PMYO

YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Bu açıklamalar, üniversite adayları kadar, Polis Meslek Yüksekokullarını(PMYO) hedefleyen polis adaylarını da ilgilendiriyor. Yeni üniversite giriş sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) olarak açıklandı. Peki, PMYO  adayları ne yapmalı? PMYO giriş sistemi nasıl olabilir? Bu makalemizde, eski sistem ve yeni sistem arasında bağlantılar kurmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere, PMYO bu zaman kadar YGS puanı üzerinden aday ön başvurularını alıyordu. YGS’den baraj puanını geçen adaylar, PMYO için internet üzerinden başvuru yapabiliyorlardı. YKS ile bu sistem ve başvuru şartları değişecek gibi gözükmekte.

PMYO için YKS oturumlarına girmeye gerek var mı? PMYO sınavları geri gelir mi? 

Geçtiğimiz yıllarda PMYO sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktaydı. Tekrar bu sistemin hayata geçirilmesi gerçekçi değil. Çünkü, PMYO sayıları ve kontenjanları yıllar geçtikçe azalmakta.

PMYO ön başvuruları, YKS puanları baz alınarak yapılacaktır.

2018 PMYO başvuruları ne zaman başlar?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 2 oturum olarak haziran ayında yapılacak. Bu nedenle, 2018 PMYO başvuru ve mülakatları da 2018 yılı yaz aylarında yapılacaktır.

PMYO için baraj puanı olur mu? Kaç olur?

Baraj puanı uygulaması devam edecektir düşüncesindeyim. Puanlamalar bu sene de değişmeyeceğine göre, 2018 PMYO baraj puanı da 260 ile 280 arası bir puan olabilir. Baraj puanının kesin olarak kaç olacağı ise Polis Akademisi duyurusunda belli olacaktır.

PMYO için hangi Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)  oturumu puanı gerekir?

Polis Meslek Yüksekokulları, ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan, polis memuru yetiştiren kurumlardır. Adayın, PMYO başvurusunda bulunabilmesi için, ön lisans düzeyinden başvuru yapabilme hakkı elde etmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) sistemine baktığımızda ana iki oturum olduğunu görmekteyiz: Bunlar birinci ve ikinci oturum.Birinci oturum,  Temel Yeterlilik Testi(TYT) adı altında Türkçe ve temel Matematik becerilerini içermektedir. Temel Yeterlilik Testi(TYT), üniversite adaylarının ön lisans programlarını tercih edebilmeleri için girecekleri sınavdır.

PMYO başvuruları da, Temel Yeterlilik Testi(TYT) puanı üzerinden alınacak gibi gözükmekte.

TYT Puanını nasıl hesaplayabilirim?

Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

YKS puanını nasıl hesaplayabilirim?

İkinci oturum, dil puanı ve YKS puan hesaplamaları için lütfen YKS PUAN HESAPLAMA konumuza bakınız.

2018 PMYO Adayları ne yapmalı?

TYT’de iyi bir puan almak, PMYO kazanmak için önemli. Adaylar temel matematik ve türkçe derslerine ağırlık vermeli, fiziki yeterlilik parkuru için spor yapmalı, sözlü mülakatlara hazırlanmalıdırlar.

PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1000 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Gelişmeler oldukça sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

1.361 Yorum

 1. Bgn6 eylül ve ben polislik sınvını kaçırdım yıl içerisinde yine sınav olur mu önlisans mezunuyum.kaçırdım mı bu yıl

 2. Ya ben yksden 266 aldım bursa uludağa kayıt oldum çeko bölümüne burdan dönüşüm olabilirmi polislik için yani şuan okulumu istemiyorum polisliğe gitmek istiyorum yapılabilirmi

 3. merhaba ben seneye pmyo’ya başvuru yaparsam ve mülakata çağrılırsam başka bir üniversitesitenin seçmelerine de girebilir miyim yani tyt puanımla biri olmazsa biri olur die iki okulun sınavlarınada girebilir miyim

 4. Merhaba sağ dizimde menisküs zedelenmesi var yırtık değil sadece zedelenme polis sağlık yönetimince elenir miyim ?

 5. Bn polis olmak istiyorum lise 3 e gectim universite puanim en ez kac olmali ve sinava girdikten sonrmi basvuru yapiliyor???

 6. Lise den mezun oldum ama tercih yapmadim ek yerlestrmeler çıktı acaba şu an polislik de de o tarz bsy olup yerleşme şansım var mı

  1. Bugün 11 ağustos pmyo başvuruları ise 19 günü sona eriyor. Benim sorum şuan için kazandığım önlisans bölümü var ona kayıt olmak istiyorum bir yandan da polisliğe başvurmak istiyorum puanim 250 barajini geciyor polislik kazanamadigim durumda kazanmış olduğum bölüm için problem olur mu? Yani yine o bolumu okuyabilir miyim? Cevabını yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim…

 7. Malatya POMEM de sınava girdim. Benimle beraber sınava girecek adaylardan 2 kişi 2002 doğumlu olup yaş düzeltmesi yaptırdığı halde mülakatlar alındılar. Nasıl ve neteye şikayet edebilirim yardımcı olur musunuz?

   1. 19.donem alimlari olacak mıdır ? Ayrıca Akyurt PMYO 2019 a yetişir mi bilginiz var mı ? 🙂

    1. Bunun için biz net cevap veremeyiz..İç işleri bakanlığı değerlendirme yapıp ona göre alımlar oluyor..

 8. Selam pmyo ya badvurmak icin yeterli puan alirken OSYM nin en az 1 net yapana verdigi 100 puan dahilmidir. Yoksa Osym nin verdigi puandan haric mi, yeterli puan almamiz lazim

 9. Merhabalar ben farklı bir bölümden ön lisans mezunuyum polis olabilmem için tyt sınavına girsem gerekli puanı aldıkdan sonra polis okuluna girebilirmiyim vede polis okulu kaç sene oluyor nekadar zaman sonra polis olabiliyoruz

 10. Geçen sene tyt sınavdan 274 aldım ama pmyo ya başvurmadım bir üniversiteye gittim.Bu sene geçen sene ki puanımı kullanarak başvurabilir miyim?

 11. merhabalar benim size iki sorum olacak ….ben 22 yasındayım..açık meslek lisesi öğrencisiyim su an okudugum liseyi bitirdim fakat açık liseden önce düz liseye gitmiştim ve ordan kalan 8 tane dersim var.Size sorum şu olacak .Tyt sınavı haziran da ya hani ben şimdi başvuru yapsam ve sınav tarihine kadar dersleri versem diplomayı alsam kabul olur mu ? ..ikinci sorum da misal ben bu yıl polislik için sınava girdim puanı tutturamadım önümüzdeki sene de girebilir miyim ? simdiden tesekkür ederim .

 12. merhaba ben polislik için tytye giricem ancak kendimi saglama almak için ayt yede girmek istiyorum eger elenirsem baska bir bölüme gidebilirmiyim peki

   1. 260 ham puan alınan TYT sınavından sonra Polis Akademisine tercihte bulunursak yaş sıkıntı olur mu ? Polis Akademisinin Yaş sınırı var mı? Var sa kaç öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.

 13. iyi günler ben Abant izzet baysal üniversitesi kimya bölümü 2.sınıf öğrencisiyim hedefim üniversite (YKS) sınavına girerek polisliğe geçiş yapmaktır.Polis Akademi Başkanlığı sitesinden araştırmalarımı yaptım .Bir konuda sorum olacak gireceğim bu üniversite sınavı ile sonucunda polisliğe geçiş olur mu bu hala mümkün mü bu konuda beni bilgilendirmenizi talep ederim teşekkürler.

 14. Lise mezunu olunca üniversitesi sınavına girmeden direk TYT sınavına girip baraj puanı geçsek sözlü mülakatları vb. Sınavlarıda geçsek PMYO Girebilir miyiz

 15. Aynı sene içerisinde PMYO 1.tercih yapıp mülakattan elenirsek mesela(boy,kilo,fiziki yeterlilik,sözlü) başka üniversiteye yani 2.tercih bölüme kayıt yaptıracak zaman kalıyor mu.Yani demem o ki PMYO okuluna giremezsem puanım tuttuğu halde aynı sene başka bi üniversiteye başlayabilir miyim?Cevaplarsanız müsterih olurum.Sağolun.

 16. Poemden tercih yapıyoruz ama ya olmassa 1 sene boşa mı gidiyor başka bi bölüm tercih edemiyomuyuz

  1. On lisans mezunuyum tekrar yks ye girdim polislik için ayrı bir avantaj oluyor mu? Puanım nasil olmalı

 17. lise mezunu olduktan sonra tyt den 260 yapsak yetiyormu , yani şöyle demek istiyorum ayt nin puanı ıle tyt nın puanı alınıp ortak puan elde edılıyor ya hani bunda sadece tyt nin puanına mı bakılıyor ?

 18. Admin bisey sorucam şimdi yüzde 25tyt puanı yüzde 25 fizik testi ve yüzde 50 de mülakat soruları olacak bu mülakat soruları test mi olacak yoksa sözlümü test olursa zorluk derecesi nasil

 19. Merhaba, önlisans adalet mezunuyum. Fakat kpss ye girmeden tyt puanım ile polis okuluna nasıl gidebilirim?

 20. Şimdi ben 12. Sınıfım ve tyt ayt ye giricem. Haziran ayında yks ye giricem. Şimdi tyt üzerinden gerekli puanı aldığımda polislik mülakatına girmeye hak kazandığımı biliyorum fakat şöyle ki ben hem tyt hem ayt ye girdiğimde 4 yılık bir bölümde kazansam yani hemşireliği yazsam veyahutta başka bir bölüm tercihimi yapınca gene tyt puanımla polislik mülakatlarına girebilirmiyim? Yani ikisini birden değil tercihimi yapmışken polisliğe de girebilirmiyim?

 21. Ben 2020 yılında üniversiteye yerleştim fakat pmyo ‘ya geçmek istiyorum geçen seneki tyt puanımı kullanabiliyor muyum yoksa tekrar sınava girmem gerekli mi cevaplarsanız çok sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu