Yeni Sisteme Göre YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

24.06.2019
A+
A-
Yeni Sisteme Göre YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yeni sisteme göre YKS puan hesaplama nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar yazımız sayesinde detaylı bilgi edinebilecekler. Bildiğiniz üzere YGS ve LYS sistemi yerine YKS gelerek TYT ve AYT terimleri geçerlilik kazandı. Üniversiteye geçiş esnasında adaylar TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavlarına girerek puan hesaplamalarını yaptırmaktadır. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil üzerine puan türü hesaplaması yapmak mümkündür. Peki değişen sistemde YKS puanı nasıl hesaplanır? 16 Haziran 2019 tarihinde sınavlara giren adaylar sonuçlar açıklanmadan önce tahmini bir puan hesaplamak istiyorsa bunu yapabilecekler. Sizlere vereceğimiz puan hesaplama direktifleri sayesinde sorularınızı kontrol edebilecek ve puan hesaplaya bileceksiniz. Tabii öncelikle sorulara verdiğiniz yanıtları hatırlamanız gerekmektedir. Eğer hepsini doğru hatırlarsanız hesapladığınız puan resmî sonuçla aynı olacaktır.

YKS Puan Nasıl Hesaplanır?

Yeni sisteme göre YKS puan hesaplama nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye başlayabiliriz.

Öncelikle adayların cevaplandırdığı testler ilk etapta ayrı ayrı değerlendirilecek. Doğru ve yanlış cevap sayısı belirlenen adayın doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 4’te 1’i çıkarılacak. Böylece ilgili testte ham puan elde edilecek. Ham puanlar hesaplanarak ilgili testin standart sapması bulunacak.

YKS Baraj Puanları Kaçtır?

YGS ve LYS sistemi değiştiği için baraj puanlar konusunda da bazı değişikliklere gidilmiştir. Bu kapsamda YKS baraj puanı merak edenler için bilgilendirme yapalım. YKS içerisinde bulunan TYT’nin baraj puanı 150’dir. 150 yerleştirme puanına sahip olan kişiler YÖK başvurusu yapabilirler. Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil alanlarını içeren AYT sınavının baraj puanı ise 180’dir. Buradan lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

TYT İçin Puan Hesaplama

TYT yani Temel Yeterlilik Testi için adayların her testte çarpması gereken sayılar mevcuttur. Türkçe üzerinden çıkardığınız NET sayısını 3,3 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

Matematik için 3,3 ile,
Sosyal Bilgiler için 3,4 ile,
Fen Bilgisi için 3,4 ile çarpmanız gerekecektir.

Çarpma işleminden sonra çıkan sonucu ÖSYM’nin sizlere verdiği 100 puanı eklemeniz gerekecek. Bu puanların üzerine yerleştirme puanı öğrenmek isteyen kişiler de diploma üzerinde yazan notu 0,6 ile çarpacaklar. Böylece üniversiteye yerleştirme puanınızı öğrenebileceksiniz. Eğer 150 baraj hesaplaması yapıyorsanız OBP yani diploma notunuzu dahil etmeden hesaplamanız gerekmektedir.

blank

AYT için Puan Hesaplaması

Yeni sisteme göre YKS puan hesaplama nasıl yapılır içerisinde AYT testlerinin de hesaplamasını yapabilmektesiniz. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dilcilerin puanlarını nasıl hesaplamaları gerektiğini sizlere söyleyeceğiz.

Sayısal için; Matematik netlerini 3 ile, Fizik 2,85, Kimya 3.07, Biyoloji 3,07 ile çarpıyorsunuz.
Eşit Ağırlık; Matematik 3, Edebiyat 3, Tarih-1 2,8, Coğrafya 1, 3,33 ile çarpın.
Sözel: Edebiyat 3, Tarih-1 2,8 Coğrafya-1 3,33, Tarih-2 2,91, Coğrafya-2 2,91, Felsefe 3, Din Kültürü 3,33 ile çarpmanız gerekmektedir.
Dil: Dil sınavında her netinizi 3 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

TYT’de olduğu gibi AYT’de de ÖSYM’nin sizlere verdiği 100 puan bulunur. Çarptığınız sonuçların en sonunda toplamına 100 puan eklemeniz gerekmektedir. OBP hesaplamak isteyenler de yine 0.6 ile diploma puanını çarparak sonuç elde edebilirler.

TYT Etkin Oranları

AYT için önemli bir konu da TYT katkısıdır. TYT’nin AYT’ye etki oranları güncel olarak açıklandı. Puan hesabı yaparken AYT’den tercih yapacak kişiler bir de TYT puan katkısını hesaplamalıdırlar. TYT üzerindeki netlerinizi Türkçe 1,32, Matematik 1,32 Sosyal 1,36, Fen 1,36 olacak şekilde çarpın ve sonuca ilave edin. Böylece TYT + AYT tam yerleştirme sonucunuzu bulabilirsiniz. 2

2019 PMYO Adayları YKS Başvurusu
YKS Sonrası PMYO Başvuruları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.