2019 Yunus Polisi Nasıl Olunur , Başvuru Şartları Nelerdir ?

2019 Yunus Polisi Nasıl Olunur , Başvuru Şartları Nelerdir ?

Elbette ki birçok kişi polis olmak istemektedir ve bunun için uğraşmaktadırlar. Polis olmak isteyen kişiler bu istekleri dahilinde çeşitli birimlerde çalışmak istemektedirler. Asayiş , çevik kuvvet , narkotik vb. Bizlerde bu yazımızda siz değerli polis adaylarına bu birimlerden biri olan Devriye Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı YUNUSLAR yani Motosikletli Polis Timleri hakkında soru-cevap şeklinde bilgi vermeye çalışacağız.

Motosikletli Polis Timi ( Yunuslar ) Nedir ?

Motosikletli Polis Timleri yani YUNUSLAR trafik yoğunluğu , suç işlenme oranının fazlalığı gibi bir takım nedenlerden dolayı asayişin sağlanması ve güvenliğin etkin hale getirilmesi ve ayrıca halkla ilişkilerin geliştirilmesi için kurulmuştur. Yunusların kıyafetleri kendileri için özel imal edilmiş koruyucu ve güvenli kask , motosiklet ve diğer teçhizattır.

Motosikletli Polis Timlerine Neden YUNUS denir ?

Motosikletli Polis Timlerine YUNUSLAR denmesine halkla kolay diyalog kurmaları, sempatik yaklaşımları etkili olmuştur. Yakın dostluğun , güler yüzlü ve sevecen olmanın sembolü yunustur. Bu yüzdendir ki Motosikletli Polis Timlerine YUNUSLAR ismi verilmiştir.

Yunusların Görevleri Nelerdir ?

 1. Genel güvenliği ve kamu düzenini sağlamak
 2. Görev alanları içerisinde işlenmiş veya işlenmekte olan suçları suçun konusuna göre gerekli birimlere bildirmek
 3. Görevli personel gelinceye kadar olay yerinde delillerinin muhafazası ve şüphelilerin/sanıkların korunması için gerekli her türlü tedbiri almak
 4. Kaçmakta olan şüphelileri , sanıkları yakalamak ve gözaltına almak. Bu sanıkları suç soruşturmasını yürütecek birimlere teslim etmek üzere devriye hizmetleri ile görevlendirilmişlerdir.

2019 Yunus Polisi Nasıl Olunur ?

Yunus polisi olmanız için öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Polis olduktan sonra Yunus Polisi olmak isteyen adaylar gerekli şartları taşıdıkları halde Yunus Polisi olabilirler. Yunus polisi olmak isteyen adaylar çeşitli mülakat ve meslek içi kurslara tabi tutulurlar. Bu kursların amacı Yunus olmak isteyen adayların YUNUS polisi olması için gerekli özellikleri sağlamaları içindir.

2019 Yunus Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Polis olan adaylar YUNUS olmak için başvurduklarında gerekli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir  ;

 1. Erkekler için 1.75 , kadınlar için 1.70 boyundan kısa olmamak
 2. 28 yaşını doldurmamış olmak
 3. Motosikletli Polis Olmasına engel hiçbir sağlık engeli olmamak

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polis Olma Şartları Nelerdir ?

Sivil Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 271 YORUM
 1. Avatar Mert dedi ki:

  Yunus polis olmak istiyorum boyum 1.72 14 yaşımdayım ama küçüklükten kolumda ız var dirsegimde ve 2 ayak ve 1 kol kırık sorun olurmu ama kırıklar iyileşti

  1. Avatar a dedi ki:

   Eşim cezaevinde. Güvenlik soruşturmasını etkiler mi?

   1. Admin Admin dedi ki:

    GÜVENLİK SORUŞTURMALARI DEĞİŞEBİLİYOR SİZ BAŞVURUNUZU YAPINIZ…

 2. Avatar aj dedi ki:

  admin motosiklet trafık kazası sonucunda sag bacagımda platın var ama hıc bır engelım yok yunus olmama engel mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 3. Avatar Yusuf dedi ki:

  Admin nereden basvuruyoruz ?

  1. Avatar Serkan dedi ki:

   2020 pmyo pöh olma şansım var mı? Pmyo polis tercih yapabilir mi örneğin ( yunus polisi sivil polis çevik kuvvet polisi gibi tercih yapılabilir mi) askerliği yapanlar yaş sınırı var mı?

 4. Avatar Onur dedi ki:

  Merhabalar ben onur 16 yaşındayım 180 boyundayım ve 60kg yım polis olmayı ortaokulda dan beri hayal kuruyordum yanlış yönlendirmeler üzerine farklı şeylere merak saldım ancak bu engel değil polis olduktan sonraki hedefim yunus polislik motora da ayrı bir tutkum var ikisi birleşirse mükemmel olur benim için yunus olabilirmiyim

 5. Avatar Melike dedi ki:

  Kac yıl okumamız gerekiyo ve okul ne zaman bitiyo diğer lise ortaokullarla aynı zaman-dışı bitiyo

  1. Avatar Tunay dedi ki:

   Ben orta okul mezunuyum ben napmaliyim biraz bilgi verirmisiniz herseyde mahrumum 1990 dogumluyum

   1. Admin Admin dedi ki:

    En az lise mezunu olmanız gerekiyor…

 6. Avatar ESRA dedi ki:

  Merhaba. Ben 92 doğumluyum. Yaş 28. Üniversite mezunuyum. Ama yunus polis olmak istiyorum. Öncelikle polis olmak gerekiyormuş. Onun için yaşım kurtarıyor fakat daha sonra yunusluk için 28 sınırı aşmış olacağım. Polisken yunusluğa geçişte de 28 yaş sınırı arıyorlar mı?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet aranabiliyor