Ana Sayfa / POMEM / 22. Dönem POMEM Polis Alımı

22. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis Akademisi, 2018 yılının ilk polis alımının POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) kapsamında yapılacağını 2018 Mart ayı içerisinde polis adaylarına duyurdu. 22. dönem POMEM polis alımı, 10 bin kontenjan ile önümüzdeki günlerde yapılacak. Lisans ve önlisans adaylarının başvurabileceği 22. dönem polis alımına, lise mezunları ise başvuramayacak.

Uzun dönemdir 22. dönemin PÖH olacağı konuşuluyordu. Polis Akademisi, ihtiyaçlar ve planlamalar doğrultusunda bu alımın POMEM kapsamında normal polis memurluğu olmasına karar verdi diyebiliriz. Önümüzdeki aylarda PÖH alımı olması ise ihtimal dahilindedir.

22. Dönem POMEM Polis Alımlarına kim başvurabilir?

Bu alım ile ilgili henüz kesin şartlar belli olmadı. En çok merak edilen iki husus hakkında ise şunları söyleyebiliriz:

KPSS Puan Şartı: Önlisans için KPSS puan şartı yine 70 olacaktır düşüncesindeyiz. Çünkü, önlisans adaylarının başvurusu ve aday kontenjanlarında herhangi bir sorun olmamaktadır.

Lisans adaylarının KPSS puan şartında esneklik yapılabilir. 60 olan baraj puanı daha aşağı değerlere çekilebilir. Bunun nedeni, iki alım döneminde de lisans mezunlarına ayrılan pomem kontenjanlarının %25 boş kalmasıdır.

2016 ve 2017 KPSS puanı olan adaylar bu alıma başvurabileceklerdir.

Yaş şartı: Yaş şartında, bekçilikte yapıldığı gibi esnetilme yapılabilir. Bu konuda kamuoyu talebi var. ilerleyen günlerde bu hususta netleşecektir.

Sağlık şartları: Son sağlık şartları yönetmeliği uygulanacaktır. Renk körlerine yönelik bir değişiklik henüz gündemde yok. Göz problemi olanlar, mülakatlar öncesi lazer operasyonlarını olup sonraki sürece bırakmamalarını tavsiye ederiz. Dövme konusunda kısa kolda gözükmeyen dövme ve izler problem olmayacaktır.

Askerde olanların ve askerlikle ilişiği olanlar başvuruda sorun yaşaması yüksek ihtimaldir.

22. dönem POMEM ilanı ne zaman gelir?

1 ay içerisinde gelmesi muhtemeldir.

Kontenjanlar ne kadar?

22. Dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacak.

Hangi sınavlara tabi tutulacağız?

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, evrak teslimi ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edileceklerdir. Burada 22. dönem pomem fiziki yeterlilik parkuruna tabii tutulan adaylar, yeterli puanı alırlarsa pomem sözlü mülakatına alınacaktır. Sözlü mülakat ve fiziki parkur aynı gün de olabilir ayrı zamanlarda da yapılabilir.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

 

Bu makalede tam 137 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

137 Soru Var

 1. Kpss puanı aşşağı çekilmeli lütfen 🙏

 2. LİSANS MEZUNLARINDA KPSS 60 PUANI DAHA AŞAĞIYA DÜŞÜRÜLMESİ BEKLENİRKEN, ÖN LİSANS MEZUNLARINDA KPSS 70 PUANI SABİT KALACAĞI DÜŞÜNÜLÜYORMUŞ..!! BİZLERDE SONUNA KADAR HAKSIZLIK ve ADALETSİZLİK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ..!! POLİS ALIMLARINDA LİSANS MEZUNLARI 60 PUANLA ALINIRKEN, ÖN LİSANS MEZUNLARI DA 60 PUANLA ALINMASI GEREKİRKEN NEDEN 70 PUANLA ALINIYOR..??

  • Nedeni şu lisans duzeyindeki kpss de sorulan sorular onlisans duzeyindeko kpsde sorulan sorulardan daha zor polis akademisi bu karariyla son derece adaletli karar veriyor keske devletin diğer kademeleri de bu sekilde adaletli alim yapsa.. Ortaogretimle onlisansla lisans bir tutuluyor tum memur alımlarında ben 3 sınavada girdim ortaöğretim 92 onlisans 83 lisans ise 68 alabildim anlayacaginiz uzere lisansin sorularids konularida ust duzey zorlukta

  • Nedenini anlaman için sınavlara girmiş olman lazım kpss lisans hiç çalışmadan 56 alabilirken . ön lisansa hiç çalışmayan biri 67 puan civarı alabiliyor. yani olay bu . Birde lisansla kıyaslama kendini. kontejan verildi hala ağlıyorsun. Dua et , şükret.

 3. Admin açık çok olduğu için bu alımı yaptıklarının kanısındayım 21. Dönem bayan yedeğim yedekleri bu dönem daha çok alma şansı yüksekmidir sizce?

 4. Admin 21. Dönem pomem önlisans bayan yedeğim 22. Dönem alım acık çok olduğu icin yapildiği kanısındayim sizce yedekleri daha çok alma sansı yuksekmidir ?

 5. Geçen yıl lisans mezunu oldum.hem finaller hem kpss götüremedim 57de kaldım.inşallah puan 60 dan 55 e inerde başvururum.yoksa bir yıl daha beklemek zorunda kalacağım.İnşallah böyle bir hamle bekliyoruz…

 6. Ben lisans öğrencisiyim. Dördüncü sınıfım. POMEM başvuruları kpss ye girdikten sonra olmayacak mı yoksa ben mi yanlış biliyorum.
  Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

 7. Normal şartlarda askerlik tecilim haziran ayında bitiyordu ağustos ayında askere gidecektim ancak 21 dönem sözlü mülakatindan kaldigim icin ve 22. Donemde POH alınacağı söylenince tecilimi bozdurup askere mayista gitmeye karar verdim. Şimdi ya mayisda yada haziranda askere gidicem buna bu 22. Donemdeki alıma basvurabiliyormuyum?
  Basvuramiyorsam tecilimi bu ay içerisinde tekrar önceki haline çevirebilme hakkım olduğunu duydum geri cevirmemin faydasi olurmu bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 8. Meraba ben şuan askerim ve nisanın 16′ sı teskere alıyorum. Sizce bu alıma yetişebilir miyim?

 9. 2018 kps aciklanmadan 22.donem alimi olurmu gecen yilki 20.donemde olduğu gibi

 10. Bu alım için 2018 kpss sınavı beklenmeyecek mi acaba

 11. Spordan elenen çok oluyor.Bence saniyeyi yükseltseler mülakata daha çok insan kalacağından kontenjanlar daha dolu olur.21.dönemde 47 saniyeye çekmeseler kazanmıştım,48 le bitirmiştim.Üstad sence 22.dönemde spor saniyesi kaç olur 48-49 ? yoksa yine 47 mi ?

 12. mayıs ayında alım yapılacağı konuşuluyor. bilginiz var mı ?

 13. Bu yaz mezun oluyorum yetişirmi acaba 22. Döneme başvursam kesin mezun oluyorum mayıs sonunda alırlarmı başvurumu acaba cevaplarsan sevinirim

 14. admin ön lisans ın hiçmi esneme payı yok ya 68 de kaldım ya

 15. Pomem ilanı 2018 kpss’den erken açıldı okullar dolu 15 Temmuz’a kadar. Pomem’e başvurup kazanırsak Paem ilanı geldiğinde bırakabilir miyiz? herhangi bir sorun oluşturur mu Admin? Paem’e başvurmak için.

  İlan çok güzel bu arada alınacak sayı çok iyi.

 16. 2018 yilinda mezun olup 2018 kpss ne girecek olanlar bu sene polislik alimlarina basvuru yapamiyacak mi alımlar onden onden gidiyor ve yerler doluyor

 17. Deniliyor ki darbe den dolayi olusan acik icin acil alım istenilmis 10 bin yeni polis alimi bu yüzden yapılacak ve 2018 sonbahara mezun edilecekmis dogrumur sizce

 18. 22. dönemde PÖH alımı beklerken tekrar POMEM alımı yapıldı. Merak ettiğim bu yıl PÖH alımı yapılacak mı bu konuda bilginiz varsa eğer açıklama yapabilir misiniz ?

 19. Ilan haftaya cikti diyelim parkur ne zaman olur

 20. Admin 22.dönem için bi sorum olacak haziran da askerlik tecilim bitiyor bu Pomem sürecinde önüme engel olur mu ???

 21. Tecil hakkım 30 eylülde bitecek sizce başvurmama engel olur mu ?

 22. 21. donem eğitim sonu beklenir mi. 21. donem eğitim acmayan okul 13 tane. kazananlar yerleştirilir mi admin.

 23. Başvurular ve mülkat ne zaman olur. Askerlik tecil sürem 30 eylülde bitiyor. 22 dönemm için sorun olur mu.

 24. Selamlar 22.dinem için ilan bekleniyo diyorlar bu yayinlanan ilan degilmi baska ilan mi aciklanacak

 25. 2018 PMYO alımıyla alakalı bi açıklama yok mu ? 2018 senesi içinde ne zaman PMYO dan kaç kişi alınacak? Alım olduğunda şartlar (özellikle fiziksel parkur) aynı mı olur?

 26. yaş esnetilirmi

 27. YAŞ ESNETİLİRMİ 31 ARALIK İBARESİ VE YAŞIN ESNETİLMEMESİ KONSUNDA BİNLERCE ARKADAŞIMIZ KAĞDUR

 28. Lisans KPSS puanının düşme ihtimali var m ?

 29. Daha önce pomemi kazanıp kayıt yaptırmayan aday sonraki alımlarda tekrar başvuru yapabilir mi?

 30. Ilan geldiginde parkur tarihi yazarmi ilanda simdiden hazirlanalimmi parkura

 31. Ilanin bu kadar erken yapilmasinin nedeni sizce nedir admin bey alim hizi bu hizla devam edermi sizce?

 32. Ilanin bu kadar erken olmasinin sebebi nedir sizce bu hizla devam edermi 22.donem

 33. haziran 2018 e kadar okullara alınır mı 22.dönem teşekkür ederim yorumunuz için

 34. 89lularin girme şansı olabilir mi esneme yapilabilir diyorlar. Sizce?

 35. Admin merhaba benim sorum sağlıkla alakali olacaktı. Kıl dönmesi pomem mulakatinda engel teşkil eder mi ? Herhangi bir rahatsızlık vermiyor ama sağlık raporunda engel midir ?

 36. POLİS OLMA MANYAĞI

  ÖNLİSANS KPSS PUANININ 60 A DÜŞÜRÜLME İHTİMALİ NEDİR VAR MI BUNUNLA ALAKALI SİZE ULAŞMIŞ BİR BİLGİ İNŞALLAH DÜŞER ALLAH BİLİYO YA BU MESLEĞİ CANI PAHASINA VATAN İÇİN NE KADAR ÇOK İSTEDİĞİMİ

 37. 2018 KPSS sonucuna göre mi pomem e alım olacak admin

 38. Selamunaleykum.
  Sorum şu, suan askerdeyim. Kisa donem olarak vatan gorevimi yapmaktayim. Safak 39 . Sıkinti olur mu bu şafak bana. Tesekkur ederim.

  • Sıkıntı olmaz kardeşim 21. eğitim zaten yeni başladı. 22 i de başvuru bitecek değerlendirme mülakat zaten baya süre var. Yalnız kazanırsan askerliği boşa yapmış olacaksın o kadar. Polis olanlar askerlikten muaf

  • BUYUK FENERBAHCENIN BUYUK TARAFTARI

   YOK OLMAZ

 39. Ben Üniversite 2. Sınıftayım ve son dönemim mexun olucam. Bu kadar erken açıklanmasını beklemiyordum kpss ye baya zaman var. Bir sorun olur mu bu yıl ki önlisans kpaa ile mülakatlara girebilirmiyim?

 40. 30 eylülde tecilim bitiyor sorun olurmu ozamana kadar herşey belli olurmu admin ?

 41. Önlisans kpss puanı düşme ihtimali var mıdır ?
  Eger yoksa lisansda düşüyor önlisansda neden düşmüyor ?

 42. Merhaba 2016 ortaöğretim kpss puanım var ama şuan önlisans mezunuyum. Ben ne olarak başvuru yapabilirim? Pomem 22 döneme başvuramaz mıyım?

 43. 12.04.1989 başvuru yapma sansım var 22.dönem pomem.. lisans

 44. Ankara’da oturuyorum pomem spor mülakatına burada girebilir miyim yoksa sistem herhangi bir polis okuluna mı atar

 45. parkurlar ne zaman yapılır sizce?

 46. İyi günler 2017 ağustos ayında lisans mezunu oldum ama lisans kpss puanım yok 2016 önlisans kpss puanım 71 önlisans kpss puanımla başvuru yapabiliyor muyum ?

 47. Biraz fazla kilom var mülakat tarihi ne zaman servise tahminen

 48. Ön başvuru yapmadan ücret yatıracak mıyız? Yatıracaksan kaç ₺ yatıracagız?

 49. Admin ben 20 temmuzda askerim 22. Pomem’e başburabilir miyim ? Teşekkürler

 50. Intibak egitiminde goz cizdirmek olur mu !

 51. Mrblar 31 Aralık 2018 e kadar askerliğimi tecilli sıkıntı olurmu.birde 21. Dönem 15 temmuz da mezun gözüküyor onlar mezun olmadan yeni eğitim dönemi başlarmı

 52. ADMIN DAHA KPSSYE GIRMEDIK BASVURU YAPABILECEKMIYIZ. ?

 53. BUYUK FENERBAHCENIN BUYUK TARAFTARI

  admın kpssye gırıp oylemı alım yapılacak. basvurular pazartesı gunu baslıyor

 54. kpss önlisans puanım 69.35 başvuru yapabilirmiyim 22. dönem pomem e lütfen cvp

 55. Selamın aleyküm ben suan askerim başvuru yapsam alıma yetisebilir miyim haziran da bitiyor askerlik sartı esnetilir mi mağdur durumdayız

 56. Ön lisans mezunuyum , şu an açıköğretimde yine önlisans okuyorum.
  Sorum şu 2016 KPSS puanımla başvuru yapabilir miyim? Önlisans diplomam var. 2016 KPSS puanım 63,45 ?
  KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM

 57. 2018 güncel maaşları ne kadar? Tazminatla falan 4 bini geçiyor deniliyor fakat net bi Bilgi yok ortalama bu kadar diye

 58. Pomem için böbrek taşı sağlık kontrolünde engel midir?

 59. Önbaşvuruyu yapmadan önce mi ücretini yatıracagız? Ücret ne kadar ?

 60. Şimdi ben ön lisans bitirdim ama alttan bir dersim kaldığı için mezun olamadım sınav da Eylül de olacak ben eylül ayında mezun oluyorum başvuru yapabilirmiyim acaba cevap verirseniz sevinirim

 61. Merhaba . 22.dönem pomem alımı başvuru 12-23 mart arası parkur ne zaman olur acaba. Daha 21.dönem alımları yeni oldu onların eğitimi bitmeden mi çağırırlar.21.donem pomem de 1 ay sonra parkur olmuştu yine öyle mi olur

 62. Merhaba dirsegi küçükken cikan bir insanın kolu alciya alınıp yanlış kaynadiysa yani işlevsel sorunu yoksa sadece estetik olarak kemik biraz daha yukarı doğruysa parkurda elenir mi sorun olur mu

 63. Merhaba dirsekte küçükken oluşan bir cikik varsa ve alciya yanlış alınıp yanlış kaynadiysa ama işlevsel sorunu yoksa sadece estetik olarak görüntü bozuksa elenir mi

 64. Ust 2 disim ve alttakiler yamuk saglik asamasinda sorun cikar mi ? Cok dikkat ediyolar mi bu konuya konusurken disardan belli olmuyo dislerimn yamuk oldugu

 65. Merhaba intibak eğitimi sırasında alınan raporda kıl dönmesi çıkarsa sorun oluyor mu bu elenmeye sebep mıdır ? (Kıl dönmesi var ama ameliyat olunmamış ve herhangi bir rahatsızlık vermiyor )

 66. İyi akşamlar, alımlarda esneklik olduğunu ve dövmenin görünen yerde bile olsa belirli cm aralıklarında kabul edileceğini duydum. Bu bilgi doğru mudur?

 67. Mülakatlara Gözlükle gitsem sorun olur mu? Gözlerde Miyopiyim . Sağ 3.00 sol 2.75. Ve Ben 2016 Kpss önlisansa girmistim . 72 aldim ancak 2017 Haziran ayinda Lisanstan Mezun oldum ancak Lisans Kpssine hiç girmedim . Önlisans kpss puanim yaniyor mu?başvurabiliyor muyum Pomem’e 12 Martta??

 68. Merhaba kpss önlisans puanım 66 70 şart aranıyor ama yinede başvuru yapsam bi sakıncası var mı bilgi verirseniz sevinirim.

 69. Merhaba admin ben şuan lisans mezunuyum elimde önlisans puanım var.başvuruyu lisanstan mı yapabilirm yoksa onlisantan mı bilgi verirseniz sevinirim

 70. Merhaba;
  Sizce tahminen mülakatlar ve eğitim ne zaman başlar ?
  Eğitime başlama tarihi paem başvuru zamanına kadar sürebilir mi ?

  • İyi günler 21 . Dönem pomemi kazandım intibak eğitimi sırasında kendi isteğimle istifa ettim. Ama pişman oldum tekrar polis olmak istiyorum. İstifa etmem mülakatta elenme sebebi olur mu

   • Merhaba bu sorunun cevabuni bende araştırıyorum eger cevabini ögrenirsen burda yorumda belirtirmisiniz yunus bey .cevap olarakda bildigim kadariyla sinawa girebiliyorsun ama artik onlarin insiyatifine kalmis bisey güvenlik sorusturmasinda eleyebilirlermiş.

    • Biraz araştırdım istifa edip tekrar kazananlar varmış. Güvenlik sorusturmasinda çıkacağını sanmıyorum sadece mulakat sırasında gorulebilirmis sorarlarsa mantıklı bi aciklama yapin dediler. Sizde mi istifa ettiniz ?

 71. İyi günler bazı nedenlerden dolayı istifami verdim. Ve suan pişmanım tekrar polis olmak istiyorum. İstifa etmem mülakat sırasında herhangi bi sorun teşkil eder mi?

 72. 26 eylül 89 dogumluyum. Basvurabilir miyim. Birde 2018 kpss sinavdan sonrada alım olduğu zaman basvurabilir miyiz?

 73. 22.dönemin takvimi ne zaman aciklanir 21.donem mezun.olmadan okullara girwbilirmiyiz

 74. 69,97036 kpss puanım acaba 70 sayılmaz mı..

 75. 2018 mezunu olacağım KPSS ye daha girmedim temmuzda gireceğim bu sınava basvurabilirmiyim

 76. 2018 mezunuyum kpss ye daha girmedim temmuzda gireceğim bu sınava basvurabilirmiyim

 77. Bilekteki dikiş izi problem olur mu admin veya tecrübeli arkadaşlar ? Dikkatli bakınca belli olmuyor ve istesem pudrayla kapatabilirim. Oluyorsa mülakatta bunu yapsam anlarlar mı ??

 78. Mülakatlar ve eğitim tahmini ne zaman başlar?

 79. Benim sağ elimin yüzük parmağının birazı koptu bi sorun olurmu.

 80. Peki ben o dirsegi ameliyat olsam bu defa yara izi olursa sorun olur mu .

 81. Hpv genital sigil polislige engel midir?

 82. FEHMİ ERDOĞAN

  fiziki yeterlilik ve mülakat aynı gün mü yapılacak

 83. merhabalar 2018 alımları sadece lisans ve ön lisans mezunu olan adaylar için açıklama var ve alımlarında yaş sınırlaması yukarıda verilmiş ama 1991 doğumlu lise mezunları olan kişilerin başvuru hakkı var mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir