YKS Sınav Tarihi ve Nasıl Yapılacağı?

08.05.2020
368
A+
A-
YKS Sınav Tarihi ve Nasıl Yapılacağı?

YKS sınav tarihi ve nasıl yapılacağı resmî açıklamalar sonucunda en çok merak edilen konular arasında yerini almış bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere Covid-19 nedeniyle ülkemizde çeşitli güvenlik önlemleri alınmaktaydı. Bu kapsamda eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçilmişti. Aynı zamanda üniversiteye ve liseye geçiş gibi sınavlar da ertelenmişti. Bu kapsamda 5 Mayıs 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu. Açıklama metninde 2020 YKS sınav tarihi ve nasıl yapılacağı hakkında açıklamalar bulunmaktadır. Sizlere yazımızın devamında açıklamaları ve detayları aktarıyor olacağız.

Yapılan Resmî Duyuru

Sizlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşılan tweeti aktaralım. Görüldüğü üzere YKS tarihinin ertelenmeden önceki tarihten 1 hafta sonraya alındığını görmekteyiz.

#yks2020, ilk açıklandığı tarihten 1 hafta sonrasına ertelendi. Ancak bu sınavda müfredattaki önemli bir kısımdan muaf olacaksınız. Ayrıca sınav süresini de artırdık. Bunun yanında barajı 10 puan düşürerek 170’e çektik. Bu yılki maraton inşallah çok daha rahat geçecek.

Bizler bu süreçlerde bilimin, ortak aklın ve vicdanın yolunda karar alırken tüm kesimlerin faydasını gözetiyor, bu aziz milletin her bir ferdinin bu süreçten sağ salim çıkması için canla başla, 7/24 çalışıyoruz.

Bu süreci siyasi istismara kurban etmeden, azmimizle, kararlılığımızla, birliğimize sahip çıkarak hep birlikte atlatacağımıza inancım tamdır. Gelecekte sizlere emanet edeceğimiz güçlü Türkiye’yi, birliğimizi bozmaya çalışan odaklara rağmen inşa etmeye devam edeceğiz.”

Yeni Sınav Tarihi Ne Oldu?

YKS Sınav tarihi ve nasıl yapılacağı konusunda merak edilen en önemli konu ise normal tarihten bir hafta sonraki tarihin ne olduğuydu. Bu konuda bilgiyi ÖSYM’nin resmî web sitesinden öğrenebilmekteyiz. Tarih cetveli kontrol edildiğinde YKS 1. Oturum 27 Haziran 2020, YKS 2. Oturum ise 28 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan YKS’de bazı değişiklikler de yapıldı.

Baraj Puanı Geriye Çekildi

Bildiğiniz üzere YKS kapsamında baraj puanı uygulanmaktaydı. Baraj puanı değişiklik yapılmadan önce 180 olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak yapılan değişiklikler sonucunda baraj puanı 10 puan geriye alınarak 170’e düşürüldü. Bunun yanında sınav süresi eskiden 135 dakika olurken öğrencilere 30 dakika fazladan süre tanındı. Yani toplamda sınav süresi 165 dakika olacak. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama üzerine de müfredat konusunda öğrencilerin muaf sayılacağı alanlar olacak.

Sağlık İçin Güvenlik Önlemleri Alınacak Mı?

Birçok veliyi tedirgin eden diğer konu sağlık sorunu. Bildiğini üzere YKS kapsamında ilk sınav yani birinci oturuma yaklaşık olarak 2 milyon kişi girmektedir. Sınıflarda öğrenciler yakın olacağı için Covid-19 için endişe duyulmaktadır. Bu konuda ÖSYM başkanı Prof.Dr. Halis Uygun’un bir açıklaması bulunmaktadır. Resmî açıklamayı alt kısımdan okuyabilirsiniz.

“27-28 Haziran tarihlerinde üç oturum olarak uygulayacağımız Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) ve 14 Haziran tarihinde uygulayacağımız Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2020-MSÜ) için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.

YKS’nin her oturumunda ve MSÜ’de adaylarımıza sınav binası girişlerinde görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar kendileri de dezenfektan ve/veya kolonya yanlarında getirebileceklerdir.

Sınav görevlilerimize de maske ve dezenfektan dağıtılacaktır.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.

Adaylar sınav binalarına girerken, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecektir.

Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacaktır.

Yeni Sınav uygulama süreçleriyle ilgili olarak sınav görevlilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Sınava girecek tüm adaylarımıza başarılar dilerim.”

PMYO TYT Baraj Puanı geçemeyenler Nasıl PMYO Başvurabilir?
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?
TYT Soruları Açıklandı, Sıra PMYO İşlemlerinde

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    Abi bu sene PMYO alımı olacakmış ??