Güncel Bilgiler

2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

2023 Yurt dışından yeni kimlik için başvuru işlemleri konsolosluklardan yapılmaktadır. Bulunduğunuz ülkenin Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğundan yeni kimlik için başvuru yapmanız gerekmektedir. Yeni çipli kimlik başvurusunu bizzat kendiniz yapmak zorundasınız. Aksi halde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nedir?

Çipli kimlik kartı, eski kimliklerden oldukça farklı bir formata sahip. Yeni çipli kimlik kartında, kaplanmış kağıt üzerinde yazan bilgilerimiz bir kart üzerinde bulunacak. İlk olarak Bolu ilini pilot bölge olarak seçip denemelere başlandı. Son pilot il olarak ise Kırıkkale’de denendikten sonra çipli kimlik kartının kullanımı onaylanmış oldu. Bu kart sadece ulusal değil uluslararası kapsam da kullanılabilecek. Yeni kimlik kartı birçok alanda kullanılabilecek ve sadece kimlik belgesi olmaktan çıkacak.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Özellikleri

Çipli kimlik kartının hali hazırda kullandığımız kimlik belgesinden daha farklı olacağını belirtmiştik. Bu kapsamda çipli kimlik kartının özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ulusal alanda kullanıldığı gibi uluslararası alanda da kullanılabilecek.
 • 2023 Yeni kimliklerle yurt dışına çıkış işlemi yapılabilecek.
 • Bilgiler tek kart üzerinde toplanacak.
 • Pasaport yerine kullanılabilecek.
 • Ehliyet yerine kullanılabilecek.
 • Sağlık karnesi yerine geçecek.
 • Parmak iziniz bulunacak.
 • Avuç içi iziniz gibi biyometrik bilgileriniz bulunacak.

Kimlik üzerinde bulunmayan bazı bilgiler olacak. Bu bilgiler;

 • Kan grubu,
 • Medeni durum,
 • Nüfusa kayıtlı olunan yer,
 • Din bilgisi

Gibi bilgiler yeni kimlik kartları üzerinde yer almayacaktır. Bu bilgiler çip içerisinde bulunmaktadır. Kurum ve kuruluşlar T.C. kimlik numaranız ile işlem yaptığı zaman bu bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilecektir.

Çipli Kimlik Kartı Renk Ayrımını Kaldırıyor

Çipli kimlik kartı, şu an kullandığımız kimlik belgesinden her yönüyle farklı olacak. Kadınlar için turuncu ve erkekler için mavi renginde olan kimlik belgeleri, çipli kimlik kartı ile renk ayrımını da ortadan kaldırıyor. Kadın – erkek ayrımına son vererek ortak bir renk belirlendi. Yeni kimlik kartları turkuaz renginde olacak. Böylece renk ayrımını ve temelde kadın – erkek ayrımı kaldırılmış olacak. Tüm vatandaşlar aynı renkte, tipte ve aynı özelliklere sahip kimlik kartı kullanabilecek.

Çipli Kimlik Kartı Alma Ücreti

Çipli kimlik çıkarmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken bir ücret bulunmaktadır. 2023 yılı yeni kimlik ücreti 20,50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eğer kimlik kartınızı kaybederseniz, yenileme ücreti olarak 37 Türk Lirası vermeniz gerekecektir. Başvuru öncesinde herhangi bir banka veya PTT şubesi üzerinden ödeme yapılmamaktadır. Başvuru esnasında ödeme işlemini yapıyorsunuz.

Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Çipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşlar, başvurularını bağlı bulundukları il veya ilçenin Nüfus Müdürlüğüne yapması gerekmektedir. Yeni kimlik çıkarma randevusunu T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün randevu sistemi üzerinden yapabilmektedirler. İlk kez randevu alacak kişilerin randevu al seçeneğine tıklaması, randevu durumunu kontrol edecek vatandaşların ise bu seçeneğe tıklaması gerekiyor.

2023 Yeni Çipli Kimlik Kartı Türkiye’den Başvuru Yapacaklar İçin Gerekli Belgeler

İlk kez çipli kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşların hazırlaması gereken belgeler;

 • Kimlik ibrazı yapılabilen fotoğraflı belge (eski kimlik belgesi, pasaport, ehliyet gibi),
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf – 1 adet.

2023 Yeni Kimlik Belgesi Başvuru Takip Platformları

2023 Yeni kimlik takip işlemlerini yapabileceğiz 3 platform bulunmaktadır.

 • Resmî başvuru sitesinden,
 • Çağrı merkezlerinden,
 • E-posta yolu ile başvuru takip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2023 Yurt Dışından Yeni Kimlik Başvurusu Yapmak İsteyenler

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yeni kimlikler için başvurularını konsolosluk üzerinden yapabilecekler. Konsolosluğa müracaat etmeleri yeterlidir. Konsolosluğun verdiği randevu tarihinde gerekli belgeler ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Konsolosluk tarafından randevu verilmeyebilir. Bu yüzden gerekli belgeleri (eksi kimlik kartınız ve biyometrik fotoğrafınız) yanınızda götürürseniz başvurunuzu o an yapabilirsiniz.

2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik İşlemleri Nelerdir?

2023 Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar gerekli belgeleri ile ilgili konsolosluğa gittikleri zaman yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Görevlilerin yönlendirmesi ile kısa bir zaman içerisinde yeni kimlik kartı için gerekli tüm işlemleri yapabilirsiniz. İşlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Başvurusu sırasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek.
 • Yeni kimlik kartı için istenen bilgiler güncellenecek.
 • Başvuru formunu imzalamanız istenecek.
 • Fotoğrafınız ve biyometrik verileriniz taranacak.
 • Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra zarf içerisinde 6 haneli PIN kodunuz teslim edilecek.
 • Kimlik kartınız elinize ulaşana kadar şifreniz pasif kalacaktır.

2023 Yeni Kimlik Kartı Teslim Süresi

Yeni kimlik kartları, müracaat işleminden sonraki 15 – 20 iş günü içerisinde gönderilecektir. Yurtdışında konsolosluğa başvuru yapan vatandaşlar kimlik kartlarını başvuru yaptıkları konsolosluktan alacaklar. Türkiye’den başvuru yapan vatandaşlar ise başvuru esnasında verdikleri adrese kargo ile gönderilecek.

Almanya ve Diğer Ülkelerde Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılmaya Başlayacak?

2017 yılının ocak ayı itibariyle yurtdışında yeni çipli kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Öncelik Almanya’ya verilirken; daha sonra Fransa, Hollanda, Romanya, Avusturya, İngiltere, Yunanistan, Danimarka, İsveç, İtalya ve diğer ülkelerde dağıtılmaya başladı. Almanya kimlik kartı başvurusu alan ilk ülkedir. Türk nüfusunun diğer ülkelere nazaran daha çok olması bu durumu etkilemiştir.

Yeni Kimlikler Pasaport Olarak Kullanılabiliyor

Çipli kimlikler seyahat belgesi olarak kullanabilmektedir. Yeni kimliğin ön ve arka yüzünde bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü standardına uyan çip ve gerekli bilgiler bulunmaktadır. Çip içerisinde bulunan gerekli belgeler ile seyahat etmek kolaylaşıyor. Vize muafiyeti olan ülkelerde geçerli bir özelliktir.

Yeni Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Listesi

Yeni kimliğin pasaport olarak kullanımı ile birlikte vize istemeyen ülkeler listesi de güncellenmiştir. Sadece kimlik kartınız ile birlikte Türkiye içerisinde seyahat ediyor gibi rahat bir şekilde başka ülkelere gidebilirsiniz. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ukrayna
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Gürcistan’a kimlik ile gidilebilmektedir.

Ukrayna yeni çipli kimlik kartı ile olan girişleri kabul etmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Gürcistan’a eski kimlikleriniz ile de gidebilirsiniz. Fakat kısa bir zaman içerisinde Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de çipli kimlik kartı isteyecekler.

Pasaportsuz Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Pasaportsuz sadece kimliğiniz ile yurtdışına çıkabiliyorsunuz. Fakat bunun için sınırda veya havaalanında yapmanız gereken bazı işlemler var. Yurtdışına çıkış harcı olan 15 Türk Lirasını ödemeniz gerekmektedir. Ehliyet gibi belgeler yurtdışına çıkışlarda kabul edilmemektedir. Kimlik ile giriş yapılan bazı ülkelerde kaç gün kalacağınız, nerede kalacağınız, neden geldiğiniz gibi soruların bulunduğu kısa bir formu doldurmanız istenebilir.

Kimlik Kartı Başvurusunda 15 Yaş Sınırı

15 yaşının üzerinde olan bireyler başvuru işlemlerini tek başlarını gerçekleştirebilmektedir. 115 yaşın altında olan bireyler kimlik kartı çıkaracak ise anne veya babası ile başvuru yapması gerekmektedir. Anne veya babası olmayan 15 yaşından küçük çocuklar, büyükanne ve büyükbabaları ile başvuru yapabilirler. Eğer büyük anne ve büyük babaları da bulunmuyor ise yetişkin kardeşler, yetişkin kardeşin çocukları da kabul edilmektedir. Eğer hiçbiri yok ise vekâletnamesini kanıtlayan kişiler ile birlikte başvuru yapabilirler. Ek olarak 15 yaşın altında olan bireylerin kimliklerinde fotoğraf bulunmamaktadır. Talep üzerine fotoğrafları eklenmektedir. Vekâletname gösteren kişi ile birlikte başvuru işlemini yaptıktan sonra kimlik teslimi yine vekâletname gösteren kişiye yapılacaktır.

Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Yeni Kimlik Şifre İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Randevu Alma

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu