Güncel Bilgiler

2023 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2023 Yeni kimlik için istenen belgeler yeni kimlik alımı için oldukça önem arz ederken, belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmemesi durumunda yeni kimlik kartlarının basımı gerçekleşememektedir. Yeni kimlik kartların hayata geçirildiği 2 Ocak 2017 tarihinden bugüne yeni kimlik belgesi alanların sayısı 16 milyonu geçerken, yeni kimlik kartlarına nasıl ulaşılabileceği konusunda arayışların devam ettiği görülürken, kartlara sahip olabilmek için son tarihin de 2023 yılı olduğu ifade edildi.

Yeni Kimlik Kartları Ne Sağlıyor?

Yeni kimlik kartları öncelikle taklit edilemeyen ve tamamen güvenli çipli bir kimlik kartı kullanımına olanak sağlarken, kartların gelecekte başka kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere birçok noktada kullanılacak olması nedeniyle kartların güvenlik ve kişiye aidiyetlik özellikleri oldukça önem taşımaktadır. Yeni kimlik kartlarının alımı için henüz başvuru esnasında istenen parmak izi, avuç içi damar izi ve kişiye özel PIN tanımlamalarıyla başlayan güvenlik uygulaması, kartların sadece kişilerin kendilerine teslim edilmesi ve PIN kullanımlarıyla birlikte, eski nüfus cüzdanlarında olduğu gibi kolaylıkla sahtesinin yapılmasının da yolunu tamamen kapatacaktır. Eski nüfus cüzdanları herhangi bir matbaada kolaylıkla basılabilir, hatta soğuk damgası dahi taklit edilebilirken, yeni kimlik kartlarının hiçbir şekilde taklit edilebilmesi ve sahtesinin düzenlenebilmesi de asla mümkün değildir.

Yeni Kimlik Kartları İçin Randevu Alınması

Yeni kimlik kartı için başvuru ve teslim süreci mevcut kullanılan nüfus cüzdanlarıyla kıyaslandığında bir hayli farklıdır. Mevcut kullanılan eski nüfus cüzdanları aynı gün içerisinde herhangi bir randevuya gerek dahi duyulmadan kolaylıkla yenilenebiliyorken, yeni kimlik kartları için böyle bir durum söz konusu değildir. Yen kimlik kartı yenilenebilmesi için öncelikle gidilecek olan nüfus müdürlüğünden randevu alınması gerekmektedir. Bu randevular;

  • Alo 199 yeni kimlik kartı randevu sisteminden alınabileceği gibi
  • nvi.gov.tr Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi internet sitesinin yeni kimlik kartı başvurusu bölümünden ya da
  • nvi.gov.tr adresinden kolaylıkla alınabilir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Olan Belgeler

Yeni kimlik kartları ya da kimlik yenileme için gerekli belgeler öncesinde herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan randevudan en az 15-30 dakika önce kurumda olunması önem taşımakla birlikte başvuru esnasında 1 adet biometrik fotoğraf ve eski kimlik belgesinin ibrazı gereklidir. Eski nüfus cüzdanı yerine üzerinde fotoğraf olan pasaport, uluslararası evlilik cüzdanı, basın kartı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı ya da ehliyet gibi belgeler de yeterli olurken, bu belgelerden herhangi birine sahip olmayan başvuru sahipleri nüfus müdürlükleri ya da muhtarlıklara resmi bir dilekçeyle başvuru yapmaları durumunda, yapılan incelemeler neticesinde kimlik değişimi için gerekli olan belgeye ulaşabilecekleridir. Ayrıca yeni kimlik belgesi için istenen fotoğrafın mutlaka biometrik olması, biometrik olmaması durumunda başvurunun kabul edilmeyeceği de önemle belirtilmektedir. Aynı zamanda biometrik fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekirken fotoğrafın tam anlamıyla net bir şekilde kişinin yüzünü göstermesi de gerekmektedir.

Yeni Kimlik Kartı İçin Güvenlik Uygulamaları

Yeni kimlik kartları için güvenlik oldukça önemli olurken, bununla alakalı hem ilk başvuru hem de daha sonrasında önemli güvenlik adımlarına rastlamak mümkündür. Kişiler yeni kimlik kartı güvenlik aşamalarının ilkinde parmak izi kaydı, ardından da avuç içi damar iziyle birlikte yeni kimlik kartlarına yüklenecek önemli güvenlik teyitlerine sahip olurken, başvuru aşamasında kişilere kapalı zarf içerisinde verilen altı haneli PIN kodu da oldukça önem taşımaktadır. PIN kodları alındığı esnada bunun kapalı zarf içinde verildiği ve zarfların ilk kez başvuru sahipleri tarafından açılmış olmasına maksimum dikkat gösterilmelidir. Bu yönde daha önce açılmış, yıpranmış bir zarf ya da zarftaki altı haneli PIN kodunun silinmiş ya da yıpranmış olduğu durumlar tutanakla gerekli mercilere iletilmelidir. Aynı zamanda kimlik karları geldiği esnada aktif hale gelen PIN kodları sadece nüfus müdürlüklerindeki KİOSKLAR üzerinden değiştirebilirken, bu esnada yardım alınacak yetkililere dahi PIN kodunun söylenmemesi oldukça önem arz etmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Gelene Kadar Geçici Kimlik Belgesi Alınması

Yeni kimlik kart başvurusu için gerekli olan belgelerin yani üzerinde fotoğraf olan eski nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, uluslararası evlilik cüzdanı, pasaport, sarı basın kartı, avukat veya hakim belgesi gibi evraklarla birlikte bir adet biometrik fotoğrafın eksiksiz ibrazının ardından kişinin bilgileri kartın basılacağı merkeze gönderilirken, çipli yeni kimlik kartının basım süreci başlamış olacaktır. İlk kart başvurularının yapıldığı 2017 yılının başına kıyasla basım merkezindeki basım makinelerinin sayılarının arttırılmalarıyla birlikte kart basım sürecinin kısalması, kimlik kartlarının 3-5 gün içerisinde PTT’ye verilmesiyle sonuçlanır. Burada ilk olarak belirtilmesi gereken husus kişinin yeni kimlik kartı başvurusu yaptığı tarihten kartın kendisine ulaşacağı tarihe kadar geçici kimlik belgesi alması gerekliliğidir. Bunun için başvuru esnasında nüfus müdürlüğüne geçici kimlik kartı çıkartılabilmesi için talepte bulunulması gerekirken verilecek geçici kimlik belgelerinin sürelerinin on beş gün olduğu da belirtilmelidir.

Yeni Kimlik Kartı Takip Süreci

Başvurusu onaylanan yeni kimlik kartı kişinin vermiş olduğu ev veya iş adresine yönlendirilirken, bu süreç PTT kargo tarafından yönetilmektedir. PTT kargonun Türkiye’nin her noktasına yeni kimlik kartlarını teslim etme süresi 3-5 iş günü olmakla birlikte, yetersiz adres bilgisinin verilmemesine de oldukça dikkat edilmektedir. Ayrıca yeni kimlik kartları PTT Kargo tarafından sadece kişinin kendisine teslim edileceği için belirtilen adreste bulunulması çok önemlidir. Eğer gündüzleri sürekli iş adresinde bulunuluyorsa yeni kimlik kartları teslimi için kişinin iş adresine yönlendirme yapılmalıdır.

PTT Kargo Yeni Kimlik Kartı Teslim Süreci

PTT kargo kimlik başvurusu yapan kişinin verdiği adreste kişiyi bulamaması üzerine kişiye ulaşmaya çalışarak ikinci defa kartın teslimini sağlamaya çalışır. Ancak ikinci defa da belirtilen adreste başvuru sahibinin bulunamaması nedeniyle PTT merkezinde maksimum 7 gün bekleyen kimlik kartı bu konuda herhangi bir talep olmaması durumunda da kişinin kart başvurusu yaptığı nüfus müdürlüğüne gönderilir. Yeni kimlik kartının nüfus müdürlüğünde bekleme süresi de yirmi gündür. Bu sürede teslim alınmayan yeni kimlik kartı imha edilerek kişi tarafından bu başvuru hakkı kaybedilmiş sayılır. Bu durumda tüm işlemlerin yeniden yapılması gerekli hale gelmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Ücretleri

Yeni kimlik kartları ücretleri, kartları ilk dağıtılmaya başladığı günden itibaren üzerinde en çok konuşulan konu olmakla birlikte yeni kimlik ücreti kartların özellikleri de göz önünde bulunduğunda oldukça makul seviyelerde seyretmektedir. Öncelikle yeni doğan bebekler için çıkarılan kimlikler 30 günlük başvuru süresince ücretsiz olurken, 30 günlük başvuru süresinin sonunda 18.5 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ek olarak tüm yenileme ve yeni kimlik kartı ücretleri de aynı şekilde 18.5 TL olurken, kimliklerin kaybedildiği durumlarda ilgili tutarın iki katı 37 TL olarak belirlediğini de vurgulamakta fayda bulunmaktadır. Yeni kimlik kartı ücretlerinin son başvuru tarihi olarak belirlendiği söylenilen 2023 yılına kadar da çok fazla değişkenlik göstermeyeceği tahmin edilmekle birlikte, özellikle kartların güvenlik açısından oldukça iyi muhafaza edilmesine dikkat edilmeli, nedeni ne olursa olsun PIN kodları kimseyle paylaşılmamalıdır.

Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

Yeni Kimlik Şifre İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu