2023 Zabıta Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

08.09.2018
2.388
A+
A-
2023 Zabıta Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Zabıtalar, belediyelerce atanan, görev yaptıkları bölge içerisindeki huzuru ve düzeni sağlamaya çalışan memurlardır. Zabıtalar 24 saat görev başında toplumun huzur ve güvenlik içinde yaşamasını sağlamaya çalışır. Nasıl ve nerede yapıldığını bilmediğimiz her gün güvenle tükettiğimiz ekmeğimizin, sağlıklı koşullarda yapılıp yapılmadığını bizim için denetler. Yediğiniz ekmekte veya fırında bir sağlık problemi olduğunu düşünürseniz, şikayet edeceğiniz yer yine belediyeler ve zabıtalardır.

Zabıtalar, okul önlerinde, sokaklarda seyyar satıcıların denetlemesini yaparlar. Evinizin önünde sizi rahatsız eden durumlarda, pazarda veya markette yaptığınız alışverişte haksızlığa uğradığınızda, komşunuzun sizi yüksek müzik sesiyle rahatsız etiğinde veya binanızın önünde halı yıkama girişiminde bulunduklarında şikayet edebileceğiniz ve asayişi sağlayacak olan birim yine zabıtadır. Zabıtalar en çok mesaisi olan memurluk olmasına rağmen fazlaca rağbet görmektedir.

2023 Zabıta nasıl olunur, şartları nelerdir?

Gibi sorular iş fırsatı arayan bir çok kişinin merak ettiği bir konudur. Ülkemizde, okuduğu bölüm ile ilgili olarak bir meslek sahibi olamayan veya atanamayan kimseler başka meslek dallarına yönelmekte veya memur olmak için başvuruda bulunmaktadırlar. Zabıta memurluğu ise dolgun maaşı olması sebebiyle memurluk için yoğun bir talep görmektedir. Aylık 2.300 tl maaşı bulunan zabıta memurluğu maaşına ayrıca ek mesai ücretleri de eklenmektedir. 5.000 tl ye kadar yükselebilen zabıta maaşları memurluk için gayet cazip bir meslek haline dönüşmektedir. Fakat çalıştığınız bölgenin büyüklüğüne göre verilen ücret değişebilmektedir. Peki zabıta nasıl olunur?

2023 zabıta nasıl olunur?

Ülkemizde memur alımları için KPSS sınavı yapılır ve bu sınavdan alacağınız puan zabıta olarak atanmak için de gereklidir. Zabıta alımı yapacak olan belediyeler Devlet Personel Başkanlığı sitesi aracılığıyla zabıta alımı için duyuru yapar. Zabıta olarak atanmak isteyen kişiler KPSS puanlarına göre sıralamaya sokulur ve alınacak adayların 5 katı kişi mülakata çağrılır. Sözlü olarak gerçekleştirilen mülakatta adayların en az mülakattan 70 puan almaları gerekir. KPSS’den de en az 70 puan alınması gereklidir. Fakat bu puanlar kesin bir tablo çizmemektedir. Çünkü başvuru sayısı çok fazla ve alınacak memur sayısı genellikle az olduğundan sıralamada iyi derecelerde bulunmak çok önemlidir. KPSS puanının yüzde 50’si ve mülakat puanının yüzde 50’si toplanarak aday için bir puan belirlenir. Puanlar sıralamaya sokulur ve başarılı olan adaylar zabıta memuru kadrosuna alınmaya hak kazanırlar.2023 zabıta nasıl olunur? Sorusunu kabataslak cevapladığımıza göre zabıta olmanın şartlarından da bahsedebiliriz.

2023 Zabıta Şartları Nelerdir?

Belediyede zabıta memuru olmak hem maaşı hem sevilen bir meslek olması açısından çok talep görmektedir. Peki, zabıta memuru olmak isteyen kişiler ne yapmalıdır? Zabıta olmanın şartları nelerdir? Zabıta olmak isteyen kişilerin dikkatle okuması gereken bir konudur. Belediyeler yaş, kilo, boy, askerlik, eğitim durumu gibi konularda adaylara bazı kısıtlamalar getirmektedir. Bu kriterlere uymayan adaylar elenir.  2023 zabıta şartları nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 25 yaşından küçük olmak
 • Kamu haklarından noksan olmamak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Erkekler için askerlikle ilgisi bulunmamak
 • Erkeklerde 1.75, kadınlarda ise 1.67 boyunda olmak
 • Boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg’dan daha fazla fark olmamak (yani boy kilo endeksini aşmamak)
 • Lise mezunlarının zabıta ataması en düşük 90,70, en yüksek 97,71 puanla yapılmıştır.
 • Ön lisans mezunlarının zabıta ataması en düşük 80,53 puanla, en yüksek 93,38 puanla yapılmıştır.
 • Lisans mezunlarının zabıta ataması ise en düşük 83,52 puanla, en yüksek 91,08 puanla yapılmıştır.

Zabıta memurluğu alımında yaşla ilgili olarak verilen kararlar seneden seneye değişebilmektedir. Zabıta memurluğu atamasında, Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 13. Maddesi ile belirlenen yaş ve kilo ile ilgili düzenlemeleri ayrıca takip edebilirsiniz.

2023 zabıta nasıl olunur? Ayrıntılı olarak inceleyelim. Zabıta memuru olmak için bu şartların yerine getirilmesi gerekli olsa da bir yol da başka kurumlarda memurluk yapmış olmaktır. Kendi memuriyetinden çekilmiş olan kişiler, bu şartları yerine getirdikleri takdirde zabıta memurluğuna aday olabilirler. Polis ve uzman çavuşların son yıllarda zabıta memurluğuna geçtikleri görülmektedir. Geçiş yapmak isteyen adaylar 30 yaşını geçmemiş olmalıdır. Tabi ki bu kişilerde diğer adaylar gibi başvuru yapabilmek için şartlara uygun olmalıdır.

Zabıta memurluğuna başvuru şartlarında KPSS puanı ve mülakat notunun ortalamasının gerekli olduğunu söylemiştik. Fakat notunuzun yüksek olması kesin kadroya alınacağınız anlamına gelmeyebilir. Zabıta memurluğuna talep çok olduğundan kişilerin puanları listelenir ve bir sıraya sokulur. Puanınızın yüksek olması üst sıralara yükselmeniz için elbette önemlidir. Fakat puanı birbirine yakın olan adaylar da olabilir. Bu yüzden belediyeye sunacağınız veya mülakatta bildirebileceğiniz referans da önemlidir. Yani zabıta memurluğu için talepte bulunan adayların referansları da önemlidir. Bu referanslar belediyelerce değerlendirilir ve ön sıralara geçmenizi sağlayabilir. Belediyeler güvenebilecekleri, işini hakkıyla yapan, haksız kazanca ve rüşvete bulaşmayan, halkın güvenini ve refahını gözeten güvenilir ve güçlü karakterdeki kişilerle çalışmak isterler. Bu yüzden belediyeler referansı da göz önüne almaktadır.

Öte yandan zabıta memurluğu yapacak adayların çalışacakları bölgeyi tanımaları da önemlidir. Bu kişilerin mesai saatleri bu bölgede geçirecekleri için bölgeyle uyum sağlamaları, halkın güvenliğini ve huzurunu sağlamada istekli olmaları, çalışacakları bölgede daha verimli olmalarını sağlayacaktır.

Emniyet Randevu Alma İşlemleri

Hacettepe Randevu Alma İşlemleri

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. kavak.s dedi ki:

  zabıta olabilmek için kpps den kaç puan almak gerekir ..lise mezunuyum.

 2. murat dedi ki:

  arhavi ilçesi adamlar 40 yaşından sonra zabıta oluyorlar! nasıl oluyor bu ?