Ana Sayfa / PÖH / 2018 – PÖH Maaşları

2018 – PÖH Maaşları

Kısa adıyla PÖH olarak bilinen Polis Özel Hareket özellikle terör olaylarında, rehine kurtarma operasyonları, devlet büyüklerini koruma gibi özel görevlerde görev alan birimlerden birisidir. Giydikleri elbiselerle, kullandıkları silahlarla her zaman gözde olmuşlardır. Özellikle silah kullanımda usta olan PÖH’ler, keskin nişancılıkta, dağcılık, her türlü mekânlardaki operasyonlarda özel kurs almaktadırlar. 1983 yılında kurulan Özel hareket her türlü ortamda ve şartta çalışabilmektedirler. Özellikle polis okulunda gönüllülük esasına göre seçilenler Balıkesir ve Ankara’da bulunan okullarda eğitim almaktadırlar. Özel hareket polisi olmak isteyenler 28 yaşında, komiser olmak isteyenler ise 31 yaşından büyük olmaması şartlar arasındandır. Bunun yanında fiziğinin güçlü, azimli, dayanıklı ve çevik olması gerekmektedir. Bu kadar sevilen meslekte 2018 – PÖH maaşları ne kadar soru akıllara gelmektedir.

Son zamanlarda polis açığının çok bulunması ve Özel Hareket ihtiyacını karşılamak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü KPSS şartı aranmaksızın yaşları tutan üniversite ve lise mezunu Özel Harekâtçı polis alımı yapmıştır. Başvuruları kabul eden kurum başvuru yapanlara mülakata ve fiziki yeterlilik sınava tabi tutmuşlardır. Fiziki yeterliliğin önemli olduğu bu branşta her türlü koşullarda çalışması gerekmektedir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde terörle etkin olarak mücadele etmektedirler. Bunun yanı sıra çok sıklıkla Devlet büyüklerinin en yakın korumaları olarak görev almaktadırlar. Her ilde yer alan Özel Hareket Şube Müdürlükleri günlük rutin olarak çeşitli eğitimler yapmaktadırlar. Bunun yanında 2018 – PÖH maaşları merak konusudur.

2018 – PÖH Maaşları Ne kadar

Genel Müdürlük tarafından istihdam edilen personeller her ilde görev alabildikleri gibi özellikle terör’ün yoğun olduğu Doğu illerinde istihdam edilmektedir. Polis özel Hareket polisleri görev yaptıkları hizmet süreleri, medeni hali ve görev yaptığı ile göre aldıkları maaşlardan farklılık göstermektedir. 2018 – PÖH maaşları yaklaşık olarak 4.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde ve batı bölgesinde görev yapan PÖH’ler yaklaşık olarak 4.000 TL ile 5.000 TL arasında bulunmaktadır. Bunun yanında doğu illerinde görev yapanlar, doğu tazminatı ile birlikte bu miktar yaklaşık olarak 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Burada esas olan birinci ve ikinci terör bölgesi olarak belirtilen şehirlerde alınan ücretlerde farklılık göstermektedir.

Büyük operasyonlarda hep başrolde bulunan PÖH’ler zırhı araçlarla görev yapmaktadırlar. Bulundurdukları uzun namlulu silahları ile kendi güvenliklerini sağladıkları gibi bulundukları görevde de insanların güvenliğini sağlamaktadırlar. 2018 – PÖH maaşları içinde göreve yeni başlayan özel harekâtçı yaklaşık olarak 4.500 TL maaş almaktadır. Tabi ki daha önceki belirttiğimiz hususlar bu miktara eklenmemiştir. Batıda görev yapan özel harekât polisine göre doğu illerinde görev yapan polislere yaklaşık olarak 1.000 TL gibi fark ödenmektedir. Böylelikle yaptığı zorlu iş ödüllendirilmektedir. Görev süresi, kademe ve derecesi yükseldikçe alacağı maaşta yükselmektedir. 15 yıllık özel harekâtçı evli ve çocuk sahibi ise yaklaşık olarak 6.000 TL maaş almaktadır.

2018 – 2019 yılında 2018 yılının Ocak ve Temmuz ayı arasında %4, Ağustos ve Aralık ayı arasında ise % 3,5 zam yapılmıştır. 2019 yılının Ocak ve Temmuz ayı arasında %4, Ağustos ve Aralık ayı arasında ise %5’lik zaman oranı verilecektir. Ayrıca bu artışlara ek olarak  enflasyon oranı da eklenecektir. 2018 – PÖH maaşları nedir? Diye bakıldığında özellikle yeni göreve başlayacaklar için lisans mezunları olanlar 8/1 derece ve kademesinde ise yaklaşık olarak 5.100 TL, önlisans mezunu ve 9/2 kadro derecesinde ise 5.000 TL, lise mezunu ve 11/1 kadro dereceye sahip ise 4.900 TL maaş alacaklardır. Bu maaşlara ek olarak terör tazminatı, tayin bedeli, aile yardımı ve çocuk yardımı dahil edilmemiştir.

Doğu Bölgesinde 2018 – PÖH Maaşları

Bu artışlarla beraber aile yardımına ve çocuk yardımına da zam yapılmıştır. 199 TL olan aile yardımı 204 TL olmuş, 0- 6 yaşında olan çocuklara 48 TL,  6 yaş üzerindeki çocuklar için 24 TL olmuştur. 2018 – PÖH maaşları bu artışlarda maaşlara eklendiğinde terörle mücadele eden Özel Harekat polisleri için az bile olduğu değerlendirilmektedir. Terör’ün etkin olarak durdurulmasında mücadele edilmesinde çok başarılı bir şekilde görev alan PÖH’ler çoğu zaman hayatlarını ortaya koyarak mücadele etmektedirler.  Özellikle terörün yoğun olduğu dönemlerde evlerinden uzakta kalan PÖH’ler yaptıkları bu işi severek yapmaktadırlar. Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekatçı alımlarında vatanını ve milletini seven insanlar olarak duyuru yapmaktadır. Ailelerinden uzakta zor şartlar altında görev yapan PÖH’ler aylarca dağlarda kalmaktadırlar.

2018 – PÖH maaşları yaptıkları işe göre değerlendirildiğinde yeterli olup olmadığı sorulduğunda Önce Vatan diyerek parayı her zaman ikinci planda tutmaktadırlar. Televizyonlarda özellikle hücre evlerinin basılmasında hep ön planda bulunan Özel Harekatçılar, bunların yanı sıra rehine kurtarma operasyonlarında, uyuşturucu satıcılarına yapılan baskınlarda hep ön planda yer almaktadırlar. Özellikle giydikleri kıyafetlerle ve yüzlerinin deşifre olmaması için yüzlerini kapatmaktadırlar. Miting izlemeye gittiğinizde veya milli bayramlarımızın kutlamalarında Özel Harekatçı polisleri hep kritik noktalarda ellerinde uzun namlulu silahları ile etrafı gözetlemektedirler.

Lise, Önlisans ve Lisans mezunlarının KPSS şartı olmadan girebilecekleri mesleğe zorlu koşullarda altında olduğu kadar Vatan için görev yapmaları imkânları bulunmaktadır. 2018 – PÖH maaşları artışları da mesleğe giriş için cazip hale getirmektedir. Özellikle doğu bölgesinde görev yapmanız halinde maaşınız dolgun hale gelecektir.

Bu makalede tam 90 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

90 Soru Var

 1. bende bu mesleği istiyorum pmyodan pöh olurmu ve bayanlardan olurmu ihtiyaç durumunda alıyolar biliyorum ama her sene alımı gibi bir durum söz konusumu yada her sene alım yapılıyomu (eğer bayanlarda alım yaparsa kapalılarda girebilirmi)

 2. pöhler yabancı dil gibi eğitimler alıyorlamı ve ne gibi eğitimler alıyorlar

 3. pöh olmak için daha doğrusu mülakata girebilmemiz için TYT den en az kaç puan almamız gerekiyor

 4. Lise mezunuyum poh olabilirmiyim

 5. Eğitim ne kadar sürüyor ve eğitim süresince maaş veriliyormu.

 6. ben poh olmak istiyorumm ama lise diplomam yok aciktan okuyorum 19 kredim kaldii lise diplomasii icin

 7. Puan halen beli olmadı mı?

 8. Poh alimi ilani tam olarak ne zaman aciklanir tahmine. Bazi sitelerde 2 veya 3. Ayda aciklanir felan yazmislar sizin tahmininiz nedir ne zaman aciklarlar

 9. Peki alindik diyelim egitim yasadgmz sehirde mi verilior yoksa baska sehirde mi hepimiz toplanip egitim gorecez.

 10. Geçen sene KPSS 64 aldım ön lisans mezunuyum 2018 de PÖH alımına girmek için ne yapmam gerekir.

 11. Selamin aleykum kardesim benim bi sorum olacak. Askerlikte sozlesmeliye basvuru yaptigimdan dolayi bobrekten biri kucuk biri buyuk oldugundan curuk aldim ama hastanede bi saglik sikintin yok olabilirsin dediginde askeriye curuk raboru verdi. Ben pöh e basvuru yapsam alinirmiyim saglik sikintim yok cok sukur bunu cevaplarsan cok guzel olurum merak ediyorum. Kolay gelsin simdiden tesekurler..

 12. BEN polis olmak istiyorum seneye girecem sınava ama mülakatlar zormu

 13. Kardeşim ben 99 doğumluyum ama hala lise 4 okuyorum sence 2018 alımlarına yetişme ihtimalim var mı

 14. Allah kısmet ederse bende olacam diplomam yok am gönülü olmak istiyorum

 15. Iki yillik lise mezunuyum lise mezunu poh e basvura bilirmiyim boyum 170 basvura biliyorsam nasil basvururum

 16. Benim lisem 17 yaşında bitiyor , bir yil erken verildim liseye. Acaba mezun olunca girebilirmiyim 17 yaşında olmam etkilermi bir yıl?

 17. Pöh olmak için üniversite sınavına girmek şart mı?

 18. Pomem’e girmek için kaç puan almamız gerekiyor

 19. 18 yaşını doldurdum ve başvururular ne zaman açıklanacak

  Eğitimler kaç gün sürüyor ?

 20. Pöh aliminda lisans 50 onlisans 60 sarti aranacagini duydum eger oyleyse alim erken gerceklesirse 2016 kpss puanimi istenecek yada 2018 istenirse yaz ayalarinda alim olur diye dusunuyorum sinav sonucu aciklandiktan sonra bu konuda sizin bilginiz ve dusunceniz nedir birde gozlük kullandigimdan burun kenarinda iz cikti bu esgal belirlemede sikinti dogururmu hic bir saglik problemim yok 70 e 1.82 boy yasim 27 ocakta 28 olacagim yetisirmi acaba yastan sikintim olurmu tesekkurler

 21. Size bir sorum olacak. Ben 9 yaşımda kolumdan bir ameliyat geçirdim.
  10-15 cm ameliyat izi var. tam dirsekte bu bana sıkıntı olurmu ?? Teşekkürler.

  • Eşim özel harekat polisi merak etmeyin onun da kolunda ameliyat izi vardı hiç bir problem olmadı.. sadece faça vb izleri olan eleniyor.

 22. Pöh için lise de en uygun alan nedir?

 23. Yeni pöh olan biri kendisi mi seçiyor hangi ilde olmak istediğini yoksa devlet tarafından mı seçiliyor .

  • Eğitimde ki başarı sıralamana göre seçiyorsun ..yani mesela eşim 123.sıradaydı secim hakkı oldu secilen şehir sayısı bitmeden. Fakat 300-400 gibi sıralarda sona kalan illeri mecburen seciyorsun .. genelde şırnak hakkari oluyor bu iller oda zaten şark hizmetine sayılıyor. Kaybın olmaz

 24. HOCAM ben pöh olmak istiyorum önlisans okuyorum 19 yaşındayım 171 boyum başvuru yapmak istiyorum ama “r “ harfini söyleyemiyorum dilimde pelteklik var . SORUN olur mu eger olmazsa hangi sınavlara girmem gerekiyor braj puanı kaç ve pöh olmak için kaç yıl okumamız gerekiyor.

 25. AMELEYAT OLDUM BİR SIKINTI OLURMU

 26. Gönüllü PÖH olanlar maaş almıyor mu?
  Çünku gönüllülük bunu gerektirir😅

 27. Ben şuan lise 3 ogrencisiyim ama poh olmak istiyorum bunun için üniversite sınavına girmeme ihtiyaç varmı boyum 172 kilom 59 bunlar uyarmi yani ideal i geciyormuyum

 28. Gönüllülük esası olan böylesi kutsal bir meslek için Kpss şartında esneklik yapılacak mıdır?

 29. Ben şuanda imamlık yapıyorum ama hayalimde poh olmak var eğer olurda bu dünyada poh mesleğini yapmadan gidersem valla gözüm açık gider.
  Rabbim hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin

 30. Merhabalar. lise mezunları için yayınlanılcak olan polis özel harekat alımlarını bekliyordum. Bu yıl bayanlarr için de kontenjan açılacak şeklinde haberler yayınlandı. lise mezunu ve bayan alımının netligi ilan yayınlandıktan sonra mı belli olucak. bu konuda görüşünüzü bekliyorum.

 31. Selamun aleyküm, ben hukuk fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim bu bölüme isteğim yoktu girerken polis okuluna girmek istiyordum fakat gözüm 1.25 miyop ve astigmat var duyduğuma göre çizdirme diye bi yöntem varmış ben bu ameliyatı olursam kabul edilir miyim? Boyum 182 kilo 80 ayrıca sol elimde çok büyük olmayan bi kesik var ama dikiş atılmadı bu da sorun olur mu? Allah rızası için bana e posta adresimden ulaşır mısınız yıllardır içimde kalmış bu isteğim

 32. merhaba ben gözlük takıyorum 18 yasında ameliyat oldum şuan kusursuz görüyorum acaba göz ameliyatı oldugum için pöh olabilirmiyim?

 33. boyum 1.60 ama boy standardı 1.62 giremez miyim ? aynı zamanda 4 senelik üniversite mezunuyum.

 34. Merhaba hocam ben yabancı uyrukluyum yunanistanda yasiyorum Bati Trakya Türküyüm liseyi Türkiyede bitirdim Türk vatandaşlığı alirsam pöh olabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 35. Su an lise sonum 1 ay sonra okulum bitiyor su an basvursam girebiliryim

 36. Mesela ben lisede okuyorum.lise sonda pöh Ler okullara mı geliyor.yani ben olmayı çok istiyorum nasıl olucam bana anlatır mısınız?

 37. Merhaba hocam bi sorum olacak ben çıraklık okulu mezunuyum torna tesviye elimde kalfalık çıraklık belgelerim war ama lise gecmiyookuduğum okul pöh ola bilirmiyim

 38. SELAMÜN ALEYKÜM POMEM İ KAZANDIKDAN SONRA PÖH SEÇİLEBİLİYORMUYUZ

 39. Ben lise son sınıfım bas vurur yapa bilirmiyim boyum 1. 87 kilo 78 uygundur herhalde degilmi

 40. Hocam kolay gelsin Benim abimin kumar yerinde bulunmaktan vergi borcu var Benim Polis olmama englelmi

 41. Merhaba, Almanya’da okuyan bir öğrenciyim. Burada 11. sınıf yüksek öğretim (abitur) yapıyorum ve 11. sınıf bittikten sonra direkt olarak Türkiye’ye dönüş ve PMYO giriş (P.Ö.H) olmak istiyorum (küçüklüten beri en büyük istreğim). Bunu nasıl bir şekilde ayarlayabilirim yardımcı olabilir misiniz? 11. sınıf denklik yaparsak denk geleceğini düşünüyorum ama olmazsa gene de gelip açıktan bitirebilirim.

 42. Doğru değil yeni başlayan ile uzun süre çalışan arasında çok var birde doğu tehlike seviyesi göre yıpranma parası operasyon parası gibi faktörlerde var

 43. İki kaşımın arasının az altında dikiş izi var sorun olurmu?

 44. Meraba 1.78 75 20 yaşına girdim açık lise okuyorum poh olmayı çok istiyorum ne yapmam lazım

 45. Ben gazi üniversitesi mühendislik fakültesi öğrencisiyim pöh olmaya karar verdim benim için aranan (fiziksel şartlar dışında) özellikler nedir?

 46. Üniversite okuyup özel harekat olunabiliyor mu? Eğer oluyorsa kaç yıl okumam gerekiyor.

 47. merhabalar 2 yıllık üniversite okuyorum 2 .sınıfım ve pöh olmaya karar verdim ne yapmam gerekiyor

 48. pöh yaşı yukarı çekilcek mi

 49. Merhaba
  Pöh olmak istiyorum mama klostrofobim var engel olurmu?

 50. SLM hocam pöh de normal polis gibi şark görevi iki defa mı yani doğuda iki ayrı yerde görev yaptiktan sonra şark görevi bitiyor mu?

 51. BAKAN SOYLU BİR ÇOK AÇIKLAMA YAPTI. GERÇEKTEN BAYAN ALIMI YAPACAKLAR MI. ÖN LİSANS BANKA SİGORTA MEZUNU 22 YAŞINDAYIM KPSS SINAVINA OKURKEN ORTA ÖĞRETİM DÜZEYİNDEN GİRMİŞTİM ARTIK GEÇERLİLİĞİ KALMADI. ALIM OLURSA SİZCE KPSS ŞARTI GETİRİRLER Mİ. ŞİMDİDEN SPOR MÜLAKATLARI İÇİN EĞİTİM ALIYORUM. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir