Ana Sayfa / PMYO / YKS Sonrası PMYO Başvuruları

YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Bu açıklamalar, üniversite adayları kadar, Polis Meslek Yüksekokullarını(PMYO) hedefleyen polis adaylarını da ilgilendiriyor. Yeni üniversite giriş sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) olarak açıklandı. Peki, PMYO  adayları ne yapmalı? PMYO giriş sistemi nasıl olabilir? Bu makalemizde, eski sistem ve yeni sistem arasında bağlantılar kurmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere, PMYO bu zaman kadar YGS puanı üzerinden aday ön başvurularını alıyordu. YGS’den baraj puanını geçen adaylar, PMYO için internet üzerinden başvuru yapabiliyorlardı. YKS ile bu sistem ve başvuru şartları değişecek gibi gözükmekte.

PMYO için YKS oturumlarına girmeye gerek var mı? PMYO sınavları geri gelir mi? 

Geçtiğimiz yıllarda PMYO sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktaydı. Tekrar bu sistemin hayata geçirilmesi gerçekçi değil. Çünkü, PMYO sayıları ve kontenjanları yıllar geçtikçe azalmakta.

PMYO ön başvuruları, YKS puanları baz alınarak yapılacaktır.

2018 PMYO başvuruları ne zaman başlar?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 2 oturum olarak haziran ayında yapılacak. Bu nedenle, 2018 PMYO başvuru ve mülakatları da 2018 yılı yaz aylarında yapılacaktır.

PMYO için baraj puanı olur mu? Kaç olur?

Baraj puanı uygulaması devam edecektir düşüncesindeyim. Puanlamalar bu sene de değişmeyeceğine göre, 2018 PMYO baraj puanı da 260 ile 280 arası bir puan olabilir. Baraj puanının kesin olarak kaç olacağı ise Polis Akademisi duyurusunda belli olacaktır.

PMYO için hangi Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)  oturumu puanı gerekir?

Polis Meslek Yüksekokulları, ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan, polis memuru yetiştiren kurumlardır. Adayın, PMYO başvurusunda bulunabilmesi için, ön lisans düzeyinden başvuru yapabilme hakkı elde etmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) sistemine baktığımızda ana iki oturum olduğunu görmekteyiz: Bunlar birinci ve ikinci oturum.Birinci oturum,  Temel Yeterlilik Testi(TYT) adı altında Türkçe ve temel Matematik becerilerini içermektedir. Temel Yeterlilik Testi(TYT), üniversite adaylarının ön lisans programlarını tercih edebilmeleri için girecekleri sınavdır.

PMYO başvuruları da, Temel Yeterlilik Testi(TYT) puanı üzerinden alınacak gibi gözükmekte.

TYT Puanını nasıl hesaplayabilirim?

Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

YKS puanını nasıl hesaplayabilirim?

İkinci oturum, dil puanı ve YKS puan hesaplamaları için lütfen YKS PUAN HESAPLAMA konumuza bakınız.

2018 PMYO Adayları ne yapmalı?

TYT’de iyi bir puan almak, PMYO kazanmak için önemli. Adaylar temel matematik ve türkçe derslerine ağırlık vermeli, fiziki yeterlilik parkuru için spor yapmalı, sözlü mülakatlara hazırlanmalıdırlar.

PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1000 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Gelişmeler oldukça sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

Bu makalede tam 1.022 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.022 Soru Var

 1. 20.10.2000 doğumluyum. bu sene mezunum. sınava girebilir miyim ?

 2. lisans mezunları yksye girmek zorundamı pomem için

 3. Merabalar bu sene pmyo aday berirleme sinavi yapilmicakmi yada basvurumuzu nasil yapacagiz . İnternete dolandikca beynimiz corbaya donuyor . Net bi tarih yokmu

 4. Admin merhaba sana birden fazla sorum olacak :
  1)11. Sınıftayken yanagımda bir ben vardı ve onu aldırdım ama cok az bisey iz kaldı sıkıntı olur mu?
  2)ve beden olarak cok yavaş bir insanim bu sıkıntı olur mu ?
  3)Aşırı sinirli biriyim sinirlendim mi gozum kimseyi gormez bu sıkıntı mı?
  4)Parkurda yavaşım biliyorum ama mülakatta iyi olursam polisliğe alınır mıyım?
  Admin kusura bakma sana bu kadar soru sordum ama gercekten polis olmayı cok istiyorum bu yuzden seni rahatsız ettim takıntılı biri oldugum icin bu sorular beynimi parcalıyo lütfen sorularimi karşılıksız bırakmazsan coooooook sevinirim

 5. merhabalar sorumun cevabını hiçbir yerde bulamadım ben yks de 2 oturumu da seçtim, puanlar tytden hesaplancakmış benim 2 oturumu da seçmem polisliğe engelmi? yani sadece 1. oturuumumu seçmem gerekirdi

 6. 24 YAŞIMDAYIM LİSE MEZUNUYUM HANGİ SINAVA GİRMEM GEREKLİ KAFAM ÇOK KARIŞIK

 7. Kuzenim fetöcü çıktı tanışıklığımız yok ama polis olmama engel mi bu? Lütfen cevap verir misiniz? 🙂

 8. Benimde amcam oğlu fetöcü çıktı bundan dolayı soy adımı değiştiriyorum bir problem olurmu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir