Ana Sayfa / POLİSLİK / Yunus Polisi Nasıl Olunur?
yunus-polisi-nasil-olunur

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen bir çok arkadaşımız sürekli olarak bizlere özel harekat polisi nasıl olurum, sivil polis nasıl olurum veya yunus polisi nasıl olurum gibi sorularla gelmekteler. Bu aralar bolca yunus polisi olmak isteyen polis adayı arkadaşımız bulunmakta ve sürekli bizlere sormaktalar.Bizlerde bu yazımız da sizlere yunus polisi nasıl olabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Yunus Polisi Şartları Nelerdir?
Aslına bakarsanız arkadaşlar bu konu sürekli dile getirilmekte ancak yunus polisi olmak için öyle ahım şahım şartlara gerek yoktur. Yunus polislerinin genelde boylarından bahsedilir ancak her polis yunus polisi olabilir. Bazı iller kendilerine göre de boy-kilo şartı getirebilirler. Genel olarak 175 vcm boy şartı konulmaktadır. Yunus polisleri genelde kurs alarak motorsiklet üzerinde görev yapmaya başlarlar. Bu kursun içeriği motorsiklet üzerine bir kurstur ve polis memurları sürücü-artçı olarak görev yapmaktadırlar.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?
Emniyet teşkilatında çalışan tüm memurlar sonuç olarak polistir. Herhangi bir birimi diğerinden ayırmak çok doğru değildir. Bir çok arkadaşımızın sorması nedeniyle biz gene de yunus polisliği ile ilgili sizlere bilgi verelim dedik. İlk olarak arkadaşlar yunus polisleri ayrı bir branş değildir. Genel olarak önleyici hizmetler şube müdürlüğü veya asayiş şube müdürlüğüne bağlı olarak çalışırlar ve motorsikletli polis olarak anılırlar. Yunus polisleri ihtiyaç olması halinde bulundukları illerde genel olarak mülakat usulü ile seçme yapılmaktadır. Yunus polisi açığı olan iller eğitim şubeye veya önleyici şube içerisinde seçmeler yaparak veya duyuru yaparak seçmeler yaparlar. Yapılan seçmeleri başarı ile geçen polis memurları yunus polisi olmaya hak kazanırlar sonrasında motorsikletli polis kursunu alarak görev yaparlar.

46 Yorum

 1. sağ kolumda iş kazası nedeniyle 3 cm lik asit yanığı oluştu bu polis olmama engelmidir şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

 2. yunus polisi olmak için motor kullanmayı bilmek gerekiyormu bir yunus polise sordugumda hayır aksine gerekmiyor demişti bi bilginiz varmı acaba teşekkürler

 3. eğer bulunduğumuz ilde yunus polis açığı yoksa olmamız çok mu zor ?

 4. Lise son öğrencisiyim hangi pmyo ya da pomem hangisine gitmem gerekir?

 5. Ben bir bayanım boyum uyuyor ve bu konuda çok istekliyim lise okuyorum açık öğretim ne yapmam gerek?

 6. bayanlar içindemi 1.75 boy gerekli

 7. Boyum 1 74 kilom 63 yaşım henüz 16 ilerde yunus polisi olabilir miyimmmm

 8. ben şimdi orta 1 de okulu bıraktım orta 1 bende dibloması var dışardann polis ola biliyorumuyum ?

 9. Boyum 196 Kilom 85 liseyi bitirip ygs’den 300 puan alsam 2 yıl üniversite hrrhangi bir bölüm okusam yunus polisi olabilirmiyim yoksa 4 yıl üniversitrmi okumam lazım ?

 10. Ben sehit kardesiyim aciktan okuyorum seneye mezun oluyorum ve polis olmak cok istiyorum bilgi verirmisiniz

 11. Merhabalar ben 12.sınıf öğrencisiyim ygsde 170 yaptım okul puanımla beraber 220 yi bulacak. Meslek lisesi mezunu olucam okulumu bitirince.
  Ben yunus polisi olmak istiyorum küçüklüğümden beri tek hayalim bu lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim. Detaylı bir şekilde rica ediyorum..

  Şimdiden teşekkürler,

 12. MERHABA ONUR BEN AÖF OKUYORUM 4 YILLIK 20.DÖNEM POMEM’E BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM ?? TEŞEKKÜR EDERİM

 13. S.a abi yaşım 19 kilom 70 boyum 169 fit vücudum var yunus polis olmak istiyorum.. 175 boy demissiniz olma gibi bi şansım varmi cok istiyorum..

 14. Yunus polis olmak için üni gerekiyormu

 15. Sol kulağımda %80 duyma problemi var diğer kulak çok iyi duyuyor ama yunus polis olabilir miyim

 16. merhaba suan 11. Inif okuyorum yunus polisi olmak istiyorum boyum 1.74 kilom 59 1 seneye kadar kilomu 65 yaparim ygseye girdikten sonra mesela 300 puan aldim sonraki yapmam nelerdir yukarudakibyazida giremedim bunlari sadece nirnal bi polisin birim degistirdiginizi yazmissiniz siradan birinin polis olma sartini yazmamissiniz
  Teşekkür ederim

 17. elimde küçüklüğümde oyun oynarken kaza sonucu oluşan 2cm kadar bi yara izi var yunus polisi olmama engelmi

 18. Merhaba ben 11. Sınıfı bitirdim bu yıl 12. Sınıf oldum şartlara göre hiçbir sıkıntım yok, çok şükür boyum 1.75 cm kilom herhangi bi disiplin suçum yok yunus polisi olmak istiyorum, bunun için ygs ve lys sınavından sonra nereye başvurup kaydimı yapabilirim tsk ederim.

 19. Benim boyum 167 cm yunus polis olabilir miyim

 20. Hocam 1.75 boy fakat kilo hakkında bilgi verme misiniz kilo hakkında bilgi alabilir miyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir