Ana Sayfa / PMYO / YKS Sonrası PMYO Başvuruları

YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Bu açıklamalar, üniversite adayları kadar, Polis Meslek Yüksekokullarını(PMYO) hedefleyen polis adaylarını da ilgilendiriyor. Yeni üniversite giriş sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) olarak açıklandı. Peki, PMYO  adayları ne yapmalı? PMYO giriş sistemi nasıl olabilir? Bu makalemizde, eski sistem ve yeni sistem arasında bağlantılar kurmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere, PMYO bu zaman kadar YGS puanı üzerinden aday ön başvurularını alıyordu. YGS’den baraj puanını geçen adaylar, PMYO için internet üzerinden başvuru yapabiliyorlardı. YKS ile bu sistem ve başvuru şartları değişecek gibi gözükmekte.

PMYO için YKS oturumlarına girmeye gerek var mı? PMYO sınavları geri gelir mi? 

Geçtiğimiz yıllarda PMYO sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktaydı. Tekrar bu sistemin hayata geçirilmesi gerçekçi değil. Çünkü, PMYO sayıları ve kontenjanları yıllar geçtikçe azalmakta.

PMYO ön başvuruları, YKS puanları baz alınarak yapılacaktır.

2018 PMYO başvuruları ne zaman başlar?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 2 oturum olarak haziran ayında yapılacak. Bu nedenle, 2018 PMYO başvuru ve mülakatları da 2018 yılı yaz aylarında yapılacaktır.

PMYO için baraj puanı olur mu? Kaç olur?

Baraj puanı uygulaması devam edecektir düşüncesindeyim. Puanlamalar bu sene de değişmeyeceğine göre, 2018 PMYO baraj puanı da 260 ile 280 arası bir puan olabilir. Baraj puanının kesin olarak kaç olacağı ise Polis Akademisi duyurusunda belli olacaktır.

PMYO için hangi Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)  oturumu puanı gerekir?

Polis Meslek Yüksekokulları, ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan, polis memuru yetiştiren kurumlardır. Adayın, PMYO başvurusunda bulunabilmesi için, ön lisans düzeyinden başvuru yapabilme hakkı elde etmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) sistemine baktığımızda ana iki oturum olduğunu görmekteyiz: Bunlar birinci ve ikinci oturum.Birinci oturum,  Temel Yeterlilik Testi(TYT) adı altında Türkçe ve temel Matematik becerilerini içermektedir. Temel Yeterlilik Testi(TYT), üniversite adaylarının ön lisans programlarını tercih edebilmeleri için girecekleri sınavdır.

PMYO başvuruları da, Temel Yeterlilik Testi(TYT) puanı üzerinden alınacak gibi gözükmekte.

TYT Puanını nasıl hesaplayabilirim?

Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

YKS puanını nasıl hesaplayabilirim?

İkinci oturum, dil puanı ve YKS puan hesaplamaları için lütfen YKS PUAN HESAPLAMA konumuza bakınız.

2018 PMYO Adayları ne yapmalı?

TYT’de iyi bir puan almak, PMYO kazanmak için önemli. Adaylar temel matematik ve türkçe derslerine ağırlık vermeli, fiziki yeterlilik parkuru için spor yapmalı, sözlü mülakatlara hazırlanmalıdırlar.

PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1000 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Gelişmeler oldukça sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.


Bu makalede tam 1.259 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.259 Soru Var

 1. Ortaokula geçtim

 2. gözümde 4 derece miyopluk var sıkıntı olur mu

 3. Merhaba admin bey şimdi kesin olarak emin olmak istiyorum ben kise mezunuyum 19 yaşındayım herhangi bir yara dövme vs yok yeterli puan alırsam başvurabilirmiyim

 4. yüzümde doğum lekesi var sorun olur mu

 5. Yüzümde doğum lekesi var sorun olur mu?

 6. Baraj puanı 250 olur mu

 7. admin merhaba ben tyt den düşük alıcağımı düşünüyorum ama yks den istenilen baraj puanını alacağım düşüncesindeyim şimdi ben tyt den yeterli puanıu alamadım diye başvuru yapamıcakmıyım yoksa yks den aldığım puan geçerli olurmu ?

 8. gözümde 2 numaralık miyopluk var sorun olur mu

 9. gözümde 2 numaralık miyopluk var sorun olur mu

 10. Polis okulu tercihlerini biz mi yapıyoruz yoksa sistem mi yapıyo sistem yapıyosa neye göre yapıyorlar erkek pmyo hangi şehirlerde var bide polis okuluna yerleşme tahminen hangi tarihlerde olur

 11. Basvurular ne zaman baslar

 12. Benim ygs puanim 324 gecmis senelerde girmistim kabul edilirmi???

 13. Tyt puani ham puanlami aliniyor yoksa yerlestirme

 14. Önlisans mezunuyum, nasıl PÖH veya Polis olabilirim ? Nereye başvuru yapmam gerekiyor ve şartları nedir? İnternette o kadar gereksiz bilgi var ki ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

 15. 248 de kalmış puanım hayallerim suya düştü gene 🙁 250yle olabiliyor yazmışsınız 248lede olabilirmi.

