Ana Sayfa / POMEM / 22. Dönem POMEM Polis Alımı

22. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis Akademisi, 2018 yılının ilk polis alımının POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) kapsamında yapılacağını 2018 Mart ayı içerisinde polis adaylarına duyurdu. 22. dönem POMEM polis alımı, 10 bin kontenjan ile önümüzdeki günlerde yapılacak. Lisans ve önlisans adaylarının başvurabileceği 22. dönem polis alımına, lise mezunları ise başvuramayacak.

Uzun dönemdir 22. dönemin PÖH olacağı konuşuluyordu. Polis Akademisi, ihtiyaçlar ve planlamalar doğrultusunda bu alımın POMEM kapsamında normal polis memurluğu olmasına karar verdi diyebiliriz. Önümüzdeki aylarda PÖH alımı olması ise ihtimal dahilindedir.

22. Dönem POMEM Polis Alımlarına kim başvurabilir?

Bu alım ile ilgili henüz kesin şartlar belli olmadı. En çok merak edilen iki husus hakkında ise şunları söyleyebiliriz:

KPSS Puan Şartı: Önlisans için KPSS puan şartı yine 70 olacaktır düşüncesindeyiz. Çünkü, önlisans adaylarının başvurusu ve aday kontenjanlarında herhangi bir sorun olmamaktadır.

Lisans adaylarının KPSS puan şartında esneklik yapılabilir. 60 olan baraj puanı daha aşağı değerlere çekilebilir. Bunun nedeni, iki alım döneminde de lisans mezunlarına ayrılan pomem kontenjanlarının %25 boş kalmasıdır.

2016 ve 2017 KPSS puanı olan adaylar bu alıma başvurabileceklerdir.

Yaş şartı: Yaş şartında, bekçilikte yapıldığı gibi esnetilme yapılabilir. Bu konuda kamuoyu talebi var. ilerleyen günlerde bu hususta netleşecektir.

Sağlık şartları: Son sağlık şartları yönetmeliği uygulanacaktır. Renk körlerine yönelik bir değişiklik henüz gündemde yok. Göz problemi olanlar, mülakatlar öncesi lazer operasyonlarını olup sonraki sürece bırakmamalarını tavsiye ederiz. Dövme konusunda kısa kolda gözükmeyen dövme ve izler problem olmayacaktır.

Askerde olanların ve askerlikle ilişiği olanlar başvuruda sorun yaşaması yüksek ihtimaldir.

22. dönem POMEM ilanı ne zaman gelir?

1 ay içerisinde gelmesi muhtemeldir.

Kontenjanlar ne kadar?

22. Dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacak.

Hangi sınavlara tabi tutulacağız?

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, evrak teslimi ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edileceklerdir. Burada 22. dönem pomem fiziki yeterlilik parkuruna tabii tutulan adaylar, yeterli puanı alırlarsa pomem sözlü mülakatına alınacaktır. Sözlü mülakat ve fiziki parkur aynı gün de olabilir ayrı zamanlarda da yapılabilir.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz.


Bu makalede tam 224 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

224 Soru Var

 1. 2018 mezunuyum kpss ye daha girmedim temmuzda gireceğim bu sınava basvurabilirmiyim

 2. Bilekteki dikiş izi problem olur mu admin veya tecrübeli arkadaşlar ? Dikkatli bakınca belli olmuyor ve istesem pudrayla kapatabilirim. Oluyorsa mülakatta bunu yapsam anlarlar mı ??

 3. Mülakatlar ve eğitim tahmini ne zaman başlar?

 4. Benim sağ elimin yüzük parmağının birazı koptu bi sorun olurmu.

 5. Peki ben o dirsegi ameliyat olsam bu defa yara izi olursa sorun olur mu .

 6. Hpv genital sigil polislige engel midir?

 7. FEHMİ ERDOĞAN

  fiziki yeterlilik ve mülakat aynı gün mü yapılacak

 8. merhabalar 2018 alımları sadece lisans ve ön lisans mezunu olan adaylar için açıklama var ve alımlarında yaş sınırlaması yukarıda verilmiş ama 1991 doğumlu lise mezunları olan kişilerin başvuru hakkı var mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 9. 22. Dönemde fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat aynı günde mi olacak?

