2019 – PÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?


2019 – PÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polislik yaşlı – genç , erkek – kadın olmaksızın birçok kişinin mensubu olmak istediği özel ve saygın bir meslektir . Hatta çoğu gencimizin tek amacı , tek hayali de diyebiliriz . Polislik içersinde bir takım birimler barındıran nitelikli bir oluşumdur. Asayiş , trafik , haberleşme , kriminal vs. gibi birimleri bunlara örnek gösterebiliriz . Ancak bu birimler arasında olan ve gençlerimizin ilgi , dikkat , istek ve beğenisini direk üstüne çeken oldukça özel bir yere sahip bir birim vardır . Bu birimin adı ise tabi ki POLİS ÖZEL HAREKAT dır.

Öncelikle gelin Polis Özel Harekat nedir birlikte bakalım.

Polis Özel Harekat ( PÖH )

1983 de kurulan Polis Özel Harekat için Emniyet Genel Müdürlüğünün en etkili ve nitelikli silahlı gücü diyebiliriz. Özel harekatın amacı banka soygunları , bölücü terör örgütlerinin eylemleri , kaçırılma , rehine kurtarma gibi olağan dışı harekat gerektiren olaylara müdahale etmektir. Özel Harekat için hangi olayın nerede olduğunun pek bir önemi yoktur. Çünkü Özel Harekat Timleri her türlü saha ve hava şartlarına göre zorlu ve etkili bir eğitimden geçmektedirler.  Bu yüzdendir ki Polis Özel Harekat için Emniyet Genel Müdürlüğünün en etkili ve nitelikli silah gücü demekteyiz. İşte bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı polis olmak isteyen gençlerimizin ilgisini çeken Polis Özel Harekat birimi için her geçen gün daha bir rağbet artmaktadır. Bizlerde siz değerli adaylar için , nasıl PÖH olunur ? Şartları nelerdir ? vs. gibi bir takım sorulara yazımızın devamında cevap vermeye çalışacağız.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur ?

Bu saygın meslek için Özel Harekat Polisi nasıl olunur sorusu PÖH olmak isteyen adayların oldukça merak ettiği bir konudur. Önceki yıllarda PÖH olmak için hali hazırda bir polis memuru olmanız veya PMYO da okuyan bir öğrenci olmanız gerekmekteydi. Çünkü PÖH alımı iki şekilde yapılmaktaydı . Birincisi polis memurları arasından gönüllülük esasına göre başvuran adayların arasından gerekli sınav ve diğer süreçleri geçerek PÖH olmak . İkincisi ise henüz PMYO da  eğitim gören öğrencilerin arasından yine aynı şekilde gönüllülük esasına göre başvurarak PÖH olmak.

Ancak günümüzde yukarıda saymış olduğumuz yolların dışında da Özel Harekat Polisi olunabilmektedir. Yani Özel Harekat Polisi olmak için şu anda bir polis memuru veya PMYO da okuyan bir öğrenci olmanız şart değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz dönemlerde  sivil kaynaklı en az lise mezunu PÖH alımı gerçekleştirmiştir. Ve böylece PÖH olmak isteyen binlerce adayın önü açılmış PÖH olma ihtimalleri artmıştır.

Özel Harekat Polisi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Özel Harekat Polisi olmak isteyen adayların merak ettiği bir başka konu ise PÖH olmak için aranan şartların ne olduğudur. Peki Özel Harekat Polisi olmak için aranan şartlar nelerdir ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dan YAŞ açıklaması

Öncelikle önemli bir nokta olarak  en son yapılan Özel Harekat Polisi alımında yaş şartı olarak aranan 28 yaşından gün almamak kısmı hakkında İçişleri Bakanı sayın Süleyman SOYLU , yaptığı açıklamada 2018 yılında alımı yapılacak olan Özel Harekat Polisi  hakkında yaş şartının 30 olacağını söylemişti. Ancak 2019 Polis Özel Harekat başvuru kılavuzu henüz yayınlamadığından bu konu şimdilik kesinlik kazanmadı . Bu yüzden aşağıda vereceğimiz şartlar en son yapılan PÖH alımına ilişkin şartlardır.

PÖH Olmak İçin Aranan Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; sabıka ve sicil kaydı temiz olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

En son PÖH alımına ilişkin şartlar yukarıdaki gibidir. Özel Harekat Polisi alımında YAŞ ve merak edilen birçok şart hakkında kesin kanıya 2019 Özel Harekat Polisi alımı başvuru kılavuzu yayınlandıktan sonra varılacaktır. Bu yüzden PÖH olmak isteyen  adayların sabırla gelecek olan 2019 Polis Özel Harekat ilanını beklemeleri gerekmektedir.

Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

PÖH Eğitimi

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
 1. Keskin3 dedi ki:

  Admın kolay gelsin 6 sene jandarma özel harekatta çalıştım uzman çavustum yaşım 27 keskin nışancıyım bomba ımhacıyım ustun başarı belgelerim var askerıyeyı sozlesmem doldu için bıraktım polis özel harekata girebilir mıyım yuksek lisans menzunuyum yardımcı olursanız sevınırım

 2. Burak dedi ki:

  Admin annımda küçük bir dikiş izi var ve bronşitim engelmidir?

  1. Admin Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor..

 3. PÖH 58 dedi ki:

  Ben akciğer ameliyatı geçirmiştim sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…