2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu


2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu

Çarşı ve Mahalle Bekçisi, bir dönemin en popüler mesleklerinden olan şimdiki adıyla gece bekçiliği, her ilde özellikle şehir merkezinde işyerlerinin yoğun olduğu yerlerde, büyük mahalle aralarında gezerek, çaldığı düdük ile hırsızların korkulu rüyalarıydı. Daha sonraki dönemlerde sayıları iyice azalan bekçiler asli görevlerinden ziyade daha çok Emniyete ait sosyal tesislerde, karakollarda görev yapmaya başladılar. Suç olaylarının artması üzerine yaklaşık 5 bin kadrolu bekçi tekrar asli görevlerine dönmüşlerdir. Ancak sayının yetersizliği terör olaylarının, hırsızlık gibi suçların artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından şehir merkezlerinde ve mahallelerde görevlendirmek üzere gece bekçisi alınmaya başlanmıştır. 2018 – Gece Bekçiliği başvurusu şartlarına uyan herkes İstanbul ve doğu illeri başta olmak üzere, Türkiye geneli gece bekçisi alımlarına müracaat edebilirler.

2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu Şartları

Gece Bekçisi olmak isteyenler için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.

 • Tüm memuriyete girişteki esas olan başvuru yapacak adayların Türk Vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekmektedir.
 • En az 167 boyunda olmak,
 • Gece bekçiliği için müracaat ettiği şehirde en az 1 yıl ikamet etmesi,
 • Askerliğini tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış,
 • Yüz kızartıcı suçlardan, hırsızlık, dolandırıcılık, zimmet gibi suçlardan affa uğramış olsa dahi ceza almamış olması gerekmektedir.
 • Silahlı ve silahsız görev yapabileceğine dair herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması,
 • Başvuran adaylarda herhangi bir fiziki kusurunun bulunmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan herkes 2018 – Gece Bekçiliği başvurusu

2018 – Gece Bekçiliği başvurusu yapanlar, sözlü sınava tabi tutulmaktadırlar. Sözlü sınavı başarı ile geçen adaylar Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden yazı sınavına girmek zorundadırlar. 100 üzerinden değerlendirilen yazılı sınavında 70 ve üzeri alanlar başarı olarak sayılmaktadır. Aldıkları puanlara göre sıralama yapılan adaylar arasında en başarı olan adaydan ihtiyaç duyulan bekçi sayısına göre adaylara gerekli olan güvenlik soruşturmaları yapılmakta olup güvenlik ve arşiv araştırmasında herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmayan kişiye kazandıklarına dair tebliğ yapılmaktadır. Bu tebligattan sonra adaylar göreve başlamadan önce mutlaka tam teşekküllü Devlet Hastanesinden her şartta görev yapabileceklerini ve Bekçiliğe girmelerinde elverişli olduğuna dair sağlık raporu almaları gerekmektedir.

2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu İşlemleri

2018 – Gece Bekçisi başvurusu şartlarını tamamlayanlar 3 aylık eğitimlerinden sonra eğitimi başarı ile tamamlayanlar başvuru yaptıkları il Valisi veya İlçe Kaymakamı tarafından onaylanarak ilk memurun atama süresindeki gibi aday memur olarak göreve başlamaktadırlar. En az 1 yıl en çok 2 yıl sonra adaylıkları kaldırılarak asil memur statüsüne geçmektedirler. Ataması yapılan gece bekçisi belirtilen süre içerisinde göreve başlamazsa ataması iptal edilerek yerine yedek adaylardan birisi tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra adaylık süre içerisinde disiplin cezası almamaları gerektiği gibi herhangi bir suça karışmadan bulunduğu birimdeki üst amirin onayı ile adaylıkları kaldırılmaktadır. Aday süresi içinde ceza almaları durumunda 3 yıl boyunca Devlet Memurluğuna atanamadıkları gibi yapılan atamada iptal edilmektedir.

KPSS şartı aranmadan 2018 – Gece Bekçiliği başvurusu yaparak atanan Çarşı ve Mahalle bekçileri genel olarak 2 kişi olarak görev alıp, birim tarafından kendilerine zimmetlenen mahalledeki asayişten sorumlu olarak çalışmaktadırlar. Göreve ilk başladıkları esnada bulundukları yerleri tanımaları ve hizmet içi eğitim kapsamında o bölgede çalışan polisler ile görev yapmaktadırlar. Göreve başlayan gece bekçisi yaklaşık olarak 2.800 TL ile 2.900 TL arasında maaş almaktadır. Medeni durumu görev yaptığı şehir maaşlarda farklılık meydana getirmektedir. Doğu illerinde görev yapan gece bekçileri doğu illerinde görev yapanlara nazaran daha yüksek maaş almaktadırlar. Mahallede görevli olan bekçiler, mahalle içerisinde meydana gelecek her türlü olaya müdahale yetkisi bulunduğu gibi olayın çıkmaması içinde mücadele etmektedir.

2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu sonucu atanan ve koyu kahverengi elbiseleri ile mahallelerde ve çarşılarda devreyi görevini yerine getiren gece bekçileri görev alanları içerisinde hırsızlık, kavga gibi asayiş olaylarının çıkmasına engel olmakla görevli olduğu kadar, çıkan olaylara müdahale ederek gerekirse diğer kolluk kuvvetlerine haber vermekle sorumludurlar. Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yönetmeliğine esas olarak görev yapan bekçiler genel olarak 12/36 çalışma sistemine göre çalışıp, güneşin batış ve doğuşuna göre 18:00 ile 06:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Çalışma saatleri ilin veya ilçenin mülki amiri tarafından belirlendiği gibi, özel durumlar söz konusu olduğunda çalışma saatleri de farklılık gösterebilir ancak gündüz çalışmaları durumunda ek ödeme almaktadırlar.

Haftanın 6 gecesi çalışarak 1 gece izinli olan bekçiler araçsız olarak görev yaparak, kendilerine verilen telsiz ile haberleşme imkânları bulunduğu gibi silahlı olarak görev yapmaktadırlar. Bu mesleği tercih ederken hava şartlarını iyi değerlendirme yapmanız gerekmektedir, çünkü sadece yaz aylarında değil kış ayında da dışarıda devriye atacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Mahallenizde gelişen tüm olaylardan siz sorumlu olacak, insanlar sizin varlığınızı bilerek rahat uykuya yatacaklardır. 2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu bulunanlar genellikle sözlü sınavdan başarı ile geçmelerine rağmen yazılı sınavında istedikleri notu alamamaktadırlar. Yazılı sınavına hazırlanmak isteyenler için internet sitelerinde çeşitli kaynaklar olduğu gibi, kırtasiyelerden de yardımcı kitaplar temin edebilirler.

2018 – Gece Bekçiliği Başvurusu yapmak isteyenler kendi şehirlerinde gece bekçisi ihtiyacının olup olmadığını, kaç personel alınacağını, Valiliğin İnternet sitesinden, Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden ve değişik sitelerden öğrenebilirler. Zamanında müracaatınızı yapmanız ve biraz ders çalıştığınız zaman sizlerde Emniyet’in azı dişi diye nitelendiren Çarşı ve Mahalle Bekçisi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 123 YORUM
 1. Mahmut ismail seckin dedi ki:

  Yazılı sinav çok mu zor? Matematik yapamıyorum.Engel midir? 2018 hangi ayında alım olur Istanbul da tahmini.teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Matematik yapmanız lazım, sorular YKS, TEOG ayarında olur.

 2. Onur dedi ki:

  istanbulda 22 kasımmış son başvuru tarihi yenimi atıyorsunuz

  1. Admin dedi ki:

   Bu yazı 2018 yılı için, başlığa dikkat edin.

 3. Bünyamin dedi ki:

  çalışma saati 12×36 = 432 saat yapiyor askeri ücrete göre normal aylık çalışma saati 225 saat devlet memuru olacak bekci için maaş çalışma saati normal mi? iki vardiye diye duymusdum ptt valisani bi arkadasdan gece 16:00~00:00 ve 00:00~08:00 diye.

  1. ömer faruk dedi ki:

   Bünyamin kardeşim 12/36 saat demek çarpan anlamı taşımamakla beraber tamamen senin aleyhinedir, Yani 12 saat çalışıp 36 saat dinlenmek demektir.

  2. ömer faruk dedi ki:

   yani kısaca şöyle ki; hafta olarak ele alacak olursak 7×24=168 saat ediyor,
   senin çalışma saatin 7×12=84 saattir. yani haftalık 252 saat yatıyorsun 168 saat çalışıyorsun… dikkat et matematikten kalma…

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar , gece bekçiliği sözlü mülakattan geçtim ancak şunu duydum hani bekçiliği başvuran adaylar poh olimpiyat olursa başvuramaz diye . Şimdi ben sözlü mülakatı geçtim yazılıya girdim diyelim ama geri kalana gitmedim poh olursa başvuru yapamaz miyim ?bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru yapabilirsin

 5. Vey dedi ki:

  Slm benim bir mahkemem vardı amam 2015 te berekat edildi soruşturmada engellerimi beni e devlette açık gözüküyor bekçiliği engellermi

 6. barış dedi ki:

  merhaba
  2018 yılı içerisinde bekçilik alımları olacak mı acaba net bilgi lütfen

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil.

 7. Doğukan dedi ki:

  Ben Liseyi açıktan okuyorum şuan hala herhangi bir problem teşkil eder mi ?

 8. Ramazan dedi ki:

  Bekci alımı varmı bunlardan bilgi almak istiyoruz sizden ricamız

  1. Admin dedi ki:

   Şu an yok.

 9. Emre can dedi ki:

  Gece bekçiligi için ortaöğretim mezunları veye lise terk ler içinde başvuruları da olacak mı?

 10. muzaffer dedi ki:

  askerlik yapmamiş kişiler olabiliyormu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 11. Kadir dedi ki:

  2018 bekci basvurularinda boy sinirlamasi kaçtir 1.64 boyundayim yardiminiz için simdiden teşekurler

  1. Admin dedi ki:

   Erkeklerde 167 cm

 12. Selami dedi ki:

  Bekçiliğe başvurular başladımi

  1. Admin dedi ki:

   Şu an herhangi bir başvuru yok.

 13. Uğur dedi ki:

  Gaziantep başvurular ne zaman başlayacak bir bilgi var mi

 14. burak dedi ki:

  ben kuşadasında oturuyorum nasıl olcak girmek istiyorum aydındaki kontenjan dolmuş başka illerinkine başvuru yapamam mı askerlik gibi olması lazım dogudaki gece bekçisi belki bazı şeylere göz yumcak

  1. Admin dedi ki:

   Şu an aktif başvuru yok.

 15. elif dedi ki:

  basvurumuzu nereye hangi tarihlerde yapıyoruz? ayrıca boyum 1.63 uygun muyum acaba?

 16. elif dedi ki:

  ben izmirde yaşıyorum sadece buraya mi başvuru yapabiliyorum?

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek.

 17. Yahya dedi ki:

  Fizkse kusur derken nasıl birdeliseyi acıktan okuyanlar girebilirmi

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek.

 18. Önder dedi ki:

  35 yaşındayım. Başvuramıyormuyum?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

 19. tolga dedi ki:

  başvurular nereden yapılıyor yardım edermisiniz ?

  1. Admin dedi ki:

   Şu an bekçi ilanı yok.

 20. Bilal dedi ki:

  Merhaba bilek ve omuzlarda dövme var bir mani olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Bilekteki sorun olur.

 21. MUSTAFA dedi ki:

  BEKÇİ BAŞVURUSU NE ZAMAN

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil.

 22. Mehmet dedi ki:

  Merhaba orta okul mezunuyum bende basvuruda buluna bilirmiyim acaba

  1. Admin dedi ki:

   İlanlar gelince netleşecek.

 23. Gökhan dedi ki:

  04.04.1988 doğumluyum. Başvuru yapabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

   1. Yıldıray Aslan dedi ki:

    Abi ben 93 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim

    1. Yıldıray Aslan dedi ki:

     Alımlar bittimi abi

    2. Admin dedi ki:

     Haftaya yeni alımlar başlayacak.

    3. Admin dedi ki:

     Evet.

 24. Gündüz dedi ki:

  89 dogumluyum başvuruda buluna bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 25. Akif dedi ki:

  Konyada ne zmn başlıyor ve nereye basvuruyoruz şimdiden tsk ederim

  1. Admin dedi ki:

   başvurular başladı.

 26. Numan dedi ki:

  mahalle ve gece bekciligi icin basvuru formunu doldurduktan sonra basvur veya ilerle butunu gozukmuyo nasil basvuru yapcaz bilgileri dolduruyoz kaliyo

  1. Admin dedi ki:

   Akademi sitesinden başvuracaksın.

 27. ümit dedi ki:

  İstanbul da ikamet etmekdeyim 8 haziran cuma günü başvuru başladı olarak gözüküyor fakat hiç bir sitede nereye başvuru yapılacagı belli degğil net bilgi almak için nereye başvurda bulunmak gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Polis Akademisi sitesinde link var.

 28. Hasan Korkmaz dedi ki:

  Hocam merhabalar gece bekciliğine başvurmayı düşünüyorum yalnız şunu çok merak ediyorum; başvurduktan sonraki süreçte yada atamam yapıldıktan sonra farketmez, pöh alımı ilanı açıklandığı takdirde pöh için başvuru yapma şansım oluyormu? Yani gece bekciliğine başvuranların yada gece bekcilerinin aynı zamanda polislik başvuru hakkı varmı? Bu konuyu bi süredir araştırıyorum net bi bilgiye sahipseniz yardımınıza ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Admin dedi ki:

   başvurabilirsin

 29. Yunus dedi ki:

  Hocam iyi günler ben bekçilik için 100 tl yatırıp başvuru yaptım fakat sorun şu ki lise açıktan okuyorum sorun olur mu orda elerler mı benk liseyi açıktan okuduğuma dair bi belge götürücem çünkü

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur.

   1. mehmet dedecan dedi ki:

    1986 taihliyim baş vuru yapsam olurmu

    1. Admin dedi ki:

     Olmaz.

 30. mehmet dedecan dedi ki:

  1986 altı dogumluyum baş vuru yapsam olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Olmaz.

 31. Yasin dedi ki:

  Gece Bekçiliginde kışın hava şartlarında ne olcak

  1. Admin dedi ki:

   ona göre seçeceksiniz

 32. isa dedi ki:

  ben kayıt için harç parası yatırdım ama kayıt olmadım o parayı geri alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 33. isa dedi ki:

  ben harç parasını geri alabilirmiyim kayıt yapmadım

  1. Admin dedi ki:

   Alamazsınız.

 34. Yunus dedi ki:

  Ben liseyi dışardan bitirdim sorun olurmu admin

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 35. Tolga dedi ki:

  Bugün son gün Harci yatirdim e devlet üzerinden ön basvuru yaptım. Esas başvuru için bekleyecekmiyim esas başvuruyu nerden yapacagim

  1. Admin dedi ki:

   Bekleyin.

 36. İlyas dedi ki:

  Admin ben son dakika 100tl yatırdım bankaya fakat siteden başvuru yapmadım . başvurmuş oluyomuyum bilgilrndirirmisin

  1. Admin dedi ki:

   Hakkınız yandı

   1. Sedat dedi ki:

    Peki yatırmış olduğumuz ücreti geri alabiliyormuyuz

    1. Admin dedi ki:

     Alamazsınız.

 37. Ahmet Topaktaş dedi ki:

  Ben pa eduden harc parasınıda halk bankasına yatırdım. Carşı bekciligi için nezaman çağrılır. Oglum icin ben babası olurum

  1. Admin dedi ki:

   Duyuru yapılacak takip edin.

 38. Ahmet Topaktaş dedi ki:

  Carşı. Bekciligi sınavı nezaman

  1. Admin dedi ki:

   Henüz net değil.

   1. Halil dedi ki:

    Bir gelişme yokmu sınav tarihi hakkında

 39. VEYSEL dedi ki:

  Bir gelişme yokmu sınav tarihi hakkında

 40. VEYSEL dedi ki:

  Bir gelişme yokmu sınav tarihi hakkında MERAKLA BEKLİYOK

 41. Emrah dedi ki:

  Kaç soru sorulacak ve sınavdan kaç puan alırsak başarılı oluruz

  1. Admin dedi ki:

   100 soru olacak en az 50 yapmalısın.

 42. ümit dedi ki:

  orta okul mezunuyum başvurum kabul edildi. sınav giriş belgesi de e devlet den çıktı ilerde sorun olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur.

 43. Serkan dedi ki:

  İyi günler benim dün nikahım oldu cuma günü de arnavutkoy de sağlık kontrolüm var istenilen belgeler arasında eşimle ilgili yonetmeligin 5.maddesi ile ilgili evrak var onu nerden alabilirim? Yada sisteme geçmiş mıdır 3 günlük evli olduğum için bu belgeyi götürmem gerekli mi?

  1. Hakan dedi ki:

   Gerekmiyor.

 44. Okan dedi ki:

  S. A admin 09.07.2018de ön sağlıkve basvuru yaptım sonra yazılı sözlü ve yeterlilik sınavına giricm ondan sonra en son sağlık testi nerde olcak devletmi yoksa polis eşliğinde mi tesekkurller?

  1. Hakan dedi ki:

   Evet polis eşliğinde.

 45. Umut dedi ki:

  Açıktan atama ile bekçi olunabiliyor mu? Açıktan atamada da yaş sınırı var mi

  1. Hakan dedi ki:

   Hayır

 46. Hasan kursav dedi ki:

  Ben saun askrerim basvuru yapalirmiyim tesekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Şu an başvuru yok.

 47. İnan dedi ki:

  Selamın Aleyküm Ben Lise Mevzunuyum gece bekçiliğine girmek istiyorum Askerlik Şartı Gerekiyor Ama Tecilde edebilme İmkanım var 4 sene tecil ettirip bekcilige girebilirmiyim yoksa askerlik Her Halükarda gereklimi

  1. Admin dedi ki:

   Askerlik gerekli.

 48. Erhan dedi ki:

  Sol gözüm ile harf okurken biraz zorlanıyorum ama sağ gözüm çok iyi görüyor.Bu sorun olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur.

 49. Celal ayaslan dedi ki:

  Slm aleykum admin Gece bekçiliğine nasil başvuru yapa bilirim

  1. Admin dedi ki:

   Kışın ilan gelebilir o zaman başvurabilirsin.

 50. Mahmut kunduracı dedi ki:

  Sa admin ben şehirde degilde çanakkalenin ilçesinde oturuyorum çanakkale için başvuru yapabilirmiyim ç
  Kaleye cok yakınım

  1. Admin dedi ki:

   İl için başvurabilirsin

 51. Okan dedi ki:

  S. A admin 09.07.2018de ön sağlıkve basvuru yaptım sınavı bekleyın dediler ne zaman açıklanır

  1. Admin dedi ki:

   Eylülde olur herşey.

 52. Emrullah dedi ki:

  Selamın aleyküm ben askerden 1 ay önce geldim silah tutmayı eğitimleri iyi biliyorum ama lise yok açıktan okuyorum sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Olmaz

 53. Mrmik dedi ki:

  Slm ben 16.04.1988 dogumluyum olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 54. Hüseyin dedi ki:

  Orta okul mezunuyum olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

   1. Ramazan dedi ki:

    Admin gece bekçiliği için başvurular ne Zaman yapılacak

    1. Admin dedi ki:

     Bu sene zor

 55. Ümit dedi ki:

  Merhaba ben suan askerdeyim van da görev yapiyorum suan başvurabilir miyim?

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu başvuru yapabilirsiniz..

   1. Resul dedi ki:

    12 06 1988 dogumluyum basvuru yapilirmi?

    1. Admin Admin dedi ki:

     hayır..

 56. Emre akbal dedi ki:

  Orta okul mezunu oluyormu ?

 57. Veysi dedi ki:

  Adana için alımlarınız varmı

 58. Sibel POLAT dedi ki:

  Merhaba bayanlarda başvuru yapabilir mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

   1. ali can dedi ki:

    10.000 kişilik başvurular ne zaman olacak

 59. alican dedi ki:

  Başvurular nezaman olacak