Turizm Polisi Nasıl Olunur?

Turizm Polisi Nasıl Olunur?

Bize gelen sorular içerisinde yer alan konulardan biri de Turizm Polisliği. Bu konu polis adayları arasında oldukça merak ediliyor. Turizm polisi olmak isteyen birçok ziyaretçimiz,  bu alanda nasıl çalışabileceklerini soruyorlar.

Biz de, kurumda çalışan bir polis arkadaştan aldığımız bilgilerle, sizleri  turizm polisliği konusunda aydınlatmaya çalışacağız.

Nasıl Turizm Polisi olabilirim?

Öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Polis olmak için PMYO veya POMEM okumanız gerekiyor. Bu konuda birçok makale ve yazıya sitemizden ulaşabilirsiniz.

Polis oldum. Nasıl Turizm Polisi olacağım? Sınavı mı var?

Hayır. Turizm polisi olmak için, çalıştığınız ilde Turizm Şube Müdürlüğü  olmak zorunda. Bu bölüme, ihtiyaca göre görevlendirmeyle turizm polisi alınıyor.

Herhangi bir merkezi atama ya da başvuru şekli bulunmuyor. İstanbul, Aydın ve  Antalya gibi turistik bölgelerde görev yapan polis memurları, turizm polisi olarak çalışabilirler.

Hangi şartları taşımalıyım?

Genel olarak, aşağıdaki yeteneklere sahip polisler bu alanda görev yapmaktadırlar:

  • İngilizce, Rusça, Almanca, Arapça, Felemenkçe vb. yabancı dillerden en az bir tanesinde(İngilizce başta olmak üzere..) konuşma ve anlama düzeyinde dil bilgisine sahip olmak
  • Yabancı kültürlere aşina olmak
  • Ulaşım aracı olarak kullanılacak olan bisiklet, ginger vb. araçları kullanmaya yatkın olmak
  • Düzgün  bir vücut kompozisyonu ve fiziki görünüm sahibi olmak

Turizm polislerinin ulaşım aracı olarak en çok bisiklet tercih edilmektedir. Turistlerin kendini güvende hissetmelerini sağlamak, oluşabilecek sorunları en hızlı ve  sakin şekilde çözmek, huzur ortamını ve genel asayiş şartlarını gerçekleştirmek turizm polislerinin asıl görevlerindendir.

Turizm polislerinden, işleri dolayısıyla, yüksek kişisel etkileşim yeteneği ve çözüm odaklı olmaları beklenmektedir.

İngilizce dili bilgisine sahip polislerin, bu bölümde çalışma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Maaşı daha mı yüksek?

Hayır. Normal polis memurları ile aynı görevi ifa ettikleri için maaşlarında, diğer polislerle herhangi bir fark bulunmuyor.

Çalışma saatleri nasıl?

Turizm yedi gün yirmi dört saat aktif bir olgu olduğu için, turizm polisleri de, turistlerin ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak amacıyla tam zamanlı görev yapan bir ekip olarak hizmet sunmaktadırlar.

Not: Eksik, hatalı noktalar varsa, bize bildirirseniz seviniriz.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.