İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

01.05.2018
A+
A-
İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

İçişleri Bakanı tarafından yapılan son açıklamada içeride görev yapan polislerin sokakta görev alacaklarını ve yeniden polis alımı yapılacağını beyan etmesi üzerine polis olmak isteyenler gözlerini Bakanlığın yeniden yapacağı açıklamaya çevirmişken Polis Özel Hareket olmak isteyenlerde başvurularını yapmaya başladılar. 2018 yılı içerisinde 10 bin PÖH almayı hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü 22. Dönem POMEM alımları ile ilgili başvurularını almaya başlamıştır.

2017 yılında yapılan alımlarda KPSS şartı gerek duyulmadı ve Lise ve Dengi Mezunu kişiler başvuru yaparken bazı şartların genişletilmesi beklenirken özellikle İlkokul mezunu olan ve Polis Özel Harekat olmak isteyen kişiler İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Sorusunu gündeme taşırken şartlar arasına ilkokul mezunu olanlarında eklenmesini talep etmektedirler.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Şartları Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü PÖH alımlarını genellikle POMEM, PMYO ve dışarıdan yapılan alımlarla yapmaktadır. POMEM veya PMYO alımları ile ilgili şartları belirli olduğundan dışarıdan alımlarda istenilen şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 28 yaşından gün almamış,
 • Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olmak,
 • Erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm kısa olması,
 • Boy ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • Yüz kızartıcı suçlardan ceza almamış olması,
 • Siyasi parti üyeliğinin olmaması,
 • Güvenlik Soruşturmasından ve sağlık raporunun olumlu sonuçlanması şartları yer aldığından bu şartlar doğrultusunda İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Sorusuna verilecek yanıt olarak maalesef olamamaktadırlar.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Sorusunun Cevabı

İlkokul mezunu olan kişiler bu hayallerini gerçekleştirmek istiyorlarsa dışarıdan açık lise okuyarak hayallerine adım atabilirler. 2018 yılı içerisinde devam eden alımlar sadece bu yılla sınırlı kalmayarak her yıl belirli sayıda alım yapılacaktır. Polis Özel Hareket kurslarına Lise ve Dengi mezunu olan polis adaylarının girmiş oldukları PMYO seçmeler yapılırken Önlisans veya Lisans mezunu olarak POMEM giren polis adayları arasından Polis Özel Harekat olmak isteyen kişiler arasından da seçmeler yapılmaktadır.

Seçilen bu adaylar daha sonraki süreçte yeniden yetiştirilmek üzere eğitime alınmaktadırlar. Eğitim şartları ağır olan PÖH’lere operasyon, dayanıklılık, güç ve beceriden oluşan eğitimler verilirken seçilen her aday başarı ile tamamlayabildiği gibi İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Denilince İlkokul mezunu kabul edilmemektedir.

Polis Özel Harekat olmak isteyen adaylar daha önceki dönemlerde sadece Ankara’da eğitim görürlerken POMEM’lerin sayısının artması ile birlikte kimi dönem tüm okullarda PÖH adayları eğitim görürlerken bazı dönemlerde Karabük, Kırşehir, Erzincan, Merzifon ve Niğde’de bulunan okullarda eğitim almaktadırlar. 6 ay boyunca zorlu eğitim alan PÖH’ler silah atışlarının iyi olması gerektiği gibi eğitim süresi boyunca fiziklerinin de güçlü olması gerektiği gibi mezun olduktan sonra her şartta görev yapabilecek kapasiteye sahip olmaları gerekmektedirler.

Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile PÖH olmak isteyen adaylardan KPSS şartı aranmazken Lise mezunları alınırken İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Beklentisinde bulunanlar maalesef bu beklentilerini başka döneme ertelemişlerdir.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Alımlar Ne Nasıl Yapılmaktadır?

Son zamanlarda yapılan alımlarda bayan adaylara yer verilemezken bayan adaylarda kendilerine kadro verilemesi talep edilmesi üzerine konu ile ilgili açıklama yapılarak kadro verilmesi konusunda değerlendirme yapılacağı beyan edilmiştir. İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Yanıtın olumsuz olunca PÖH olmak isteyen diğer kişiler ise Polis Akademisi Başkanlığının sitesini takip ederek yayınlanacak olan ilanın ardından başvurularını E Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Lise ve Dengi Mezunu olan kişiler KPSS şartı aranmadığı gibi Önlisans mezunu olan kişiler KPSS P3 puan türünden 70, Lisans mezunu olan kişiler ise P3 puanından 60 almaları durumunda ve istenilen şartlar tuttuğunda PÖH olmak için başvurularını yapabilmektedirler.

Polis Özel Hareket olmak isteyenler şartları tuttuklarında müracaatlarını yaparak sınava hazırlanmaları gerekmektedir. Ön sağlık kurulundan geçen adayların herhangi bir sağlık sorunlarının olup olmadığına bakıldığı, kendilerini belirleyici herhangi bir izin olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Bu aşamayı geçen adaylar daha sonraki aşamada fiziki yeterlilik sınavı girmektedirler.

Tıpkı polis alımlarında yapıldığı adaylar belirlenen parkurda başarılı bir şekilde ve kısa süre içerisinde yapmaları gerekmektedir. Parkur bölümünde başarılı olan adaylar mülakat sınavına girerek bu bölümde kendilerine sorulan soruları yanıtlarken kendilerine olan özgüveni, vücut dili, konuya hakimiyeti gibi kriterler göz önünde bulundurularak puanlama yapılmaktadır. İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Sorusuna vereceğimiz yanıt şuan böyle bir şart yer almamaktadır.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Nasıl Eğitim Almaktadırlar

Polis Özel Hareket olmak isteyen adaylar bu aşamaları geçtiklerinde kendilerini zorlu bir eğitim beklemektedir. Eğitim süresi boyunca başarılı olmak zorunda olan adaylar eğer ki POMEM veya PMYO aracılığıyla eğitime katılmışlar ve başarısız olmuşlar ise polis mesleğine geri dönüş yaparken Lise mezunu olarak giren adayların okuldan ilişikleri kesilmektedir. Okuldan sağlık nedenleri, disiplin veya yüz kızartıcı suç haricinden ilişikleri kesilmiş olan adaylar yeninden şanslarını polis olarak değerlendirmek için başvurularını yeniden yapabildikleri gibi diğer nedenlerden dolayı okuldan ilişiği kesilmiş olanlar tekrar başvuru yapma şansları bulunmamaktadır. İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Diye merak edenler maalesef olamıyorlar.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi? Merak edilen sorular arasında yer alsa da cevabı olumsuz olduğu için bu mesleğe gönül vermiş olanlar dışarıdan okuyarak lise mezunu olabilecekleri gibi belki çıkarılacak bir yönetmelikle kendilerine bir hak tanınabilir. Polis Özel Harekat olmak ne kadar zorsa görev olarak ta bir o kadar zordur.

Sınavsız Polis Alımı Yapılacak mı ?

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. blank aebusra dedi ki:

  bir sorum var anaokulu mezunları pöh olabilir mi buna da yazı yaparsanız sevinirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   Olabilir.

 2. blank babayaga dedi ki:

  lise mezunlarından tekrar pöh alımı olacakmı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Olacak diye bekliyoruz.

 3. blank Harun dedi ki:

  İlkokul mezunlarida bnce faydalanmali bu durum da herkez bu vatan topragın evladi arasinda fark olmamasi gerk lise lilerde olmasin ünv. Olsm tamamen ne ayricaligı var zihinde bitiyr hersey ilk savas cıksa onlar kacar ilkokul gider niye onlr okumus ölmsin . düşünce olmasin bnce ii düşün sünler .teşekurler.!

 4. blank Emine dedi ki:

  Acik liseden devam ederken ayni esnada poh icin basvuru imkani varmidir

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır mezun olmanız gerekiyor..

 5. blank Enes dedi ki:

  İlerde ilkokul mezunu alımı olurmu sizce

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 6. blank Enes dedi ki:

  Yaw artık ortaokul mezunu pöh alın valla sabrım kalmadı

 7. blank Cihan dedi ki:

  22 yaşındayım şuan üniversite okuyorum 4 yıllık 2. Sınıftayım kpss den 70 alsam olur mu sizce?

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor veya tyt sınavına girip pmyo ya başvuru yapabilirsiniz..

 8. blank emre dedi ki:

  peki şuan şu şartlarda pöh olamk için kaç puan gerekir ve lise mevzunu şartmıdır bu soruma cevap verirseniz sevinirm