2019 POMEM Parkuru Erkek / Kadın

21.09.2018
A+
A-
2019 POMEM Parkuru Erkek / Kadın

24 . Dönem POMEM ilanı sabırsızlıkla beklenirken, alıma dair şart ve koşullar adaylar tarafından merak edilmektedir. Sağlık şartları , yaş konusu vs. gibi şartlar polis okullarına girmekte belirleyici bir etki yaratırken bunların yanında adayların tabi tutulduğu sınavlarda önemli bir yere sahiptir.

Bizlerde bu yazımızda polis adaylarını yakından ilgilendiren ve polislik yolunda önemli bir yere sahip olan POMEM fiziki yeterlilik sınavını daha çok bilinen adıyla POMEM parkurunu yakından inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere Polis Meslek Eğitim Merkezine yani POMEM e girmek için gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları taşıyan adaylar başvurularını yaptıktan sonra çeşitli sınavlar neticesinde POMEM e yerleşirler. Bu yazımızda bahsedeceğimiz konu bu sınavlardan bir tanesi olan POMEM fiziki yeterlilik sınavıdır.

POMEM Fiziki Yeterlilik Sınavı ( Parkur ) Nedir ?

Fiziki yeterlilik sınavı , yapılacak olan sınavlar / kontroller aşamasında 2. sırada yer alan ( Ön sağlık kontrolünden sonra fiziki yeterlilik sınavı, daha sonra sözlü mülakat yapılır ) başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşan sınavdır. Bu aşamada adayın fiziki durumu bizzat uygulamalı olarak incelenir. Bu inceleme önceden belirlenmiş ve adaylarla paylaşılmış bir parkur vesilesiyle yapılır.

Hazırlanmış olan parkuru adayların  belirli bir süre içerisinde bitirmesi gerekmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından alınacak olan puan adayların bu parkuru bitirme süreleriyle doğru orantılıdır. Şimdi bu parkuru aşamalı olarak inceleyelim.

POMEM Parkurunun Tam Hali Aşağıdaki Gibidir

POMEM  fiziki yeterlilik sınavı toplam 7 aşamadan oluşan bir parkurdur. Bu sistem üzerinde adaylar başlama çizgisinden çıkarak sırasıyla jimnastik tahtası, lastikler, ağırlık taşıma, sağlık topu dokunma, takla, slalom koşu, engel altı ve üstünden geçme etaplarından geçerek bitiş çizgisine ulaşmaya çalışırlar.

Jimnastik Tahtası

Adayın başla komutuyla çıkış yaptıktan sonra ilk geleceği istasyon jimnastik tahtasıdır. Aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. Aday bu harekete başlarken isteği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla başlayabilir.

Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir. Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmaz ve 5 sıçrama hareketinden bir tanesini bile nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Lastik İçersinden Geçme

Adayların ikinci uğrayacağı istasyon lastik tekerlerdir. Lastik içinden geçme etabında, adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir. Lastiklerin iç genişliği 16 inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

Ağırlık Taşıma

Jimnastik tahtası ve lastik tekerlerden sonra adaylar,  ağırlık taşıma etabına gelecektir. Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar için 20 Kg (10×2) iki kum torbasını aralarında 12 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye, ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilir. Ayrıca aralarında 12 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları 12 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilir. Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilir

Ağırlık torbaları ikinci dubanın sağ tarafına torbaların arasında içten içe 50 cm mesafe olacak şekilde yerleştirilir.

Sağlık Topu Dokunma

Sağlık topuna dokunma etabında, adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapar. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine  2 (iki) saniye ilave edilir.

Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlar. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak 6 (altı) saniye ilave edilir.

Takla Etabı

Takla etabına gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa takla atacaktır. Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan, dubanın içerisinden geçen adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilir. Dubayı deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilir. Takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenir.

Slalom Koşu

Bu bölümde  6 adet slalom çubuğu bulunur ve çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığındadır. Bu etap 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş ve her bir devirip düşürdüğü çubuk için adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilir. Slalom çubuklarının bir tanesinin bile etrafından nizami dolaşmayan veya direk geçen aday diskalifiye edilir.

Engel Altı ve Üstünden Geçme

Engel etabında 4 adet engel vardır. Üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm. ve alttan geçilecek engel yüksekliği 110 cm. olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir. Bu engeller  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine her hata için 2 (iki) saniye ilave edilir. Adayın bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir. Engel çubuklarının birbirlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak şekildedir. Ayrıca bu istasyondaki engellerin hiçbirini nizami geçemeyen aday diskalifiye edilerek elenir.

Bütün istasyonları geçen adaylar bitirdikleri sürelere göre puan alırlar. Adayların fiziki yeterlilik sınavından geçebilmeleri için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir. Puanlama sistemi erkek ve kadın adaylar için farklıdır. POMEM fiziki yeterlilik sınavı puanlama sistemi aşağıdaki gibidir;

POMEM ile Nasıl Polis Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Avatar ceyhan dedi ki:

  merhaba nasil katilabilirim sanirim bekleme sureci var .simdiden yapmam gereken seyler varmi katilim formu nezaman yayinlanir

  1. Avatar Admin dedi ki:

   ilan yok şu an.

 2. Avatar Fatih dedi ki:

  Admin üniversite öğrencisiyim mezun olduktan sonra pomeme başvurmayı düşünüyorum ön lisanstan her sene alım oluyor değil mi? Sizce pmyo kazanmak mı kolay yoksa pomem?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   pomam daha kolay.

 3. Avatar pınar dedi ki:

  merabalar aynı anda hem pomem başvurusu hemde kpss tercihi yapabiliyor muyuz? yani polislik başvurusu kpss tercih hakkımızı öldürüyor mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Hayır..

 4. Avatar melek dedi ki:

  31.12.1989 doğumluyum lisans mezunu olarak 24.dönem pomem başvurusu yapabiliyormuyum

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 5. Avatar Mehmet Ali Saraçoğlu dedi ki:

  2019parkurunun tarihi ve sözlü mülakati nezam