2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

09.12.2017
A+
A-
2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

İçişleri Bakanlığı polis ihtiyacını gidermek için Lisans mezunu olanlar arasından polis adayı alımı yaparak kadrodaki açığı gidermeye çalışmaktadır. POMEM olarak bilinen eğitim merkezlerinde 5-6 aylık eğitim gören polis adayları okuldaki gördükleri derslerden başarılı olup mezun olduklarında sonra atamaları yapılmaktadır. 2018 – POMEM başvuru şartları ve alımları henüz açıklanmamasına rağmen her sene yapılan uygulama yeniden yapılacağı düşünülmektedir. Lisans mezunu olanlar arasından KPSS sınavından P3 puan türünden 60 ve üzeri alanlar müracaat etmekle birlikte, geçen yıl yapılan değişiklikle ön lisans mezunu olanlarda artık POMEM okullarına müracaat hakları bulunmaktadır. Genelde POMEM okullarına 10.000 erkek 1.000 bayan lisans mezunu polis adayı alındığı gibi, bu sayıya 1.800 erkek 200 bayan olmak üzere önlisans mezunlarında da başvuru kabul edilmektedir.

Polis Adayları İçin 2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

Polis Adayları İçin 2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları arasında Lisans mezunu olan polis adaylarının başvuru yaparken bazı şartlar gerekmektedir.

2018’ilk POMEM alımı olan 22. Dönem POMEM Polis Alımlarına kim başvurabilir?

Bu alım ile ilgili henüz kesin şartlar belli olmadı. En çok merak edilen iki husus hakkında ise şunları söyleyebiliriz:

KPSS Puan Şartı: Önlisans için KPSS puan şartı yine 70 olacaktır düşüncesindeyiz. Çünkü, önlisans adaylarının başvurusu ve aday kontenjanlarında herhangi bir sorun olmamaktadır.

Lisans adaylarının KPSS puan şartında esneklik yapılabilir. 60 olan baraj puanı daha aşağı değerlere çekilebilir. Bunun nedeni, iki alım döneminde de lisans mezunlarına ayrılan pomem kontenjanlarının %25 boş kalmasıdır.

2016 ve 2017 KPSS puanı olan adaylar bu alıma başvurabileceklerdir.

Yaş şartı: Yaş şartında, bekçilikte yapıldığı gibi esnetilme yapılabilir. Bu konuda kamuoyu talebi var. ilerleyen günlerde bu hususta netleşecektir.

Sağlık şartları: Son sağlık şartları yönetmeliği uygulanacaktır. Renk körlerine yönelik bir değişiklik henüz gündemde yok. Göz problemi olanlar, mülakatlar öncesi lazer operasyonlarını olup sonraki sürece bırakmamalarını tavsiye ederiz. Dövme konusunda kısa kolda gözükmeyen dövme ve izler problem olmayacaktır.

Askerde olanların ve askerlikle ilişiği olanlar başvuruda sorun yaşaması yüksek ihtimaldir.

22. dönem POMEM ilanı ne zaman gelir?

1 ay içerisinde gelmesi muhtemeldir.

Kontenjanlar ne kadar?

22. Dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacak.

Hangi sınavlara tabi tutulacağız?

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, evrak teslimi ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edileceklerdir. Burada 22. dönem pomem fiziki yeterlilik parkuruna tabii tutulan adaylar, yeterli puanı alırlarsa pomem sözlü mülakatına alınacaktır. Sözlü mülakat ve fiziki parkur aynı gün de olabilir ayrı zamanlarda da yapılabilir.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 785 YORUM
 1. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar. Ben 2019 yılı Haziran ayında ön lisans mezunu olucam. KPSS’ye de 4 kasım’da giricem. Eğer 24. dönem POMEM ilanı mart nisan aylarında olursa buna başvuru yapabilir miyim. Yoksa 25. dönemi beklemem mi gerekiyor?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mezun olmadan başvuru yapamazsınız..

 2. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben 1993 doğumluyum.2020 de onlisan mezunu olacağım.heryıl pomem alımı oluyor mu.

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

1 6 7 8