Ana Sayfa / PÖH / 2018 – PÖH Maaşları

2018 – PÖH Maaşları

Kısa adıyla PÖH olarak bilinen Polis Özel Hareket özellikle terör olaylarında, rehine kurtarma operasyonları, devlet büyüklerini koruma gibi özel görevlerde görev alan birimlerden birisidir. Giydikleri elbiselerle, kullandıkları silahlarla her zaman gözde olmuşlardır. Özellikle silah kullanımda usta olan PÖH’ler, keskin nişancılıkta, dağcılık, her türlü mekânlardaki operasyonlarda özel kurs almaktadırlar. 1983 yılında kurulan Özel hareket her türlü ortamda ve şartta çalışabilmektedirler. Özellikle polis okulunda gönüllülük esasına göre seçilenler Balıkesir ve Ankara’da bulunan okullarda eğitim almaktadırlar. Özel hareket polisi olmak isteyenler 28 yaşında, komiser olmak isteyenler ise 31 yaşından büyük olmaması şartlar arasındandır. Bunun yanında fiziğinin güçlü, azimli, dayanıklı ve çevik olması gerekmektedir. Bu kadar sevilen meslekte 2018 – PÖH maaşları ne kadar soru akıllara gelmektedir.

Son zamanlarda polis açığının çok bulunması ve Özel Hareket ihtiyacını karşılamak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü KPSS şartı aranmaksızın yaşları tutan üniversite ve lise mezunu Özel Harekâtçı polis alımı yapmıştır. Başvuruları kabul eden kurum başvuru yapanlara mülakata ve fiziki yeterlilik sınava tabi tutmuşlardır. Fiziki yeterliliğin önemli olduğu bu branşta her türlü koşullarda çalışması gerekmektedir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde terörle etkin olarak mücadele etmektedirler. Bunun yanı sıra çok sıklıkla Devlet büyüklerinin en yakın korumaları olarak görev almaktadırlar. Her ilde yer alan Özel Hareket Şube Müdürlükleri günlük rutin olarak çeşitli eğitimler yapmaktadırlar. Bunun yanında 2018 – PÖH maaşları merak konusudur.

2018 – PÖH Maaşları Ne kadar

Genel Müdürlük tarafından istihdam edilen personeller her ilde görev alabildikleri gibi özellikle terör’ün yoğun olduğu Doğu illerinde istihdam edilmektedir. Polis özel Hareket polisleri görev yaptıkları hizmet süreleri, medeni hali ve görev yaptığı ile göre aldıkları maaşlardan farklılık göstermektedir. 2018 – PÖH maaşları yaklaşık olarak 4.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde ve batı bölgesinde görev yapan PÖH’ler yaklaşık olarak 4.000 TL ile 5.000 TL arasında bulunmaktadır. Bunun yanında doğu illerinde görev yapanlar, doğu tazminatı ile birlikte bu miktar yaklaşık olarak 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Burada esas olan birinci ve ikinci terör bölgesi olarak belirtilen şehirlerde alınan ücretlerde farklılık göstermektedir.

Büyük operasyonlarda hep başrolde bulunan PÖH’ler zırhı araçlarla görev yapmaktadırlar. Bulundurdukları uzun namlulu silahları ile kendi güvenliklerini sağladıkları gibi bulundukları görevde de insanların güvenliğini sağlamaktadırlar. 2018 – PÖH maaşları içinde göreve yeni başlayan özel harekâtçı yaklaşık olarak 4.500 TL maaş almaktadır. Tabi ki daha önceki belirttiğimiz hususlar bu miktara eklenmemiştir. Batıda görev yapan özel harekât polisine göre doğu illerinde görev yapan polislere yaklaşık olarak 1.000 TL gibi fark ödenmektedir. Böylelikle yaptığı zorlu iş ödüllendirilmektedir. Görev süresi, kademe ve derecesi yükseldikçe alacağı maaşta yükselmektedir. 15 yıllık özel harekâtçı evli ve çocuk sahibi ise yaklaşık olarak 6.000 TL maaş almaktadır.

2018 – 2019 yılında 2018 yılının Ocak ve Temmuz ayı arasında %4, Ağustos ve Aralık ayı arasında ise % 3,5 zam yapılmıştır. 2019 yılının Ocak ve Temmuz ayı arasında %4, Ağustos ve Aralık ayı arasında ise %5’lik zaman oranı verilecektir. Ayrıca bu artışlara ek olarak  enflasyon oranı da eklenecektir. 2018 – PÖH maaşları nedir? Diye bakıldığında özellikle yeni göreve başlayacaklar için lisans mezunları olanlar 8/1 derece ve kademesinde ise yaklaşık olarak 5.100 TL, önlisans mezunu ve 9/2 kadro derecesinde ise 5.000 TL, lise mezunu ve 11/1 kadro dereceye sahip ise 4.900 TL maaş alacaklardır. Bu maaşlara ek olarak terör tazminatı, tayin bedeli, aile yardımı ve çocuk yardımı dahil edilmemiştir.

Doğu Bölgesinde 2018 – PÖH Maaşları

Bu artışlarla beraber aile yardımına ve çocuk yardımına da zam yapılmıştır. 199 TL olan aile yardımı 204 TL olmuş, 0- 6 yaşında olan çocuklara 48 TL,  6 yaş üzerindeki çocuklar için 24 TL olmuştur. 2018 – PÖH maaşları bu artışlarda maaşlara eklendiğinde terörle mücadele eden Özel Harekat polisleri için az bile olduğu değerlendirilmektedir. Terör’ün etkin olarak durdurulmasında mücadele edilmesinde çok başarılı bir şekilde görev alan PÖH’ler çoğu zaman hayatlarını ortaya koyarak mücadele etmektedirler.  Özellikle terörün yoğun olduğu dönemlerde evlerinden uzakta kalan PÖH’ler yaptıkları bu işi severek yapmaktadırlar. Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekatçı alımlarında vatanını ve milletini seven insanlar olarak duyuru yapmaktadır. Ailelerinden uzakta zor şartlar altında görev yapan PÖH’ler aylarca dağlarda kalmaktadırlar.

2018 – PÖH maaşları yaptıkları işe göre değerlendirildiğinde yeterli olup olmadığı sorulduğunda Önce Vatan diyerek parayı her zaman ikinci planda tutmaktadırlar. Televizyonlarda özellikle hücre evlerinin basılmasında hep ön planda bulunan Özel Harekatçılar, bunların yanı sıra rehine kurtarma operasyonlarında, uyuşturucu satıcılarına yapılan baskınlarda hep ön planda yer almaktadırlar. Özellikle giydikleri kıyafetlerle ve yüzlerinin deşifre olmaması için yüzlerini kapatmaktadırlar. Miting izlemeye gittiğinizde veya milli bayramlarımızın kutlamalarında Özel Harekatçı polisleri hep kritik noktalarda ellerinde uzun namlulu silahları ile etrafı gözetlemektedirler.

Lise, Önlisans ve Lisans mezunlarının KPSS şartı olmadan girebilecekleri mesleğe zorlu koşullarda altında olduğu kadar Vatan için görev yapmaları imkânları bulunmaktadır. 2018 – PÖH maaşları artışları da mesleğe giriş için cazip hale getirmektedir. Özellikle doğu bölgesinde görev yapmanız halinde maaşınız dolgun hale gelecektir.

Bu makalede tam 21 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

21 Soru Var

 1. bende bu mesleği istiyorum pmyodan pöh olurmu ve bayanlardan olurmu ihtiyaç durumunda alıyolar biliyorum ama her sene alımı gibi bir durum söz konusumu yada her sene alım yapılıyomu (eğer bayanlarda alım yaparsa kapalılarda girebilirmi)

 2. pöhler yabancı dil gibi eğitimler alıyorlamı ve ne gibi eğitimler alıyorlar

 3. pöh olmak için daha doğrusu mülakata girebilmemiz için TYT den en az kaç puan almamız gerekiyor

 4. Lise mezunuyum poh olabilirmiyim

 5. Eğitim ne kadar sürüyor ve eğitim süresince maaş veriliyormu.

 6. ben poh olmak istiyorumm ama lise diplomam yok aciktan okuyorum 19 kredim kaldii lise diplomasii icin

 7. Puan halen beli olmadı mı?

 8. Poh alimi ilani tam olarak ne zaman aciklanir tahmine. Bazi sitelerde 2 veya 3. Ayda aciklanir felan yazmislar sizin tahmininiz nedir ne zaman aciklarlar

 9. Peki alindik diyelim egitim yasadgmz sehirde mi verilior yoksa baska sehirde mi hepimiz toplanip egitim gorecez.

 10. Geçen sene KPSS 64 aldım ön lisans mezunuyum 2018 de PÖH alımına girmek için ne yapmam gerekir.

 11. Selamin aleykum kardesim benim bi sorum olacak. Askerlikte sozlesmeliye basvuru yaptigimdan dolayi bobrekten biri kucuk biri buyuk oldugundan curuk aldim ama hastanede bi saglik sikintin yok olabilirsin dediginde askeriye curuk raboru verdi. Ben pöh e basvuru yapsam alinirmiyim saglik sikintim yok cok sukur bunu cevaplarsan cok guzel olurum merak ediyorum. Kolay gelsin simdiden tesekurler..

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir