Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?

17.06.2019
A+
A-
Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?

Artık işlevi olmayan eski kimlikler yerine Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimlik kartlarına geçiş yapmaktadır. Bu kartlar uluslararası geçerliliğe sahip ve oldukça kullanışlı kimlik kartları olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan büyük değişiklik ile beraber kimlik kartı üzerinde eski nüfus cüzdanlarına nazaran görünmeyen bazı bilgiler olabiliyor. Bu bilgilerin ise nereden öğrenileceği konusunda halkın bilgisi olmayabilir. Yeni kimlik cilt no ve seri no nerede yer alıyor sorusunun cevabı ise yazımızın devamında olacaktır.

blank

Yeni Kimlik Kartında Cilt No ve Seri No Nerede?

Yeni kimlik cilt no ve seri no nerede yer alıyor sorusuna verebileceğimiz cevap maalesef olumsuz olacaktır. Yeni kimlik kartları üzerinde cilt numarası ve seri numarası yer almamaktadır. Eski nüfus cüzdanlarının üzerinde yer alan bu iki bilgi de artık yeni kimlik kartlarının üzerinde kullanılmayacak. Peki bu numaralar sizlere lazım olduğundan nasıl işlem yapacak ve nereden numaraları temin edeceksiniz? Bu sorunun yanıtı ise çok basit. Kimlik kartları basılırken her şey ince düşünülmüş olup bu sorun için de çözüm üretilmiştir. Cilt ve seri numaralarınız bir yere kaybolmamış olup hâlâ geçerliliğini korumaktadır ve korumaya da devam edecektir.

Cilt Numarası ve Seri Numarası Nereden Temin Edilir?

blank

Cilt numarası ve seri numarasını unutanlar ve öğrenmek isteyenler için devlet tarafından bir seçenek sunuldu. E-Devlet kapısı üzerinden kimlik bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. Kimlik bilgileri ile giriş yapılan e-devlet hesabı üzerinden yine aynı kimliğin kişisine ait cilt numarası ve seri numarasını kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Kimlik kartlarının üzerinde yer almıyor olması geçersiz olduğu anlamına gelmemektedir. Dolayısı ile e-devlet üzerinden temin ettiğiniz cilt numarası veya seri numarasını ilgili kurumlar ile paylaşarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Yeni kimlik cilt no ve seri no nerede yer alıyor sorusunu en net olarak böyle cevaplandırabiliriz.

Yeni Kimlik Başvurusu Son Tarihi Ne Zaman?

Hâlâ eski nüfus cüzdanı kullanıyorsanız ve kimliğinizi yenilemediyseniz son başvuru tarihini kaçırmamanız gerekmektedir. Son başvuru tarihi şimdilik 2020 olsa da Ankara’dan yapılan açıklamada bu sürenin 2023 yılına kadar uzatılacağı düşünülmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alıp gerekli ücretleri bankalara yatıracaklardır. Ardından kimlikleri kısa süre içerisinde yoğunluk duruma göre evlerine kadar PTT kargo aracılığı ile teslim edilecek

Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?
Emeklilikte Yedi Yıl Kuralı Nedir ?
E- Devlet İcra Doyası Sorgulama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.