Polis Özel Harekat Diploma Sorunları

15.12.2016
A+
A-
Polis Özel Harekat Diploma Sorunları

Polis özel harekat başvurularının 19 aralıkta başlayacak nedeniyle bir çok aday evraklarını hızla tamamlamak için çalışmalara başladılar. İstenen evraklara baktığımızda polis akademisinden çıkartılan evraklarda bulunmakta ve bu evrakların nasıl doldurulması gerektiğini önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık.Polis özel harekat olmak isteyen adaylar en az lise mezunu olması gerekiyor. Lisans ve önlisans mezunları ayrıca üniversitede gene lisans veya önlisans okuyan adaylarda polis özel harekat başvurusu yapmış durumdalar. Hal böyle olunca üniversitede okuyan bir çok aday lise diploması sorunu yaşamaktalar. Bizlerde bu yazımızda lise diploması ile ilgili soruları tek tek cevaplayacağız.

Polis Özel Harekat Başvuruda Lise Diploması Sorunları
Polis özel harekat için istenen belgelerde lise diploması alanına bakarsanız zaten bu açıklamayı göreceksiniz;
Lise, ön lisans, lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, Yabancı Ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edileceğinden bu durumdaki adayların denklik belgesini getirmeleri gerekmektedir. Lise öğrenimini yurt dışında tamamlayan adayların İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışı temsilciliklerinde bulunan eğitim müşavirlikleri veya eğitim ataşelikleri tarafından düzenlenen denklik belgesi ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.)

Soru: En çok sorulan sorulardan bir tanesi üniversitede okuyorum lise diplomam üniversitede ve aslını okul vermiyor alırsam kaydımı sildirmem gerektiğini söylediler ne yapabilirim?

Cevap: Lise diplomasının aslını okul illaki vermeyecek sizde okulun öğrenci işlerine giderek lise diplomanızın arkalı önlü onaylı suretini isteyin bu polis özel harekat sınavlarında kabul edilecektir çünkü pmyo içinde bu şekilde yapıldı.

Soru: Önlisans veya lisans mezunuyum lise diplomam yok ne yapacağım?

Cevap: Önlisans veya lisans mezunuysanız zaten mezun olduğunuz son okulun diplomasını götüreceksiniz.

Soru: Lise de okuyorum lise diplomam yok ne yapacağım?

Cevap: Lisede okuyan arkadaşlara başvuru yapmayın para yatırmayın dedik o kadar ve şuanda da yapacağınız bir şey yok ne yazık ki mantıken düşünürseniz zaten lise bitmeden alıp seni polis okulunda okutmayacaklarına göre geçmiş olsun diliyoruz.

Soru: Üniversitede okuyorum lise diploması yerine öğrenci belgesi olur mu?

Cevap: Yukarıda da yazdık öğrenci belgesi kabul edilmeyecektir.

Soru: Şuanda mezun durumdayım ama diplomam yok ne yapmalıyım?

Cevap: Bu durumda okulunuzdan geçici bitirme belgesi isteyiniz onaylı şekilde.

Soru: E-devletten alınan lise diploması kabul edilir mi?

Cevap: Şuan için kabul edildiği söylendi arkadaşlar siz gene de sınava gireceğiniz okulu arayıp net bilgi edinin.

Şuanda aklımıza gelen sizlerin sordukları sorular bu kadar arkadaşlar ayrıca sorusu olanlar yazı altından sorabilirler..


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 148 YORUM
 1. Avatar Kağan dedi ki:

  Merhaba , ben açık ogretim lisesi okuyorum 2 kredim kaldı sınav mart 18 de yani martta kesin mezun oluyorum.Aol yetkililerine sordum sen şuan mezunsun sadece martı bekliyoruz diploma icin öyle düşün eğer alım olursa sana mezun olacağına dair belge veririz dediler, marttan önce pöh alımı olursa açık öğretim lisesinden aol onaylı geçici mezuniyet belgesi veya mezun olacağıma dair belge ile sınava girebilir miyim , teşekkürler.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mülakata giderken mezun olmalısın.

 2. Avatar yasemin dedi ki:

  hocam ygs ye girmeden kpss puanı ile polisliğe girilebilir mi lise mezunuyum üni 2.sınıfım henüz okulum bitmedi tekrar ygs ye mi gireceğim yoksa kpss yeterli midir ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile başvuracaksın.

 3. Avatar yasemin dedi ki:

  bayan polislerin ne iş yaptığı ne belirliyor mesela ben masa başı iş istiyorum bu benim seçimimle olur mu veya değişir mi ?

 4. Avatar nursen dedi ki:

  Hocam merhaba ben açık öğretim lisesi okuyorum mezun olabilmem için 70 kredi gerekli mezun olmadan geçici diplomayla pöh alımına başvurabilirmiyim .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 5. Avatar Serdar dedi ki:

  Kolda jlet e benzer bir iz var ne gibi sorunlar yaratabilir . yardımcı olur musunuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İze göre elenirsin.

 6. Avatar Ayşen dedi ki:

  Merhaba , ben şu an üniversite okuyorum ve fransa’da yaşiyorum. Seneye inşallah mezun oluyorum ve Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorum. Polis veya Pöh olmak için hangi okula gitmem ve hangi sinavlari gecirmem lazim ?
  Teşekküler

 7. Avatar Kazım dedi ki:

  Ben şuanda orta okuldayım üniversiteyi geçincemi pöh e başvurcaz

 8. Avatar Turan dedi ki:

  Ben liseyi bitirince başvurcaz ama üniversitesi diploması nasıl alcam

 9. Avatar Turan dedi ki:

  Ben 8 sınıfım liseyi bitirip üniversite diploması nasıl alabiliriz

 10. Avatar Ali dedi ki:

  Uni mezunuyum polis olduktan sonra uni diplomami kullanabilirmiyim