Ana Sayfa / POLİSLİK / Yunus Polisi Nasıl Olunur?
yunus-polisi-nasil-olunur

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen bir çok arkadaşımız sürekli olarak bizlere özel harekat polisi nasıl olurum, sivil polis nasıl olurum veya yunus polisi nasıl olurum gibi sorularla gelmekteler. Bu aralar bolca yunus polisi olmak isteyen polis adayı arkadaşımız bulunmakta ve sürekli bizlere sormaktalar.Bizlerde bu yazımız da sizlere yunus polisi nasıl olabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Yunus Polisi Şartları Nelerdir?
Aslına bakarsanız arkadaşlar bu konu sürekli dile getirilmekte ancak yunus polisi olmak için öyle ahım şahım şartlara gerek yoktur. Yunus polislerinin genelde boylarından bahsedilir ancak her polis yunus polisi olabilir. Bazı iller kendilerine göre de boy-kilo şartı getirebilirler. Genel olarak 175 cm boy şartı konulmaktadır. Yunus polisleri genelde kurs alarak motorsiklet üzerinde görev yapmaya başlarlar. Bu kursun içeriği motorsiklet üzerine bir kurstur ve polis memurları sürücü-artçı olarak görev yapmaktadırlar.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?
Emniyet teşkilatında çalışan tüm memurlar sonuç olarak polistir. Herhangi bir birimi diğerinden ayırmak çok doğru değildir. Bir çok arkadaşımızın sorması nedeniyle biz gene de yunus polisliği ile ilgili sizlere bilgi verelim dedik. İlk olarak arkadaşlar yunus polisleri ayrı bir branş değildir. Genel olarak önleyici hizmetler şube müdürlüğü veya asayiş şube müdürlüğüne bağlı olarak çalışırlar ve motorsikletli polis olarak anılırlar. Yunus polisleri ihtiyaç olması halinde bulundukları illerde genel olarak mülakat usulü ile seçme yapılmaktadır. Yunus polisi açığı olan iller eğitim şubeye veya önleyici şube içerisinde seçmeler yaparak veya duyuru yaparak seçmeler yaparlar. Yapılan seçmeleri başarı ile geçen polis memurları yunus polisi olmaya hak kazanırlar sonrasında motorsikletli polis kursunu alarak görev yaparlar.


Bu makalede tam 171 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

171 Soru Var

  1. Motosikletli polis_Yunuslar

    Admin abi merhabalar yaşım 17 boy 165cm ile 167 arasında boyumu daha doğru ölçen bir yerde bulamadım. Yunus polis olmak istiyorum boy 175 cm diyor yüzmeye gidecem inşallah uzar boy.175 altında olanlar olamazmı yunus polise sordum boy biraz önemli ama önemli olan gönüllülük isteklilik dedi inşallah oluruz

  2. boyum 1.78 yaş 18 bekle beni motorum

  3. Bir polis memuru yunus polisi olabilir mi olması zormudur

  4. Merhaba admin abi yaşım 17 1.78 boy 69.7 de kilom var yunus olmak istiyorum ama sözde felan değil canı gönülden istiyorum Sana sorum seçmeleri başarı ile geçenler yazmışsınız bu seçmeler askeriyedeki gibi fiziki yeterlili ve sözlü mülak şeklindemi öyleyse Fiziki testte neler var ? Teşekkürler

  5. Abi hayalim yunus olmak tek bir sorunum böbrek yetmezliğim var olabilirmiyim tek böbrek ile yunus ??

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir