22. Dönem POMEM Polis Alımı

05.03.2018
8.884
A+
A-
22. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis Akademisi, 2018 yılının ilk polis alımının POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) kapsamında yapılacağını 2018 Mart ayı içerisinde polis adaylarına duyurdu. 22. dönem POMEM polis alımı, 10 bin kontenjan ile önümüzdeki günlerde yapılacak. Lisans ve önlisans adaylarının başvurabileceği 22. dönem polis alımına, lise mezunları ise başvuramayacak.

Uzun dönemdir 22. dönemin PÖH olacağı konuşuluyordu. Polis Akademisi, ihtiyaçlar ve planlamalar doğrultusunda bu alımın POMEM kapsamında normal polis memurluğu olmasına karar verdi diyebiliriz. Önümüzdeki aylarda PÖH alımı olması ise ihtimal dahilindedir.

22. Dönem POMEM Polis Alımlarına kim başvurabilir?

Bu alım ile ilgili henüz kesin şartlar belli olmadı. En çok merak edilen iki husus hakkında ise şunları söyleyebiliriz:

KPSS Puan Şartı: Önlisans için KPSS puan şartı yine 70 olacaktır düşüncesindeyiz. Çünkü, önlisans adaylarının başvurusu ve aday kontenjanlarında herhangi bir sorun olmamaktadır.

Lisans adaylarının KPSS puan şartında esneklik yapılabilir. 60 olan baraj puanı daha aşağı değerlere çekilebilir. Bunun nedeni, iki alım döneminde de lisans mezunlarına ayrılan pomem kontenjanlarının %25 boş kalmasıdır.

2016 ve 2017 KPSS puanı olan adaylar bu alıma başvurabileceklerdir.

Yaş şartı: Yaş şartında, bekçilikte yapıldığı gibi esnetilme yapılabilir. Bu konuda kamuoyu talebi var. ilerleyen günlerde bu hususta netleşecektir.

Sağlık şartları: Son sağlık şartları yönetmeliği uygulanacaktır. Renk körlerine yönelik bir değişiklik henüz gündemde yok. Göz problemi olanlar, mülakatlar öncesi lazer operasyonlarını olup sonraki sürece bırakmamalarını tavsiye ederiz. Dövme konusunda kısa kolda gözükmeyen dövme ve izler problem olmayacaktır.

Askerde olanların ve askerlikle ilişiği olanlar başvuruda sorun yaşaması yüksek ihtimaldir.

22. dönem POMEM ilanı ne zaman gelir?

1 ay içerisinde gelmesi muhtemeldir.

Kontenjanlar ne kadar?

22. Dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacak.

Hangi sınavlara tabi tutulacağız?

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, evrak teslimi ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edileceklerdir. Burada 22. dönem pomem fiziki yeterlilik parkuruna tabii tutulan adaylar, yeterli puanı alırlarsa pomem sözlü mülakatına alınacaktır. Sözlü mülakat ve fiziki parkur aynı gün de olabilir ayrı zamanlarda da yapılabilir.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 224 YORUM
 1. Cihangir Emre dedi ki:

  Fiziki yeterlilik mülakatı ile sözlü mülakat arasında tahmini kaç gün olur?

 2. Cemal dedi ki:

  Merhabalar, 22. Dönem Pomem Mülakatları mernisde bulanan adresimizde mi giriyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Hangi okula çağırırlarsa orada gireceksin.

 3. fatih dedi ki:

  merhaba 22. dönem sözlü mülakat ne zaman yapılır acaba tahmini bir süre var mı?

  1. Admin dedi ki:

   yakında başlayacaktır.

 4. By polis dedi ki:

  Değerli admin meraba ben sözlü mülakata 23 haziranda girdim kpss lisans 74 spor 85 sözlü de iceri girdim hosgeldin dediler hosbolduk dedim sonra kendini tanıt dediler tanıttım sonra hangi üniyi okudugumu soyleyince komisyondaki biri dedi ki şunun dosyasini verin şunun dosyasini verin bakalim bu nerde kalmis diye ben asiri heyacan yaptım hangi apartta kaldin dediler bende kaldigim aparatı ismini heyacandan unuttum sonra ilk yıl nerde kaldin özel ev dedim kaç kişi dört kisi dedim adres istedi soyledim niye öyle bisey sordu anlayamadim.çok rahat girdim oysa oyle yapinca anlam veremedim ben de ters tepki yapti sonra daha önce katildin mi polislige falan evet dedim 2017 mezunuyum diyince hee sen yeni mezunsun dediler sonra sorumu cektim okudum gür bi sesle cevapladim cevabim tam bitmeden hayirlisi olsun cikabilirsin dediler bende kolay gelsin efendim diyip ciktim sence de kötü mü gecmis :((

  1. Admin dedi ki:

   Hayırlısı olsun fazla söze gerek yok.

 5. Hüseyin Akkol dedi ki:

  Admin 22.donem pomeme girdim.en son sozlu mulakata girdim.merak ettigim konu eğer genel sağlik kontrolune gidersem sol kolumun dirsekte ameliyat izi var sorun olurmu.

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.