 16. 248 puanla olurmu

 17. Tyt açıklandı pmyo baraji kaç olucak?

 18. Polis okulunda yatılı kalmadan yani eve gidip gelerek okuyabilirmiyiz ?

 19. Hangi puana bakiyoruz tyt hangi kısmı oluyo bnm tum puanlar içinde en yuksek puanim 260 gözüküyor bu şekilde başvuru yapabiliyormuyum ?

 20. Meraba gazı ve şehit çocuğunun taban puanı bu sene 140.000 olma imkanı yüksek diyorlar doğrumu ? Bazen 150.000 bazen 140.000 oluyor bu sene de 140 olma imkanı varmı ?

 21. Gözümde sağ 1 sol 1 astigmat var ama yönetmelikle astigmat ŞU dereceden küçük olacak diye birşey söylenmiyor derecesi kaç ?

 22. 200 puanla alınma ihtimali yok değil mi ?

 23. Öncelikle merhabalar. Benim aklıma takılan bir soru var bunu da çok net olarak ifade edebileceğimi düşünüyorum. PMYO alımlarında ham puana bakılıyor biliyorum. Genel TYT puanım 209 TYT sayısal puanım 160 TYT eşit ağırlık puanım 216 ve TYT sözel puanım ise 251. Bu sene sıralama ve puanlarla ilgili sıkıntılar yaşandığından dolayı okulun baraj puanını 250’ye çekmesi gibi bir takım muhabbetler duydum. Sorum şu önceki sistemde puan türü fark etmeksizin başvuru yapabiliyorduk ama bu sene sadece TYT genel puanını kullanacağımızı söyleyenler oldu. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim polis olmayı gerçekten çok istiyorum.

 24. Meslek liseliyim Ek puanla polislik başvurusu yapabilir miyim 250 nin üstünde

 25. üniversiteden iki yıllık ya da dört yıllık mezun olup polisliğe geçiş yapılabilir mi? ve okudugun bölüm fark eder mi?

 26. Hem sayısal puanimdan tercih yapıp hem polislik sınavına girdiğim takdirde, Eğer sayısal puanıyla yaptığım tercihi kazanirsam bu durum polislik için bir engel oluşturur mu?

 27. polisliğe başvuranın YKS üniversite tercihi iptal olduğu söylendi. Doğru mu?

 28. Ben 19 yaşındayım sınavdan ama Ayt den 260 aldım başvurabilirmiyim
  Ve kolumda jilet izi var elemeye sebep olurmu

 29. Başvurular ne zaman baslayacak

 30. salı günü tercihler başlıyor ve o zamana kadar pmyo alımları başlamazsa ne olur ? sonradan başvuru yapabilir miyiz ?

 31. Merhabalar ben yks sınavına girdim tam olarak puan türlerinden hangisi tyt hangisi ayt bir türlü anlayamadım ama ilk tablodaki puanlamadan sözel puanım 284 ve ikinci tablodaki sözel puanım 302 bu sözel puanımla pmyo’ yaa başvuru yapabiliyorum değil mi ?

 32. Kılavuz ne zmn yayınlanacak

 33. Tyt 240 başvurabilirmiyim polis olmak çok istiyorum nolur olsun.

 34. Başvuru yaptık diyelim sistem atıyor demissiniz kendimiz nerde eğitim göreceğimiz yazıp öyle mi sistem atıyor.

 35. Polislik mülakatları ve üniversite yerleştirmeleri çakışıyor mu ? Mülakat geçemezsek üniversiteye girmeyecek miyiz 1 sene bekleyecek miyiz

 36. sözel puanıyla girebiliyor muyum? ve başvurular ne zaman?

 37. Kapalıyım sorun olurmu

 38. hem universite tercihi yapip hem de mülakata katilabilirmiyiz?

 39. Merhaba pmyo başvuruları ösym sitesinden yani aisten yapılmıyor mu ? Yapılmıyorsa nereden oluyor başvurular yardımcı olabilir misin ?

 40. Yks girmedim sıkıntı olurmu

 41. Pomeme yerleştirme puanım 204 ortaogrerim başarı puanım 275 polipliğe başvurabilirmiyim

 42. Önlisans mezunuyum kpss puaniylami başvuru yapi Cam kaç olması gerekiyor

 43. Tyt puanım 250 başvuru için istenen puan 260 sizce başvursam yine de değerlendirilir miyim?

 44. TYT ham sözel puanım 278 bu puanla pmyo başuruşu yapabilir miyim ?

 45. Tyt sözel puanı pmyo ya başvuru için yeterli olur mu

 46. klavuz yaymlandı 260 ve üzeri diyor tyt tüm puanları için geçerli değil mi admin tyt sözel tyt sayısal tyt eşit ağırlık bunların herhangi birinden 260 ı geçmemiz kâfi değil mi

 47. Y-Söz puanım 266 küsür başvurabilirmiyim ??

 48. Pmyo takviminde 8-9 eylül derslere başlanacağı yazıyor.
  Peki mülakatlar ne zaman olcak ve yetişecek mi

 49. Tyt puanim 250 basvuru yapabilirmiym

 50. Merhabalar ben tyt den istenen puanı aştım ve başvurdum. Bununla birlikte alan sınavı olan yks den de tercih yaptım. Yaptığım tercihlerden istediğim okuldan herhangi biri gelirse gidebilirim değil mi ?

 51. Pmyo bitirdikten sonra paem başvurabilir miyim

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir