Yeni Kimlik Randevu Alma İşlemleri

24.02.2018
967
A+
A-
Yeni Kimlik Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde bulunan vatandaşların kullandıkları nüfus cüzdanları geçtiğimiz yıllarda çıkan bir yasa ile değişmiş ve insanlara yeni kimlik kartları verilmeye başlanmıştır. Yeni kimlik kartlarının birçok avantajı bulunmakta ve insanlar söz konusu kimlik kartları sayesinde birçok işlemi daha rahat gerçekleştirebilmektedir.

Durum böyle olunca insanlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine giderek kimlik değişimi için başvuru yapmaya başlamıştır. Kısa sürede yeni kimliklerin verildiği duyulunca insanlar bu duruma çok yoğun ilgi göstermiş ve buna bağlı olarak da buraya başvuru yapmıştır. Nihayetinde çok büyük yığılmalar görülmeye başlanınca bu durumu engellemek için randevu sistemi getirilmiştir. Yeni kimlik randevu alma işlemleri sayesinde söz konusu yığılmaların önüne geçilmek istenmiştir ve bunda da başarılı olunmuştur.

Yeni Kimlik Randevu Alma İşlemleri ve İzlenmesi Gereken Adımlar

Yeni kimlikler için yapılan başvuruların sayısının çok fazla olması görevlilerin işlem yapmasına engel olduğu için böyle bir sistem getirilmiştir. Ayrıca insanlar uzun saatler ilgili müdürlüklerde beklemekte ve sıranın gelmesini beklemekteydi. Randevu sistemi tüm bu sorunları çözmüştür. Yeni kimlik randevu alma işlemleri için bir internet üzerinden bir sayfa oluşturmuş ve insanlar söz konusu sayfaya girerek randevu alabilmektedir. Randevu alabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle https://randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra burada yer alan “Randevu al” butonuna basmalısınız.
 • Bu noktadan sonra yeni sayfa açılmakta ve bu sayfada randevu işlemleri ile ilgili bazı sorular yer almaktadır. Bunların doğru bir şekilde cevaplanması gerekmektedir.
 • İlk seçenekte kimlik başvurusunun kimin adına yapıldığı sorusu bulunmaktadır. Bu sorunun cevapları arasında birçok seçenek bulunmakta ve bunlar arasından kendinize uyanı seçebilirsiniz.
 • Yeni kimlik randevu alma işlemleri kapsamında yapılan başvuruyu kendi adınıza, babanızın adına, annenizin adına, kardeşinizin adına, eşinizin adına, oğlunuzun adına, kızınızın adına, vasisi olduğunuz kişi adına ve birden çok kişi adına yapabilirsiniz.
 • Bu seçimden sonra ise sistem tarafından T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız istenmektedir. Bunlar doğru bir şekilde yazıldıktan sonra diğer aşamaya geçilmekte ve burada öncelikle kimlik doğrulama için doğum tarihi sorulmaktadır.
 • Doğum tarihi sorusundan sonra güvenlik için farklı bir soru daha sorulmakta ve bununda doğru cevaplanmasının ardından işlem yapacağınız il ve ilçeyi seçmeniz gerekmektedir.
 • İl ve ilçe seçiminin ardında ise ilgili birimin müsait olduğu tarihleri gösteren bir takvim belirmektedir. Takvim üzerinden herhangi bir günü seçtiğiniz zaman bu defada seçilen gün içerisindeki müsait saatleri göstermektedir. Buradan kendinize en uygun olan saati seçebilirsiniz.
 • Yeni kimlik randevu alma işlemleri yapılırken bu aşamadan sonra teslimat bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Yeni kimlik kartları farklı bir yapıda olduğu için Ankara hazırlanarak kişilere gönderilmektedir. Gönderilirken de posta yolu kullanıldığı için teslimat adresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Sistem tarafından hazırlanan seçeneklerden adresler rahatlıkla girilebilmektedir. Daha sonra ise iletişim yöntemini seçmeniz gerekmektedir. İletişim yöntemi kısa mesaj, e-posta, hepsi ve hiçbiri seçeneklerinden oluşmakta olup bunlar arasından tercih yapabilirsiniz.
 • Son olarak ise randevu özeti gösterilmekte ve bunun kabul edilmesi durumunda randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Yeni kimlik randevu alma işlemleri genel olarak bu şekilde olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Randevu alma işlemi internet üzerinden yapıldığı için kullanılan internetin ağının güvenli olması çok önemlidir. Aynı şekilde internete bağlanılan telefon, tablet ya da bilgisayarın güvenli olması ve içerisinde virüs programı bulunması gerekmektedir. Aksi halde kişisel bilgilerinizin bir başkasının eline geçmesi gibi istenmeyen bir durum ortaya çıkabilmekte ve insanlar böylece mağdur olabilmektedir. Çok basit bir husus olmasına rağmen vereceği zarar dikkate alınarak gereken önlemin alınması gerekmektedir.

Yeni Kimlik Randevu Alma İşlemleri ve Diğer Detaylar

Yeni kimlik randevu alma işlemleri yapıldıktan sonra randevuya giderken dikkat edilmesi hususlar bulunmaktadır. Randevuya giderken mutlaka eski kimlik, pasaport, sürücü belgesi gibi kimlik yerine geçen belgelerin götürülmesi gerekmektedir. Ayrıca bunun dışında mutlaka son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğrafta götürülmelidir. Bunlarla gidilen başvuru esnasında ayrıca kişilerden farklı biometrik veriler de alınmaktadır. Söz konusu veriler şunlardır:

 • Parmak izi
 • Parmak damar izi
 • El ayası damar izi

Yukarıdaki veriler sadece 15 yaşını geçmiş olan kişilerden alınmaktadır. Yaşı daha küçük olan kişilerden söz konusu veriler alınmamaktadır.

Yeni kimlik randevu alma işlemleri yapıldıktan sonra yukarıda belirtilen belgeler ile başvuru yapılacak olan yere gidildiğinde işlem sonunda ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. Yeni kimlik kartı alacak olan kişilerin ödemesi gereken ücret 18,5 TL iken kayıp kimlikten dolayı kimlik kartı alacak kişilerin ödemesi gereken ücret ise 37 TL’dir. Başvuru sırasında söz konusu ücretler tahsil edileceğinden bu duruma hazırlıklı gidilmesi gerekmektedir. Kimlik kartı için alınan randevu ve randevu sonrasındaki işlemler web sitesi üzerinden takip edilebilmekte ve böylelikle yeni kimlik kartının ne zaman geleceği öğrenilebilmektedir.

Yeni kimlik randevu alma işlemleri ve sonrasındaki detaylar genel hatlarıyla bu şekilde olup insanlar rahat bir şekilde söz konusu işlemleri yapabilmekte ve sonrasında da yeni kimlik kartları belirtmiş oldukları adreslere gönderilmektedir. Son derece basit olan işlemlerin ardından insanlar yeni kimlik kartı ile birçok işlemi rahat bir şekilde yapabilmektedir.

Yeni Kimlik Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.