 10. Tazminat kısmını biraz açar mısınız hangi durumlarda tazminat istenir, istenen tazminar nedir kasım ayında önlisans sonavı var atanırsam polisliği bırakabilir miyim ? Ve kasım ayına kadar çoktan polis olmuş olur muyum teşekkür ederim

  • Eğitimdeyken ve göreve başlayınca kendiniz bırakırsanız tazminat ödersiniz. 6 bin ile 50 bin arası değişir.

 11. bu sene sonunda mezun oluyorum gecen yıl lisans kpss de 60 aldım basvurabılırmıyım yada basvurup mulakatlara kadar mezun olma ihtimalim felan vamı acilen cevap verin??????????????????????????

 12. Pomem 21. Dönem mezun olmadan 22. Dönem öğrenci alırmı yada 21. Dönem mezunmu olması lazım yeni öğrenci alımı için

 13. Mustafa karahan

  Askerdeyim ekimde terhis olucam 22.donem intibak eğitimine yetişebilir miyim.

 14. ADMİN SELAMIBN ALEYKUM BENIM 1 AYDIR BIS BAS DONMESI PROBLEMIM VARDA DOKTORUM VERTIGO ATAGI FALAN DEDİ YANI ISTIRAHATTEN SONRA GEÇER DEDİ AMA ILERIDE DIKKAT ETMEN LAZIM DEDI MEVSIM GECISLERINDE BOYLE BIR PROBLEM POLISLIGIME ENGEL OLURMU BENIM COK ONEMLI CUNKU

 15. Kolay gelsin hocam. Ben 4’ncü sınıfım. Bu sene haziran 20 sinde bitecek sınavlarım o zaman diplomayı alabilirim. 22’nci döneme şimdi başvursam KPSS’den de geçerli bir not alsam POMEM sınavlarına yetişir miyim? Teşekkürler

 16. Merhaba admin benim her iki avuçumda dikiş izleri var 8 tane sorun olur mu

 17. Merhaba 21.pomemde kolumdaki ameliyat izinden dolayı elendim. 22.pomeme başvuru yapsam ve iz için estetik olacağımı söylesem kabul olma ihtimali nedir?

 18. Admin basina bisey mi geldi yoksun ozledik seni sana ihtiyacımız var bizi birakma

 19. Admin kısa kollu ile görülmeyen ama biraz yoğun olan jilet izleri için ön sağlıkta elerler mi acaba?

 20. anıl ekin coşkun

  Ben ön lisans mezunuyum polis olmak ıcın herseyı yaparım ama kpss ye kolum kırıldı son gun gıremedım kpss puanım olmadıgı ıcın basvuru yapamıyormuyum 22. sınava 🙁 biilgi verebilecek varmı acaba

 21. Merhaba Benim babamın amcasının oğlu fetodan dolayı polislikten ihraç edildi ve ben 21. dönem bu pomeme katıldım bütün her şey iyi geçti kpss 80 ama fiziki mülakatım 70. Sonuçlar açıklandığında ise sıralamaya Girilemedi yazıyor başarısız değil ama sıralamaya Girilemedi yazıyor. 2013 2014 yıllarında ise Kaymakamlığın yaptığı bir sınav ile bedava dershane kazandım ve devlet bizi feto Nun dershanesine yolladı. Bu benim için ne derecede sorun olur 22 dönem için başvuru yapayım mı acaba.. lütfen benim için çok önemli

  • Sözlü mülakatım çok iyi geçmişti bana bu yolda şehitlik var bunu biliyor musun demişti İçerde baya uzun kaldım çektiğin soruyu cevapladım yarı yanlış yarı doğru.. kültür kavramını açıklayın sorusuydu. Heyecanlıydım bana sakin ol heyecanlanma dediler onun haricinde gayet samimi idiler neden falan şehirde yaşadığını sordular neden kendi bölümünden mevzun olduğun bir yerde çalışmıyorsun kişisel sorular sordular. Benim için çok önemli bilgileriniz..

  • Mülakatı geçmiş ama yeterli puanı alamamışsın. Sorun yok daha fazla çalış.

 22. Sol bilegimin alt kısmında 8 tane dikiş izi var 4 cm uzunlugunda 1 santim genişligin sorun olurmu saglık zamanı estetik maklaj yaptırıp gitsem fark edilirmo yada

 23. 22. Donem onlisans pomeme basvurmak istiyorum basvuru sartlarim hep uyuyor yalniz ben 2016 kpss ortaogretim girmistim bi yil sonra mezun oldum. Suan onlisans mezunyum diplomam var ama ortaogretm girdim. Aceba o basvuru sarti uyuyor mu. Yine de basvurabilr miyim??

 24. Lisans mezunları 2018 kpss sine girerek başvuramıyormu 22.dönem için ? Teşekkürler

 25. Merhaba, 04.11.2018 tarihinde KPSS Önlisans’a gireceğim. 22. Dönem’in 2. alımlarına yetişir miyim yoksa 2019’da 23. Dnönem alımlarına mı başvuru yapabilirim? Bu arada 2017 yılında Önlisans’tan mezun oldum. Teşekkür ederim şimdiden.

 26. Merhaba 11 aralık 89 dogumluyum bu durumda basvuru sansım yok mu esnetilme gibi bı durum olamaz mı

 27. Admin 22. Dönem için önümüzdeki cuma günü ön başvurular bitecek bundan sonraki süreç nasıl işler bir fikriniz var mı

 28. Admin mayısta askere gidicem parkur sınavına askerliği tecil etmeden girebliyormuyum?eğer parkur sınavını geçersem tecil ettirmek istiyorum.bi de geçemezsem boşuna tecil etmiş olurum.sorumu cevaplarsan sevinirim.

 29. Merhabalar ben bakkaya kalmışım 22 donem pomem başvuru yapıp Nisan ayında askere gidip intibaka yetişirmyimm

 30. Sizce PAEM 2020 de alım yapacak mı ? 2020 de dışarıdan alım kapanıyor ama son alım 2020 de mi yapılacak ?

 31. el bileğimde küçük dövme var sizce sorun olur mu

 32. Sağ kolumda kemikle kaynamis platin var hareket etmeme bir zararı yok rahatlıkla kolumu kullanıyorum sağlıkta elenir mıyım acaba?sonuçta sorun yok ve platin içerde.

 33. Merhaba;

  Önlisans mezunuydum, KPSS 2016 dan 88 aldım. Bu yıl lisans mezunu oldum AÖF den. Önlisans ile 22.Dönem POMEM alımına başvurabilir miyim ? Admin bir bilgin var mı bu konuda, teşekkürler

 34. 01.09.1989 dogumluyum basvuru yapabilirmiyim acil

 35. Merhabalar Ben önlisans mezunuyum 2017 de mezun oldum 2016 ve 2017 yılında KPSS’ye girerken orta öğretim olarak girdim ve 65 puan aldım 22. dönem polislık alimlarina kayıt yaptırabilirmiyim ?

 36. Dudakta ve sağ alt çenede estetik sayılabilecek ameliyat izim var. Kesin elenme sebebi mi?

 37. Kolay gelsin admin. Benim askerlik tecilim 30 eylüle kadar geçerli bu akımlarda askerlikle ilgili bir sorun yaşamam değil mi ?
  Şimdi diyeceksin ki eylüle daha çok var. Evet ama 21. Döneme başvurdum kasımda evrak teslimine gidince askerlik tecili bu yıl içerisinde biten var mı dediler 31 aralıkta biten vardı onu almadılar ondan soruyorum

 38. Admin merhaba skolyoz üst sınırı derecesi nedir? Bende 16 derece polis olmamda sorun olur mu? Doktorun inisiyatifinde mi olur yoksa kesin bir alınmama söz konusu olur mu?

 39. Admin lisans kpss de esnetilme olmaz mı çünkü yoğunluktan dolayı süre uzamış diyorlar. Ben çok az bi puanla kaçırdım inşallah esnetilme olur. Çok az puanla kaçıran çok aday var bide lisans bu iki alımda da %25 boşluk var diyorlar. Cevaplarsan sevinirim admin

 40. Merhaba,
  Başvurular bittikten ne kadar süre sonra evrak teslimi ve mülakat gerçekleşir?
  Teşekkürler.

 41. merhaba. normalde 2019 ocak ayına kadar olan tecil sürem yüksek lisans öğrenciliğimin bitmesinden ötürü değişti ve şu an askerlik durum belgemde 30/04/2018’e kadar askerlik işlemleri yönünden sakınca yoktur yazıyor. 22. dönem pomeme başvurumu falan yaptım gün bekliyorum. nasıl bir yol izlemeliyim?

 42. merhaba. normalde 2019 ocak ayına kadar olan tecil sürem yüksek lisans öğrenciliğimin bitmesinden ötürü değişti ve şu an askerlik durum belgemde 30/04/2018’e kadar askerlik işlemleri yönünden sakınca yoktur yazıyor. 22. dönem pomeme başvurumu falan yaptım gün bekliyorum. nasıl bir yol izlemeliyim?

 43. lise mezunuyum başvuru yapabilirmiyim

 44. meraba admin öncelikle kolay gelsin.ben 21. döneme girdim lisans mezunuyum 60 kpss 85 spor du mülakata bilecikte girdim ordaki amir benim ayağımın perdeli olup olmadığını sordu ve çorabı çıkartarak ayağıma baktı maalesef elendim.şimdi ise ümitsizce tekrardan 22. dönenme girdim ümidim olmadan:( yorumlarınızı merak ettiğim için yazdım iyi çalışmalar

 45. Merhabalar şimdi 22.dönem pomem alımlarında fiziki yeterlilik ve ön sağlık sınav tarihi açıklanmıştır başarılı olan adaylara mülakat tarihi ilerleyen dönemlerde açıklanacaktır diyor şimdi sadece ön sağlık ve spor mu yapılacak daha önce böyle uygulama görmedim ben pomeme ilk girişim hep mi böyle acaba yanıtlarsanız tesekkür ederim

 46. Fiziki yeterlilik mülakatı ile sözlü mülakat arasında tahmini kaç gün olur?

 47. Merhabalar, 22. Dönem Pomem Mülakatları mernisde bulanan adresimizde mi giriyoruz

 48. merhaba 22. dönem sözlü mülakat ne zaman yapılır acaba tahmini bir süre var mı?

 49. Değerli admin meraba ben sözlü mülakata 23 haziranda girdim kpss lisans 74 spor 85 sözlü de iceri girdim hosgeldin dediler hosbolduk dedim sonra kendini tanıt dediler tanıttım sonra hangi üniyi okudugumu soyleyince komisyondaki biri dedi ki şunun dosyasini verin şunun dosyasini verin bakalim bu nerde kalmis diye ben asiri heyacan yaptım hangi apartta kaldin dediler bende kaldigim aparatı ismini heyacandan unuttum sonra ilk yıl nerde kaldin özel ev dedim kaç kişi dört kisi dedim adres istedi soyledim niye öyle bisey sordu anlayamadim.çok rahat girdim oysa oyle yapinca anlam veremedim ben de ters tepki yapti sonra daha önce katildin mi polislige falan evet dedim 2017 mezunuyum diyince hee sen yeni mezunsun dediler sonra sorumu cektim okudum gür bi sesle cevapladim cevabim tam bitmeden hayirlisi olsun cikabilirsin dediler bende kolay gelsin efendim diyip ciktim sence de kötü mü gecmis :((

 50. Admin 22.donem pomeme girdim.en son sozlu mulakata girdim.merak ettigim konu eğer genel sağlik kontrolune gidersem sol kolumun dirsekte ameliyat izi var sorun olurmu.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir