2018 – Yeni Kimlik Şifre İşlemleri Nasıl Yapılır?

26.07.2018
1.793
A+
A-
2018 – Yeni Kimlik Şifre İşlemleri Nasıl Yapılır?

2018 Yeni kimlik için şifre almak yeni kimlik kartlarının kullanımlarında olmazsa olmaz bir güvenlik aracı olmakla beraber başvuru sahiplerine başvuru esnasında kapalı zarf içinde verilen PIN kodu anlamına gelmektedir. PIN kodunun yeni kimliklerin en önemli ayrıntılarından biri olduğu ifade edilirken, gelecekte kimlik kartlarına getirilecek çok önemli özelliklerin de göz önünde bulundurulmasıyla birlikte, kimlik kartlarına sahip olunduğu ilk andan itibaren kart şifrelerinin edinilmesi çok önemlidir.

2018 Yeni Kimlik Kartlarının Özellikleri

2018 Yeni kimlik kartlarının eski kimliklere göre saymakla bitmez özellikleri içinde en çok göze çarpan özelliği kimlik kartlarının çipli dolayısıyla da şifreli olan yapısıdır. Bu şekilde yapılacak birçok işlem PIN koduyla yapılırken kişisel güvenlik konusundaki tüm tereddütler de ortadan kaldırılmış olacaktır. Örneğin bir hastane ya da sınav başvurusu sadece kimlik kartıyla yapılabilecek bu da hizmetlerde hem güvenlik hem zaman kazanma hem de alınacak olan hizmetin kaliteli olabilmesini sağlayacaktır. Gelecek yıllarda devlet kurumlarında yapılacak her türlü işlem sadece yeni kimlik kartlarıyla yapılabilirken, 2018 yeni kimlik kartlarının mevcut kimlik kartları gibi sahtelerinin yapılabilme şansları da imkânsız olarak nitelendirilmektedir. Bu sayede mevcut kimlik kartlarında zaman zaman görülen matbaada kolaylıkla basılabilmesi ve bu yolla yapılabilen her türlü sahteciliğin de önüne geçilmiş olacaktır. Bu sayede kimlik sorgulama işlemleri eskisi gibi kimlik üzerinde yazan bilgilerden değil, kimlik kartlarının çipleri vasıtasıyla yapılırken, daha önce de belirtildiği üzere çipli kimlik kartlarının herhangi bir şekilde ya da herhangi bir yolla taklit edilmesi mümkün değildir.

Daha Küçük Boyut, Daha Dayanıklı Malzeme

Yeni kimlik kartı özellikleri arasında en dikkat çekenlerinden biri de 2018 yeni kimlik kartlarının ideal boyutlarıdır. Eski kimlik kartları hemen hemen bir cüzdanı tamamen kaplayabilirken, yeni kimlik kartlarının eskisine göre nispeten daha iyi planlanmış boyutlarının yanı sıra özel ve dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması da yeni kimlik kartlarının kolayca yıpranmasının da önüne geçmiş olacaktır. Yıpranmayan malzemeden imal edilen kimlik kartlarının tahrip ve kırılma yönünden oldukça dayanıklı olarak üretilmesi, bu kimlik kartlarının normal şartlar altında 10 yıl süreyle kullanılabileceğini de ortaya koymaktadır. Böylelikle kimlik kartlarının minimum değiştirme süresi 10 yıla çıkmış olurken, 2018 yeni kimlik kartlarının boyutlarına da bakılacak olursa uluslararası standartları taşıyan yeni kimlik kartlarının bir kredi kartı boyutunda olması kartların hem kolayca taşınmasına hem de yıpranma yönünden de özel avantajlar sağlanmasına neden olacaktır.

2018 Yeni Kimlik Kartlarında Kişisel Bilgiler Tamamen Gizli Olacak

Mevcut nüfus cüzdanlarında kişisel bilgilerin açık bir şekilde okunabilmesi, kimliklerin yanlış kişilerin ellerine geçmesi sonucu birçok mağduriyete yol açabilirken, yeni kimlik kartlarında böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Yeni kimlik kartlarında önemli kişisel bilgiler kartların üzerindeki çiplerde güvenle muhafaza edilirken, e-devlet sisteminde kişilerin kullandığı birçok sağlık ve güvenlik bilgisinin de bu çipler vasıtasıyla koruma altına alınacağı da belirtilmelidir. Yeni kimlik doğrulama özelliği kişisel bilgilerin sürekli olarak kullanıcının tam kontrolü altında olmasına da imkân tanımakla birlikte, yeni kimlik kartları eski kartlarda olan sadece bir kâğıt ve soğuk damga üzerinde kişisel bilgilerin yer aldığı bir kimlik olmaktan öte, birkaç yıl içinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kimlik doğrulama yapılmasının mümkün olduğu araçlar haline de gelecektir.

Tüm Hizmetlere Kolay Bir Şekilde Ulaşım İmkânı

Böylelikle kamu kuruluşlarından talep edilen hizmetlere oldukça kolay bir şekilde ulaşılırken saniyeler içerisinde kimlik doğrulama yapılması da mümkün hale gelmektedir. Yeni kimlik kartlarında kişisel bilgilerin yeni kimliklerin sadece bir yüzünde yer alması hem bu yönde önemli bir pratiklik getirirken, hem de kart fotokopisinin ya da ibrazının istendiği durumlarda yeni kimlik kartlarının tek bir yüzü için işlem yapılması yeterli olacaktır. Eski kimlik kartlarının her iki yüzünde değişik bilgilerin bulunduğu göz önüne alınırsa, kişisel bilgilerin yeni kimlik kartlarının tek bir yüzünde bulunması oldukça önemli bir özellik olarak göze çarpıyor.

Akıllı Ve Güvenli Bir Kimlik Kartı

Yeni kimlik kartlarının çipli olması ve PIN kodu girilerek kullanılması, sistemler üzerinde yüksek güvenlikli işlem yapılmasına olanak sağlarken, yeni kimlik kartlarının üzerindeki PIN ve PUK bilgileri de vatandaşları bu yönde oldukça rahatlatmaktadır. Hem doğrulama sistemleri hem de yapılacak işlemlerin tamamına yakınının şifreli olması yeni kimlik kartlarının “akıllı ve güvenli” olarak tanımlanmasına fırsat tanırken, kart kullanıcılarının kişisel doğrulama işlemlerinde de parmak izi, avuç içi okuma ve PİN kod sistemlerini kullanmaları da AB standartlarında oldukça güvenlikli kimlik kartlarına sahip olunması anlamına gelecektir. Yani kimlik kartlarının fiziksel özellikleri de tam anlamıyla ISO kalitelerindedir. Yeni kimlik kartlarının ilk kullanım alanlarının sağlık sektörü olduğu ve SGK işlemlerinde kullanılan yeni kimlik kartlarının ilgili hekim tarafından kişisel sağlık verilerine ulaşımları da oldukça kolay hale getirecektir.

2018 – Yeni Kimlik Kartı Şifre İşlemleri

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili anlatılmak istenen özellikler içinde en çok üzerinde durulan bölüm olan yeni kimlik kartlarının PIN kodu içermesiyle alakalı kimlik şifresi ne işe yarıyor soruları için kimlik şifrelerinin kartların güvenli kullanımlarının birer anahtarları olduğu ifade edilmektedir. Yeni kimlik kartı şifre talebi için kart başvurusu yapanların ayrı bir talepte bulunmalarına gerek olmamakla birlikte, kart başvurusu yapılan esnada kişilere kapalı zarf içerisinde PIN kodları verilecek olup, kartların kişilere gönderilmesi ve kişilerin teslim alarak kartlarını kullanmaya başladıkları an itibariyle şifrelerin aktif olacağı görülmektedir. Burada;

  • Yeni kimlik kartı başvurusu esnasında kişilere verilen şifrelerin kapalı zarf içerisinde verilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kapalı zarf içinde alınacak şifre için, zarfın daha önce açılmamış ve yıpranmamış olmasına çok önem gösterilmelidir.
  • Alınan kart şifresi kartlar başvuru sahibine ulaşana kadar aktif halde olmasa bile, bu süre içerisinde ortak kullanım alanları dahilinde kart şifreleri hiçbir yerde bırakılmamalı, kimseyle de paylaşılmamalıdır.
  • Başvuru esnasında kişiye verilen PIN kodları 6 haneli olmakla birlikte, zarf açıldıktan sonra kontrol edilmeli, herhangi bir olumsuz durumda da tutanakla kayıt altına alınmalıdır.

2018 Yeni Kimlik Kartları Şifre Değiştirilmesi

Yeni alınan kimlik kartlarının şifrelerinin değiştirilmesi ya da başvuru esnasında kişilere verilen şifrelerin değiştirilme işlemi sadece nüfus müdürlüklerinde bulunan KİOSKLAR vasıtasıyla KİOSKLAR şifre değiştirme vasıtasıyla olmaktadır. Bu yönde kişiler kimlik kartlarını teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOSKLAR yardımıyla şifre değiştirebilirken, bu yönde yardım alınması gerektiğinde sadece nüfus müdürlüğündeki yetkili kişilerden yardım alınmalı, KİOSK kimlik şifresi değiştirme işleminin hiçbir noktasında kimseye eski ya da yeni şifreler söylenmemelidir. Aksi bir durumda çipli kimlik kartlarının güvenlikle alakalı tüm avantajları kullanıcı tarafından ortadan kaldırılmış olabilir. Ayrıca 2018 yeni kimlik kartları için kullanım esnasında herhangi bir kişinin herhangi bir nedenle şifre teyit talepleri de kesinlikle dikkate alınmamalıdır. Yeni kimlik kartlarının şifreleriyle alakalı tüm kullanım yetkisi kimlik sahiplerinde olmakla birlikte herhangi bir devlet kurumundan dahi şifre talebinin yapılması ya da herhangi bir sebeple talep edilmesi söz konusu dahi olamayacağı gibi yetkili makamlar tarafından bu yönde uyarılar kesintisiz olarak yapılmaya devam edilmektedir.

Kimlik (Nüfus cüzdanı) Kaybetme Cezası Nedir, Nüfus Cüzdanı Ne Kadardır?

Emniyet Randevu Alma İşlemleri

Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma İşlemleri

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.