Güncel Bilgiler

Zabıta Maaşları Ne Kadar? Zabıta Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

İnsanların yaşamlarını devam ettirmek için farklı mesleklerde görev almakta ve bu sayede maddi gelir elde etmektedir. Bu yazımızda zabıtaların maaşları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Pazarlarda ve çarşılarda sıklıkla gördüğümüz zabıtaların ne kadar maaş aldığını birçok kişi merak etmektedir. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Soruları bundan dolayı da sıklıkla sorulmaktadır. Ayrıca söz konusu mesleği yapan kişileri yıllık zam miktarı da merak edilen konuların arasında yer almaktadır. Bu yazımızda zabıtaların maaşları ve yapılan artışlarla ilgili merak edilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Böylece bu konuyla ilgili akıllarda soru işareti kalmayacak.

Zabıtalar bilindiği gibi belediyelere bağlı olarak görev yapmaktadır. Zabıtaların temel görevi ise tüketicilerin güvenliğini sağlamaktadır. Satılan ürünlerin genel kontrolü ve yasalara uygun olması görev alanlarından olduğu gibi ayrıca esnafların da satışlarını daha sağlıklı yapmaları açısından çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu kadar önemli işlevleri yerine getiren aldıkları maaşlarda merak edilmektedir. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Bu soruların cevapları her zabıtaya göre farklılık göstermektedir. Çünkü yeni göreve başlayan zabıta ile kıdemli zabıtaların aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir. Ayrıca son yapılan görüşmelerde zabıtaların maaşlarına belli oranlarda zam yapılmış ve 2018 yılı maaşlarını da buna bağlı olarak zamlı almaktadırlar.

Zabıta Maaşları Ne Kadar? Zabıta Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? Ve Yapılan Zamlar

Yapılan toplu görüşmeler sonucunda hükümet yetkilileri ile sendika temsilcileri zam konusunda anlaşmaya varmıştır. Buna göre zabıtaların maaşlarına kademeli zamlar yapılacaktır. Buna göre yapılacak zam oranları şu şekildedir:

 • 2018 yılı Ocak ayında %4, Temmuz ayında ise %3,5 oranında zam yapılacaktır.
 • 2019 yılı Ocak ayında %4, Temmuz ayında ise %5 oranında zam yapılacaktır.

Böylece 2018 ve 2019 yılında yapılacak olan zam miktarları böylece belirlenmiş olmuştur. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Sorularının cevapları söz konusu zamlardan sonra değişmiştir. Buna göre göreve yeni başlayan bir zabıtanın alacağı maaş ve zamlardan sonraki değişimleri şu şekildedir:

 • 2018 yılı Ocak ayı maaşı 2.830 TL
 • 2018 yılı Temmuz ayı maaşı 2.930 TL
 • 2019 yılı Ocak ayı maaşı 3.046 TL
 • 2019 yılı Temmuz maaşı 3.198 TL

Yapılan zamlara bağlı olarak yeni göreve başlayan bir zabıtanın maaşı burada belirtilen şekildedir. Fakat bu miktar sade maaş olup kişilerin durumuna bağlı olarak bu maaşlara çocuk yardımı, aile yardımı, sosyal denge tazminatı ve maktu mesai ücreti gibi ek ödemeler eklenmektedir. Böylece alınan maaşlar daha da artmaktadır. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Sorularının cevapları bundan dolayı da kişiler arasında farklılık gösterebilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde görev yapan zabıtaların maaşları burada bahsedilen ödemeler ile 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yazımızın bundan sonraki bölümünde bu ödemeler ile bilgiler vereceğiz.

Zabıta Maaşları Ne Kadar? Zabıta Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? Ve Aile Yardımı

Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Konusunda öncelikle bilinmesi gereken zabıtaların görev yaptığı yıllar kademe ve derece olarak yansımaktadır. Bunlar ise kıdemi ifade etmekte ve kıdem arttıkça maaşlarda beli oranlarda artmaktadır. Zabıtalara verilen ek ödemelerden ilki aile yardımı adı altında verilen eş ve çocuk yardımlarıdır. Eşi çalışmayan bir zabıtanın maaşına eş yardımı olarak 228 TL eklenmektedir. Bunun dışında çocuklar için de ek ödeme yapılmakta olup 0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için 54 TL, 6 yaşından büyük olan çocuklar için ise 27 TL verilmektedir. Dolayısıyla eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir zabıtanın maaşına 309 TL verilmektedir. Böylece zabıtaların maaşını 3.139 TL’ye ulaşmaktadır. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Sorusunun cevabı bundan dolayı kişilerin evli olmasına, çocuk sahibi olmasına, çocuk sayısına ve çocukların yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Zabıta Maaşları Ne Kadar? Zabıta Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? Ve Mesai Ücretleri

Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Konusundaki bir başka ek ödeme ise maktu mesai ücretidir. Burada farklı bir durum ortaya çıkmaktadır. Çünkü zabıtalar normal memur ya da çalışanlardan farklı olarak belediyelere bağlı olarak görev yapmaktadır. Ülkemizde bulunan belediyelerin durumları dikkate alındığında ciddi bir farklılık olduğu görülmektedir. Zabıtalar mesai saatleri dışında çalışmaları durumunda burada bahsedilen ücreti almaktadır. Bu ücretin belirlenmesinde görev yapılan merkezin nüfusu dikkate alınmaktadır. Buna göre zabıtaları alacakları mesai ücretleri ile görev yaptıkları yer arasındaki ilişki şu şekildedir:

 • Nüfusu 10.000’den az olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 230 TL
 • Nüfusu 10.001 – 50.000 arası olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 247 TL
 • Nüfusu 50.001 – 100.000 arası olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 274 TL
 • Nüfusu 100.001 – 250.000 arası olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 309 TL
 • Nüfusu 250.001 – 1.000.000 arası olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 368 TL
 • Nüfusu 1.000.001’den fazla olan belediyelere bağlı olan zabıtalara verilen mesai ücreti en fazla 428 TL

Zabıtalara verilen mesai ücretleri ise bu şekilde değişmektedir. Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta memurları ne kadar maaş alıyor? Sorusunun cevabı da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Nereden Alınır?

İnfaz Korumu Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur

Zabıta Olma Şartları Nelerdir

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu