Ana Sayfa / POMEM / 2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

İçişleri Bakanlığı polis ihtiyacını gidermek için Lisans mezunu olanlar arasından polis adayı alımı yaparak kadrodaki açığı gidermeye çalışmaktadır. POMEM olarak bilinen eğitim merkezlerinde 5-6 aylık eğitim gören polis adayları okuldaki gördükleri derslerden başarılı olup mezun olduklarında sonra atamaları yapılmaktadır. 2018 – POMEM başvuru şartları ve alımları henüz açıklanmamasına rağmen her sene yapılan uygulama yeniden yapılacağı düşünülmektedir. Lisans mezunu olanlar arasından KPSS sınavından P3 puan türünden 60 ve üzeri alanlar müracaat etmekle birlikte, geçen yıl yapılan değişiklikle ön lisans mezunu olanlarda artık POMEM okullarına müracaat hakları bulunmaktadır. Genelde POMEM okullarına 10.000 erkek 1.000 bayan lisans mezunu polis adayı alındığı gibi, bu sayıya 1.800 erkek 200 bayan olmak üzere önlisans mezunlarında da başvuru kabul edilmektedir.

Polis Adayları İçin 2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

Polis Adayları İçin 2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları arasında Lisans mezunu olan polis adaylarının başvuru yaparken bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Lisans-önlisans Mezunu olmak,
 • Lisans için KPSS sınavında P3 puan türünden 60 ve yukarı puanınızın olması,
 • Önlisans için KPSS sınavından P93 puan türünden 70 ve yukarı puanınız olması
 • Erkeklerde boyun 167 cm, bayanlarda ise 162 cm olması,
 • Boy ile kilo endeksinizin orantılı olması,
 • 30 yaşından gün almamak,
 • Silah taşımaya ve silahlı olarak görev yapmaya herhangi bir engelinizin bulunmaması,
 • Anayasal düzene karşı, hırsızlık, zimmet, yüz kızartıcı suçlardan affa uğramış olsa dahi bir cezanızın bulunmaması,
 • Herhangi bir siyasi parti üyeliğinizin bulunmaması,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmanız,
 • Hakkınızda yapılan güvenlik soruşturmasında olumsuzluğa rastlanılmaması,
 • Evli iseniz, eşiniz hakkında herhangi bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması,
 • Askerlik ile ilişinizin bulunmaması 2018 – POMEM başvuru şartları ve alımları yapılırken Lisans mezunu olan polis adayları için başvuru şartları arasındadır.

Başvuru şartlarını taşıyan polis olmak isteyenler Polis Akademisi tarafından başvuru duyurusu yapılınca lisans ve önlisans mezunları polis alımlarının açıklanması üzerine, internet üzerinden müracaatlarını yapabilmektedirler. Başvurusu kabul edilen adaylar gerekli evrakların teslimi,  boy ve kilo ölçümü yapılarak boy ve kilo arasındaki endeksine bakılması gibi ön sağlık taraması ve sağlık kontrollerinden geçirilmektedir. Daha sonra aynı gün adaylara fiziki yeterlilik parkuru sınavı yapılmaktadır. Önceden sözlü mülakatta aynı gün yapılmaktayken, 21. dönem ile birlikte bu aşama başka zamana kaydırılmış durumda.

2018 – POMEM başvuru şartları ve alımları bölgesel olarak yapılan mülakatlarda adaylara güncel konularla ilgili sorular sorularak, diksiyonu, konuya hâkimiyeti, ikna kabiliyeti ve psikolojik hareketleri incelemektedir.  Fiziki yeterlilik sınavı olarak görülen parkurda başarılı olan adaylar daha sonra mülakata girmektedirler. Parkurda puanlama 100 üzerinden yapılarak, fiziki parkur süre ve puanlaması her dönem duyurulmaktadır.

2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları Kriterleri

2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları ile ilgili olarak Polis adaylarının puanla sistemi KPSS puanları, mülakatta almış oldukları puan ve parkurdaki puanlarının toplamı sonucu sınava katılan adaylar arasında listeme yapılarak en yüksek puan alan adaydan başlayarak tebliğ yapılmaktadır. Tebliğ internet üzerinden yapılmaktadır. Yazılı tebliğ olmamaktadır. Tebliğ yapıldıktan sonra adayların intibak eğitimi başlamakta, bu süre.te tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden Polis olmalarına engel olmadığına dair sağlık raporu almaları gerekmektedir. Alınan sağlık raporlarında EGM Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre kusurları bulunanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü gerek duyması halinde Ankara’da bulunan Sağlık Daire Başkanlığına davet ederek orada da muayeneye sokmaktadır.

2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları dâhilinde başarı olan adaylar bu okullarda 6 ay boyunca eğitim görmektedirler. Eğitim hayatları boyunca yeme, barınma ihtiyaçları okul tarafında karşılandığı gibi okul içerisinde bulunan sosyal aktivitelerden de yararlanmaktadırlar.  Okullarda torik derslerin yanı sıra meslek hayatlarında karşılaşacakları sorun ve problemler ilgili olarak uygulamalı eğitimlerde verilmektedir. Polislik mesleği ile ilgili disiplin kuralları, hukuk kuralları, etik kuralları, insan hakları derslerinin yanı sıra uygulamalı olarak kullanacakları silahların özellikleri ve atış dersleri verilmektedir.

2018 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları  yeni mezunlar verildikçe devam edecektir. 6 aylık eğitim sonrasında göreve başlayacak olan polis adayları yaklaşık olarak 4.200 TL maaş alacakları düşünülürse, biraz çalışma ile sınavı kazanmaları mümkün görünmektedir.

Bu makalede tam 378 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

378 Soru Var

 1. 11 sene önce böbrek ameliyatı geçirdim.Şuan böbreğim de hiçbir problem yok yalnız ameliyat izim var bu polis olmama engel midir? (yaklaşık 8cm civarı)

 2. Merhaba benim boyum 161 sıkıntı olur mu 1 cm

 3. merhaba.Hangi yılların kpss puanı baz alınacak acaba ?

 4. S.a. admin pomem eğitim okullarina katılmak istiyorum şuan geç mi kaldım(mülakatlara)/pomeme katılmak için sıfırdan ne yapmam lazım butun şartlar uyuyor/ çok teşekkurler

 5. Merhaba

  Kpss puanı 60 olan ile 80 olan arasında fark olacak mı ?

 6. Merhaba

  Polis alımlarında İş tecrübesi ve Mesleğin önemi var mı ? Soruyorlar mı ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir