum içerisindedir.
 • Rapor üzerinde kesinlikle boş yer bulunmamalı ve tarih ile sayı yazılmalıdır.
 • Karar kısmında ise “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” ibaresi yazmaktadır.

Sağlık Kurul Raporu ile ilgili değerlendirme aşaması yukarıda belirtildiği gibidir. Adaylar bazen hastanelere götürebildiği gibi bazen de hekimler okula gelmekte ve işlemlerin bir kısmını burada yapmaktadır. Bu da okulun bulunduğu kente göre değişmektedir.

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu ve Ceza Puanı ile Elenme

Polis okulunda elenme oluyor mu konusundaki Sağlık Kurul Raporu genel hatlarıyla bu şekildedir. Buradan gelecek raporun olumlu olması durumunda okula kesin kayıt yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise elenmek oldukça zordur. Yani kişilerin elenmek için çaba harcaması gerekmektedir.

Okuldaki eğitimler esnasında yapılacak disiplinsizlikler ve diğer hususlar ceza puanı alınmasına neden olmakta ve bunlar da belli bir seviyeyi geçmesi durumunda adayların okul ile ilişkisi tamamen kesilmektedir. Bunun dışında okuldaki eğitim sırasında terör örgütü ile irtibatlanan kişiler de okuldan atılmaktadır. Fakat bu durumlar oldukça zordur yani kişilerin kendisinin çaba harcaması gerekmektedir.

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi

Ben ve Sivilce İzleri Polisliğe Engel Mi

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Avatar Sophie dedi ki:

  Yararlı bilgiler için teşekkürler

  1. Avatar Mvtrd dedi ki:

   Sa gözümde kayma vardı ameliyat oldum bekcilikle sağlık raporunu geçtim atamam oldu eğitime gideceğiz şuan sağ gözde tekrar ufak tefek kayiklik olmaya başladı ameliyat yapan doktor sıkıntı olmaz eğitimden sonra bir ooerasyon daha yapriz dedi eğitimde beni kaymadan elerlermi

 2. Avatar MURAT dedi ki:

  ADMİN BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER 2 SORUM OLUCAK ŞARK GÖREVİ NASIL ÇIKIYOR VE KAÇ YIL ? BİRDE EĞİTİMİ BAŞARIYLA BİTİRDİK GÖREV YERİMİZİ KENDİMİZ SEÇME İMKANIMIZ OLUYOR MU

 3. Avatar Oguzhan dedi ki:

  Açık öğretim coğrafya okuyorum.okulum 2019 ocak ayında bitiyor.2018 deki kpss girsem o puanla 2019 mart ayındakı polis alımlarına girebilirmiyim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 4. Avatar Talha dedi ki:

  Sayın admin 20 mayıs 2001 doğumluyum ne zaman başvurabilirim yardımcı olur musunuz lütfen?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2019 da

   1. Avatar Talha dedi ki:

    Teşekkür ederim admin

  2. Avatar Okan dedi ki:

   Selamın aleyküm benim intibak eğitiminde sağlık aşamasından geçemedik yada ona benzer kayıt yaptirmayi unuttuk , seneye tekrar sınavlara girme hakkımız olurmu ve buna olumsuz etkisi olurmu? Teşekkürler.

   1. Admin Admin dedi ki:

    Başvuru yapabilirsiniz sıkıntı olmaz…

 5. Avatar Yahya dedi ki:

  Güvencin gögüsu hastalıgım var hicbir seye engel degil sadece iceri dogru baskın polis olabilirmiyim yada ameliyat olduktan sonra olabilirmiyim birde lisede hocaya küfredip sınıftan çıkmıştım disipline verilmiştim polis olmama engelmi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 6. Avatar polislik dedi ki:

  yaptırdığım kan tahlilinde tsh değeri 6.07 ama t3 ve t4 değerleri normal çıktı sağlık kontrolünde problem olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   genelde sorun olmaz.

   1. Avatar polislik dedi ki:

    genelde sorun olmaz derken? ne gibi durumlarda sorun oluyor?

  2. Avatar Aysu dedi ki:

   Sağlık kontrolüne girdiniz mi bir sonuç aldınız mı acaba?

 7. Avatar SEVDA dedi ki:

  merhaba sorum şu:ıntıbak eğitiminde zorlanmadım diyelim,ama iyi performansta gösteremedim kendi insiyatifkleriyle okuldan atabilirlrr mi?birde sağlık kontrolü zaten on sağlıkta yapıldı tekrar neden yapılıyor,okulda olunana sakatlık sonucu okuldan ogrencı olamaz raporu verilebilir mi yani okulda sakatlanırsam ne olur lutfebn aci cevap verin birde cevaplar gorulmuyorr

 8. Avatar Gökhan dedi ki:

  İntibak zamanı yapılan sağlık kontrolünde boy ve kilo endeksine bakıyorlar mı tekrar

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

   1. Avatar Yunus dedi ki:

    Şuanda boy kilo indeksim 27,17 galiba elenme olur mu? Sağlık raporunda

 9. Avatar Yiğit dedi ki:

  Admin bn pomem sonucu bekliyorum ama bnm devam eden mahkeme var ve kavgada nefsi mudafada asiririliktan dolayi az bi ceza alabilirim bu durumda kazansam okuldan atilirmiyim …